Jump to content

το πρωτο μας ενυδρειο


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους ,εδω και 4 μερες στρωνουμε ενα ενυδρειο 50 λιτρων ,καθαρά 46 λιτρα με εσωτερικο φιλτρο .Μεσα ειχαμε 2 veiltail τα οποια χθες μετακομισαν σε λιμνη και ενα apple snail το οποιο παραμενει μεσα.

Υπαρχουν επισης 13 φυτα, τα περισσοτερα anubias και 2 μπαλες αλγης .

Μετρησεις - ph7,6 NO2- 0, NH3 0, temp 26 κελσιου.

Ερωτησεις :

1) λεμε να βαλουμε και αλλα φυτα. Ειναι σωστο?

2) τα ψαρια που επιλεξαμε να φιλοξενισουμε μαζι με το σαλιγκαρι ειναι τα εξης : 6 green cobra guppy , 3 zebra danio , 2 otocinclus affinis και 2-3 γαριδες Amano caridina japonica . θα ειναι οκ?

Θα θελαμε τι βοηθεια σας αν ειναι εφικτο προκαταβολικα σας ευχαρηστουμε και καληηηηηηη χρονια.

Link to comment
Share on other sites

το εσωτερικο φιλτρο ειναι powerclean 250 για εωυδρεια 25-150 λιτρα με ρυθμο

100-400lit/hour. Για τις γαριδες διαβασα απο το forum ειναι τα καταληλα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το ενυδρείο σου πρέπει πρώτα να στρωθεί. Τα τεστ που αναφέρεις είναι πολύ καλά αλλά είναι ακόμη νωρίς για αυτά. Διάβασε τα άρθρα που αφορούν στο στρώσιμο του ενυδρείου πρώτα και κατα τις εβδομάδες που θα στρώνεις θα σκεφτείς, θα διαβάσεις και θα λάβεις πολλες γνώμες για ψάρια κα φυτά...Σιγαααα σιγαααα...και όλα θα πάνε καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρηστω για τη καλη σου διαθεση να μου απαντησεις .

Να μη βαλω ουτε 1 για να βοηθησει το σαλιγκαρι στο καθαρισμο του βυθο?

Ευχαρηστω

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά εγώ έστρωνα χώρις ψάρια δύο μήνες και πάλι είχα απώλειες στα πρώτα ψάρια που μπήκαν...

Ο otocinclus είναι πολύ ανθεκτικό ψάρι αλλά θέλει καλά στρωμενο νερό, ζωντανά φυτά και μπόλικη άλγη...Τί προτιμάς απογοήτευση ή υπομονή;

Link to comment
Share on other sites

χθες εγινε η πρωτη αλλαγη νερου 13 λιτρα περιπου.

οι προηγουμενες μετρησεις πριν την αλλαγη ηταν :

ph : 7.6

NO2- : 0.25

NH3 : 0

temp :24 κελσιου επιδη ειχα μεσα τα 2 veiltail

Ευχαρηστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

Πριν πάμε στα ψάρια θα ήθελα να σου πω οτι η μεγαλύτερη απίτηση που έχει ένα ενυδρείο από τον κάτοχό του είναι η υπομονή.

Οπλίσου λοιπόν με υπομονή και όλα θα πάνε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά εγώ έστρωνα χώρις ψάρια δύο μήνες και πάλι είχα απώλειες στα πρώτα ψάρια που μπήκαν...

Ο otocinclus είναι πολύ ανθεκτικό ψάρι αλλά θέλει καλά στρωμενο νερό, ζωντανά φυτά και μπόλικη άλγη...Τί προτιμάς απογοήτευση ή υπομονή;

θα διαφωνήσω οτι οι otocinclus είναι πολύ ανθεκτικό ψάρι.είναι wild caught fish δεν θεωρείται από τα εύκολα.αυτό το λέω και από προσωπική εμπειρία δικιά μου αλλά και φίλων που έχουν φιλοξενήσει το συγκεκριμένο είδος.

μερικές πληροφορίες για το είδος http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Otocinclus.htm

Link to comment
Share on other sites

θα διαφωνήσω οτι οι otocinclus είναι πολύ ανθεκτικό ψάρι.είναι wild caught fish δεν θεωρείται από τα εύκολα.αυτό το λέω και από προσωπική εμπειρία δικιά μου αλλά και φίλων που έχουν φιλοξενήσει το συγκεκριμένο είδος.

μερικές πληροφορίες για το είδος http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Otocinclus.htm

Θα συμφωνησω και εγω με αυτο. Θελει ενα πολυ καλα στρωμενο ενυδρειο και παρα πολυ καλη ποιοτητα νερου. Και αν δυνατον τιμες νερου που αυτο χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

μετρησεις να περνουμε καθε μερα?

καλως ήρθες στην παρέα μας Kostas new μετρήσεις να περνεις καθε μερα και να τις καταγραφεις ωστε να βλεπεις τις μεταβολες :wacko: οτιδήποτε θές οι περισοτεροι εδω ειναι ειδικοι :lol: και μην ντρεπεσαι να ρωτησεις θα σε βγαλουν απο πολλα αδιεξοδα και παλι καλως ήρθες

Link to comment
Share on other sites

Πώς στρώνεις το ενυδρείο σου;

Διάβασε τα άρθρα που υπάρχουν στο φόρουμ για το στρώσιμο!

Συζήτησε εδώ τις απορίες σου και μην βάλεις ζωντανό οργανισμό αν δεν είσαι σίγουρος ότι έχεις στρώσει το ενυδρείο σου!

:lol:

Υπομονή και επιμονή!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,

ναι ριχνουμε λιγη τροφη.

οι τιμες ηταν διαφορετικες την 5/2/8

ph : 7.6

NO2- : 0

NH3 : 0.25

temp :26 κελσιου

απο τοτε οι τιμες ειναι

ph : 7.6

NO2- : 0.25

NH3 : 0

temp :26 κελσιου

το προβλημα ειναι οτι απο την αρχη ειχαμε ακολουθησει το τροπο της sera για αρχαριους και απο την 5/2/8 εχω μεσα 3 zebra danios.

Σημερα πηρα και μια αντλια νερου eheim για πιο γενναιες αλλαγες νερου της ταξης 50% .Επισης σημερα μετρησα και NO3 = 0 .

Κατι δε μου παει καλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...