Jump to content

Προς γνώσιν και συμμόρφωση...


Recommended Posts

Έμεινε που λέτε το ενυδρείο μου με τα τέτρα χωρίς θερμόμετρο για κάνα δίμηνο αφού δεν πήρα δεύτερο :helpjim: και το ένα που έχω το άφησα στο νέο ταγκανίκα.

Αποτέλεσμα... θερμοκρασία 29 βαθμοί...δεν ξέρω γιατί απορρυθμίστηκε ο θερμοστάτης (juwel μαμίσιος) αλλά έγινε...

Συνέπειες:

τα τετράκια δεν πήραν χαμπάρι αλλά κάνανε σαν τρελά για φαί, τόσο που τσιμπούσαν τα φυτά για να τα ταίσω :)

τα φυτά έχειχναν χαμηλή ανάπτηξη και σημάδια τροφοπενίας ειδικά οι κρυπτοκορύνες αλλά όχι και η riccia

μας έκανε επίσκεψη bga (κυανοβακτήρια)

καμία μεταβολή στις παραέτρους

φυσικά αυξημένη εξάτμιση που έκανε το καπάκια να στάζει όταν η στάθμη ήταν ψηλά

Αυτά ως ενδείξεις τέτοιου προβλήματος, αν κάνατε και εσείς το λάθος με το θερμόμετρο.

Και τώρα η δική μου ερώτηση: σε πόσες μέρες να κατεβάσω την θερμοκρασία ωστε να μην έχω πρόβλημα?

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Και τώρα η δική μου ερώτηση: σε πόσες μέρες να κατεβάσω την θερμοκρασία ωστε να μην έχω πρόβλημα?

καλα εκανες αγαπητε μου φιλε και μοιραστηκες αυτο που σου συνεβηκε,ετυσι ωστε να παραδειγματιστουν και πολλοι ακομη χομπιστες... :helpjim:

οσο για την ερωτηση σου,εγω θα ελεγα,οτι μεσα σε 48 ωρες,η θερμοκρασια μπορει να επανελθει σιγα-σιγα στα φυσιολογικα.. :)

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

μπορει να ακουγεται υπερβολη,αλλα οσο πιο αργα τοσο καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...