Jump to content

Στησιμο 100lt


Recommended Posts

Λοιπον παιδια πηγα σε μερικα πετ σοπ και εκανα μια ερευνα αγορας.

Ειδα λοιπον οτι οι τιμεσ στο ιντερνετ ειναι πολυ φθηνοτερες.

Αποψη λοιπον των πετ σοπ ειναι πωσ για τα 100 λιτρα μου χρειαζομαι εξωτερικο φιλτρο. Μου εδειξαν ενα τησ TETRA που εκανε 96 ευρω.

Κοιτωντας λοιπον στο νετ με ποια φιλτρα μπορω να εξυπηρετισω τα λιτρα μου κατεληξα στα εξης :

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/7ec...%20-%20Special/

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/7ec...ter%20EX%20600/

(Το ιδιο το βρηκα στα 96 ευρω)

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/7ec...ernal%20filter/

(η το αμεσως μεγαλυτερο)

Ποια ειναι η γνωμη σασ για την σχεση αποδοσης/τιμης? Χρειαζομαι εξωτερικο φιλτρο? Συμφερει να αγορασω απο το Ιντερνετ?

Επισης να ροτισω αν κατα την γνωμη σας θα επρεπε να αγορασω και πετρες απο το ιντερνετ καθωσ τις βρηκα 2ε/κιλο ενω εδω 5ε/κιλο (λαμβανωντας υποψιν το shiping cost)

Ευχαριστω εκ των προτερων

Έγινε επεξεργασία - Emp
Link to comment
Share on other sites

φιλε emp καλησπερα

το πρωτο φιλτρο 2213 EHEIM Classic, ειναι πολυ αξιοπιστο και σκυλι και οτι πρεπει για τα λιτρα σου

το συνιστω .

με τα μεταφορικα δεν ξερω ποσο θα παει αλλα σιγουρα ειναι πολυ φθηνοτερο απο την ελληνικη αγορα οπου θα το βρεις περιπου 70 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια πηγα σε μερικα πετ σοπ και εκανα μια ερευνα αγορας.

Ειδα λοιπον οτι οι τιμεσ στο ιντερνετ ειναι πολυ φθηνοτερες.

Αποψη λοιπον των πετ σοπ ειναι πωσ για τα 100 λιτρα μου χρειαζομαι εξωτερικο φιλτρο. Μου εδειξαν ενα τησ TETRA που εκανε 96 ευρω.

Κοιτωντας λοιπον στο νετ με ποια φιλτρα μπορω να εξυπηρετισω τα λιτρα μου κατεληξα στα εξης :

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/7ec...%20-%20Special/

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/7ec...ter%20EX%20600/

(Το ιδιο το βρηκα στα 96 ευρω)

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/7ec...ernal%20filter/

(η το αμεσως μεγαλυτερο)

Ποια ειναι η γνωμη σασ για την σχεση αποδοσης/τιμης? Χρειαζομαι εξωτερικο φιλτρο? Συμφερει να αγορασω απο το Ιντερνετ?

Επισης να ροτισω αν κατα την γνωμη σας θα επρεπε να αγορασω και πετρες απο το ιντερνετ καθωσ τις βρηκα 2ε/κιλο ενω εδω 5ε/κιλο (λαμβανωντας υποψιν το shiping cost)

Ευχαριστω εκ των προτερων

Καλησπέρα "Emp".

Δεν συζητάμε την διαφορά λειτουργικότητας μεταξύ εσωτερικού-εξωτερικού φίλτρου,αυτή είναι δεδομένη.

Όσον αφορά το 2213,είναι πραγματικά φανταστικό εάν κρίνω από τα δύο 2215 τα οποία δουλεύω εγώ σαν βιολογικά(το ένα μάλιστα το έχω δέκα τρία χρόνια και μόλις πριν δύο χρόνια του άλλαξα φτερωτή).

Εάν πάλι ,για οποιοδήποτε λόγο,θέλεις εσωτερικό κοίταξε εδώ:

http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anleitung...erline_2048.pdf

Έχω το ακριβώς μεγαλύτερο(2252)και είναι εξαιρετικό.Προσωπικά δεν προτείνω κανένα άλλο για εσωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

το 2213 ή της tetra 96 ευρο ειναι σκετο φιλτρο ή σε αυτην την τιμη περιλαμβανοντε και τα υλικα φιλτραρισματος(μακαρονι,substrat pro ;ή οτιδηπουε)???ψαξτο λιγο !! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

το 2213 ή της tetra 96 ευρο ειναι σκετο φιλτρο ή σε αυτην την τιμη περιλαμβανοντε και τα υλικα φιλτραρισματος(μακαρονι,substrat pro ;ή οτιδηπουε)???ψαξτο λιγο !! :D

Περιλαμβανονται και τα υλικα μου ειπαν στο καταστημα υποθετω ομως πως ετσι βγαινει το φιλτρο σωστα? γιατι αμα ειναι να παραγγειλω και τα υλικα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Φίλε Emp θα σου πρότεινα να κοιτάξεις καλύτερα πριν παραγγείλεις από Aquaristik γιατί το 2213 είναι σκέτο χωρίς σφουγγαράκια, υλικά και βανάκια + μεταφορικά. Το λέει special γιατί έχει καλαθάκι.

Στην Ελλάδα πωλείται με καλαθάκι σφουγγαράκια και βανάκια γύρω στα 70€, χρειάζεται μόνο Efimech και SubstratPro, περίπου 20€ ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

μπράβο Salvator!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

μπράβο Salvator!!!!!!!!

Ευχαριστω ΠΑΡΑ πολυ.

Μου απαντησατε στο 3ο βημα πριν την παραγγελια :thumbup:

Ελπιζω να κανω σωστεσ κινισεις.

Παρεπιπτωντως το Ενυδρειο μου ειναι ετοιμο παραλαμβανω αυριο 7:10 (7:00) ανοιγει το μαγαζι :D

Έγινε επεξεργασία - Emp
Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα το φιλτρο της Τετρα. Μου εκαναν πολυ καλη τιμη και ειχε ηδη ετοιμα τα βιολογικα φιλτρα. (μακαρονια κλπ)

Τωρα ειμαι στην αναζητηση πετρων. Μου ειπαν απο το πετ σοπ πως απλα βρησκω μια πετρα βαζω πανω ακουα φορτε κι αμα αφρισει δεν κανει. Μεχρι στιγμης οσες εχω βρει δεν κανουν. Μηπως? πρεπει να τις βρασω πρωτα και μετα να ριξω aquaforte?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα και μια ριζα γιατι μου ειπαν οτι ειναι καλο για το σκαλαρι μου.

Τωρα δεν προκειτε να βαλω αλλα ψαρακια (πλεκο + σκαλαρι) αν δεν στρωσω το ενυδρειο.(Φωτο θα εχετε συντομα)

Ειμαι στη φαση του διαβασματος τωρα για το τι ψαρια να βαλω.

Αυτο που σκευτομαι ειναι να βαλω καπια κορι και ενα ζευγαρι κιχλιδες.Ισωσ και λιγεσ γαριδουλες. Λιγα ψαρια και καλα

Οσο και να εχω ψαξει ακομα δεν μπορω να βρω καποιο ειδος κιχλιδας που να μην μου φαει τα αλλα, κοινωνικο δηλαδη.

Καμια ιδεα?

(Copy paste απο αλλο POST για να ενημερωθουν και τα παιδια που με ξερουν σε αυτη την κατηγορια :thumbup: )

Έγινε επεξεργασία - Emp
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην δουλεια βαριεμε και ψαχνω.

Χαρης το πολυτιμοτατο λινκ του Viciouscircle :thumbup: νομιζω πως βρηκα καποιες κιχλιδες για το σκαλαρακι μου.

http://elmersaquarium.com/c106community4angels.htm

Σχoλιαστε παρακαλω :D

PS. Hardiness ενοει ανθεκτικοτητα σωστα?

Link to comment
Share on other sites

φίλτρο βιολογικό μεγαλυτερο απο ότι αντιστοιχεί στα λίτρα σου συμβουλή για να αποφύγεις προβλήματα και να εχεις καθαρότερο νερό, Ψάρια σιγά σιγά μετά απο 15-20 μέρες στρωσίματος, ξεκίνα με πλέκο και μετά βάλε ψάρια που ταιριάζουν, καλές και συνεχείς μετρήσεις θα σε βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα σου έλεγα 2217.Μπορεί να είμαι λίγο υπερβολικός αλλά δέν έχει μεγάλη διαφορά τιμής,μπορείς πολύ απλά να του μειώσεις την ροή από τις βάνες που έχει και φυσικά θα σου μείνει για μεγαλύτερο ενυδρείο που ίσος φτιάξεις.....

Link to comment
Share on other sites

To φιλτρο το εχω ηδη παρει.

Τωρα ειμαι στην φαση της υπομονης και της ανυσηχιας :bowdown:

Σημερα κι ολας το ψαρακι εφαγε μετα απο 2 μερες και μου εφυγε το ανγχος.

Τωρα ανυσηχω μονο γιατι ανεβενει στην επιφανεια και κανει σαν αναπνεει απο εκει. Αμμωνια??

Ολα τα αλλα φενονται καλα.

Εχω ακομα πολλα να κανω βεβαια οπως ξυλο που το εχο ακομα στον κουβα να ξεβρωμισει κανα δυο φυτα ακομα, αλλαγες νερου στρωσιμο κλπ

Θαυμαστε και το καμαρι μου και πειτε μου καμια αποψη :)

post-6942-1205498943_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τέλειο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... Εχθες εβαλα και 2 καινουρια ψαρακια μετα απο 13 μερες λειτουργιας και παντα με καλες μετρησεις.

Εβαλα λοιπον 2 σκαλαρια ακομα. Το θεμα ειναι πως το σκαλαρι που ηταν ηδη μεσα τα ταραξε στο τσιμπιμα και μεχρι τωρα που γραφω δεν εχει υσηχασει.

Το ενα απο τα δυο δεν μασαει και βγενει εξω και τρωει κανονικα. το αλλο ομως εχει κρυφτει πισο απο ενα φυτο και δεν ξεμυταει με τιποτα ουτε για να φαει. Τι να κανο να περιμενω θα ειναι οκ μετα απο λιγο? η θα συνεχιστει αυτη η συμπεριφορα

Βαζω και μια φωτο μηπως ειναι διαφορετικα ηδη και για αυτο τσακονοντε η μηπως φταιει η διαφορα σωματικης διαπλασης που εχουν.

Μηπως το μεγαλο το ψαρακι ειναι Pterofylum Altum και γιαυτο τσακονοντε??

ΥΓ. Μπορω να χρησμοποιησω ενα ενυδρειο 10λτ σαν καραντινα αν μου πειτε οτι χρειαζετε.

post-6942-1205936801_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μηπως το μεγαλο το ψαρακι ειναι Pterofylum Altum και γιαυτο τσακονοντε??

Αυτο το ειδα ψαχνωντας στο νετ και ειδα οτι μια φοτο μιαζει πολυ περισσοτερο με το ψαρακι μου

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... Εχθες εβαλα και 2 καινουρια ψαρακια μετα απο 13 μερες λειτουργιας και παντα με καλες μετρησεις.

Εβαλα λοιπον 2 σκαλαρια ακομα. Το θεμα ειναι πως το σκαλαρι που ηταν ηδη μεσα τα ταραξε στο τσιμπιμα και μεχρι τωρα που γραφω δεν εχει υσηχασει.

Το ενα απο τα δυο δεν μασαει και βγενει εξω και τρωει κανονικα. το αλλο ομως εχει κρυφτει πισο απο ενα φυτο και δεν ξεμυταει με τιποτα ουτε για να φαει. Τι να κανο να περιμενω θα ειναι οκ μετα απο λιγο? η θα συνεχιστει αυτη η συμπεριφορα

Βαζω και μια φωτο μηπως ειναι διαφορετικα ηδη και για αυτο τσακονοντε η μηπως φταιει η διαφορα σωματικης διαπλασης που εχουν.

Μηπως το μεγαλο το ψαρακι ειναι Pterofylum Altum και γιαυτο τσακονοντε??

ΥΓ. Μπορω να χρησμοποιησω ενα ενυδρειο 10λτ σαν καραντινα αν μου πειτε οτι χρειαζετε.

Καλησπέρα,

Τα σκαλάρια διεκδικούν περιοχή και την υπερασπίζονται έντονα. Το προϋπάρχον (πιθανώς αρσενικό) θεωρούσε το ενυδρείο δικό του, άρα κάθε νέος κάτοικος είναι ανεπισθύμητος. Γιαυτό καλό είναι όταν μεταφέρονται σε καινούργιο χώρο να μπαίνουν όλα μαζί.

Αυτά που τσακόνοται περισσότερο ίσως είναι του ίδιου φύλου. Αν υπάρχει θηλικό θα είναι πιο ήσυχο.

Σε αυτές τις περιπτώσεις όταν θέλουμε να βάλουμε νέα ψάρια σε ενυδρείο και προϋπάρχει ήδη διεκδικητικό ψάρι βγάζουμε σε άλλο ενυδρείο για λίγες μέρες το υπάρχον να αλλάξει περιβάλον και μετά τα βάζουμε όλα μαζί στο ενυδ΄ρείο που θέλουμε.

Θεωρητικά βέβαια, γιατί πρέπει να έχεις άλλο ενυδρείο στρωμένο για αυτή την δουλειά κλπ κλπ

Πιστεύω σε μερικές μέρες θα ηρεμήσουν ή θα βρεθεί ζευγάρι, οπότε αυτό που θα μείνει μόνο του πρέπει να το βγάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Τα σκαλάρια διεκδικούν περιοχή και την υπερασπίζονται έντονα. Το προϋπάρχον (πιθανώς αρσενικό) θεωρούσε το ενυδρείο δικό του, άρα κάθε νέος κάτοικος είναι ανεπισθύμητος. Γιαυτό καλό είναι όταν μεταφέρονται σε καινούργιο χώρο να μπαίνουν όλα μαζί.

Αυτά που τσακόνοται περισσότερο ίσως είναι του ίδιου φύλου. Αν υπάρχει θηλικό θα είναι πιο ήσυχο.

Σε αυτές τις περιπτώσεις όταν θέλουμε να βάλουμε νέα ψάρια σε ενυδρείο και προϋπάρχει ήδη διεκδικητικό ψάρι βγάζουμε σε άλλο ενυδρείο για λίγες μέρες το υπάρχον να αλλάξει περιβάλον και μετά τα βάζουμε όλα μαζί στο ενυδ΄ρείο που θέλουμε.

Θεωρητικά βέβαια, γιατί πρέπει να έχεις άλλο ενυδρείο στρωμένο για αυτή την δουλειά κλπ κλπ

Πιστεύω σε μερικές μέρες θα ηρεμήσουν ή θα βρεθεί ζευγάρι, οπότε αυτό που θα μείνει μόνο του πρέπει να το βγάλεις.

Ευχαριστω πολυ.

Στο θεμα οτι μπορει να ειναι αλλο ειδος και οχι σκαλαρι εχει σημασια? ενοω μπορει να δημιουργηθει ζευγαρι σκαλαρι + Altum που ειναι παρομοια ειδη? Αν ειναι βεβαια αυτο Altum(υπαρχει φοτο πιο πανω)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω σε μερικές μέρες θα ηρεμήσουν ή θα βρεθεί ζευγάρι, οπότε αυτό που θα μείνει μόνο του πρέπει να το βγάλεις.

Eπισεις φοβαμαι μηπως σε μερικες μερες ειναι αργα για το ψαρακι που φοβαται και δεν τρωει :)

Συγνωμη για τις πολλες αποριες. Απλα νοιαζομε και με βοηθατε πολυ :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...