Jump to content

καθαρισμος τζαμιων


Recommended Posts

καλημερα σε ολους καποις φορες τα τζαμια του ενυδρειου απο μεσα εχουν στιγματακια κατι σαν αλατα πως τα καθαριζουμε αυτα ??? δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο αλλα θελω να ειναι πεντακαθαρα σαν αορατα :thumbup: τι να κανω ???

Link to comment
Share on other sites

στα ενυδρειακα καταστηματα θα βρεις ξυστρα ( αν το λεω καλα)για τζαμια

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που δοκίμασα με ιδιαίτερη επιτυχία μπορώ να πω είναι το σφουγγαράκι της κουζίνας! Δεν το περίμενα αλλά μέχρι να αγοράσω κάτι ειδικό είπα να το δοκιμάσω. Το έτριψα με την σκληρή μεριά και ω του θαύματος έφυγαν όλα τα άλατα από την περιοχή που έτριψα! Σίγουρα Θέλει λίγη παραπάνω πίεση απ'ότι θα ήθελε μια ξύστρα αλλά σε εμένα δούλεψε και δεν χρειάστηκε να αγοράσω κάτι. Ελπίζω να δουλέψει και σε σένα

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω το σφουγγαρι τουλαχιστον να ηταν καινουργιο και χωρις καποιο απορυπαντικο.αν και να ξερεις δεν ειναι και οτι καλυτερο.καλυτερα να κανεις αμεσα την αγορα μιας "ξυστρας" η' ενος μαγνητη

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται! Ήταν καινούριο και βρεγμένο με νερό ενυδρείου.

stardust προσωπικά δεν βλέπω το λόγο να αλλάξω τρόπο καθαρισμού αφού αυτό με βολεύει και κάνει τη δουλειά που θέλω. Μιλάω μόνο για τον εαυτό μου και δεν αποτρέπω ή προτρέπω κάποιον να αγοράσει ή να χρησιμοποιήσει κάτι διαφορετικό. Κατέθεσα προσωπική εμπειρία

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την διαδικασία την κάνετε με τα ψάρια μέσα ??

Δεν παθαίνουνε 'λαλα' τα ψάρακια ??

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους καποις φορες τα τζαμια του ενυδρειου απο μεσα εχουν στιγματακια κατι σαν αλατα πως τα καθαριζουμε αυτα ??? δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο αλλα θελω να ειναι πεντακαθαρα σαν αορατα :thumbup: τι να κανω ???

Το σφουγκαρι της κουζινας ειναι οντως αποτελεσματικο,αρκει νωριτερα να μην εχει χρησιμοποιηθει αλλου.Και καλυτερα απο τη μαλακη πλευρα του,γιατι διαφορετικα ενδεχομενως να προκαλεσει μικρογρατζουνιες στο τζαμι.

Link to comment
Share on other sites

Όταν γίνεται αυτή η διαδικασία γίνεται στο πάνω μέρος του ενυδρείου που μαζεύονται άλατα (από εξάτμιση κτλ). Σε μία αλλαγή νερού που το ενυδρείο θα "χάσει" 5-10-15-20 εκατοστά (από εκεί που καθαρίζεις) γιατί να έχουν τα ψάρια πρόβλημα; Ούτε χτυπάς το τζάμι ούτε έχεις το χέρι σου μέσα στο νερό...

Dias σωστά αλλά δεν έχω δει γρατσουνιές στο τανκ. Μέχρι τώρα τουλάχιστον. Έχω 5 ενυδρεία και όλα λάμπουν :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα εγώ πάντος την έχω πατήσει απο σουγγαράκι για τα πιάτα (γραντζουνιές) και τα περισσότερα πλέον στην σύνθεση τους περιέχουν φάρμακα που σίγουρα αφαιρούν πιό γρήγορα τις βρωμιές αλλά θα είναι και αρκετά επικίνδυνα για τα ψαράκια :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα εγώ πάντος την έχω πατήσει απο σουγγαράκι για τα πιάτα (γραντζουνιές) και τα περισσότερα πλέον στην σύνθεση τους περιέχουν φάρμακα που σίγουρα αφαιρούν πιό γρήγορα τις βρωμιές αλλά θα είναι και αρκετά επικίνδυνα για τα ψαράκια :)

Εχεις δικιο.Υπαρχουν και σφουγκαρια που εχουν χημικα προσθετα στη συνθεση τους.Υπαρχουν ομως και τα τελεις απλα που δεν εχουν τιποτα.Αν περιεχουν κατι το λενε στο σακουλακι της συσκευασιας

Link to comment
Share on other sites

Όταν γίνεται αυτή η διαδικασία γίνεται στο πάνω μέρος του ενυδρείου που μαζεύονται άλατα (από εξάτμιση κτλ). Σε μία αλλαγή νερού που το ενυδρείο θα "χάσει" 5-10-15-20 εκατοστά (από εκεί που καθαρίζεις) γιατί να έχουν τα ψάρια πρόβλημα; Ούτε χτυπάς το τζάμι ούτε έχεις το χέρι σου μέσα στο νερό...

Dias σωστά αλλά δεν έχω δει γρατσουνιές στο τανκ. Μέχρι τώρα τουλάχιστον. Έχω 5 ενυδρεία και όλα λάμπουν :)

Εγω δυστηχως την πατησα καποια στιγμη.Τα αλατα που ετριβα σε καποιο σημειο δεν εβγαιναν και με λιγο παραπανω δυναμη απεκτησα ψιλες ψιλες γρατζουνιες σε σχημα κυκλου.Ευτυχως δεν ειναι πολυ ορατες

Link to comment
Share on other sites

_________.pdf

Όταν γίνεται αυτή η διαδικασία γίνεται στο πάνω μέρος του ενυδρείου που μαζεύονται άλατα (από εξάτμιση κτλ). Σε μία αλλαγή νερού που το ενυδρείο θα "χάσει" 5-10-15-20 εκατοστά (από εκεί που καθαρίζεις) γιατί να έχουν τα ψάρια πρόβλημα; Ούτε χτυπάς το τζάμι ούτε έχεις το χέρι σου μέσα στο νερό...

Dias σωστά αλλά δεν έχω δει γρατσουνιές στο τανκ. Μέχρι τώρα τουλάχιστον. Έχω 5 ενυδρεία και όλα λάμπουν :)

Καλησπέρα σε όλους.

Συμφωνώ κι εγώ μ' αυτό που είπε ο "dias"για την σκληρή πλευρά του σφουγγαριού.Να προσθέσω επίσης

ότι μου είχαν πεί σ' ένα pet shop ότι ένας τρόπος απομάκρυνσης των αλάτων είναι και το "Ph-down",κάτι όμως που εγώ προσωπικά δεν έτυχε να δοκιμάσω ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Και το ξύδι το ίδιο κάνει και γνωρίζω κόσμο που το κάνει έτσι αλλά δεν το συστήνω... Γνώμη μου ότι η ξύστρα κάνει χειρότερες και πιο βαθιές χαρακιές. Αυτό που μπορώ να προτείνω για να αποφύγουμε και τις πιο ανεπαίσθητες χαρακιές είναι απλά πιο συχνός καθαρισμός των αλάτων. Δεν είναι κόπος και το ενυδρείο μας φαίνεται σαν καινούριο όπως το θέλουμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...