Jump to content

Συμβατοτητα και τροφες


taicom

Recommended Posts

Αυριο ερχετε η μεγαλη μερα για να βαλω τα πρωτα μου ψαρακια στο 96αρι ενυδριο μου με αληθινα φυτα και λεω να βαλω 4 guppies για αρχη.

Ειναι καλα τα λιτρα και τα φυτα?

Τι τροφες να παρω για να εχω ποικιλια?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά καλορίζικο!! Πόσες ημέρες το στρώνεις??απο ph σε τι επίπεδα κυμαίνεσαι??εξαρτάται απο πόσα φυτά θα βάλεις..όλα σχεδόν τα ενυδρεία φυτέυονται..απο 20 εως και...Η τοποθέτηση Co2 φαντάζομαι είναι στη σκέψη σου ...guppies και διοξείδιο δεν συμβαδίζουν....Για ποικιλία τροφής τώρα π.χ σε JBL Granomix..Novocolor..Novocrill..πιο γενικά τροφη σε flakes..σε κόκκους..απο ζωντανή κατεψυγμένη καραβίδα...οσο πιο πλούσια ταισεις τα ψάρια σου τόσο καλύτερα για αυτα και ενδεχομένως για εσενα!!!Γνώμη μου........................Πάντα Φιλικά Νίκος

Έγινε επεξεργασία - NickTheFish
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω παρα πολλα φυτα γυρω στα 5 αλλα θα προσθεσω περιπου αλλο τοσο.

Το στρωνω περιπου 1 μηνα.

Το Ph ειναι κοντα στο 7.5.

Ολα καλα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ...πες μας και για τιμες kh,gh,no2 ,nh3,no3 ...τι φυτα εχεις?φωτισμο,υποστρομα,φιλτρο?οσο για το phσου λιγο κατεβασμα 7,2 -7 εισαι καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ...πες μας και για τιμες kh,gh,no2 ,nh3,no3 ...τι φυτα εχεις?φωτισμο,υποστρομα,φιλτρο?οσο για το phσου λιγο κατεβασμα 7,2 -7 εισαι καλα!!

NO2 = 0

NH3 = 0

NO3 = θα το κατεβασω τωρα με την πρωτη μεγαλη αλλαγη γιατι τελειωσε το στρωσιμο

Για τα υπολοιπα test δεν εχω κανει.

Φυτα εχω μια 2 Βαλισνεριες και 3 Ανουμπιες

Υποστρωμα της Denerle και φωτισμο 2 λαμπες της Juwel T5.

Φιλτρο της juwel το εσωτερικο που δινει 'Compact H' με σφουγγαρια, μακαρονι ,σφουγγαρια και υαλοβαμβακα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...