Jump to content

Ph???


elene

Recommended Posts

καλημερα!εχθες μετρησα με υγρα τεστ το ph και ειναι 8, μετα απο αλλαγη νερου 20%, πως μπορω να το κατεβασω???

Link to comment
Share on other sites

πανω κατω ,οντως τετοιο νερακι εχει η πολη μας... :wacko::lol:

αν κρινω απο τα ψαρια που βλεπω στο προφιλ σου......ΔΕΝ βλεπω για ποιο λογο να το αλλαξεις..

εχεις 2 σημαντικα λαθακια στη συνθεση των ψαριων σου,που αν τα βγαλεις,τοτε με τα υπολοιπα ζωοτοκα δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα..!!

νεον και ροδοστομοι,θελουν πιο μαλακο νερακι,και σιγουρα αρκετα χαμηλοτερο πεχα απο 8.

επαναλαμβανω οτι αν τα βγαλεις τα συγκεκκριμενα ειδη,με τα υπολοιπα εισαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται απο τα ψαρια που εχεις.το ph το ρυθμιζεις με χρηση co2 ή τυρφης.

Link to comment
Share on other sites

ελα ομως που μεχρι τωρα δεν εχω προβλημα με τα αλλα(νεον, ροδοστομα) αλλα με τα γκαπυ. μου εχουν πεθανει 5 μεχρι τωρα, αν και εχω υποψια οτι ηταν αρρωστα απο το pet.εχω ακομα μια ερωτηση?? εχθες εβαλα ξυλο και μια ανουμπια, θα κανουν δουλεια??? και ποτε να κανω μετρηση για να δω το ph μετα απο αυτες τις αλλαγες???

Link to comment
Share on other sites

τυχη θα ηταν να συνεχιζαν να πηγαινουν ολα καλα αγαπητη φιλη.

οπως προειπα,ειναι τελειως διαφορετικες συνθηκες νερου που χρειαζονται και μεχρι τωρα τουλαχιστον για τα νεον και τους ροδοστομους φανηκες τυχερη...

απο εκι και μετα οντως μπορει να ειχαν ερθει αρρωστα απο το πετ,αλλα και παλι αυτο ειναι σχετικο...

απο εκει και μετα η ανουμπια σαφως σαν ζωντανο φυτο που ειναι θα βοηθησει..το ξυλο,αν και μια μονο ριζα ισως απελευθερωσει χουμικα στο νερο μ'αποτελεσμα να το κιτρινισει στο χρωμα ,αλλα και να το κανει ελαφρως οξινο,πραγμα που θα λατρεψουν τα νεον και οι ροδοστομοι,αλλα οχι και τα υπολοιπα ψαρακια που εχεις μεσα...

απο εδω και πλεον νομιζω οτι γνωριζεις το το χρειαζονται τα ψαρια που διατηρεις...καποια πρεπει να μεινουν και καποια να τα αλλαξεις...διαλεγεις και παιρνεις.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ :lol: σε ποσες μερες να κανω μετρησεις? και καθε ποτε να αλλαζω νερο? καθε 7 μερες ή 15 ημερες??/

Link to comment
Share on other sites

καθε ποτε να αλλαζω νερο? καθε 7 μερες ή 15 ημερες??/

Καθε εβδομαδα το 30% με προσθηκη αντιχλωριου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...