Jump to content

Περιγραφη του ενυδρειου


busta

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους,

οπως ειχα γραψει και στο πρωτο μου ποστ το ενυδρειο μου ειναι 180 λιτρων και το ειχε παρει ο πατερας μου,δεν ειναι καποιο ετοιμο απο εταιρεια αλλα αυτοσχεδιο και εχει παρουσιασει πολλα προβληματα.Καταρχην το νερο δεν ειναι ποτε καθαρο και αυτο πρεπει να ωφειλεται στον κυκλοφορητη που ειναι ενας hagen aquaclear 30 powerhead ο οποιος χωρις να ξερω πολλα απο ενυδρεια μου φαινεται οτι δεν μπορει να ανταποκριθει.Επειτα εχει ενα φιλτρο sicce shark adv3 το οποιο συμφωνα με τις διαβεβαιωσεις του καταστηματαρχη φιλτραρει ικανοποιητικα τον ογκο του νερου του ενυδρειου μου.Απο τον θερμοστατη δεν εχω παραπονο καθως ανταποκρινεται πολυ καλα στην θερμανση του νερου.Μεσα στο ενυδρειο δεν εχω φυσικα φυτα παρα μονο καποια ψευτικα.Τα ψαρια που κατοικουν στο ενυδρειο δυστυχως δεν ξερω τα ονοματα τους και αν και κοιταξα στην αναγνωριση ειδων μερικα μοιαζουν αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι αυτα.Επισης ειναι διαφορων ειδων δηλαδη δεν εχει γινει επιλογη καποιου συγκεκριμενου ειδους οποτε ειναι σαν να εχω ενα ξενοδοχειο ψαριων.Δεν ξερω αν τα φωτογραφησω αν θα μπορεσει καποιος να με βοηθησει να τα αναγνωρισω.Το προβλημα που αντιμετωπιζω τωρα ειναι οτι το νερο φαινεται να περιεχει πολυ μικρα λευκα σωματιδια.Για παραδειγμα ειναι σαν να εχει "σκονη" που αιωρειται μεσα.Τα ψαρια παντως δεν φαινεται να εχουν καποιο προβλημα υγειας καθως ολα ειναι πολυ κινητικα και ολα τρεφονται την στιγμη που τα ταιζω.Καθε βοηθεια ειναι δεκτη οπως επισης θελω να μου πειτε αν χρειαζεται αλλαγες στον εξοπλισμο και ποιες ειναι αυτες αλλα το κοστος τους δεν θελω να ειναι υπερβολικο καθως ειμαι 21 χρονων και τα οικονομικα μου αναλογα της ηλικιας μου! Ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις στο ενα διαμερισμα του φιλτρου να βαλεις υαλοβαμβακα αυτο συγουρα θα σε βοηθησει με τα σωματιδια.

Link to comment
Share on other sites

Ο κυκλοφορητής hagen έχει κυκλοφορία 658 L / hour που είναι καλή αν τον χρησιμοποιήσεις με πατέντα ως φίλτρο αφού τώρα απλά σου οξυγωνώνει το νερό, καλό κάνει και τώρα αλλά τον χρειάζεσαι περισσότερο ως φίλτρο.

Το φίλτρο sicce πάλι, έχει κυκλοφορία 800 l / h που είναι πολύ καλή αλλά αν είδα καλά σε ένα ψάξιμο που έκανα έχει μόνο ένα μπλέ σφουγγάρι και και ένα μαύρο που είναι άνθρακας και δεν χρειάζεται συνέχεια στο ενυδρείο αλλά μόνο για ειδικούς λόγους όπως μετά από χρήση κάποιων φαρμάκων και επίσης πρέπει να αντικαθιστάται γιατί δρά με χημικό τρόπο και χάνει τις ιδιότητές του με τον καιρό.

Αν δεν κάνω λάθος, και έχει όντος άνθρακα, ως πρώτο βήμα, βγάλ'τον και στο φίλτρο βάλε πρώτα υαλοβάμβακα που θα βρείς σε κατάστημα ενυδρειακών (πάρε μεγάλη συσκευασία είναι φτηνή) και μετά το σφουγγάρι που ήδη έχεις αφού το ξεπλύνεις λίγο μέσα σε νερό του ενυδρείου (σε ένα άλλο δοχείο).

Κάνε αυτά για αρχή, δώσε καμιά φώτο για να δούμε πόσα και τι ψάρια υπάρχουν και προχωράμε... :)

Link to comment
Share on other sites

Ο κυκλοφορητής hagen έχει κυκλοφορία 658 L / hour που είναι καλή αν τον χρησιμοποιήσεις με πατέντα ως φίλτρο αφού τώρα απλά σου οξυγωνώνει το νερό, καλό κάνει και τώρα αλλά τον χρειάζεσαι περισσότερο ως φίλτρο.

Το φίλτρο sicce πάλι, έχει κυκλοφορία 800 l / h που είναι πολύ καλή αλλά αν είδα καλά σε ένα ψάξιμο που έκανα έχει μόνο ένα μπλέ σφουγγάρι και και ένα μαύρο που είναι άνθρακας και δεν χρειάζεται συνέχεια στο ενυδρείο αλλά μόνο για ειδικούς λόγους όπως μετά από χρήση κάποιων φαρμάκων και επίσης πρέπει να αντικαθιστάται γιατί δρά με χημικό τρόπο και χάνει τις ιδιότητές του με τον καιρό.

Συμπληρωματικά αναφέρω από προσωπική εμπειρία.

Για τους κυκλοφορητές AquaClear της Hagen υπάρχει έτοιμο εξάρτημα που κάνει ακριβώς φιλτράρισμα μικροσωματιδίων από το ενυδρείο και προσαρμόζεται εύκολα στο κάτω μέρος του κυκλοφορητή.

Μέ κόστος γύρω στα 10 €

http://www.hagen.com/uk/aquatic/product.cf...=01005750030101

To SICCE Shark ADV 3 (800) έχει δύο δοχεία μαγνητικά αποσπόμενα.

http://www.sicce.com/foto/prodotti_allegati_59.pdf

Ένα σχεδόν διαφανές (ώστε να φαίνεται το μπλοκάρισμα) χωρητικότητας 310 cm3 με δύο σφουγγάρια με χοντρούς πόρους για να πλένονται εναλλάξ, και ένα από πιο σκούρο διαφανές υλικό (για να μην πιάνει άλγη επειδή είναι ψηλότερα κοντά στο φως) 210 cm3 εφοδιασμένο αρχικά με ένα σφουγγάρι λευκό με λεπτότερους πόρους. (Δεν περιέχει άνθρακα). Απλά ο κατασκευαστής προτείνει την αντικατάσταση του σφουγγαριού με βιολογικό υλικό, άνθρκα ή τύρφη ανάλογα τις ανάγκες.

Μπορεί να προστεθεί λεπτόκοκο βιολογικό υλικό με μεγάλη επιφάνεια αποίκισης όπως τα

Sera Siporax mini (Νέο)

http://www.sera.de/index.php?id=802&L=1

ή Seachem Denitrate (Σαν χρήση απλού βιολογικού υλικού)

http://www.seachem.com/products/product_pages/denitrate.html

με πολύ καλά αποτελέσματα.

Επί πλέον το δοχείο των 210 cm3 διατίθεται σαν ανταλλακτικό με κόστος περίπου 4,5 € κι αν το επιτρέπει το ύψος του ενυδρείου μπορεί εύκολα να τοποθετηθεί ανάμεσα στα άλλα με τον μαγνητικό του σύνδεσμο και να προστεθεί και άλλο υλικό.

Απλές και οικονομικές λύσεις για τον φίλο μας busta.

Φιλικά S. :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ παιδια.Απ'οτι καταλαβα δηλαδη πρεπει να βαλω το φιλτρο στον κυκλοφορητη (μπορω να το βρω σε οποιοδηποτε καταστημα κατοικιδιων; ) και να βαλω υαλοβαμβακα μεσα στο κουτακι του φιλτρου που περιεχει ανθρακα.Οσο για τα ψαρια θα προσπαθησω να τα φωτογραφησω και να τα ανεβασω.Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας ειμαι ευγνωμων :)

Έγινε επεξεργασία - busta
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε ο φίλος Salvator, δεν έχει άνθρακα άρα αν θες να βάλεις υαλοβάμβακα βάλε αγγελία στα καταστήματα και δες ποιός έχει το εξάρτημα για να το επεκτείνεις.

Επίσης βάλε αγγελία και για το φίλτρο του κυκλοφορητή, είναι οικονομική και πολυ καλή αναβάθμιση για την φίλτρανσή σου. :)

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε ο φίλος Salvator, δεν έχει άνθρακα άρα αν θες να βάλεις υαλοβάμβακα βάλε αγγελία στα καταστήματα και δες ποιός έχει το εξάρτημα για να το επεκτείνεις.

Επίσης βάλε αγγελία και για το φίλτρο του κυκλοφορητή, είναι οικονομική και πολυ καλή αναβάθμιση για την φίλτρανσή σου. :)

Το εξαρτημα το βρηκα και ηταν φθηνο (4 ευρω).Πηρα και υαλοβαμβακα.Το φιλτρο να το αφησω οπως ειναι και απλως να προσαρμοσω το εξαρτημα με τον υαλοβαμβακα στον κυκλοφορητη;

Link to comment
Share on other sites

Το εξαρτημα το βρηκα και ηταν φθηνο (4 ευρω).Πηρα και υαλοβαμβακα.Το φιλτρο να το αφησω οπως ειναι και απλως να προσαρμοσω το εξαρτημα με τον υαλοβαμβακα στον κυκλοφορητη;

Θα ήταν πιο εύκολο άν ήσουν πιο συγκεκριμένος για το ποιό εξάρτημα απο τα δύο βρήκες για την AquaClear ή για την SICCE ???

Από την τιμή να μαντέψουμε ότι βρήκες την επέκταση του SICCE ADV ?

:)

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρηκα το εξαρτημα για το aquaclear.Ξεχασα τελειως να κοιταξω για το sicce.Αν προσαρμοσω τωρα αυτο το εξαρτημα δεν θα εχει προβλημα το ενυδρειο?Γιατι με τον σωληνα τραβουσε το νερο απο κατω απο τα χαλικια ενω τωρα θα το τραβαει απο πανω απο τα χαλικια. Επισης ενα αλλο προβλημα, αμα το νερο κιτρινισει απο την τροφη υπαρχει τροπος να το επαναφερω στο κανονικο του?Γιατι μου ειχε τυχει παλιοτερα και διορθωθηκε μονο με μεγαλη αλλαγη του νερου.Ευχαριστω παρα πολυ παιδια για ολα

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρηκα το εξαρτημα για το aquaclear.Ξεχασα τελειως να κοιταξω για το sicce.Αν προσαρμοσω τωρα αυτο το εξαρτημα δεν θα εχει προβλημα το ενυδρειο?Γιατι με τον σωληνα τραβουσε το νερο απο κατω απο τα χαλικια ενω τωρα θα το τραβαει απο πανω απο τα χαλικια. Επισης ενα αλλο προβλημα, αμα το νερο κιτρινισει απο την τροφη υπαρχει τροπος να το επαναφερω στο κανονικο του?Γιατι μου ειχε τυχει παλιοτερα και διορθωθηκε μονο με μεγαλη αλλαγη του νερου.Ευχαριστω παρα πολυ παιδια για ολα

Δικαιολογημένη η απειρία, αλλά με την έλειψη σαφών πληροφοριών ή/και φωτογραφιών γίνονται λάθη και στην συγκεκριμένη περίπτωση μπορεί να είχαν και δραμτικά αποτελέσματα.

Τώρα αναφέρεις ότι ο κυκλοφορητής Aquaclear είναι συνδεδεμένος με σωλήνα που τραβάει νερό κάτω από το χαλίκι. Αυτό είναι Undergravel Filter και άμα το πειράξεις χωρίς να έχεις προχωρήσει παράλληλα σε άλλο ισοδύναμο για το ενυδρείο σου φίλτρο θα έχει δραματικές συνέπειες.

Ένα - ένα λοιπόν ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ προς το παρόν τον κυκλοφορητή Aquaclear. Το φίλτρο με τον υαλοβάμβακα που πήρες θα κάνει μόνο μηχανικό καθαρισμό και όχι βιολογικό που κάνει το Undergravel Filter. Αν το έβαλες ξαναβγάλτο και σύνδεσε τον κυκλοφορητή πάλι στην σωλήνα.

Προς το παρόν μπορείς μόνο να βάλεις λίγο υαλοβάμβακα στο δεύτερο μικρό δοχείο του SICCE 800 ADV, και ΟΧΙ σ'αυτό με τα μπλέ σφουγγάρια.

Αλλά πρίν από αυτό υπάρχουν άλλα πιο σημαντικά να κάνεις, το γυάλισμα του νερού είναι δευτερεύον.

Όπως, αναφέρεις το νερό κιτρινίζει από την τροφή!!!

Δηλαδή τι τροφή και πόση τροφή ρίχνεις? Για να κιτρινίζει πρέπει να ρίχνεις πολύ!

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο?

Έχεις καθαρίσει ποτέ τα φίλτρα?

Πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα να διαβάσεις πρώτα αρκετά από τα Άρθρα που υπάρχουν στον τομέα του Γλυκού νερού για τάισμα, φίλτρανση κλπ και μετά αφού πρώτα δόσεις όσο πιο σαφείς πληροφορίες μπορείς για το ενυδρείο σου, τα ψάρια σου και τις μετρήσεις του νερού σου, όλοι εδώ θα σε βοηθήσουν.

Φιλικά, S.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ νερο το ειχε κιτρινισει οταν ασχολουνταν ο πατερας μου με αυτο τωρα ειναι σε πολυ καλυτερη κατασταση. Τα ψαρια που εχω μεσα τα εχω καταγεγραμμενα στο προφιλ μου.Δεν πειραξα το aquaclear οπως μου ειπες και εβαλα τον υαλοβαμβακα μεσα στο cisse και απ'οτι ειδα αρχισε να καθαριζει.Το ενυδρειο τρεχει εδω και 3 μηνες περιπου.Τα φιλτρα τα καθαριζω τακτικα με νερο του ενυδρειου.Διαβαζω αρκετα απο τα αρθρα και προσπαθω να τα κανω ολα με συνεπεια μιας και ο πατερας μου το ειχε παραμελησει τις τελευταιες 2 εβδομαδες.Σε ευχαριστω για την βοηθεια salvator και τους υπολοιπους για τον χρονο που διαθετετε για το προβλημα μου

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ νερο το ειχε κιτρινισει οταν ασχολουνταν ο πατερας μου με αυτο τωρα ειναι σε πολυ καλυτερη κατασταση. Τα ψαρια που εχω μεσα τα εχω καταγεγραμμενα στο προφιλ μου.Δεν πειραξα το aquaclear οπως μου ειπες και εβαλα τον υαλοβαμβακα μεσα στο cisse και απ'οτι ειδα αρχισε να καθαριζει.Το ενυδρειο τρεχει εδω και 3 μηνες περιπου.Τα φιλτρα τα καθαριζω τακτικα με νερο του ενυδρειου.Διαβαζω αρκετα απο τα αρθρα και προσπαθω να τα κανω ολα με συνεπεια μιας και ο πατερας μου το ειχε παραμελησει τις τελευταιες 2 εβδομαδες.Σε ευχαριστω για την βοηθεια salvator και τους υπολοιπους για τον χρονο που διαθετετε για το προβλημα μου

Πιστεύω ότι οι περισσότεροι που γράφουν στο Forum το κάνουν από αγάπη για το hobby και δεν σκέφτονται τον χρόνο τους. Απλά προσπαθούν να βοηθήσουν και να μετφέρουν εμπειρία σε κάποιους άλλους για να μην κάνουν τα ίδια λάθη που ίσως αυτοί πλήρωσαν ακριβά για να μάθουν.

Ήμουν λίγο έντονος πριν στο ύφος γιατί, αν δεν δώσεις πληροφορίες με σαφήνεια, μπορεί να σε συμβουλέψει κάποιος λάθος. Αν εξ αρχής είχε αναφερθεί η ύπαξη undergravel συνδεδεμένου στην Aquaclear ούτε ο φίλος Viciouscircle ούτε εγώ θα αναφέραμε κάτι για αυτήν γιατί έχει δεδομένο ρόλο, σωστό ή λάθος ρόλο δεν έχει σημασία .

Παραπέρα τώρα, επειδή από τα ψάρια που έχεις στο ενυδρείο (λυπάμαι μερικά όμως σε λίγο θα μεγαλώσουν πολύ και δεν θα χωρούν να στρίψουν, αλλά είναι άλλο θέμα) δεν κάνει καθαρισμό τροφής από τον βυθό παρά μόνο τα χρυσόψαρα, καλό θα ήταν με μία σκούπα βυθού, απαλά χωρίς να ανακατέβεις το χαλίκι και διαταράσεις την αποικία των βακτηριδίων, να τραβάς από την επιφάνεια του ακαθαρισίες και περισσεύματα τροφής. Το χαλίκι σου είναι το κύριο βιολογικό σου φίλτρο και άν μπουκώνει θα παρατηρείς φαινόμενα αιορούμενων σωματιδίων.

Φιλικά S.

Link to comment
Share on other sites

Oκ θα συνεχισω τωρα με αυτην την μεθοδο και θα δω πως θα παει.Αν κατι δεν παει καλα θα ξανακανω ποστ αλλα πιστευω θα καλυτερεψει κατα πολυ γιατι ηδη εχω παρατηρησει προοδο με τον υαλοβαμβακα.Οσο για τα ψαρια ειναι αλλο θεμα και εχω παρατηρησει οτι τα catoprion ηδη εχουν μεγαλωσει αρκετα και δεν ξερω κατα ποσο θα εχουν προβλημα χωρου...παντως απο υγεια δοξα τω θεω δεν φαινονται να εχουν καποιο προβλημα κανενα τους!

Link to comment
Share on other sites

Διορθωστε με αν κανω λαθος αλλα αν καταλαβα καλα υπαρχουν στο ιδιο ενυδρειο χρυσοψαρα με τροπικα? :)

εχω και εγω την ιδια ερωτηση και καλως ηρθες στην παρεα μας!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος μας Busta δείχνει διάθεση να ασχοληθεί και να μάθει. Καλό θα ήταν λοιπόν να αναζητήσει ένα ένα τα είδη των ψαριών του στην βάση δεδομένων του Aqauzone, στην Fishbase, στην Wikepidea κ.α.

Να μάθει για τα χαρακτηριστικά τους, τις συνήθειες και τις απαιτήσεις τους, και να ρωτάει ότι δεν καταλαβαίνει.

Εδώ έχει στο ενυδρείο του distichodus sexfascatus που φτάνει στην φύση τα 76 cm. Στα χρυσόψαρα κολήσατε; Οι συνθήκες διαβίωσης των Fancy Goldfish δεν διαφέρουν από τα τροπικά σε θεμοκρασία και σκληρότητα, βέβαια ούτε εγώ θα τα έβαζα μαζί, αλλά αλλού είναι τα προβλήματα.

Το 70% των ψαριών είναι ασύμβατα, μεταξύ τους

Τώρα που όλα προφανώς είναι μικρά, δεν φαίνεται το πρόβλημα σε μερικούς μήνες όμως.... οι ανάγκες επιβίωσης θα βγάλουν τα χαρακτηριστικά τους με επιθετικότητα.

Καλό διάβασμα φίλε busta :)

Φιλικά S.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε salvator εχω ριξει πολυ διαβασμα και οσο παω τοσο περισσοτερα λαθη βρισκω...προσπαθω σιγα σιγα και διορθωνω τα πραγματα παντα συμφωνα με συμβουλες απο αρθρα και ποτε απο μονος μου...Παντως τα χρυσοψαρα μου εχουν κανει καλο στο ενυδρειο αφου καθαριζουν και την παραμικρη τροφη που πεφτει στο χαλικι! Παντως πολυ τρωνε τα ατιμα! Οσο για το distichodus μπορει να εχω κανει λαθος στο ειδος μονο απο την φωτογραφια το ειδα και εμοιαζε πολυ με αυτο που εχω στο ενυδρειο μου.Γηρασκων αει διδασκομενος... :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε Busta υπαρχουν και χειροτερα. Εγω ξεκινησα με 20λιτρα, 2 tiger barbs και ενα dwarf gourami τα οποια αγορασα ολα την ιδια μερα. Μετα εμαθα οτι υπαρχουν φορουμ και διευθυνσεις για να ξεστραβωνομουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις φιλτρο βυθου πρεπει να καθαριζεις τακτικα το χαλικι σου με σκουπα βυθου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε busta η προσπάθειά σου θα ανταμειφθεί αφού έχεις όρεξη να μάθεις και αναβαθμίσεις το ενυδρείο σου :)

Το φίλτρο βυθού που έχεις όπως ίσως έχεις ήδη διαβάσει, αποτελείται από κάποιες πλάκες κάτω από το χαλίκι σου και ίσως κάποιο υλικό μέσα σε αυτές, ροή του νερού γίνεται με τον κυκλοφορητή. Το υλικό που ίσως περιέχουν και το χαλίκι λειτουργούν αυτή τη στιγμή ως το κύριο βιολογικό σου υλικό όπως θα διαβάζεις στα άρθρα για τον κύκλο του αζώτου. Το είδος του φίλτρου αυτού (UGF -under gravel filter) λόγω μικρής επιφάνειας, δυσκολίας στον καθαρισμό και γενικά χαμηλής πρακτικότητας, έχει καταργηθεί από τα προτεινόμενα φίλτρα και υπάρχει μόνο σε παλιά ενυδρεία όπως το δικό σου αφού παλιότερα ήταν της μόδας.

Έτσι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μεταφέρεις τα χρήσιμα βακτήρια σιγά-σιγά μέσα στα υλικά των φίλτρων που αρχικά σου προτείναμε.

Αυτό θα γίνει εφοδιάζοντας τα φίλτρα με πολύ πορώδη υλικά με κορυφή κατα τη γνώμη μου τα: sera siporax, seachem denitrate (μειώνει και κάποια νιτρικά), Eheim substrat pro.

Ταυτόχρονα θα μειώνεις την αποικία βακτηρίων από το UGV με σιφωνάρισμα αρχικά ελαφρό και αργότερα πιό έντονο και μετά με την αφαίρεση των πλακών μία-μία σε κάθε αλλαγή νερού.

Έτσι χωρίς να υπάρξει κάποια απώλεια στην καλή φίλτρανση, η βιολογία του ενυδρείου σου θα βρίσκεται σε σωστά φίλτρα που θα είναι πιο αποδοτικά, πιό αξιόπιστα και ευκολότερα στη συντήρηση.

Επίσης το χαλίκι τα μπορεί να φυτευθεί και μεκάποια φυτά που βοηθούν και αυτά με τη σειρά τους στην καλή ποιότατα νερού αλλά προσδίδουν και καλυτερη εμφάνιση στο ενυδρείο.

Ότι θές ρωτάς και προχωράς. :helpjim:

Υ.Σ: Το ψαράκι που ανάφερες μήπως είναι clown loach?

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Φιλε viciouscircle απ'οτι μου ειπε και ο πατερας μου εχει μονο πλακιδια απο κατω και οχι καποιο αλλο υλικο.Αυτα τα υλικα που ανεφερες πρεπει να μπουν μεσα στα διαμερισματα του φιλτρου μου? Γενικα παντως το UGV ειναι ταλαιπωρια μιας και ουτε η σκουπα μπορει να το καθαρισει οσο πρεπει...να'ναι καλα τα χρυσοψαρα που σε λιγο θα φανε και τα χαλικια! :helpjim: Οσο για το ψαρακι εχεις δικιο ειναι το clown loach!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο...θελω να αλλαξω την λαμπα του ενυδρειου γιατι αυτης που εχω εχει πεσει πολυ η αποδοση της και επισης εχει πιασει πανω κατι σαν καφε σκονη το οποιο δεν καθαριζει.Αυτη που εχω τωρα ειναι μια sylvania gro lux 18w.Τι θα μου προτεινατε να βαλω δεδομενου οτι δεν εχω φυσικα φυτα μεσα και αν θελησω να βαλω τοτε παιρνω και λαμπα γι'αυτο το σκοπο! Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο...θελω να αλλαξω την λαμπα του ενυδρειου γιατι αυτης που εχω εχει πεσει πολυ η αποδοση της και επισης εχει πιασει πανω κατι σαν καφε σκονη το οποιο δεν καθαριζει.Αυτη που εχω τωρα ειναι μια sylvania gro lux 18w.Τι θα μου προτεινατε να βαλω δεδομενου οτι δεν εχω φυσικα φυτα μεσα και αν θελησω να βαλω τοτε παιρνω και λαμπα γι'αυτο το σκοπο! Ευχαριστω πολυ!

Δεν είναι σκόνη είναι άλατα. Καθαρίζει αφού βγάλεις την λάμπα και την τρύψεις με βρεγμένο σγουγγαράκι για πιάτα από την σκληρή μεριά. Αν δεν καθαρίσει προσθέτεις μερικές σταγόνες Aqua Forte σε ένα φλυτζάνι νερό και καθαρίζεις βουτόντας το σφουγγαράκι στο διάλυμα, μετά ξεπλένεις την λάμπα με καθαρό νερό.

Προσέχεις τρία πράγματα 1. Φοράς γάντια ελαστικά 2. Σκουπίζεις και στεγνώνεις την λάμπα τελείως πριν την ξαναβάλεις στις επαφές της και 3. Το υπόλοιπο διάλυμα το ρίχνεις στην τουαλέτα και όχι στον νεροχύτη.

Πριν διλέξεις νέα λάμπα, διάβασε λίγο για τον φωτισμό σε ένα απλό άρθρο.

Από το Site αυτό:

http://www.jbl.de/factmanager/index.php?lang=en

πήγαινε στα Downloads και διάλεξε να κατεβάσεις το:

Advice brochure 7 - Correcting lighting for the aquarium and terrarium

Για το ενυδρείο σου με μία λάμπα, η Gro-lux και αντίστοιχες σε συνεχή λειτουργία χωρίς το υπόλοιπο φάσμα θα δημιουργήσει άλγη.

Τα ψάρια σου δεν χρειάζονται δυνατό φως άρα μια καλή επιλογή θα ήταν λάμπες με θερμοκρασία φωτός 4000 - 6500 Κelvin προσπάθησε να βρείς λάμπες πλήρους φάσματος γιατί και στα ψάρια το φως παίζει ρόλο στον μεταβολισμό τους.

Λάμπες πλήρους φάσματος με χρωματικό δείκτη 1Α (με 6 ή 7 στρώσεις φωσφόρου) υπάρχουν από JBL στα ενυδρειακά ή OSRAM dulux Delux και PHILIPS Aquarelle στα ηλεκτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Philips Aquarelle με 8 ευρω περιπου και θα εισαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Philips Aquarelle με 8 ευρω περιπου και θα εισαι μια χαρα.

Οκ ευχαριστω πολυ stav, και εσενα φιλε salvator που για αλλη μια φορα μου δωσατε τα φωτα σας! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...