Jump to content

Απανωτες Γεννες.....Τι να κανω?


Recommended Posts

Καλησπερα και παλι!

Καλα καλα δεν προλαβα να στρωσω τα ενυδρεια μου και μεσα σε ενα 1.5 μηνα η κιχλιδα μου η μαυρομουρα, (archocentrus negrofasciatus) γεννοβολαει σαν τρελη! Εχει κανει ηδη 15 μικρα που μεγαλωνουν σαν τρελα και σημερα που παρατηρησα παλι το σημειο που γενναει εχει αφησει τουλαχιστον 50 αυγα!!! Ελεος!!!!! Τι θα τα κανω? Οταν μπουκωθει την ομελετα θα αρχισει η αντιστροφη μετρηση!

Να τα παρω τα αυγα? Η θα μου κανει μουτρα?

Φυσικα οταν βαζω χερι μεσα φοβαμαι οτι θα χασω κανα δαχτυλο (αστειευομαι) κανουν απιστευτες επιθεσεις!

Και αντε και γεννιουνται μπορω να τα δωσω καπου? Και ΠΟΣΑ να δωσω πια!!!!

By the way ο γαμπρος ειναι ενα Sajica (t-bar ciclid) ...προφανως θα βγουν υβριδια :lol:

Περιμενω Προτασεις

Νικητας

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νικήτα καλησπέρα οι γέννες σου θα πρέπει να σε χαροποιούν καθώς είναι το υπέρτατο συναίσθημα που μπορεί να νιώσει ένας φίλος του ενυδρείου τώρα με τα μικρά τι να σου πώ περίμενε να μεγαλώσουν λιγάκι και πούλατα προσφερέ τα ή απλά πάρε και άλλα ενυδρεία και κράτα τα... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πιστεψτε με με την πρωτη γεννα ΧΕΣΤΗΚΑ απο τη χαρα μου αυτο να λεγεται! Δεν περιμενα οτι θα ειμαι ΤΟΣΟ τυχερος και να γεννησει με το καλημερα σας, καλα καλα δεν ειχε συνιθισει το νερο η καργια! Αλλα σκεπτομενος και τις συνεπειες φρικαρα λιγο!

Συν τοις αλλοις δεν ειναι και τα πιο φιλικα ψαρια να πεις οτι τα βαζεις ολα μαζι και κανεις ενα μεγαλο κοπαδι (ασε που δεν εχω ενυδρειο να τα βαλω).

Τεσπα μαλλον θα κρατησω και αυτη την παρτιδα να εκολαυθουν και μετα θα της παρω τη "φωλια" γιατι θα εχω προβλημα. Και σιγουρα δεν ειμαι απο αυτους που τα πετανε στη λεκανη και τραβανε καζανακι!

Ευχαριστω

Νικητας

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νικήτα συγνώμη για το σχόλιο αλλά θα σε παρακαλούσα να είσαι λίγο πιο κόσμιος γιατί το forum φιλοξενεί και μικρά παιδιά

Ευχαριστώ και συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...