Jump to content

Κινουμενη σκονη και θολη πετσα στην επιφανεια του νερου!


Recommended Posts

Καλή σας ημέρα!

Ξανανοίγω αυτό το θέμα καθώς την τελευταία φορά υπήρξε καποιο προβλημα με τους σερβερς του φορουμ με αποτελεσμα παρα το γεγονος ότι δοθηκαν καποιες απαντησεις αυτες δεν καταφερα ποτε να τις δω... :)

Οποτε αρχικα θα ηθελα να ριξτε μια ματια στο προβλημα μου ακομη και οσοι μου ειχαν απαντησει γιατι δεν προλαβα να δω καμια απο αυτες τις απαντησεις... :bowdown:

Ειμαι κατοχος λοιπον ενος 60λιτρου ενυδρειου γλυκου νερου. τα ψαρια ειναι ηρεμα και υπαρχουν φυτεμενα διαφορων ειδων φυτα μεσα σε αυτο..

Το προβλημα ξεκινησε στις αρχες του δεκεμβρη... Μια μερα χαζευοντας το ενυδρειο προσεξα οτι το μαυρο καπακι του (που φιλοξενουσε τον φωτισμο και την ταϊστρα) ειχε υπερβολικη ΛΕΥΚΗ σκονη... ημουν ετοιμος να την ξεσκονισω με ενα πανι οταν διαπιστωσα προμεγαλη μου εκπληξη οτι μαλλον δεν επροκειτο για σκονη αλλα για καποιου ειδους ζωυφιο-μαμουνιου στο μεγεθος σκονης... πραγματικα ηταν τοσο μικρο και λευκο που αρχικα νομιζα οτι ηταν σκονη... ελα ομως που περπαταγε!!!

αρχικα το πηρα ψυχραιμα αλλα ψαχνοντας το χωρο του ενυδρειου, διαπιστωσα ΔΥΣΤΥΧΩΣ οτι αυτη η ΚΙΝΟΥΜΕΝΗ ΣΚΟΝΗ ειχε επεκταθει σε ολο το καπακι του ενυδρειου μεσα-εξω, στο τζαμι, στο επιπλο, στα πραγματα που ειχα μεσα στο επιπλο, στα καλωδια πισω απο το ενυδρειο και μαλιστα εφτασαν μεχρι και τα διπλανα επιπλα........!!!! εκει ηταν που αλαφιασα..

ξεκινησα λοιπον το καθαρισμα... teza, χλωρινες, ατμος, σαπουναδα ξανα και ξανα... αφου λοιπον καθαριστηκαν ολα αυτα (και το ιδιο το ενυδρειο βεβαια) τοποθετηθηκαν ολα στη θεση τους!

Αρχικα φανταστηκα οτι κατι προξενησε αυτην την ΚΙΝΟΥΜΕΝΗ ΣΚΟΝΗ που δεν ειχε σχεση με το ενυδρειο.. Δυστυχως ομως το φαινομενο επαναληφθηκε ξανα αρχες φλεβαρη... Παρατηρωντας σε τακτικη βαση τον χωρο του ενυδρειου ανακαλυψα οτι αυτη η ΚΙΝΟΥΜΕΝΗ ΣΚΟΝΗ εκανε την επανεμφανιση της στο κατω μερος (μεσα πλευρα δλδ) του καπακιου το ενυδρειου (πιθανως εψαχνε ζεστη και υγρασια)... αντε παλι λεω...

οπως λοιπον ηταν νωρις ακομα και δεν ειχαν εξαπλωθει εβγαλα το καπακι εξω στο μπαλκονι και αδειασα ενα μπουκαλι teza πανω του καθως ειχα προσεξει οτι τα σκοτωνε εντος ολιγου! Το καπακι ειναι ακομη και σημερα εξω στο μπαλκονι...

Εν τω μεταξυ στο μεσοδιαστημα παρατηρησα και κατι ακομα: στην επιφανεια του νερου του ενυδρειου σχηματιζοταν μια θολη προς το λευκο πετσα η οποια απο τους κυματισμους του νερου εκανε και "ζάρες", και μπορουσα να τη βγαλω με την αποχη (σαν την πετσα που πιανει το γαλα ας πουμε)... μπλιαχ! το παραξενο ομως ηταν οτι αυτη η πετσα εξαφανιζοταν και εμφανιζοταν σε διαφορες χρονικες στιγμες χωρις να την πειραζω!! επισης αν την κοιτουσα στο πλαϊ ιριδιζε (σχηματιζε χρωματισμους απο το φως που επεφτε οπως το λαδι με νερο)...

Ολα αυτα με προβληματισαν παρα πολυ και δυστυχως δεν ξερω τι να κανω πλεον... οι γνωσεις μου ειναι λιγες και περισσοτερο αρχισα να σκεφτομαι μηπως να παρει ποδι ολο το ενυδρειο οπως καποιοι φιλοι μου ειπαν... ομως ρε γμτ με ποναει γιατι ειναι κατι που μου αρεσει και ασχολουμαι με ευχαριστηση και εχω σκασει και ενα σωρο λεφτα βεβαια...

εχω ομως φτασει στο αμην... εγω να καθαριζω και παλι τα ιδια....

καποια συμβουλη ρε παιδια... καποια ιδεα? δεν παει αλλο..

thanx ολους σας..! ειναι ευπροσδεκτη καθε γνωμη!

επισυναπτω παρακατω και μερικες φωτο που φαινεται αυτη αθλια πετσα απο διαφορες οπτικες γωνιες (την ΚΙΝΟΥΜΕΝΗ ΣΚΟΝΗ δεν μπορεσα να τη βγαλω φωτο καθως το σκεφτηκα αφου την καθαρισα.. Παντως φανταστειτε την σαν... ΛΕΥΚΗ ΣΚΟΝΗ που περπαταει).....:

dsc00020zk4.th.jpg dsc00021xe8.th.jpg dsc00022hv3.th.jpg dsc00023jd2.th.jpg dsc00024ch9.th.jpg dsc00025zo1.th.jpg dsc00026hz6.th.jpg dsc00027qb3.th.jpg dsc00028mc9.th.jpg

Θανασης

αθηνα

Link to comment
Share on other sites

-Άμεσα πλύσιμο και απολύμανση στο καπάκι

-Συνεχή ανατάραξη της επιφάνειας με κάποια αντλία.

-Αν και πάλι δημιουργηθεί τότε απολύμανση στο ενυδρείο με κάποιο ενυδρειακό φάρμακο...

Link to comment
Share on other sites

ξεκινησα λοιπον το καθαρισμα... teza, χλωρινες, ατμος, σαπουναδα ξανα και ξανα... αφου λοιπον καθαριστηκαν ολα αυτα (και το ιδιο το ενυδρειο βεβαια) τοποθετηθηκαν ολα στη θεση τους!

....αδειασα ενα μπουκαλι teza πανω του

Τα εννοείς αυτά που λες ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα άσπρα ζωύφια που λες τα έχω συναντήσει σε στάσιμα νερά στην φύση και ποτέ σε ενυδρείο.

Από ότι βλέπω στης φωτογραφίες η επιφάνια του ενυδρείου σου είναι τελείως ακίνητη και κατά πάσα πιθανότητα δημιουργήθηκαν ιδανικές συνθήκες για αυτά τα ζουζούνια.

Θέλω να πιστεύω πως το πρόβλημα σου θα εξαφανιστεί αν έχεις μια καλή ανατάραξη της επιφάνειας σου και είσαι προσεκτικός με το ενυδρείο σου πχ να ταΐζεις με μέτρο τόσο ώστε να καταναλώνεται όλοι η τροφή στο πρώτο λεπτό. Να κάνεις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού της τάξεως του 30%.

Τέλος ίσος και το φίλτρο σου να είναι ανεπαρκές για τα λίτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

-Άμεσα πλύσιμο και απολύμανση στο καπάκι

-Συνεχή ανατάραξη της επιφάνειας με κάποια αντλία.

-Αν και πάλι δημιουργηθεί τότε απολύμανση στο ενυδρείο με κάποιο ενυδρειακό φάρμακο...

φιλε δημητρη,

-πλυσιμο και απολυμανση στο καπακι εγινε μια φορα αλλα παλι τα ιδια..

-η επιφανει του νερου ειχε αναταραξεις καθως δουλευε η αντλια με το φιλτρο (τα εβγαλα οταν διαπιστωθηκε το προβλημα για καθαρισμο, εξου και οι φωτογραφιες)

-η απολυμανση του ενυδρειου που προτεινεις ειναι επιβλαβης για τα φυτα και ψαρια που εχω ή καποιο ειδικο φαρμακο που κανει απολυμανση χωρις να τα επηρεαζει?? υπαρχει κατι που προτεινεις ενδεχομενως?

Τα εννοείς αυτά που λες ;

σταματη, τα εκανα αυτα γιατι δεν ειχα και πολλες επιλογες στο σημειο που ειχε φτασει... μιλαμε ηταν γεματο απο αυτη την κινουμενη σκονη ολο το καπακι μεσα εξω, το επιπλο που καθεται το ενυδρειο κ οτιδηποτε αλλο ερχοταν σε επαφη με αυτο...

εννοειται πως δεν εριξα τεζα, χλωρινες και τα συναφη μεσα στο νερο του ενυδρειου αλλα στο καπακι που φιλοξενουσε την ανεπιθυμητη σκονη στο επιπλο κλπ....

Αυτά τα άσπρα ζωύφια που λες τα έχω συναντήσει σε στάσιμα νερά στην φύση και ποτέ σε ενυδρείο.

Από ότι βλέπω στης φωτογραφίες η επιφάνια του ενυδρείου σου είναι τελείως ακίνητη και κατά πάσα πιθανότητα δημιουργήθηκαν ιδανικές συνθήκες για αυτά τα ζουζούνια.

Θέλω να πιστεύω πως το πρόβλημα σου θα εξαφανιστεί αν έχεις μια καλή ανατάραξη της επιφάνειας σου και είσαι προσεκτικός με το ενυδρείο σου πχ να ταΐζεις με μέτρο τόσο ώστε να καταναλώνεται όλοι η τροφή στο πρώτο λεπτό. Να κάνεις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού της τάξεως του 30%.

Τέλος ίσος και το φίλτρο σου να είναι ανεπαρκές για τα λίτρα σου.

χρηστο οπως ειπα και παραπανω αναταραξη του νερου υπαρχει.. τωρα δεν ξερω αν το φιλτρο κανει για τα λιτρα μου αλλα τα ειχα παρει οταν ξεκινησα να στησω το ενυδρειο ως bundle απο το πετ σοπ (υποθετω οτι το κιτ ειχε αυτα που επρεπε να εχει ξερω γω...).. θα κοιταξω επισης πιο πολυ το θεμα τροφης και αλλαγης του νερου...

το θεμα ειναι οτι αυτα τα ζουζουνια ηταν εκτος νερου σε καθε επιφανεια τριγυρω.. δεν...κολυμπουσανε δλδ :)...

επισης να πω και παλι οτι ηταν απειροελαχιστα μικρα σε βαθμο που για να καταλαβεις οτι κινουνταν επρεπε να τα συγκρινεις με κατι σταθερο και ακινητο... και οχι δεν ηταν τα ματια μου που κανανε πουλακια οπως καποιος μου ειπε (εκτος φορουμ βεβαια!)...

οι φωτο που δινω παραπανω ειναι μονο απο την ανεπιθυμητη πετσα και οχι απο τα ζωυφια που δεν μπορεσα να βγαλω φωτο...

παιδια thanx παντως για τις γρηγορες απαντησεις σας!..

περιμενω τις αποψεις σας!

Θανασης

Έγινε επεξεργασία - hgetis
Link to comment
Share on other sites

εννοειται πως δεν εριξα τεζα, χλωρινες και τα συναφη μεσα στο νερο του ενυδρειου αλλα στο καπακι που φιλοξενουσε την ανεπιθυμητη σκονη στο επιπλο κλπ....

Το τεζα εχει προσκολλητικα μεσα που ειναι δυσκολο να φυγουν απο πανω .

Γενικα τετοιους χειρισμους τους αποφευγουμε με τεζα, χλωρινες και τα συναφη διοτι δεν γνωριζουμε με σιγουριά οτι εχουν απομακρυνθεί .

Link to comment
Share on other sites

φιλε δημητρη,

-πλυσιμο και απολυμανση στο καπακι εγινε μια φορα αλλα παλι τα ιδια..

-η επιφανει του νερου ειχε αναταραξεις καθως δουλευε η αντλια με το φιλτρο (τα εβγαλα οταν διαπιστωθηκε το προβλημα για καθαρισμο, εξου και οι φωτογραφιες)

-η απολυμανση του ενυδρειου που προτεινεις ειναι επιβλαβης για τα φυτα και ψαρια που εχω ή καποιο ειδικο φαρμακο που κανει απολυμανση χωρις να τα επηρεαζει?? υπαρχει κατι που προτεινεις ενδεχομενως?

σταματη, τα εκανα αυτα γιατι δεν ειχα και πολλες επιλογες στο σημειο που ειχε φτασει... μιλαμε ηταν γεματο απο αυτη την κινουμενη σκονη ολο το καπακι μεσα εξω, το επιπλο που καθεται το ενυδρειο κ οτιδηποτε αλλο ερχοταν σε επαφη με αυτο...

εννοειται πως δεν εριξα τεζα, χλωρινες και τα συναφη μεσα στο νερο του ενυδρειου αλλα στο καπακι που φιλοξενουσε την ανεπιθυμητη σκονη στο επιπλο κλπ....

χρηστο οπως ειπα και παραπανω αναταραξη του νερου υπαρχει.. τωρα δεν ξερω αν το φιλτρο κανει για τα λιτρα μου αλλα τα ειχα παρει οταν ξεκινησα να στησω το ενυδρειο ως bundle απο το πετ σοπ (υποθετω οτι το κιτ ειχε αυτα που επρεπε να εχει ξερω γω...).. θα κοιταξω επισης πιο πολυ το θεμα τροφης και αλλαγης του νερου...

το θεμα ειναι οτι αυτα τα ζουζουνια ηταν εκτος νερου σε καθε επιφανεια τριγυρω.. δεν...κολυμπουσανε δλδ :)...

επισης να πω και παλι οτι ηταν απειροελαχιστα μικρα σε βαθμο που για να καταλαβεις οτι κινουνταν επρεπε να τα συγκρινεις με κατι σταθερο και ακινητο... και οχι δεν ηταν τα ματια μου που κανανε πουλακια οπως καποιος μου ειπε (εκτος φορουμ βεβαια!)...

οι φωτο που δινω παραπανω ειναι μονο απο την ανεπιθυμητη πετσα και οχι απο τα ζωυφια που δεν μπορεσα να βγαλω φωτο...

παιδια thanx παντως για τις γρηγορες απαντησεις σας!..

περιμενω τις αποψεις σας!

Θανασης

Θανάση καλημέρα.

Πραγματικά κι εγώ τόσα χρόνια που ασχολούμαι με ενυδρεία πρώτη φορά άκουσα κάτι τέτοιο.

Σίγουρα όλοι καταλαβαίνουμε το πως αισθάνεσαι όμως μην χάνεις την υπομονή σου και την αγάπη γι' αυτό που κάνεις.Όλοι θα προσπαθήσουν να σε βοηθήσουν όσο και όπως μπορούν.

Κι εγώ προσωπικά ασπάζομαι όσα προείπε ο Χρήστος αλλά δεν κατάλαβα το φίλτρο σου είναι έσω ή έξω.

Άσχετα με το τι φίλτρο έχεις τώρα θα σου πρότεινα να έπαιρνες ένα καλό και δυνατό εξωτερικό φίλτρο για περισσότερα λίτρα απ' ότι είναι το tank σου το οποίο να είναι και δοκιμασμένο π.χ το 2213 της EHEIM το οποίο

σε συνδιασμό με το εξάρτημα αναρόφησης από την επιφάνεια του νερού στο ενυδρείο σου θα σου έλυνε πολλά προβλήματα.

Δες εδώ για αυτά που σου περιγράφω:

http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.js...tail_27650_ehen

Ειμαι σχεδόν βέβαιος ότι έχεις κάποια εστία μόλυνσης στο ενυδρείο σου είτε από νερό είτε από υπόστρωμα για

τα φυτά είτε από κάποιο διακοσμητικό αντικείμενο π.χ ξύλο.

Σε πιά περιοχή μένεις μήπως μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο.

Το σίγουρο είναι ότι θέλει καλό ψάξιμο.Μην διστάσεις να ρωτήσεις οτιδήποτε ή να στείλεις Π.Μ

Παρακολουθούμε το θέμα.

_________.pdf

Link to comment
Share on other sites

Το τεζα εχει προσκολλητικα μεσα που ειναι δυσκολο να φυγουν απο πανω .

Γενικα τετοιους χειρισμους τους αποφευγουμε με τεζα, χλωρινες και τα συναφη διοτι δεν γνωριζουμε με σιγουριά οτι εχουν απομακρυνθεί .

χμμμ.... αυτο δεν το ηξερα... :bowdown: εννοειται βεβαια οτι επλυνα επανειλημμενα και οσο καλυτερα μπορουσα τις επιφανεις που εριξα τεζα αλλα δεν ηξερα οτι μπορει να εχει τετοιες παρενεργειες... :) παντως ηταν η λυση της στιγμης για τα πραγματα ηταν τραγικα (ειχα γεμισει παντου μαμουνια και δεν ηξερα τι θα τα σκοτωνε πιο γρηγορα...)

Θανάση καλημέρα.

Πραγματικά κι εγώ τόσα χρόνια που ασχολούμαι με ενυδρεία πρώτη φορά άκουσα κάτι τέτοιο.

Σίγουρα όλοι καταλαβαίνουμε το πως αισθάνεσαι όμως μην χάνεις την υπομονή σου και την αγάπη γι' αυτό που κάνεις.Όλοι θα προσπαθήσουν να σε βοηθήσουν όσο και όπως μπορούν.

Κι εγώ προσωπικά ασπάζομαι όσα προείπε ο Χρήστος αλλά δεν κατάλαβα το φίλτρο σου είναι έσω ή έξω.

Άσχετα με το τι φίλτρο έχεις τώρα θα σου πρότεινα να έπαιρνες ένα καλό και δυνατό εξωτερικό φίλτρο για περισσότερα λίτρα απ' ότι είναι το tank σου το οποίο να είναι και δοκιμασμένο π.χ το 2213 της EHEIM το οποίο

σε συνδιασμό με το εξάρτημα αναρόφησης από την επιφάνεια του νερού στο ενυδρείο σου θα σου έλυνε πολλά προβλήματα.

Δες εδώ για αυτά που σου περιγράφω:

http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.js...tail_27650_ehen

Ειμαι σχεδόν βέβαιος ότι έχεις κάποια εστία μόλυνσης στο ενυδρείο σου είτε από νερό είτε από υπόστρωμα για

τα φυτά είτε από κάποιο διακοσμητικό αντικείμενο π.χ ξύλο.

Σε πιά περιοχή μένεις μήπως μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο.

Το σίγουρο είναι ότι θέλει καλό ψάξιμο.Μην διστάσεις να ρωτήσεις οτιδήποτε ή να στείλεις Π.Μ

Παρακολουθούμε το θέμα.

_________.pdf

ευχαριστω για τα καθησυχαστικα σου λογια... το ενυδρειο ειναι κατι που μου αρεσει και το εφτιαχνα σιγα σιγα μαθαινοντας απο τα λαθη μου και διαβαζοντας διαφορα εντυπα για αυτο! με λυπει ιδιαιτερα το γεγονος που καποιοι μου λενε ετσι απλα "πετα το" αλλα αυτοι δεν εχουν και καμια σχεση με το "αθλημα"! ομως τωρα η κατασταση δεν παει πολυ καλα... το καθαρισα μια φορα και ξαναεβγαλε τα ιδια προβλημα, οποτε τωρα το παραμελησει λιγο σκεπτομενος τι θαμπορουσα να κανω για να μην επαναληφθει το προβλημα επειτα του καθαρισμου (εξου και το θρεντ που ανοιξα στο φορουμ)...

δημητρη το φιλτρο ειναι εσωτερικο...

το γεγονος οτι εμφανιστηκε αυτη η "πετσα" στην επιφανεια του νερου με προβληματισε οτι κατι εχει να κανει με το νερο ή κατι αλλο μεσα στο ενυδρειο..

ομως αυτα τα ασπρα μαμουνια σε μεγεθος σκονης που περπαταγαν τι μπορει να ειναι? μπορει να προερχεται απο κατι απο το ιδιο το ενυδρειο? μου κανει εντυπωση πως κατι που προηλθε απο το νερο βγηκε εξω απο αυτο και αρχισε να "κοβει" βολτες στο καπακι και περιξ του ενυδρειου, στα επιπλα... :bowdown:

παντως τα ψαρια δεν δειχνουν να εχουν καποιο προβλημα... το μονο διαφορετικο που προσεξα στη συμπεριφορα τους ηταν οτι ο γλυφτης εβγαινε αρκετα εξω απο το νερο και "ρουφαγε" το τζαμι πραγμα που μπορει να ειναι φυσιολογικο αλλα μεχρι τωρα δεν το εκανε...

μενω στη δαφνη...

thanx και παλι....

Έγινε επεξεργασία - hgetis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...