Jump to content

γκαπι με μονομαχινες


Recommended Posts

καλησπερα. θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να βαλω στο ενυδρειο γκαπι μαζι με 2 μονομαχινες. ευχαριστω :lol:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να βαλω στο ενυδρειο γκαπι μαζι με 2 μονομαχινες. ευχαριστω :lol:

Τα γκάπυ με μονομαχίνες τα βλέπουμε πολύ συχνά στα πετ ως συνδυασμό. Κατα γενικές γραμμές λένε πως δε δημιουργούν πρόβλημα, αλλά έχω συναντήσει πολλές φορές εδώ μέσα να λέει κάποιος ότι η μονομαχίνα του σκότωσε κάποιο άλλο ψάρι. Έχει τύχει να διαβάσω και για μονομαχίνα που σκότωσε τον αρσενικό μονομάχο. :wacko: Ποτέ δε μπορείς να είσαι σίγουρος. Το κάθε ψάρι έχει τη δικιά του προσωπικότητα. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να τα βάλεις μαζί και να τα παρατηρείς συνέχεια τις πρώτες μέρες. Αν δεις κάποια περίεργη κατάσταση, τα χωρίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα γκάπυ με μονομαχίνες τα βλέπουμε πολύ συχνά στα πετ ως συνδυασμό. Κατα γενικές γραμμές λένε πως δε δημιουργούν πρόβλημα, αλλά έχω συναντήσει πολλές φορές εδώ μέσα να λέει κάποιος ότι η μονομαχίνα του σκότωσε κάποιο άλλο ψάρι. Έχει τύχει να διαβάσω και για μονομαχίνα που σκότωσε τον αρσενικό μονομάχο. :wacko: Ποτέ δε μπορείς να είσαι σίγουρος. Το κάθε ψάρι έχει τη δικιά του προσωπικότητα. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να τα βάλεις μαζί και να τα παρατηρείς συνέχεια τις πρώτες μέρες. Αν δεις κάποια περίεργη κατάσταση, τα χωρίζεις.

σ ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση. :lol:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να βαλω στο ενυδρειο γκαπι μαζι με 2 μονομαχινες. ευχαριστω :lol:

Γειά σου IZAMBEL.

Συνήθως το πρόβλημα, αν υπάρχει, το δημιουργεί ο αρσενικός μονομάχος.Έχεις σκεφτεί να βάλεις και κανέναν αρσενικό μέσα για να δημιουργήσεις "αντιπερισπασμό", και τι εννοώ.

Ο αρσενικός μονομάχος είναι ως γνωστό υπερσεξουαλικός με αποτέλεσμα κατά το μεγαλύτερο διάστημα να κυνηγάει τις θηλυκές,με τον τρόπο αυτό λοιπόν οι θηλυκές είναι απασχολημένες κι έτσι θα ησυχάσουν και τα Gappy σου.Με τον καιρό κιόλας θα συνηθίσουν μεταξύ τους.Πρόσθεσε και καμιά θηλυκιά ακόμη,δεν κάνει κακό .

Καλή επιτυχία στο πείραμα.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω εντελως με τη λογικη του αντιπερισπασμου και των πειραματων.

Δηλαδή στρεσσαρουμε τις θηλυκες μονομαχινες για να γλυτωσουν τα γκάπυ?

Η προταση του Μιλτου ειναι εφαρμόσιμη (αν και προσωπικα δεν θα το έκανα ποτέ) αλλά πρέπει να εισαι παντα σε επιφυλακή γιατι σημερα μπορει να ειναι ολα καλά και αυριο το πρωι να βρεις τραυματισμενα ψαρια...

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω εντελως με τη λογικη του αντιπερισπασμου και των πειραματων.

Δηλαδή στρεσσαρουμε τις θηλυκες μονομαχινες για να γλυτωσουν τα γκάπυ?

Η προταση του Μιλτου ειναι εφαρμόσιμη (αν και προσωπικα δεν θα το έκανα ποτέ) αλλά πρέπει να εισαι παντα σε επιφυλακή γιατι σημερα μπορει να ειναι ολα καλά και αυριο το πρωι να βρεις τραυματισμενα ψαρια...

Γιώργο καλησπέρα.

Προφανώς κατάλαβες λάθος.Δέν δέχομαι και μάλιστα (σαν φιλόζωος)σιχαίνομαι και καταδικάζω την χρήση των πειραματόζωων.Απλά είπα ότι όπως όλα τα ζώα του πλανήτη,μαζί και ο άνθρωπος,που έχουν το ένστικτο της αναπαραγωγής και της διαιώνισης του είδους τους "κυνηγούν" το έτερο φύλο,το ίδιο θα ήταν πιθανό να γίνει και με τους αρσενικούς-θηλυκούς μονομάχους.Άλλωστε νομίζω ότι το ίδιο γίνεται και στη φύση τόσο στα ψάρια αλλά και στον άνθρωπο με την διαφορά όμως ότι στον άνθρωπο υπάρχει η λογική και το συναίσθημα και ίσως γίνεται λίγο διαφορετικά.

Μάλλον χρησιμοποίησα κάπως περίεργη έκφραση στην απάντησή μου στην ISAMBEL και γι' αυτό ερμηνεύτηκε λάθος.Ζητάω συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά ειναι ότι ο αρσενικός μονομάχος "γουσταρει" την θηλυκιά μόνο για λίγη ώρα κατά την διάρκεια της αναπαραγωγής.

Σε όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις την κυνηγάει ανελέητα και όχι για να τα φτιάξουν...

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις απαντησεις. πριν απο 2 ωρες τα εβαλα μαζι, γκαπι και μονομαχινες και προς το παρον ολα καλα. Αλλα εχω ετοιμο και αλλο ενυδρειο στην περιπτωση που δω τραυματια. :lol:

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις απαντησεις. πριν απο 2 ωρες τα εβαλα μαζι, γκαπι και μονομαχινες και προς το παρον ολα καλα. Αλλα εχω ετοιμο και αλλο ενυδρειο στην περιπτωση που δω τραυματια. :lol:

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το βραδυ μου εφαγαν ενα γκαπακι. :wacko: Δεν ημουν σιγουρη αν το ειχαν κανει αυτες :wacko: . Το πρωι της εβγαλα και απο τοτε δεν λειπει καμμια ουρα απο τα γκαπακια. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...