Jump to content

Eπιθετικά Βleeding Heart .


Recommended Posts

Καλημέρα , στο rio 125 έχω 10 καρδινάλιους , 4 κορυ , 3 σαε και 4 bleeding heart tetra τα οποία όμως παρουσιάζουν κυριαρχικές διαθέσεις και ειδικά το πιο μεγάλο τα κυνηγάει όλα , εκτός των κόρυ , αλλά δεν τα τραυματίζει . Είναι φυσιολογκή αυτή συμπεριφορά ? Τα bleeding heart τα έχω περίπου 15 ημέρες . Το ενυδρείο είναι στημμένο απο τις αρχές Δεκεμβρίου .

Ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , στο rio 125 έχω 10 καρδινάλιους , 4 κορυ , 3 σαε και 4 bleeding heart tetra τα οποία όμως παρουσιάζουν κυριαρχικές διαθέσεις και ειδικά το πιο μεγάλο τα κυνηγάει όλα , εκτός των κόρυ , αλλά δεν τα τραυματίζει . Είναι φυσιολογκή αυτή συμπεριφορά ? Τα bleeding heart τα έχω περίπου 15 ημέρες . Το ενυδρείο είναι στημμένο απο τις αρχές Δεκεμβρίου .

Ευχαριστώ .

Καλημέρα ΜΑΝΤΑΛ.

Αν και δεν είχα βάλει ποτέ τέτοια στο δικό μου, το προφίλ τους μοιάζει λίγο με cardinals μόνο που δεν έχουν παρόμοια χρώματα,έτσι δεν είναι;Έριξα μια ματιά στο fish gallery αλλά κατ' αλφαβητική σειρά δεν τα είχε.Δεν είδα μήπως τα έχει παρακάτω.Πρέπει όμως,και αν κάνω λάθος διόρθωσέ με,να ανήκουν στην ίδια oμάδα με τα tetra;Δηλ. ήμερα.

Τι να σου πω,περίεργο.Μήπως έχει γεννήσει πουθενά το πιο μεγάλο που λες και γι' αυτό είναι επιθετικό;Νομίζω πάντως ότι με τον καιρό θα προσαρμοστούν

Link to comment
Share on other sites

Αν δημιουργήσεις κρυψώνες, κάποιες σπηλιές με όρθια ξύλα, το φυτέψεις αρκετά με ψηλά φυτά που δημιουργούν σκιές και ίσως δοκιμάζοντας να μεγαλώσεις λίγο την συγκεκριμένη ομάδα, νομίζω θα μειωθεί το στρες και η επιθετικότητα. :lol::wacko::wacko:

Σε εμένα τουλάχιστον με τα τέτρας που είχα και έχω δούλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας .

Τα ψάρια λέγονται επιστημονικά Hyphessobrycon erythrostigma . Το ph είναι 6,8 ΚΗ 7 . Δηλαδή αν κατάλαβα καλά να βάλω ακόμα 2 με 3 ? Τα λίτρα που έχω είναι εντάξει ? Το ενυδρείο μου είναι φυτεμένο και η αλήθεια είναι ότι το ψάρι κυριαρχεί στο χώρο που δεν έχω φυτά ψηλά αλλά γρασίδι δηλ μπροστά και αριστερά .

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να βάλλεις ακόμα 3-4 τέτρας και 3-4 κόρυς, το ενυδρείο είναι αρκετό για αυτά απλά βάζε λίγα-λίγα τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Θα ψάξω να βρω 3-4 ακόμα από τα Hyphessobrycon erythrostigma , αν και τα βρήκα δύσκολα . Περισσότερο φέρνουν τις μαύρες χήρες . Για τα κόρυ είναι πολύ ποιό εύκολο . Θα το δοκιμάσω και ελπίζω να έχεις δίκαιο .

Ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...