Jump to content

Archocentrus Nigrofasciatus + Scalare


Emp

Recommended Posts

Απλα θα ηθελα να ρωτησω αν μπορουν να συμβιωσουν αυτα τα δυο σε 100LT ενυδρειο.

Γενικως θα βαλω πετρες μεσα και θα ηθελα καποια ψαρακια που ειναι ντροπαλα και κρυβονται αν δεν κανω λαθος τετοια ειναι οι κιχλιδες.

Στο πετ σοπ μου ειπαν πως τα ψαρια που κρυβονται ειναι επιθετικα οποτε αν θελω τετοια ψαρια θα πρεπει να ξεχασω τα σκαλαρια.

Απλως θα ηθελα να ρωτισω αν υπαρχει καποιο ειδως που να βραχωνει και να συμβιωνει με σκαλαρια και αν γινετε με γαριδες που θελω να βαλω για να δωσω πιο πολυ αισθηση θαλασσας.

Απιστογραμα δεν θα ηθελα να βαλω πρως το παρρων γιατι ειμαι πολυ απειρος ακομα.

Link to comment
Share on other sites

τωρα χαθηκα!! :thumbup:

1.δεν νομιζω πως μπορεις να κρινεις την επιοθετικοτητα απο το σημειο που κολυμπα το ψαρι

2.να σου απαντησω και στην ερωτηση σοu :ΟΧΙ επειδη το nigrofasciutum einai πολυ πιο επιθετικο απο το σκαλαρι σου

3.τα σκαλαρια θελουν να ειναι σε κοπαδι 4+ και θελει8 60 λιτρα το καθενα

νομιζω πως απλα δεν εχεις καταλαβει κατι σωστα,τι εννοεις με το να δωσης παραπανω αισθηση θαλλασας!??

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως απλα δεν εχεις καταλαβει κατι σωστα,τι εννοεις με το να δωσης παραπανω αισθηση θαλλασας!??

Ενοω πως δεν θελω να το κανω φυτεμενο η κατι τετοια. θελω να ειναι με πετρες μονο αντε και κανα 2 σκληρα φυτακια μαρικα κοχυλακια και γαριδουλες μεσα να ειναι σαν κοινωνια. Ισως να λεγεται κοινωνικο? οπωσ εχω ακουσει μερικους να ονομαζουν τα ενυδρεια τους.

Τωρα για τα ψαρακια... ετσι μου είπαν έτσι σας λέω. Οπότε αν μπορείτε να μου πείτε κάποιο ψαράκι που να συμβαδύζει με το σκαλαράκι μου και με τα χαρακτηριστικά που θέλω θα είμουν ευγνώμων

Link to comment
Share on other sites

αα ενταξει ,ομως αντι να βαλεις πολλες πετρες γιατι δεν βαζεις πολλες ριζες μεσα?θα δειξει πιο βιοτοπικο

Link to comment
Share on other sites

αα ενταξει ,ομως αντι να βαλεις πολλες πετρες γιατι δεν βαζεις πολλες ριζες μεσα?θα δειξει πιο βιοτοπικο

Τελικα πηρα και μια ριζα γιατι μου ειπαν οτι ειναι καλο για το σκαλαρι μου.

Τωρα δεν προκειτε να βαλω αλλα ψαρακια (πλεκο + σκαλαρι) αν δεν στρωσω το ενυδρειο.(Φωτο θα εχετε συντομα)

Ειμαι στη φαση του διαβασματος τωρα για το τι ψαρια να βαλω.

Αυτο που σκευτομαι ειναι να βαλω καπια κορι και ενα ζευγαρι κιχλιδες.Ισωσ και λιγεσ γαριδουλες. Λιγα ψαρια και καλα

Οσο και να εχω ψαξει ακομα δεν μπορω να βρω καποιο ειδος κιχλιδας που να μην μου φαει τα αλλα, κοινωνικο δηλαδη.

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Με το σκαλαρι και τον πλεκο στρωνεις το ενυδρειο ?

Link to comment
Share on other sites

Με το σκαλαρι και τον πλεκο στρωνεις το ενυδρειο ?

Ναι. Εχθες προσθεσα και αλλα 2 αγγελοψαρα. προς το παρον εχω σε ενα μικρο ενυδρειακι το πιο παλιο γιατι ηταν πιο επιθετικο και θα το αφισω 2 μερες και θα το ξαναβαλω με τα αλλα.

Αυτην την στιγμη παρακολουθω συμπεριφορες ολη την ωρα απο την στιγμη που επιστρεφω στην δουλεια μεχρι να κοιμιθω. Τωρα ειναι μονο 3 ψαρακια στα 100λτ. (2σκαλαρια,1πλεκο)

Στο τσακ ειμουν να παρω ραμιρεζι γιατι η κοπελα μου τα ερωτευτικε :) εκανε σαν τρελλη :bowdown:

Αλλα διαβασα στο φορουμ και λεω πως δεν ειμαι ακομα ετοιμος για κατι πιο δυσκολο.

Ισως πλεον να αναβαθμισω την ερωτηση σε αυτο το ποστ.

Keyhole cichlid? να βαλω? στο πετ σοπ μου ειπαν πως δεν ειναι ομορφα ψαρια και πως ειναι ευπαθη. Στο ιντερνετ διαβαζω το αντιθετο.

SO? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

στο πετ σοπ μου ειπαν πως δεν ειναι ομορφα ψαρια και πως ειναι ευπαθη. Στο ιντερνετ διαβαζω το αντιθετο.

SO? :)

Δεν σου είπαν και από το πετ σοπ ότι τα σκαλαρια είναι ομαδικά ψάρια και το λιγότερο που πρέπει να έχουμε στο ενυδρείο μας είναι τέσσερα κομμάτια, εξαίρεση αποτελεί το πιστοποιημένο ζευγάρι. Το κάθε σκαλαρι θέλει 50 λίτρα νερό επί 4 σκαλάρια ίσον 200 λίτρα, άντε με καλή φροντίδα 180 λίτρα λιγότερο όχι. Ακόμη και ζευγάρι να έχουμε δεν πάει να πει ότι θα τα βάλουμε σε 100 λίτρα. Συνήθως τα ενυδρεία με 100 λίτρα δεν παρέχουν το μίνιμουμ σε ύψος 50 cm.

Επειδή τα Σαλάρια είναι λίγο πιο ανθεκτικά από τους δίσκους έχουμε αναβαθμίσει τους δίσκους και υποβαθμίσει τα σκαλάρια, ενώ και αυτά χρειάζονται ακριβός τα ίδια λίτρα όσο και οι δίσκοι.

Συγγνώμη για το αυστηρό ύφος δεν απευθύνεται σε εσένα προσωπικά αλλά γενικά τελευταία έγινε μόδα να βάζουμε σκαλάρια σε ακατάλληλα ενυδρεία και σε λίγα λίτρα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου είπαν και από το πετ σοπ ότι τα σκαλαρια είναι ομαδικά ψάρια και το λιγότερο που πρέπει να έχουμε στο ενυδρείο μας είναι τέσσερα κομμάτια, εξαίρεση αποτελεί το πιστοποιημένο ζευγάρι. Το κάθε σκαλαρι θέλει 50 λίτρα νερό επί 4 σκαλάρια ίσον 200 λίτρα, άντε με καλή φροντίδα 180 λίτρα λιγότερο όχι. Ακόμη και ζευγάρι να έχουμε δεν πάει να πει ότι θα τα βάλουμε σε 100 λίτρα. Συνήθως τα ενυδρεία με 100 λίτρα δεν παρέχουν το μίνιμουμ σε ύψος 50 cm.

Επειδή τα Σαλάρια είναι λίγο πιο ανθεκτικά από τους δίσκους έχουμε αναβαθμίσει τους δίσκους και υποβαθμίσει τα σκαλάρια, ενώ και αυτά χρειάζονται ακριβός τα ίδια λίτρα όσο και οι δίσκοι.

Συγγνώμη για το αυστηρό ύφος δεν απευθύνεται σε εσένα προσωπικά αλλά γενικά τελευταία έγινε μόδα να βάζουμε σκαλάρια σε ακατάλληλα ενυδρεία και σε λίγα λίτρα. :bowdown:

Kαλα κανεις και εισαι αυστηρος γιατι ετσι πρεπει εφοσον ρωταμε και θελουμε το καλυτερο δυνατον για τα ψαρια μας.

Εγω εχω βαλει σκαλαρια μονο και μονο γιατι 1ον μου το εκαναν δωρο μαζι με 1 10λιτρο ενυδρειο. 2ον το ενυδρειο που εχω τωρα το νερο ειναι στους 45 ποντους. οποτε... θα δουμε.

Απορια

Σημερα, μετα απο μιαμιση μερα χωρις τον αγριο σκαλαρο τα μικρα σκαλαρακια που υποτιθετε πως ηταν μαζι τωρα το ενα κυνηγαει το αλλο...Βασικα το πιο μικρο εξακολουθει να μην βγενει καθολου και να μην τρωει.

Πραγματικα τωρα δεν ξερω τι να κανω. Πελαγωσα.

Να ξαναβαλω τον αγριο μεσα η να περιμενω λιγο ακομα?

:)

Έγινε επεξεργασία - Emp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...