Jump to content

Εχει θολωσει το νερο


banik

Recommended Posts

Σημερα πηγα πηρα ενα λιπασμα-υποστρωμα κ χαλικακι για να αρχισω το φυτεμενο μου ενυδρειο

εβαλα κατω την πρωτη βαση οπως μου ειπε (Tetra plant-initial sticks) κ απο πανω εριξα σιγα σιγα

το χαλικακι ομως το νερο εχει θολωσει τι φταιει, θα κατσει η θολουρα να αλλαξω το νερο ή μου

εδωσε βλακειες ο πετσοπας ???

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα πηρα ενα λιπασμα-υποστρωμα κ χαλικακι για να αρχισω το φυτεμενο μου ενυδρειο

εβαλα κατω την πρωτη βαση οπως μου ειπε (Tetra plant-initial sticks) κ απο πανω εριξα σιγα σιγα

το χαλικακι ομως το νερο εχει θολωσει τι φταιει, θα κατσει η θολουρα να αλλαξω το νερο ή μου

εδωσε βλακειες ο πετσοπας ???

Η θολούρα φεύγει σιγά σιγά σε 24-48 ώρες θα έχει καθαρίσει το νερό. Άν δεν έχεις υαλοβάμβακα στο φίλτρο βάλε λίγο και πέτα τον μετά αφού καθαρίσει.

Το ενυδρείο είχε νερό όταν έβαλες υπόστρωμα και χαλίκι ; Γιατί διαβάζω ότι έριξες το χαλίκι σιγά σιγά.

Το χαλίκι είχε πληθεί καλά ;

Σωστό είνια αφού στρώσεις υπόστρωμα, να στρώσεις το χαλίκι και να ρίξεις το νερό σιγά σιγά βάζοντας ένα πιάτο πάνω στο χαλίκι για να μην ανακατευτεί.

Link to comment
Share on other sites

Η θολούρα φεύγει σιγά σιγά σε 24-48 ώρες θα έχει καθαρίσει το νερό. Άν δεν έχεις υαλοβάμβακα στο φίλτρο βάλε λίγο και πέτα τον μετά αφού καθαρίσει.

Το ενυδρείο είχε νερό όταν έβαλες υπόστρωμα και χαλίκι ; Γιατί διαβάζω ότι έριξες το χαλίκι σιγά σιγά.

Το χαλίκι είχε πληθεί καλά ;

Σωστό είνια αφού στρώσεις υπόστρωμα, να στρώσεις το χαλίκι και να ρίξεις το νερό σιγά σιγά βάζοντας ένα πιάτο πάνω στο χαλίκι για να μην ανακατευτεί.

οχι εβαλα πρωτα το υποστρωμα κ μετα το χαλικι οταν ηταν ακομα τελειως αδειο κ μετα εριξα το νερο, το χαλικι το ειχα καθαρισει, τωρα αυτο για το πιατο η αληθεια ειναι πως δεν το εκανα εινα φυσιολογικο να ειναι ετσι το νερο, να το συμπληρωσω νερο μεχρι πανω ετσι ωστε αν καθαρισει κ προσθεσω μετα παλι χαμος θα γινει.....

αν οντως εχει ανακατευτει με το υποστωμα τοτε ???

Έγινε επεξεργασία - banik
Link to comment
Share on other sites

οχι εβαλα πρωτα το υποστρωμα κ μετα το χαλικι οταν ηταν ακομα τελειως αδειο κ μετα εριξα το νερο, το χαλικι το ειχα καθαρισει, τωρα αυτο για το πιατο η αληθεια ειναι πως δεν το εκανα εινα φυσιολογικο να ειναι ετσι το νερο, να το συμπληρωσω νερο μεχρι πανω ετσι ωστε αν καθαρισει κ προσθεσω μετα παλι χαμος θα γινει.....

αν οντως εχει ανακατευτει με το υποστωμα τοτε ???

Δεν είναι τόσο δραματικά τα πράγματα μην αγχώνεσαι.

Να προσθέσεις πάλι τι;

Σιφωνάρισε λίγο από το βρόμικο νερό και μετά να προσθέσεις νερό προσπαθόντας να μην ανακατέβεις το χαλίκι. Βάλε ένα πιάτο πάνω στο χαλίκι και ρίχνε το νερό πάνω στο πιάτο.

Πάντα θα έχεις λίγο θολούρα γιατί θα βραχεί το υπόστρωμα και θα έχει κάποια ιζήματα στο νερό.

Στην φωτό δεν μπορώ να διακρύνω τι φίλτρο έχεις ;

Αφού προσθέσεις λίγο υαλοβάμβακα στο φίλτρο (αν δεν έχει), θα το βάλεις σε λειτουργία αφού γεμίσεις με νερό και θα καθαρίσει.

Link to comment
Share on other sites

αν αδειασω το νερο ομως ακομα κ το 1/3 δεν θα χαθουν στοιχεια απο το υποστρωμα που

προοριζεται για τα φυτα ??? (εκτος αν το αδειασω ολο ξανακαθαρισω καλα το χαλικι και

ξαναπροσπαθησω)

φιλτρο εχω της sera το 380 που ειναι για αυτα τα λιτρα, υαλοβαμβακα δεν εχει λες να

προσθεσω ενα κομματι θα κανει δουλεια ???

υγ. πειτε μου κανα καλο υποστρωμα για τα φυτα σε περιπτωση που το αρχισω απο την αρχη

γιατι αυτο που εβαλα δεν μου πολυγεμισε το ματι...... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - banik
Link to comment
Share on other sites

Τόσο πολύ ανακατεύτηκε που θεωρείς ότι έχασε τα στοιχεία; Μην υπερβάλουμε τώρα, δεν χάνονται έτσι τά στοιχεία του υποστρώματος.

Η άποψη μου είναι ότι θα γίνει χειρότερα αν το ξαναστήσεις από την αρχή. Πάντα υπάρχει μια θολούρα μετά το πρώτο στήσιμο του υποστρώματος.

Δηλαδή όταν θα φυτεύεις και θα βγαίνει λίγο θολούρα θα ξαναστήνεις όλο το ενυδρείό ;

Το SeraFil 380 έχει μόνο ένα σφουγγάρι μαύρο. Θα σου πρότεινα μόνο για την αρχή να βγάλεις το σφουγγάρι και να βάλεις στην θέση του υαλοβάμβακα. Κάνε ότι εργασίες φυτέματος έχεις. Βάλε το αντιχλώριο σου. Άσε να τραβήξει την θολούρα για δύο μέρες και μετά να ξαναβάλεις το σφουγγάρι και να ξεκινήσεις το στρώσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν έχω να σου κάνω μια ερώτηση πήρες μόνο ένα απλό χαλίκι χρώματος λευκού και τα initial sticks ή πήρες και υπόστρωμα και χαλίκι και initial sticks, (μάλον το πρώτο)

Τα initial sticks έχουν το μειονέκτημα να λιώνουν πολύ εύκολα μέσα στο νερό και να το θολώνουν αν λοιπόν έριξες μέσα στο ενυδρείο σου απότομα νερό και άτσαλα και αυτό που φαίνεται στην φωτογραφία είναι το χαλίκι με τα initial sticks τότε θα το πω απλά ψιλό έγινε μαντάρα. Αν το χαλίκι σου έχει από την φύση του αυτόν τον διπλό χρωματισμό τότε αλλάζουν τα πράγματα και δεν τα έκανες μαντάρα απλός στο σημείο που έριξες το νερό μπορεί να ψηλό ανακατεύτηκε το χαλίκι και βγήκαν κανά δυο στικακια στην επιφάνεια τότε είναι νορμάλ να σου θολώσει το νερό. Αυτά τα στηκ θολώνουν εύκολα το νερό.

Προτού όμως προχωρήσω σε υποθέσεις θέλω να μας ενημερώσεις αναλυτικά τη ακριβώς έκανες και πιο το αρχικό χρώμα του χαλικιού σου

Link to comment
Share on other sites

Salvator_v : θα αντικαταστησω οπως μου ειπες το σφουγγαρι με υαλοβαμβακα

Χρηστο : πηρα μονο τα initial sticks και το χαλικι (αλλα οχι ολολευκο εχει και καποιους μαυρους κοκους μαζι γι'αυτο κ φαινεται ετσι στην φωτο)

τωρα εχει ξεθολωσει λιγο αλλα στην βαση του ειναι σαν βρωμικο οποτε λεω να το βγαλω να το ξεπλυνω καλα το χαλικι κ να συνεχισω, το ερωτημα

μου τωρα ειναι να το κανω με την ιδια σειρα δηλαδη τα στικς κ μετα το χαλικι, ειναι σωστος ο τροπος ???

Link to comment
Share on other sites

Αφού αποφάσισες να το ξαναστήσεις και επειδή είναι μικρό το ενυδρείο σου και δεν είναι ιδιαίτερος κόπος τότε κάνε τα εξής:

Ξεπλένεις πολύ καλά το χαλίκι (θα σου πάρει μπόλικο χρόνο)

Μετά ξεβγάζεις καλά το ενυδρείο

Τοποθετείς από κάτω 0,5-1cm χαλίκι

Από πάνω τοποθετείς τα στηκακια (δεν πιστεύω να το φλομώσεις)

Και μετά από πάνω ξανά τοποθετείς το υπόλοιπο χαλίκι (μίνιμουμ 5cm)

Τέλος το γεμίζεις με νερό. Βάζεις ένα πιάτο στο βυθό και ρίχνεις με προσοχή το νερό πάνω στο πιάτο, άλλοι βάζουν αλουμινόχαρτο στο βυθό και από πάνω το πιάτο για διπλή σιγουριά. Όπως και να έχει μετά θα έχεις μια μικρή θολούρα η οποία θα φύγει με τον καιρό. Το πότε εξαρτάται από το μέγεθος της θολούρας και το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη με το χαλικι κ τα στικς μονο θα ειναι οκ θα πιασουν τα φυτα κ οι ριζες στο χαλικι ???

παντως ετσι οπως μου τα ειπες μου ακουγονται πολυ καλυτερα, ευχαριστω για τις οδηγιες.....

:thumbup::D:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εκανα οτι μου ειπατε κ ολα ειναι οκ τωρα :D

ξεπλυνα 3 φορες το χαλικι απο κουβα σε κουβα ημουνα, μετα εβαλα το φιλτρο σε λειτουργεια

με υαλοβαμβακα κ απο χθες ειναι πεντακαθαρο θα αλλαξω κ ενα 30-40% αυριο κ μετα ξεκιναω

εργασιες φυτεματος σιγα σιγα..............ευχαριστω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...