Jump to content

Ενυδρείο 110lt & καρχαριάκι


Recommended Posts

to solar catfish ειναι πολυ μεγαλο για τα λιτρα σου γιατι μεγαλωνει στα 45 εκ.και αυτο οχι μια στο εκκατομυριο στην φυση αλλα σε ενυδρεια

Link to comment
Share on other sites

to solar catfish ειναι πολυ μεγαλο για τα λιτρα σου γιατι μεγαλωνει στα 45 εκ.και αυτο οχι μια στο εκκατομυριο στην φυση αλλα σε ενυδρεια

σωστός!!!

Link to comment
Share on other sites

σωστός!!!

Αχχχ γιατι δεν μας (και τα ψαρια βεβαίως) προστατευουν απο τα petshops ...

Το ψάρι έχει αυτό το 'look' :

http://www.planetcatfish.com/catelog/image.php?image_id=103

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους,

Δυστυχώς, σήμερα το πρωϊ παρατήρησα ότι το 1 μου σκαλαρι έχει πρόβλημα ...

Δηλαδή είναι σχεδον ξαπλωτο στον πάτο και ανασαίνει γρήγορα ... και μετα βιας κολυμπάει.

Υπάρχει περίπτωση να βελτιωθεί η κατάσταση του ή απλά ξεψυχάει σιγά σιγά το κακόμοιρο ??

Τι κάνετε σε αυτές τις περιπτώσεις ρε παιδιά ... τα αφήνετε μήπως και γίνουν καλά (λέω εγώ) ή τους δίνετε την χαριστική βολή βγάζοντας τα έξω απο το νερό (για να μην υποφέρω) ?? Δεν ξέρω :bowdown:

Πάντως επείδη έχω και έναν κάβουρα, το μάζεψα με την απόχη και τον έχω ψηλά για να προφυλαχτει, έκανα λάθος σε αυτό ??

Υπάρχει περίπτωση να παρα-έφαγε χθες το βράδυ ?? Μου είπαν απο το pet shop ότι προσοχή με την τροφή. Νομίζω χθες έδωσα παραπάνω. Να δημιούργησε αυτό το πρόβλημα ??

Όλα τα υπόλοιπα ψαράκια είναι μια χαρά (12 σε αριθμό και ένας κάβουρας). Θα κάνω αργότερα μια μέτρηση (μετά την δουλειά) αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατι ενα μόνο και τα υπόλοιπα είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι τα υπολοιπα 12 ψαρια και τι δουλεια εχει καβουρι μεσα στο ενυδρειο;

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

:bowdown: Έκανα πατάτα δηλαδή ...

Λοιπον έχω:

2 solar catfish,

1 chocolate catfish,

3 Τιγράκια (μικρά),

3 Ινδιανάκια,

2 Σκαλάρια,

1 κάβουρα.

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι η οναμασια αυτου του καβουρα?

ΥΓ γιατι φορτωνουν τους αρχαριους με πολλα και διαφορετικα ψαρια? ενω δεν μπορουν να κρατησουν ενα ειδος καλα θα κρατησουν συνδυασμο?

Φιλε μου φιλικη προταση : ξεκινα με κατι πιο απλο, να μαθεις να συντηρεις πρωτα ενα ενυδρειο και να ριξεις το βαρος του ενδιφεροντος εκει, και μετα με το διαβασμα ολα ειναι πιο ευκολα.

Ξερω ειναι δυσκολο αυτο που λεω γιατι το ματι τα θελει ολα αλλα.....

Φιλικα Σπυρος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε σε αυτές τις περιπτώσεις ρε παιδιά ... τα αφήνετε μήπως και γίνουν καλά (λέω εγώ) ή τους δίνετε την χαριστική βολή βγάζοντας τα έξω απο το νερό (για να μην υποφέρω) ?? Δεν ξέρω :bowdown:

Οχι μην το βγαλεις εξω απο το νερο δεν χρειαζεται ευθανασια (που μονο ευθανασια δεν ειναι να το βγαλεις απο το νερο).Συνηθως εχουμε ενα μικρο ενυδρειακι το οποιο χρησιμοποιουμε ως καραντινα και το βαζουμε εκει μεσα για να ακολουθησει θεραπεια και να μην το ενοχλουν τα αλλα ψαρια και να μπορουμε να του ριξουμε το φαρμακο χωρις να παει και στους υπολοιπους κατοικους του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...