Jump to content

Τα πρωτα ψαρακια


Recommended Posts

Μετα την αχαρη διαδικασια του στρωσιματος εβαλα τα πρωτα ψαρακια μου μεσα.Το ενυδρειο ειναι 70 λιτρων και εβαλα μεσα 5 λεμον τετρα και 2 γατοψαρα.Αυτο εγινε πριν καμια βδομαδα.Οι μετρησεις εμειναν σταθερες και σημερα εκανα και την πρωτη αλλαγη νερου.Απο οτι εχω δειαβασει εδω θα πρεπει να περιμενω λιγο ακομα για να βαλω και αλλα ψαρια μεσα.Σκεφτομαι να βαλω ακομα 5-6 νεον και ενα pearl gourami.

Καλη σαν σκεψη ή εχετε να προτεινετε κατι διαφορετικο?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι, τι στρώσιμο έκανες? Οι τιμές αμμωνίας και νιτροδών θα πρέπει να παραμένουν μη ανιχνεύσιμες. Οκ με τα ψαράκια αλλά αν θες βρες ακριβώς το είδος των γατόψαρων γιατί κάποια είδη μεγαλώνουν πολύ για 70λτ.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Για το στρωσιμο τα χουμε πει σε αλλο θεμα εδω παλι.Με βακτηρια ετοιμα και τροφη το κανα.ΝΙτρωδη δεν εχω και αμμωνια ειναι 0,006 (για το ΡΗ μου με βαση τον πινακα του τεστ).Νιτρικα 12,5.Τα γατοψαρα ειναι μικρα (πιο μικρα και απο τα τετρα).Λες να μεγαλωσουν τοσο πολυ?

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε λίγο και δες με ποιο είδος μοιάζει (αν είναι πλεκο), αν είναι κορυντόρας όλα καλά, απλά θέλουν ομάδα των 6+ ατομων.

Link to comment
Share on other sites

τελικα λεγεται corydoras aenaus (bronze cory).Εχω 2 μεσα.Θα χω καποιο προβλημα?Παντως φαινονται ζωηρα και να μην εχουν προβλημα

Νοιώθουν πολύ καλύτερα αν είναι 6 και πάνω, επίσης θέλουν άμμο ή έστω λεπτό χαλικάκι γιατί αλλιώς κόβονται τα μουστάκια τους, τέλος τροφή σε ταμπλέτες είναι ό,τι πρέπει για να τρέφονται σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις συμβουλες.ΛΕπτο χαλικι εχω.Εκτος απο αυτα και τα 5 νεον που θα θελα να βαλω μπορω να βαλω και ενα περλ γκουραμι η παει πολυ?

Link to comment
Share on other sites

Το γκουράμι μεγαλώνει αρκετά για τα λίτρα σου (εκτός κι αν παρεις νάνο-dwarf gourami)!

Καλύτερα να βάλεις μερικά μικρά ψάρια όπως γατόψαρα που θα ολοκληρώσουν την εικονα του ενυδρείου σου και θα δώσουν κινηση στο βυθό!

Link to comment
Share on other sites

προσθεσα τελικα 7 νεον πιστευω οτι ειμαι καλα.Ευχαριστω για τις συμβουλες σας παιδια.Πιστευω οτι ειναι καλος συνδιασμος και ολα θα πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...