Jump to content

Δυστηχως την πατησα


Recommended Posts

καλημερα σε ολους και ολες

θα ηθελα να σας εξηγησω ακριβως τι εχω παθει .

διαβασα πολλα φορουμ και ειλικρινα εχω σοκαριστει ...

πριν 4 ημερες αποφασισα να κανω το χατηρι της μικρης μου κορης (βασικα παντα μου αρεσε ενα ενυδρειο και εβαλα μπροστα το θελω της κορης ) και πηγα και αγορασα ενα ενυδρειο jewel record 70

ετοιμο πληρως για κακη μου τυχη δεν ειχα διαβασει ποτε καποια forum και ετσι ακουσα τον καταστηματαρχη ο οποιος μαζι με το ενυδρειο μου εδωσε και 4 χρυσοψαρα ,ενα μονομαχο και ενα μικρο ψαρακι που μου ειπε θα καθαριζει τα τζαμια αυτο ειναι το ενυδρειο μου :thumbup:post-6844-1202977364_thumb.jpg

χαρες στο σπιτι τελικα πηγα και κουβαλησα και το νερο απο πηγη ετσι ωστε να μην βαλω νερο απο την βρυση που το χλωριο σκοτωνει και ανθρωπο .

το γεμισα το ζεστανα εβαλα και καινουργιο χαλικι και εβαλα μεσα ενα υγρο που μου εδωσε ο καταστηματαρχης ενα βελτιωτικο νερου ...να τι εκανα ο ασχετος εβαλα τα ψαρακια μεσα το ιδιο βραδυ .

μετα απο μια ημερα αποφασισα να διαβασω για τα ενυδρεια και ειδα τι εγκλημα εκανα ειδα οτι το ενυδρειο θελει πολλες γνωσεις που δυστηχως δεν εχω .....διαβαζοντας τα φορουμ στενοχωρηθηκα και καθε φορα που μπαινω σπιτι περιμενω να βρω καποιο ψαρακι νεκρο ...

μεχρι σημερα δεν εχει πεθανει καποιο αυτο που παρατηρησα ειναι οτι το νερο ειναι προς το κοκκινο σημερα θα παω 50 χιλιομετρα να αγορασω ενα τεστ να σας γραψω και τα αποτελεσματα ετσι ωστε να με βοηθησετε τι να κανω πλεον ...

καθε απαντηση ειναι χρησιμη ειλικρινα ευχαριστω εκ τον προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες στην παρεα μας.

Δυστυχως αυτο με τα πετσοπ ειναι πολυ συχνο φαινομενο.

Τι μπορείς να κάνεις τώρα:

Πολύ λιγο ταισμα καθε δευτερη μερα.

Αλλαγή νερου καθε 2-3 μερες περιπου 30-40% με νερό ΙΔΙΑΣ θερμοκρασιας και με την προσθηκη αντιχλωρίου...

Υπαρχει κανενας φιλος με ενυδρειο για να σου δώσει "μπολι" για το ενυδρειο σου?

Η κοκκινίλα στο νερό (ή μάλλον κιτρινίλα?) πιθανον να ειναι απο το ξύλο που εχεις βαλει και μην σε ανυσηχει καθόλου....

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου χωραει μονο δυο χρυσοψαρα,τα υπολοιπα ψαρια σου πρεπει να τα απομακρυνεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες στην παρεα μας.

Δυστυχως αυτο με τα πετσοπ ειναι πολυ συχνο φαινομενο.

Τι μπορείς να κάνεις τώρα:

Πολύ λιγο ταισμα καθε δευτερη μερα.

Αλλαγή νερου καθε 2-3 μερες περιπου 30-40% με νερό ΙΔΙΑΣ θερμοκρασιας και με την προσθηκη αντιχλωρίου...

Υπαρχει κανενας φιλος με ενυδρειο για να σου δώσει "μπολι" για το ενυδρειο σου?

Η κοκκινίλα στο νερό (ή μάλλον κιτρινίλα?) πιθανον να ειναι απο το ξύλο που εχεις βαλει και μην σε ανυσηχει καθόλου....

Καλημερα και ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου

θα μπορουσα να παρω απο το ιδιο μαγαζι που πηρα το ενυδρειο το οποιο και εχει μεσα ενυδρεια ??? αν ναι τι να παρω ακριβως γιατι φανταζομαι οτι δεν εχει γνωσεις ουτε αυτος ....σου υπενθημιζω το νερο ειναι απο πηγη οχι βρυσης χρειαζεται αντιχλωριο ??? η μονο το βελτιωτικο ?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου χωραει μονο δυο χρυσοψαρα,τα υπολοιπα ψαρια σου πρεπει να τα απομακρυνεις.

ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου

πρεπει να τα βγαλω τωρα ¨? η να περιμενω μεχρι να στρωσει το ενυδρειο φανταζομαι οτι θα εχω απωλειες

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να τα βγαλεις τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να τα βγαλεις τωρα.

ευχαριστω Σταυρο

θα το κανω το μεσημερι φυσικα δεν εχω αλλο χωρο παρα μονο μια γυαλα να τα βαλω μεσα φανταζομαι οτι ο καταστηματαρχης δεν θα τα παρει πισω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Σταυρο

θα το κανω το μεσημερι φυσικα δεν εχω αλλο χωρο παρα μονο μια γυαλα να τα βαλω μεσα φανταζομαι οτι ο καταστηματαρχης δεν θα τα παρει πισω :thumbup:

Αν είναι να τα βάλεις σε γυάλα τότε καλύτερα άφησε τα στο ενυδρείο σου εξάλλου δεν επείγει το θέμα είναι ακόμη μικρά.

Βαλε αν θέλεις εδώ στο φόρουμ μια αγγελία ότι τα πουλάς ή τα χαρίζεις.

Εκτός και αν σκοπεύεις να πάρεις στο μέλλον μεγαλύτερο ενυδρείο τότε κράτα τα και όταν μεγαλώσουν τα μεταφέρεις στο μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να τα βάλεις σε γυάλα τότε καλύτερα άφησε τα στο ενυδρείο σου εξάλλου δεν επείγει το θέμα είναι ακόμη μικρά.

Βαλε αν θέλεις εδώ στο φόρουμ μια αγγελία ότι τα πουλάς ή τα χαρίζεις.

Εκτός και αν σκοπεύεις να πάρεις στο μέλλον μεγαλύτερο ενυδρείο τότε κράτα τα και όταν μεγαλώσουν τα μεταφέρεις στο μεγαλύτερο.

ευχαριστω ειλικρινα για ολη την βοηθεια

για την ωρα με την πειρα που εχω :thumbup: δεν σκεφτομαι να παρω μεγαλυτερο ισως το καλοκαιρι τα καταφερω .... μια ακομη ερωτηση εαν μπορεις να μου απαντησεις το σφουγγαρακι το ασπρο που εχει στην κορυφη το φιλτρο ειναι βρωμικο προτεινεις να το καθαρισω με την αλλαγη νερου η να το αφησω ετσι ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Stav προσωπική μου άποψη είναι όταν δίνουμε μια συμβουλή σε ένα αρχάριο, καλό θα ήταν να προτείνουμε και κάποια λύση, για να μην τον αγχώνουμε ακόμα περισσότερο.

Τα χρυσόψαρα χρειάζονται 35 Lt όταν θα φτάσουν σε τελικό μέγεθος, που αυτό θα αργήσει ακόμα μπορεί και μερικά χρόνια. Ούτως ή άλλως τα ψάρια αναπτύσονται σύμφωνα με τα περιθώρια που τους δίνει το περιβάλον τους.

Σύμφωνοι, δεν είναι ότι καλύτερο να ξεκινήσει το στρώσιμο με τόσα ψάρια, αλλά το να βάλει ο φίλος andreasgr τα χρυσόψαρα σε γυάλα είναι ακόμα χειρότερο, και για τα χρυσόψαρα και για τον ίδιο που θα πρέπει να τους αλλάζει νερό κάθε μέρα.

Ο φίλος Zorba_The_Freak του έδωσε πολύ σωστές οδηγίες και ειδικά τα χρυσόψαρα που έχει είναι πολύ σκληρά ψάρια με μεγάλες αντοχές.

Δεν γνωρίζω τι βακτηρίδια έχεις αγοράσει andreasgr αλλά συμπληρωματικά θα προτείνω την προσθήκη StressZyme της API ή αν δεν το βρείς Filter Βιο Start της Sera απ' ευθείας μέσα στο φίλτρο σύμφωνα με τις οδηγίες που υπάρχουν στην συσκευασία για πολύ ταχύτερα αποτελέσματα στο στρώσιμο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ειλικρινα για ολη την βοηθεια

για την ωρα με την πειρα που εχω :thumbup: δεν σκεφτομαι να παρω μεγαλυτερο ισως το καλοκαιρι τα καταφερω .... μια ακομη ερωτηση εαν μπορεις να μου απαντησεις το σφουγγαρακι το ασπρο που εχει στην κορυφη το φιλτρο ειναι βρωμικο προτεινεις να το καθαρισω με την αλλαγη νερου η να το αφησω ετσι ?

To άσπρο σφουγγάρι είναι ο υαλοβάμβακας και μαζεύει όλες τις βρώμες από το νερό. Καλό είναι τώρα που είναι αρχή να το αλλάζεις κάθέ δεύτερη μέρα ή κάθε μέρα και το παλιό να το πετάς. Αργότερα που θα στρώσει το ενυδερέιο σου θα το αλλάζεις μιά φορά την εβδομάδα πετώντας πάντα το παλιό και βάζοντας καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Stav προσωπική μου άποψη είναι όταν δίνουμε μια συμβουλή σε ένα αρχάριο, καλό θα ήταν να προτείνουμε και κάποια λύση, για να μην τον αγχώνουμε ακόμα περισσότερο.

Τα χρυσόψαρα χρειάζονται 35 Lt όταν θα φτάσουν σε τελικό μέγεθος, που αυτό θα αργήσει ακόμα μπορεί και μερικά χρόνια. Ούτως ή άλλως τα ψάρια αναπτύσονται σύμφωνα με τα περιθώρια που τους δίνει το περιβάλον τους.

Σύμφωνοι, δεν είναι ότι καλύτερο να ξεκινήσει το στρώσιμο με τόσα ψάρια, αλλά το να βάλει ο φίλος andreasgr τα χρυσόψαρα σε γυάλα είναι ακόμα χειρότερο, και για τα χρυσόψαρα και για τον ίδιο που θα πρέπει να τους αλλάζει νερό κάθε μέρα.

Ο φίλος Zorba_The_Freak του έδωσε πολύ σωστές οδηγίες και ειδικά τα χρυσόψαρα που έχει είναι πολύ σκληρά ψάρια με μεγάλες αντοχές.

Δεν γνωρίζω τι βακτηρίδια έχεις αγοράσει andreasgr αλλά συμπληρωματικά θα προτείνω την προσθήκη StressZyme της API ή αν δεν το βρείς Filter Βιο Start της Sera απ' ευθείας μέσα στο φίλτρο σύμφωνα με τις οδηγίες που υπάρχουν στην συσκευασία για πολύ ταχύτερα αποτελέσματα στο στρώσιμο.

ευχαριστω πολυ Salvator

το βελτιωτικο νερου που εχω αγορασει ειναι το sera aquatan

και φυσικα δεν ηξερα οτι παει στο φιλτρο και το εριξα στο νερο .... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Salvator_v οταν προτεινω κατι συνηθως δινω και την λυση,στην προκειμενη περιπτωση τα ψαρια

πρεπει να βγουν γιατι το προβλημα μας δεν ειναι απλα το τελικο μεγεθος των χρυσοψαρων,αλλα α)ψαρια κρυου νερου με τροπικα,β)μονομαχος στην συνθεση του ενυδρειου.Φυσικα οταν δεν κανουν για το συγκεκριμενο ενυδρειο ποσο περισσοτερο δεν κανουν για γυαλα.

Θα σε παρακαλουσα την επομενη φορα που θα θελεις να κανεις κριτικη σε αυτα που γραφω να εισαι πολυ

προσεχτικος.

Link to comment
Share on other sites

Το sera aquatan καλα εκανες και το εριξες στο νερο ειναι αντιχλωριο και βελτιωτικο νερου.

Το StressZyme της ΑΡΙ ή το Filter Bio Start της Sera ειναι ειδικα υγρα βακτηρια τα οποια θα χρησιμοποιησεις συμφωνα με τις οδηγιες που αναγραφουν,θα τα ριχνεις στο φιλτρο για να αναπτυχθουν τα καλα βακτηρια τα οποια κανουν καλο στο ενυδρειο σου και σιγα-σιγα θα στρωσει και δεν θα ειναι επικινδυνο για τα ψαρακια σου.

Αν εισαι διατεθιμενος να κουβαλας μελλοντικα καθε εβδομαδα νερο απο πηγη και εισαι σιγουρος οτι δεν εχει τιποτα βλαβερο δε χρειαζεται αντιχλωριο ομως καλα ειναι να το χρησιμοποιεις γιατι δεσμευει και ολα τα βαρεα μεταλλα που ειναι επισης βλαβερα και περιεχει επισης και καποια μαλακτικα στοιχεια για τον οργανισμο των ψαριων.Αντιχλωριο λοιπον παντα για να εισαι σιγουρος. :blink:

Το ξυλο ειναι φυσιολογικο να βγαζει κιτρινιλα πολλες φορες φευγει αρκετα γρηγορα με τις αλλαγες νερου αλλες φορες κραταει μηνες.Δεν ειναι ομως κακο για τα ψαρια.Τις πετρες σου ομως να προσεχεις και να παρατηρεις γιατι δεν ειναι φυσικες και μπορει να βγαλουν χρωμα. :thumbup:

Παρε τεστ μετρησης για να δεις πως ειναι η ποιοτητα του νερου σου ειδικα για νιτρωδη,νιτρικα,αμμωνια αλλα και ph,kh,Gh για να εχεις τον ελεγχο.Παρε υγρα τεστ πυ ειναι αξιοπιστα γιατι οι ταινιες δειχνουν πολυ ασαφη αποτελεσματα.Ειναι καπως ακριβα αλλα κρατανε πολυ και ειναι μια θυσια που πρεπει να γινει. :thumbup:

Για αποριες εδω ειναι οι ειδικοι να σου πουν...εμενα με βοηθησαν παααααααρα πολυ! :thumbup::D:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Stav δεν έχω καμία πρόθεση ούτε να ασκήσω κριτική σε σένα ούτε στις γνώσεις σου. Πάντα διαβάζω και γράφω προσεκτικά. Με την σειρά μου, θα σε παρακαλέσω να διαβάσεις πάλι το αρχικό σου Post αλλά με το μάτι ενός αρχάριου, χωρίς το υπόβαθρο των γνώσεών σου, και έτσι να κρίνεις το καλοπροαίρετο σχόλιό μου.

Από τις απαντήσεις που δόθηκαν στην συνέχεια, φαίνεται ότι οι περισσότεροι κατάλαβαν ότι του προτείνεις να τα βγάλει όλα και να κρατήσει μόνο δύο χρυσόψαρα γιατί μόνο αυτά χωράνε.

Αν εξ αρχής το εξηγούσες όπως έκανες τώρα, νομίζω ότι θα τον βοηθούσες να καταλάβει καλύτερα τους λόγους, και τι επιλογές έχει. (κι αυτό εννοούσα).

Πιστεύω η πρόθεση όλων μας εδώ είναι να αλληλοβοηθηθούμε και όχι να έρθουμε σε αντιπαράθεση. Ευχαριστώ.

Φίλε andreasgr η nicky## με κάλυψε πλήρως για διαφορά από Αντιχλώριο με Βακτηρίδια :thumbup:

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις λίγο τα σχετικά άρθρα όπως "Σημαντικά βήματα για στήσιμο ενός ενυδρείου" και μέσα από αυτό τις σχετικές παραπομπές για τον "Κύκλο του αζώτου" και "Το στρώσιμο του νέου ενυδρείου", ίσως να σε βοηθήσουν περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ ολους τους φιλους που απαντουν

αυτο που εκανα χτες το απογευμα ηταν το εξης αλλαξα το 30% του νερου

να σας πω λιγα πραγματα για το νερο το νερο απο την πηγη που πρωτα χρησιμοποιησα το μετρησα και δυστηχως ειχε 8.4 PH της βρυσης ειχε πολυ λιγοτερο 7PH

Οποτε και αυτο που συμπληρωσα ηταν πλεον απο την βρυση .

αλλαξα και τον ασπρο φιλτρακι που ειχε γινει καφε ....επισης αγορασα ολα τα απαραιτητα για το νερο και χρησιμοποιησα οπως ακριβως αναγραφουν οι ετικετες αν ακουσω τους καταστηματαρχες την πατησα παλι :thumbup:

ο ενας μου ελεγε το μισο μπουκαλι ο αλλος ολο το μπουκαλι αλλος σταγονες κολαση ....οι μετρηση του ενυδρειου πλεον ειναι η εξης :

θερμοκρασια:27

PH:8

KH:15

CH:14

NO2:0.5

NO3:10

αυτα εδειξε η μετρηση η χτεσινη μετα την αλλαγη του νερου .

υστερα απο οσα διαβασα απο της απαντησεις σας τελικα αυτο που θα πρεπει να κανω ειναι καλη χρηση φαρμακων για το νερο αλλαγη νερου καθε δυο ημερες 30% και ελαχιστο φαγητο ελπιζω να επιζησουν τα ψαρακια που τα εβαλα σε αυτο το μαρτυριο (το καλο ειναι οτι του καταστηματαρχη του τα εσυρα λιγο για την αγνοια του ετσι την επομενη φορα να προειδοποιηση τον επομενο )

ευχαριστω παλι ολους τους φιλους που με την πειρα τους με βοηθαν

Link to comment
Share on other sites

Το sera aquatan καλα εκανες και το εριξες στο νερο ειναι αντιχλωριο και βελτιωτικο νερου.

Το StressZyme της ΑΡΙ ή το Filter Bio Start της Sera ειναι ειδικα υγρα βακτηρια τα οποια θα χρησιμοποιησεις συμφωνα με τις οδηγιες που αναγραφουν,θα τα ριχνεις στο φιλτρο για να αναπτυχθουν τα καλα βακτηρια τα οποια κανουν καλο στο ενυδρειο σου και σιγα-σιγα θα στρωσει και δεν θα ειναι επικινδυνο για τα ψαρακια σου.

Αν εισαι διατεθιμενος να κουβαλας μελλοντικα καθε εβδομαδα νερο απο πηγη και εισαι σιγουρος οτι δεν εχει τιποτα βλαβερο δε χρειαζεται αντιχλωριο ομως καλα ειναι να το χρησιμοποιεις γιατι δεσμευει και ολα τα βαρεα μεταλλα που ειναι επισης βλαβερα και περιεχει επισης και καποια μαλακτικα στοιχεια για τον οργανισμο των ψαριων.Αντιχλωριο λοιπον παντα για να εισαι σιγουρος. :thumbup:

Το ξυλο ειναι φυσιολογικο να βγαζει κιτρινιλα πολλες φορες φευγει αρκετα γρηγορα με τις αλλαγες νερου αλλες φορες κραταει μηνες.Δεν ειναι ομως κακο για τα ψαρια.Τις πετρες σου ομως να προσεχεις και να παρατηρεις γιατι δεν ειναι φυσικες και μπορει να βγαλουν χρωμα. :thumbup:

Παρε τεστ μετρησης για να δεις πως ειναι η ποιοτητα του νερου σου ειδικα για νιτρωδη,νιτρικα,αμμωνια αλλα και ph,kh,Gh για να εχεις τον ελεγχο.Παρε υγρα τεστ πυ ειναι αξιοπιστα γιατι οι ταινιες δειχνουν πολυ ασαφη αποτελεσματα.Ειναι καπως ακριβα αλλα κρατανε πολυ και ειναι μια θυσια που πρεπει να γινει. :thumbup:

Για αποριες εδω ειναι οι ειδικοι να σου πουν...εμενα με βοηθησαν παααααααρα πολυ! :thumbup::D:buttrock:

ευχαριστω πολυ nicki

το ξυλο μαλλον τελικα βγαζει χρωμα οσο για την πετρα που εχω βαλει η μαλλον το διακοσμητικο ψαρακι οπως ειδες .ειναι πετρα οχι κεραμικο δυστηχως το πληρωσα 42 ευρω με την εγγυηση οτι ειναι για ενυδρειο λες να μου την εφεραν παλι :blink: υπαρχει τροπος να δω αν αυτο δημιουργει καποιο προβλημα ?πηρα τεστ τα εκανα και τα εχω παραθεσει παρακατω ....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Stav δεν έχω καμία πρόθεση ούτε να ασκήσω κριτική σε σένα ούτε στις γνώσεις σου. Πάντα διαβάζω και γράφω προσεκτικά. Με την σειρά μου, θα σε παρακαλέσω να διαβάσεις πάλι το αρχικό σου Post αλλά με το μάτι ενός αρχάριου, χωρίς το υπόβαθρο των γνώσεών σου, και έτσι να κρίνεις το καλοπροαίρετο σχόλιό μου.

Από τις απαντήσεις που δόθηκαν στην συνέχεια, φαίνεται ότι οι περισσότεροι κατάλαβαν ότι του προτείνεις να τα βγάλει όλα και να κρατήσει μόνο δύο χρυσόψαρα γιατί μόνο αυτά χωράνε.

Αν εξ αρχής το εξηγούσες όπως έκανες τώρα, νομίζω ότι θα τον βοηθούσες να καταλάβει καλύτερα τους λόγους, και τι επιλογές έχει. (κι αυτό εννοούσα).

Πιστεύω η πρόθεση όλων μας εδώ είναι να αλληλοβοηθηθούμε και όχι να έρθουμε σε αντιπαράθεση. Ευχαριστώ.

Φίλε andreasgr η nicky## με κάλυψε πλήρως για διαφορά από Αντιχλώριο με Βακτηρίδια :thumbup:

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις λίγο τα σχετικά άρθρα όπως "Σημαντικά βήματα για στήσιμο ενός ενυδρείου" και μέσα από αυτό τις σχετικές παραπομπές για τον "Κύκλο του αζώτου" και "Το στρώσιμο του νέου ενυδρείου", ίσως να σε βοηθήσουν περισσότερο.

φιλε salvator διαβασα το forum τελικα ανακαλυψα οτι δεν εχω κανει τιποτα οπως πρεπει το βασικο ειναι τωρα να ακολουθησω της οδηγιες σας ετσι ωστε να μπορεσω καποια στιγμη να το τελειοποιησω ... και να εχω μηδενικες απωλειες τα ψαρακια δεν φταινε τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, εισαι σε καλό δρόμο.

Ακολουθησε αυτα που σου ειπαμε και όλα θα πάνε καλά.

Προσοχή στο τάισμα. Μην λυπασαι τα ψαράκια, δεν παθαίνουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα από λίγο φαί.

Στις αλλαγές νερού, να ζεσταίνεις το νερό στην ίδια θερμοκρασία με το ενυδρείο, να προσθέτεις το αντιχλώριο ΚΑΙ ΜΕΤΑ να το ρίχνεις μέσα.

Την θερμοκρασία σου κατεβασε την ΣΤΑΔΙΑΚΑ στους 25.

Αν δεν κανω λάθος εχεις χρυσοψαρα, μονομάχο και ακόμα ένα ειδος ψαριού?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, εισαι σε καλό δρόμο.

Ακολουθησε αυτα που σου ειπαμε και όλα θα πάνε καλά.

Προσοχή στο τάισμα. Μην λυπασαι τα ψαράκια, δεν παθαίνουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα από λίγο φαί.

Στις αλλαγές νερού, να ζεσταίνεις το νερό στην ίδια θερμοκρασία με το ενυδρείο, να προσθέτεις το αντιχλώριο ΚΑΙ ΜΕΤΑ να το ρίχνεις μέσα.

Την θερμοκρασία σου κατεβασε την ΣΤΑΔΙΑΚΑ στους 25.

Αν δεν κανω λάθος εχεις χρυσοψαρα, μονομάχο και ακόμα ένα ειδος ψαριού?

καλημερα ευχαριστω για την απαντηση

ναι εχω χρυσοψαρα ενα μονομαχο και ενα πολυ μικρο που δεν θυμαμαι πως το λεν αλλα το αγορασα γιατι μου ειπε ο καταστηματαρχης οτι καθαριζει τα τζαμια απο αλγη :thumbup:

ειδες της μετρησεις ??? πως της βλεπεις ?

Link to comment
Share on other sites

θερμοκρασια:27

PH:8

KH:15

CH:14

NO2:0.5

NO3:10

αυτα εδειξε η μετρηση η χτεσινη μετα την αλλαγη του νερου .

Λοιπόν θα κανεις τις επόμενες αλλαγές από τη βρύση για να μειωθουν (λογικά) pH, KH, CH. Τα χρυσοψαρα θα ηταν ΟΚ και με αυτες τις τιμες αλλα τα υπόλοιπα θελουν pH ποιο κοντα στο 7 και ποιο μαλακο νερό.

Το πρόβλημα ειναι το NO2 που πρεπει να ειναι 0. Αυτο θα γινει μολις στρωσει το ενυδρειο σου οπότε ακολουθείς αυτα που είπαμε. Λογικά τωρα θα εχεις και αμμωνία NH3/NH4 που επίσης πρεπει να ειναι μηδέν.

Τα ΝΟ3 ειναι μια χαρα εκει που είναι και θα τα κρατας εκει με τις αλλαγες νερού.

Τα ψαρια που έχεις ειναι αρκετα ανθεκτικά και ναι μεν θα ταλαιπωρηθούν, αλλά πιστευω ότι αν κανεις αυτά που είπαμε να τα καταφέρουν. Εξαίρεση ειναι αυτο το αγνωστου ταυτότητας. (Αν μπορεις βαλε καποια φωτο μηπως το αναγνωρισουμε)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα κανεις τις επόμενες αλλαγές από τη βρύση για να μειωθουν (λογικά) pH, KH, CH. Τα χρυσοψαρα θα ηταν ΟΚ και με αυτες τις τιμες αλλα τα υπόλοιπα θελουν pH ποιο κοντα στο 7 και ποιο μαλακο νερό.

Το πρόβλημα ειναι το NO2 που πρεπει να ειναι 0. Αυτο θα γινει μολις στρωσει το ενυδρειο σου οπότε ακολουθείς αυτα που είπαμε. Λογικά τωρα θα εχεις και αμμωνία NH3/NH4 που επίσης πρεπει να ειναι μηδέν.

Τα ΝΟ3 ειναι μια χαρα εκει που είναι και θα τα κρατας εκει με τις αλλαγες νερού.

Τα ψαρια που έχεις ειναι αρκετα ανθεκτικά και ναι μεν θα ταλαιπωρηθούν, αλλά πιστευω ότι αν κανεις αυτά που είπαμε να τα καταφέρουν. Εξαίρεση ειναι αυτο το αγνωστου ταυτότητας. (Αν μπορεις βαλε καποια φωτο μηπως το αναγνωρισουμε)

Δυστηχως δεν μπορεσα να το βγαλω φωτο ειναι παρα πολυ μικρο βασικα σε μεγεθος γαριδας το χρωμα του δεν εχει κατι το εμφανες που να ξεχωριζει το ιδιατερο που κανει ειναι οτι βεντουζαρει επανω σε επιφανειες συνηθως στα τζαμια και τα καθαριζει απο αλγη ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα σε ολους

ολο το διαστημα που η σελιδα ηταν εκτος λειτουργιας δυστηχως

εχασα και ολα τα ψαρακια ..

τα ψαρια μου αρρωστησαν απο ick πριν καν στρωσο το ενυδρειο μου

τους εβαλα omnipur στην αρχη το οποιο απο οτι διαβασα μαλλον καταστρεψε

οτι ειχα φτιαξει μεχρι εκεινη την ημερα .

τα ψαρακια πεθαναν μεσα σε 2 ημερες ολα εκτος απο ενα pleco το οποιο εχω πλεον σε ενα αλλο 5 λιτρων . ..

ανεβηκε τρομερα η αμμωνια το no2 εφτασε στο 1 καθως και το νο3 στο 60+

τελος αποφασισα να μην συνεχισω να το στρωνο με ψαρακια μεσα .

επισκεφτηκα ενα pet shop ( το aquazone ειχε πεσει) και ρωτησα τωρα τι κανω μου ειπαν και κανω τα εξης

αλλαγη νερου 100% δεν επλυνα τα σφουγγαρακια .

μου εδωσαν 2 χαπια bactozy επισης μου εδωσαν και μακαρονια φιλτρο να αλλαξω τα δυο που ειχε μεσα το φιλτρο μου (jewel) και να σφησω μονο το τελευταιο που ειναι στον πατο επισης εβγαλα τον ανθρακα

μου ειπαν ε να βαλω ενα χαπι bactozy στο φιλτρο να χαμηλωσο την θερμοκρασια να κλεισο τα φωτα και να βαλω και ενα αλλο υγρο to crystal water (tetra)

να περιμενω 15 ημερες και να τους παω νερο ....

φυσικα μετραω το νερο περιπου καθε ημερα μονος μου και δεν βλεπω καμμια διαφορα το Ν02 ειναι 0 το N03 ειναι μηδεν ...μηπως τελικα δεν κανω τιποτα ετσι ??

ευχαριστω εκ τον προτερων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...