Jump to content

Σημβατότητα ψαριών


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.Είμαι καινούριος στον υπέροχο κόσμο του ενυδρείου και άν και ξεκίνησα κάπως λάθος έστροσα τα πραγματα στην πορεία.Θέλω να μου πεί κάποιος άν μπορώ να βάλω Apistogramma cacatuoides με τα ήδη υπάρχοντα ψάρια μου που είναι Guppy,ξιφοφόροι,μάυρα μόλυ,γατόψαρα και ένα ζευγάρι μονομάχοι. Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια που θέλεις να έχεις απλά δεν ταιριάζουν. Αποφάσισε τι θέλεις να κρατήσεις. Κατ' αρχήν οι μονομάχοι δεν ταιριάζουν ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Αργά ή γρήγορα θα αποτελέσουν θύτη ή θύμα... Ο καθένας τους θέλει δικό του ενυδρείο.. Για τα άλλα ας σου απαντήσουν οι πιο έμπειροι

Έγινε επεξεργασία - Ronnie21
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.Είμαι καινούριος στον υπέροχο κόσμο του ενυδρείου και άν και ξεκίνησα κάπως λάθος έστροσα τα πραγματα στην πορεία.Θέλω να μου πεί κάποιος άν μπορώ να βάλω Apistogramma cacatuoides με τα ήδη υπάρχοντα ψάρια μου που είναι Guppy,ξιφοφόροι,μάυρα μόλυ,γατόψαρα και ένα ζευγάρι μονομάχοι. Ευχαριστώ!!!

Δεν ξερω αν ειμαι ο καταλληλος για βοηθεια μιας και ειμαι κι εγω πολυ καινουριος αλλα το παρακατω λινκ με βοηθησε παρα πολυ

http://elmersaquarium.com/000tropfishcareguides.htm

Link to comment
Share on other sites

καλως ηλθες φιλε μου...καταρχην ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο ?

και δευτερον δεν ταιριαζουν τα cacatu με τα ειδη που ανεφερες

Link to comment
Share on other sites

Ναί όντως δέν ταιριάζει με τα ψάρια που ήδη έχω στο ενυδρείο μου το έψαξα λίγο παραπάνω και το κατάλαβα.Το ενυδρείο μου αυτή την στιγμή είναι 60 Lt αλλά ψάχνω για μεγαλήτερο. Περίπου 240 Lt.

Link to comment
Share on other sites

Για καθε ψαρι που εχεις θα ψαξεις το προφιλ του στο google ψαχνωντας οπως ολοι μας.

Αφου διαβασεις και διασταυρωσεις τις πληροφοριες σου σχετικα με τις συνθηκες που ζει (και οχι απλα ΕΠΙΖΕΙ) ενα ψαρι, που ειναι :

- οι βασικες τιμες του νερου (pH, gh, kH, θερμοκρασια),

- ποσα λιτρα ενυδρειο μινιμουμ χρειαζεται (και απο το μεγαλυτερο που βρισκεις θα βαζεις και αλλο 25% για πιο σιγουρα :) ),

- το περιβαλλον (αν πρεπει να εχει πετρωδες ή φυτεμενο ενυδρειο αν πρεπει να εχει αμμο, χαλικι, ξυλα κλπ)

ποιους συγκατοικους μπορει να εχει (ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ, καλο ειναι να κραταμε οσο το δυνατον λιγοτερα διαφορετικα ειδη στο ενυδρειο για καλυτερη και πιο "φυσικη" συμπεριφορα των ψαριων και για λιγοτερα γενικα προβληματα που μπορει να προκυψουν :bowdown: )

- Διατροφη

Αν καποιος εχει κανει λαθος (καλη ωρα), μπορει ετσι να τα διορθωσει πολυ απλα, με δυο τροπους.

1ος τροπος (δυσκολος αλλα γενναιος) χωριζει τα ψαρια οπως πρεπει και τους δινει, αγοραζοντας ή κατασκευαζοντας ενυδρεια (χωρο, χρηματα και χρονο να εχουμε) για καθε ψαρι ή ομαδα ψαριων.

2ος τροπος κραταει αυτα που μπορει να τους δωσει τις απαραιτητες συνθηκες να ζησουν (διορθωνοντας : τιμες νερου, διακοσμηση (αντικαθιστωντας ψετικα καραβακια και φυτα με αληθινη διακοσμηση) και τα αλλα ψαρια τα δινει οσο ειναι καιρος (πριν ερθουν ανεπανορθωτες ζημιες)

ειτε με αγγελιες χαριζοντας τα (ΟΧΙ ΟΠΟΥ ΝΑ'ΝΑΙ ΟΜΩΣ, αλλα σε εξακριβωμενων καλυτερων συνθηκων ενυδρεια, μη γινουν τροφη για πιρανχας ας πουμε εκει που θα τα δωσουμε)

ειτε επιστρεφοντας τα πισω απο εκει που τα πηραμε με την απαραιτητη κατσαδα περι μη ενημερωσης πριν την πωληση τους. (ουτε αυτη ειναι καλη λυση αλλα εκει ηταν τα ψαρια πριν τα παρουμε, τι αλλο να πω :bowdown:)

ΥΓ Μη με παρεξηγησεις, δεν σε λιθοβολω, να βοηθησω προσπαθω και γω, εσενα να μη στεναχωριεσαι και τα αθωα ψαρακια να μη φευγουν αδιαβαστα ή να βασανιζονται οσο "ζουν".

Ξερω εξ'αλλου και η ρηση «Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω».

Και δεν ειμαι αναμαρτητος (ακομα διορθωνω λαθη) --> ΑΓΓΕΛΙΑ

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...