Jump to content

Σύνθεση ψαριών για ενυδρείο 210 λίτρων


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όποιον διαβάζει το μήνυμα!

Έχω ήδη ένα ενυδρείο 110 λίτρων (στρωμένο) και εντός των ημερών προβαίνω σε αλλαγή του με ένα μεγαλύτερο 210 λίτρων.

Στο μικρό έχω ήδη 2 γκουράμι οπαλίνα και ένα χρυσό και 4 οτοκύκλους. Αυτά τα ψάρια θα μπουν στο μεγάλο και θα συμπληρώσω και άλλα φυσικά.

Σκέφτομαι για (συνολικός αριθμός μαζί με τα υπάρχοντα):

2 γκουράμι οπαλίνα

2 χρυσά γκουράμι

2 σκαλάρια

1 λαμπέο μπικόλορ (θα μπει οπωσδήποτε γιατί είναι το αγαπημένο μου ψάρι)

4 οτόκυκλοι

1 κοπάδι (μεγάλο σε αριθμό ψαριών αλλά σχετικά μικρών σε μέγεθος, υπολογίζω γύρω στα 20)

6 corydoras peleatus.

Πως το βλέπετε;

Τι μου προτείνετε ειδικά για το κοπάδι μιας και θα μπουν και σκαλάρια;

Link to comment
Share on other sites

σκαλαρια με κοπαδι μικρων ψαριων δεν ειναι καθολου καλη ιδεα....

οποτε διαλεγεις ενα απο τα δυο ....

και ο labeo , δεν τα παει καλα με τα σκαλαρια γιατι θα τα ενοχλει συνεχεια.....

αφου εχεις ειδη γκουραμι καλυτερα να βαλεις απο αυτα κανα δυο διαφορετικα ειδη + τα corys ( 6 , 7)),, otocyclus 6,7 ,,,βαζεις και κανα 2 ancistrus και εισαι ο.κ

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι παλιότερα είχα λαμπέο με σκαλάρια και δεν τα ενοχλούσε καθόλου.Πείραζε μόνο τους κλοουν μπότια που είχα.Ειδικά την ώρα του φαγητού.Επίσης διάβασα ότι σκαλάρια με ροδόστομους τα πάνε καλά.

Οπότε αν καταλήξω σε:

3 γκουράμια

2 σκαλάρια

>4 ότο

6 πελεάτους

15 ροδόστομους

1 λαμπέο

στα 200 λτ

πώς το βλέπετε??

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με το Μανθο και προσθετω οτι τα χρυσα (κιτρινα) γκουραμακια ειναι μαλλον παιχνιδιαρικα για τα σκαλαρια και μπορει επισης να τα κυνηγησουν και να τα στρεσσαρουν. Το επαθα .... και ο παθως μαθως.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω στο νέο ενυδρείο τα γκουράμια και τα σκαλάρια ταυτόχρονα,δεν θα υπάρξει ισορροπία λέτε?Μέχρι να βρούν τις ''θέσεις'' τους λογικά δεν θα ενοχλούν το ένα το άλλο.Το λέω αυτό διότι παλιότερα είχα πέρλα, κολίσα λάλια και σκαλάρια και συμβίωναν αρμονικά.

Οσον αφορά τον λαμπέο θα μπεί τελευταίος και θα είναι και μικρός σε μέγεθος.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω στο νέο ενυδρείο τα γκουράμια και τα σκαλάρια ταυτόχρονα,δεν θα υπάρξει ισορροπία λέτε?Μέχρι να βρούν τις ''θέσεις'' τους λογικά δεν θα ενοχλούν το ένα το άλλο.Το λέω αυτό διότι παλιότερα είχα πέρλα, κολίσα λάλια και σκαλάρια και συμβίωναν αρμονικά.

Οσον αφορά τον λαμπέο θα μπεί τελευταίος και θα είναι και μικρός σε μέγεθος.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

8933[/snapback]

Τα σκαλαρακια θα προσπαθησουν να βρουν μια ησυχη γωνια και θα κατσουν εκει τον περισσοτερο καιρο. Τα κιτρινα γκουραμι ομως ειναι τα πιο επιθετικα γκουραμι .. εξακολουθητικα διατηρω τις αμφιβολιες μου γι' αυτο το συνδυασμο. Επι πλεον, το ενυδρειο ειναι αρκετα μικρο για το τελικο μεγεθος και των δυο αυτων ειδων. Και τα γκουραμι και τα σκαλαρια γινονται τεραστια. Ακομα και αν στην αρχη τα πραγματα πανε σχετικα καλα θα εχεις πιθανως προβληματα αργοτερα, λογω ελλειψης χωρου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...