Jump to content

Ενυδρειο 350 Litra


iliastra

Recommended Posts

Γεια σας

Σκεφτομαι να κανω ενα ενυδρειο κοντα στα 350 λιτρα.... :lol:

Θελω να μου πειτε εαν συμβαδιζουν τα παρακατω ειδη ψαριων και εαν ειμαι καλειμενος απο αποψη λιτρων αλλα και ζωνες νερου (ανω ζωνη - μεσαιας ζωνης και χαμηλης)

τα ψαρια που εχω σκευτη ειναι τα:

guppies

guramis

neon ή cardinal tetras (αλλα μαλλον neon)

platies

dwarf chichlids

και για την αλγη otocinclas ή acistros

επειδη ειμαι λιγο αρχαριος (μεχρι τωρα εχω ασχοληθει μονο με χρυσοψαρα) θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε και ποσα ψαρια απο το καθε ειδος μπορω να βαλω (οχι μεγιστο αλλα ενα ικανοπ. αριθμο ωστε να μη φαινεται αδειο το ενυδρειο....)

Έγινε επεξεργασία - iliastra
Link to comment
Share on other sites

ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΤΙΣ ΚΙΧΛΙΔΕΣ

ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΙΕΣ.ΜΙΛΑΩ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΚΙΚΛΙΔΕΣ

ΕΝΩ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΗΜΕΡΑ

ΚΟΙΤΑ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΤΟ ΣΤΡΩΣΕΙΣ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΨΑΡΙΑ

Link to comment
Share on other sites

εχεισ δικαιο σ αυτο που λες Katsik αλλα μιλαω για Dwarf chichlids οι οποιες ειναι μικρες κικλιδες και για αυτο τις ανεφερα επειδη ισως δεν υπαρξει προβλημα λογω μεγεθους........Ας απαντησουν και οι πιο εμπειροι και εαν υπαρχει καποιος που να εχει καποια απο αυτα τα ειδη μαζι με τις κιχλιδες....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

εχεισ δικαιο σ αυτο που λες Katsik αλλα μιλαω για Dwarf chichlids οι οποιες ειναι μικρες κικλιδες και για αυτο τις ανεφερα επειδη ισως δεν υπαρξει προβλημα λογω μεγεθους........Ας απαντησουν και οι πιο εμπειροι και εαν υπαρχει καποιος που να εχει καποια απο αυτα τα ειδη μαζι με τις κιχλιδες....

ο συνδυασμος ταιριαζει περιπου και εγω τετοια ειδη εχω αλλα απο κηχλιδες μικρες εχω δυο ραμιρεζι τα οποια τις πρωτες μερες το ενα κυνηγαγε το αλλο πολυ εντονα δεν τα εβρισκαν με τιποτα!τωρα το κυνηγι εχει σταματησει σχετικα γιατη το ενα κρυβεται στα φυτα οπτε οι καυγαδες εχουν μειωθει αλλα οταν βγενει παλι κυνιγη.η γνωμη μου παρε μια κηχλιδα και νομιζω δεν θα εχεις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

παιδια προσεχετε τι γραφετε στους αρχαριους καταλαβαινω οτι θελετε να βοηθησετε και ειστε καλοπροαιρετοι αλλαα αν δεν ειστε σιγουροι τουλαχιστον 95% σιγουροι μην πω 100% καλητερα αφηστετο να απαντησει καποιο παιδι πιο εμπειρο.οχι οτι ειμαι εμπειρος κι εγω αρχαριος ειμαι σαν εσας απλα με διαβασμα αρκετο πολυ μαθαινω καποια πραγματα τουλαχιστον βασικα.φιλικα τα λεω .

φιλε μου κατα την αποψη μου παντα ο συνδιασμος σου δεν ειναι σωστος οπως και οι παραμετροι του νρου σου για τα ψαρακια αυτα καθως εχουν διαφρετικες συνθηκες -απαιτησεις.

παντος εχεις καλες επιλογες και πολλες με αυτα τα λιτρα που κατεχεις και σιγουρα θα φτιαξεις κατι ομορφο και θα κανεις την καλυητερη δυνατη επιλογη ψαριων.

καλη αρχη.

Link to comment
Share on other sites

παιδια προσεχετε τι γραφετε στους αρχαριους καταλαβαινω οτι θελετε να βοηθησετε και ειστε καλοπροαιρετοι αλλαα αν δεν ειστε σιγουροι τουλαχιστον 95% σιγουροι μην πω 100% καλητερα αφηστετο να απαντησει καποιο παιδι πιο εμπειρο.οχι οτι ειμαι εμπειρος κι εγω αρχαριος ειμαι σαν εσας απλα με διαβασμα αρκετο πολυ μαθαινω καποια πραγματα τουλαχιστον βασικα.φιλικα τα λεω .

φιλε μου κατα την αποψη μου παντα ο συνδιασμος σου δεν ειναι σωστος οπως και οι παραμετροι του νρου σου για τα ψαρακια αυτα καθως εχουν διαφρετικες συνθηκες -απαιτησεις.

παντος εχεις καλες επιλογες και πολλες με αυτα τα λιτρα που κατεχεις και σιγουρα θα φτιαξεις κατι ομορφο και θα κανεις την καλυητερη δυνατη επιλογη ψαριων.

καλη αρχη.

:bowdown::bowdown::)

Ακριβως οπως τα ειπε ο φιλος...

Σιγουρα τα ζωοτοκα θελουν διαφορετικες συνθηκες νερου απο τα τετρα και τις νανοκιχλιδες (αν μιλαμε για νανοκιχλιδες αμερικης όπως πχ ραμιρεζι). Οσο για την αγριαδα, σε 350 λιτρα υπαρχουν λυσεις και μπορουν ανετα να μπουνε.

Για να σε βοηθησουμε πιο σωστα, μπορεις να μας πεις το νερο της βρυσης σου τι πεχα και σκληροτητες έχει? Φανταζομαι οτι δεν θελεις να μπλεξεις με ρυθμιστικα νερου κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Παντως ειναι υπεροχο που ρωτησες πριν τα βαλεις .. δε το συνανταμε και πολυ συχνα ..

Συνηθως υπαρχουν απελπισμενοι χομπιστες που ρωτανε ενω εχει γινει το κακο ...

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Οι νανοκηχλίδες μπαίνουν γενικά σε κοινωνικά ενυδρεία και σίγουρα επιλέγουμε ζευγάρι και όχι μόνο του ή δύο του ίδιου φύλου.

Η επιθετικότητα όμως ισχύει και ανάλογα με τον χαρακτήρα της κιχλίδας μπορεί να είναι μεγάλη άσχετα αν ονομάζεται "ήρεμη", Η κιχλίδα είναι κιχλίδα έχει ένστικτο κυνηγού και περιοχής και αν έχουμε και ζευγάρι με γέννα εκεί γίνονται ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα και κάποια απώλεια είναι δεδομένη με αρχή τα γκάπυ μιας και δεν είναι και οι καλύτεροι κολυμβητές.

Γνώμη μου με την φτωχή μου πείρα αν θέλεις να έχεις και κιχλίδες απέφυγε ψαράκια τύπου γκάπυ, corys και γενικά βυθού και αργοκίνητα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...