Jump to content

Sos


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΣΤΡΩΣΙΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΒΑΛΑ ΜΕΣΑ ΕΝΑ ΞΥΛΟ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΕΠΛΥΝΑ, ΤΟ ΝΕΡΟ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΙΤΡΙΝΟ. ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ??? :)

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στη παρεα μας,και αν μπορεις γραφε με μικρα...

τα ξυλα βαζουν ουσιες λογω των χουμικων που περιεχουν που κιτρινιζουν το νερο μας και το κανουν ελαφρως οξινο....

το χρωμα το κιτρινο ειναι ακινδυνο για τα ψαρια σου,αλλα μπορει να γινει ακαταλληλο αν σκεφτεσαι για παραδειγμα να βαλεις ψαρια που θελουν σκληρο νερο....

κανε μια σχετικη αναζητηση εδω μεσα και θα βρεις πολυ υλικο....

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες ! :) Ανθρακα εχεις βαλει? :helpjim:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ klaz.οσο για την ερωτηση αν εχω βαλει φιλτρο ανθρακα ο petshopas μου ειπε οτι τωρα που ειναι αρχη και δεν εχω ακομα βαλει ψαρια δεν χρειαζεται .μετα την πρωτη αλλαγη νερου να βαλω το φιλτρο ανθρακα, :)

Link to comment
Share on other sites

θελω να βαλω αγγελοψαρα [σκαλαρια αμερικηs] σε τι επιπεδα πρεπει να ειναι τα ph kh gh ωστε οι τιμες να ειναι σωστεs για να μην εχουν προβλημα τα ψαρια???? :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αυτή η κιτρινίλα που βγάζει το ξύλο δε σε πειράζει. Μη φανταστείς ότι θα σου κατεβάσει πολύ pH και σκληρότητες. Πολύ ελάχιστα. Το ξύλο το μόνο που θα επηρεάζει αισθητά θα είναι το χρώμα του νερού σου που θα είναι έτσι κίτρινο. Πάντως, γιατί σε ενοχλεί? Ίσα-ίσα που το ενυδρείο δείχνει πιό φυσικό. Είναι το τί θες να βλέπεις, τίποτα παραπάνω. Αν δε σου αρέσει, να ξέρεις πως αυτό θα φεύγει με τις αλλαγές νερού, αλλά συνήθως θα επανέρχεται μετά από λίγες μέρες. Εμένα, παρόλ' αυτά μου αρέσει και θα σε συμβούλευα να μην ασχοληθείς μ' αυτό. Είναι πολύ όμορφο και φυσικό. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες ! :) Ανθρακα εχεις βαλει? :helpjim:

Για ποιο λογο να βαλει ανθρακα;

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο να βαλει ανθρακα;

Φιλε stav, γιατι ειναι καινουργιο το ξυλο . Γιατι δεν του αρέσει αυτή η κιτρινίλα που βγάζει το ξύλο. Πιστευω θα τραβηξει λιγο!

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα τραβηξει κιτρινιλα,αλλα αυτη θα φυγει με τις αλλαγες του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα τραβηξει κιτρινιλα,αλλα αυτη θα φυγει με τις αλλαγες του νερου.

Aυτο θελει ο φιλος sotos gwgw να τραβηξει κιτρινιλα, :lol: Οποτε γιατι να μη βαλει ανθρακα ? :wacko: Με τις αλλαγες του νερου μπορει να φυγει αλλα σε ποσο καιρο? Ποσο μεγαλο ξυλο εχει βαλει? Νομιζω κακο δεν θα του κανει ο ανθρακας , αφου δεν του αρέσει η κιτρινιλα. Παντος ολα ειναι το τί θες να βλέπεις, τίποτα παραπάνω! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Παντος ολα ειναι το τί θες να βλέπεις, τίποτα παραπάνω! :lol:

Συμφωνω,απλα εαν ο φιλος μας εχει φυτα και ριχχνει λιπασμα θα του απορροφα ενα μεγαλο μερος

ο ανθρακας.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω,απλα εαν ο φιλος μας εχει φυτα και ριχχνει λιπασμα θα του απορροφα ενα μεγαλο μερος

ο ανθρακας.

:lol: Ο φιλος sotos gwgw δεν εχει φυτα οποτε μπορει να βαλει αφοβα ανθρακα ! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

:

:wacko: Ο φιλος sotos gwgw δεν εχει φυτα οποτε μπορει να βαλει αφοβα ανθρακα ! :wacko:

:lol:

Έγινε επεξεργασία - stav
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...