Jump to content

Ενυδρειάκι για μονομάχο


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Προχθές που κοιτούσα μονομάχους στο ιντερνετ και στο forum ψήθηκα πολύ και είπα αφού μου περισσεύει ένα μικρό ενυδρειάκι ~7lt γιατί να μην πάρω και εγώ έναν? Και έτσι το έστησα, έπλυνα το χαλίκι, έβαλα λίγη hygrophila (polysperma) και ένα μικρό φιλτράκι με υαλοβάμβακα μπολιασμένο από το μεγάλο μου ενυδρείο που τρέχει κοντά ένα χρόνο. Σήμερα -μετά από 2 μέρες- έκανα μετρήσεις και βρήκα:

NO2-> 0mg/lt

NO3-> ~10mg/lt.

Οι μετρήσεις είναι καλές έτσι? Το μόνο που μου φαίνετε περίεργο είναι ότι εμφανίστηκε μία ευδιάκριτη θολούρα... Είναι φυσιολογικό αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Αν και οι αμμωνια ειναι μηδεν ειναι καλες. Αν βαλεις και λιγο κερατοφυλλο που τραβαει και τα νιτρικα θα ειναι τελειες.

Επισης δεν παιρνεις και 5 τζαμακια να τα κολλησεις να κανεις ενα ενυδρειακι 15λιτρακια για το ζωντανο? Δε θα σου κοστισει τπτ και ειναι το ελαχιστο που μπορεις να του δωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι bacterial bloom θα φυγει μονη της.Κανε μια αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Ok. Ευχαριστώ πολύ. Εάν παραμείνει για λίγο ακόμα μπορώ να βάλω το ψάρι? Η να περιμένω να φύγει πρώτα? Είναι επικίνδυνη?

Έγινε επεξεργασία - nikos193
Link to comment
Share on other sites

Να φυγει πρωτα και μετα βαζεις ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος ότι μπορείς άφοβα να βάλεις μέσα ψάρια!

Διάβασε το άρθρο περι στρωσίματος που θα βρείς στο φόρουμ και πάρε απο το άλλο φίλτρο βιολογικά υλικά και όχι μόνο υαλοβάμβακα!

Δεν είναι βιολογικό υλικό και οι αποικίες που μετέφερες ίσως να μην είναι αρκετές για να στρώσουν το ενυδρείο σου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...