Jump to content

φωτισμός


sifo

Recommended Posts

Καλημέρα

Εχω ενα φυτεμενο ενυδρείο 80χ35χ45 με 2 λάμπες RESUN D-20W 1000 K και εχω τα παρακάτω φυτά

Φυτά:

Hygrophila corymbosa ''Siamensis 53b''

Hygrophila polysperma

Limnophila sessiliflora

Lilaeopsis

Acorus vert

Micranthemum umbrosum

Παρέχω co2 με μπουκάλα tetra plant

Η ερωτησεις που εχω είναι οι εξείς:

Α)Τι λάμπες μπορώ να βάλω για να έχω καλήτερα αποτελέσματα στην φωτοσύνθεση αλλά και στα χρώματα του ενυδρείου

Β) το νερο εχει ενα χρώρα σαν κάτουρο μήπως είναι από τα 3 μεγάλα ξύλα που έχω μέσα ή αυτό θα φύγει με τον καιρό και τις αλλαγές του νερόυ ( το ενυδρείο το έχω 10 μέρες και είμαι στο στρώσιμο )

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Για τα φυτά που έχεις τώρα, ο φωτισμός σου είναι μια χαρά. Από κει και πέρα εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις με το ενυδρείο σου. Θέλεις αρκετά φυτά; πυκνοφυτεμένο ή νορμάλ, θέλεις κόκκινα φυτά; (χρώμα στην ζωή μας), θέλεις να στρώσεις και χαλί; Πιάνουν τα χέρια σου για πατέντες στο καπάκι, ώστε να χωρέσει περισσότερες λάμπες;

Τώρα, αν ο προβληματισμός σου είναι μόνο το χρώμα του φωτισμού, μπορείς να δοκιμάσεις μια ροζ λάμπα όπως η grolux και να δεις πως θα σου φαίνεται στο μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου sifo!

Α) Για την πολυσπέρμα επειδή έχω και γω, μπορώ να πω οτι αναπτύσσεται αρκετά γρήγορα και δε θέλει πάρα πολύ φωτισμό... για τα άλλα φυτά δεν ξέρω :busted_cop:

Β) Απο τα ξύλα είναι και νομίζω οτι πάντα θα έχει κάποιο χρώμα το νερό έστω και λίγο.

Link to comment
Share on other sites

είσαι σύγουρος ? γιατί αν είναι απο τα ξύλα θα τα πετάξω και θα βάλω μόνο φυτά και λίγες πέτρες.

Link to comment
Share on other sites

sifo το χρωμα στο νερο θα φυγει σε λιγο καιρο με τις σταδιακες αλλαγες νερου και λογω απορροφησης απο τον ανθρακα. Μη σε ανησυχει αυτο. Εχε υποψη σου οτι το χρωμα ειναι εντελως ακινδυνο για τα ψαρια, μερικα μαλιστα το προτιμουν (οπως τα ειδη αμαζονιου).

Link to comment
Share on other sites

'Ισως να κάνω λάθος αλλά στο παλιό μου ενυδρείο όπου είχα βάλει ξύλο, έβγαζε χρώμα... το είχα βράσει αρκετές φορές αλλά τελικά το πέταξα. Μπορεί και να μην είχα το κατάλληλο ξύλο...

Πάντως σίγουρα όπως είπε η Ceasars δεν είναι βλαβερό για τα ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

σε πόσο καιρό θα φύγει γιατί αν είναι να φύγει σε κανένα μήνα θα τα βλαλω τα ξύλα γιατί μου εχει σπάσει τα νευρα αυτή η κατρουληλα.

Link to comment
Share on other sites

σε πόσο καιρό θα φύγει γιατί αν είναι να φύγει σε κανένα μήνα θα τα βλαλω τα ξύλα γιατί μου εχει σπάσει τα νευρα αυτή η κατρουληλα.

9030[/snapback]

Τα εχεις βρασει τα ξυλα? Το χρωμα που βλεπεις ειναι τανινη. Το σε ποσο καιρο θα φυγει εξαρταται απο το βρασιμο που τους εχεις κανει, απο το μεγεθος του ενυδρειου σε σχεση με την ποσοτητα των ξυλων και απο το αν εχεις στο φιλτρο ενεργο ανθρακα.

Εχε υποψη σου οτι οσο πιο συχνες αλλαγες κανεις τοσο πιο γρηγορα θα φυγει το χρωμα. Εφοσον ομως τωρα στρωνεις, φανταζομαι οτι δεν θα κανεις αλλαγες, ετσι?

Link to comment
Share on other sites

τα ξύλα δεν τα έβρασα γιατί είναι μεγάλα και δεν χωράγανε σε κατσαρόρα , αλλα τα ξέπλυνα .

Πότε πρέπει να ξεκινήσω αλλαγές νερού? ( εχω αλλάξει μία φορά το 20% )

Link to comment
Share on other sites

για τισ λαμπουλεσ εισαι οκ.ακομα σε ροζ βγαζει και η οσραμ (φλορα)αν θεσ.για τα ξυλα(υποθετω μοπανι ή κ.α.) μην ανυσηχεισ το κατουρλοχρωμο :lmao: θα φυγει σιγα σιγα με τισ αλλαγεσ.εγω εχω 15κ. μοπανι( 3 ξυλα δφτ) και το χρωμα εφυγε τελοιοσ στην τριτη αλλαγη(ειχε μεινει στον κουβα25μ)..

τι ψαρακια εχεισ;;;;;;;;;;;;;;

:busted_cop: καλε πια ξυλα θα πεταξετε.εδω ο σκουπηδιαρησ :busted_cop::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - PPAP
Link to comment
Share on other sites

βαζω φωτο για να δειτε τα ξυλα και το χρώμα

post-467-1136936485_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μαλλον τα ξεπλυνεσ.......................

επρεπε να τα αφησεισ 2 με 3 βδομαδεσ μεσα σε κουβα με χλιαρο νερο(κανοντασ αλλαγεσ) να φυγει το χρωμα τουσ και μετα να τα τοποθετησεισ στο ενυδρειο................. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

τωρα τί κάνω ? τα πετάω?

Link to comment
Share on other sites

τωρα τί κάνω ? τα πετάω?

9039[/snapback]

τι να πεταξεισ καλε;κανε τισ προκαθορισμενεσ αλλαγεσ νερου ανα βδομαδα και το χρωμα θα φυγει........

προκειμενου ομωσ να τα πεταξεισ χαρισε τα σε καποιον....

Link to comment
Share on other sites

τι να πεταξεισ καλε;κανε τισ προκαθορισμενεσ αλλαγεσ νερου ανα βδομαδα και το χρωμα θα φυγει........

προκειμενου ομωσ να τα πεταξεισ χαρισε τα σε καποιον....

9041[/snapback]

Σωστός ο Πέτρος! Κάνε αυτό που λεει και η κιτρινίλα θα φύγει με τον καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου πειράξει τα ψάρια. Αν τα είχες βράσει και τα άφηνες κάποιες μέρες θα σου έβγαζαν πολύ λιγότερο χρώμα. Όπως σου είπαν και τα παιδιά με τις αλλαγές θα σου φύσει το χρώμα. Και εμένα στην αρχή έβγαζε, βέβαια αρκετά λιγότερο γιατί τα είχα βράσει, αλλά με τον καιρό έφυγε. Πάντως, όπως είπε και ο Πέτρος, αν είναι να τα πετάξεις δώστα σε κάποιον :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται οτι η κιτρινιλα δεν ειναι ολη απο την τανινη. Για κυτταξτε λιγο το μπροστινο τμημα του υποστρωματος, ειναι λευκο! Μηπως παιζουν επισης σκιες και φωτισμος?

Sifo, εφοσον τωρα στρωνεις δεν μπορεις να κανεις αλλαγες ακομα. Μπορεις ομως να βγαλεις το ξυλο και να το βαλεις σε κουβα με νερο βραστο απο κατσαρολα. Αλλαζε το νερο 2-3 φορες τη μερα (προσθετοντας αλλο βραστο νερο και πετωντας το παλιο). Σε 2 μερες το περισσοτερο χρωμα θα εχει φυγει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...