Jump to content

Γεννα Archocentrus Nigrofasciatus


sv1gfu

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους,

οπως γραφω και στον τιτλο, σημερα το πρωι ειδα παρα πολλα μικρα ψαρακια στην εισοδο απο το βραχακη που εδω και μερες μπενοβγενε συνεχια το ζευγαρη.

επειδη μεσα στο ιδιο ενυδριο εχω και δυο μικρα oscar σκεφτικα και εβαλα ενα μεγαλο σφουγκαρη χωριζοντας το ενυδρειο σε δυο μερι 70%/30%, ετσι ωστε το ζευγαρι και τα μικρα να εχουν την ησυχια τους.

Λοιπον καταρχας θα ηθελα να μου πειτε το γνωμη σας για την εν'λογω πατεντα, και κατα δευτερων αν πρεπει να κανω κατι για την τροφη τους.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για τα μωρά. Καλά έκανες με το χώρισμα και άμα έχεις βάλει το εξωτερικό φίλτρο από τη μία πλευρά των Oscar να ρουφάει και από την άλλη των Convict να βγάζει, τότε έχεις και μια σχετικά καλή κυκλοφορία του νερού. Πάντως φαντάσου ότι θα έχεις περίπου 200 μωρά Convict που σε λίγους μήνες θα είναι αρκετά μεγάλα σε μέγεθος για το 30% του ενυδρείου. Όσο για το φαγητό δώσε τριμμένη οποιαδήποτε τροφή και θα την φάνε. Βγάλε τον αρσενικό σύντομα πάντως αφού δεν χρειάζεται και θα στρεσαριστεί τσάμπα. Καλό είναι την μάνα να την αφήσεις μερικές εβδομάδες ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για τα μωρά. Καλά έκανες με το χώρισμα και άμα έχεις βάλει το εξωτερικό φίλτρο από τη μία πλευρά των Oscar να ρουφάει και από την άλλη των Convict να βγάζει, τότε έχεις και μια σχετικά καλή κυκλοφορία του νερού. Πάντως φαντάσου ότι θα έχεις περίπου 200 μωρά Convict που σε λίγους μήνες θα είναι αρκετά μεγάλα σε μέγεθος για το 30% του ενυδρείου. Όσο για το φαγητό δώσε τριμμένη οποιαδήποτε τροφή και θα την φάνε. Βγάλε τον αρσενικό σύντομα πάντως αφού δεν χρειάζεται και θα στρεσαριστεί τσάμπα. Καλό είναι την μάνα να την αφήσεις μερικές εβδομάδες ακόμα.

Kyriako καλημερα,

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΓΕΝΝΗΣΑΝ!!!! Να μας ζησουν!!!!!

Φιλε εχω παθει πλακα, τα παιδια μου εχουν τρελαθη απο τη χαρα τους που γεννησαν τα τσαρακια τους οπως τα λενε.

Οσο για το φιλτρο εχω δυο, ενα εξωτερικο που ειναι απο την πλευρα των oscar και ενα εσωτερικο που ειναι απο την πλευρα των convicts, οποτε δεν εχουν προβλημα.

Παντος φιλε ειναι παρα ΠΟΛΛΑ!!!!! :helpjim::bowdown: και σε ευχαριστω και παλι για ολα :)

Σου εβγαλα και αναμνηστηκες foto!!!

post-6228-1201507793_thumb.jpg

post-6228-1201507831_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα μικρά θα πρέπει να "κυκλοφορήσουν" μαζί με τα Oscar μόνο όταν είναι τόσο μεγάλα ώστε να μην χωρούν στο στόμα των Oscar.

Επίσης, δεν ξέρω αν έχεις υπόψιν σου ότι τα convicts είναι χειρότερα απο κουνέλια..!!

Μέχρι να συνειδητοποιήσεις ότι έχεις γέννα, σου έρχεται κι άλλη.

Σύντομα θα γίνει μεγάλος χαμός-συνοστισμός στο ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Kyriako καλημερα,

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΓΕΝΝΗΣΑΝ!!!! Να μας ζησουν!!!!!

Φιλε εχω παθει πλακα, τα παιδια μου εχουν τρελαθη απο τη χαρα τους που γεννησαν τα τσαρακια τους οπως τα λενε.

Οσο για το φιλτρο εχω δυο, ενα εξωτερικο που ειναι απο την πλευρα των oscar και ενα εσωτερικο που ειναι απο την πλευρα των convicts, οποτε δεν εχουν προβλημα.

Παντος φιλε ειναι παρα ΠΟΛΛΑ!!!!! :helpjim::bowdown: και σε ευχαριστω και παλι για ολα :)

Σου εβγαλα και αναμνηστηκες foto!!!

Φοβερά τα μωρά στις φωτογραφίες. Τα φίλτρα είναι μια χαρά μόνο πρόσεχε μην τα τραβήξει τα μωρά μέσα. Τα Convicts είναι τα ιδανικά ψάρια για αρχάριο για μένα. Δεν έχουν πολλές απαιτήσεις και πολλαπλασιάζονται όσο θες. Ελπίζω τα παιδιά σου να τα χαίρονται. Όταν μεγαλώσουν σε περίπου 6 μήνες θα αρχίσεις να τα δίνεις (αρχίζοντας με τα μεγαλύτερα πρώτα) σε κάνα Πετ σοπ ή σε άλλους όπως εγώ. Περιμένω και άλλες φωτογραφίες στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...