Jump to content

ιχθυοφόρτιση; και τώρα τί κάνω;


Recommended Posts

:blink: Γεια σας!

Έχω ένα ενυδρείο 20lt με 3 χρυσόψαρα διαστάσεων 3, 4και 5 cm και 2 γατόψαρα 2 cm με ψεύτικα :hysterical: φυτά και φίλτρο. Είμαι καινούρια στο χόμπι και άσχετη και μου είπανε από το πετ σοπ ότι μπορώ να βάλω μέχρι 5 :blink: χρυσόψαρα στο ενυδρείο μου... Διαβάζοντας ανακάλυψα ότι αυτό ήτανε λάθος. Τώρα τί γίνεται; Το ενυδρείο μου είναι άστρωτο ακόμα (άλλο ένα λάθος των πετ σοπ :blink: ) . To έχω 7 βδομάσες. Οι τιμές του είναι: PH:8, NO2:0,1-0,2, KH:11, GH:8 CO2:3,2. Αλλάζω νερό κάθε 2 μέρες.

Κάποιοι μου προτείνανε να δώσω πίσω τα ψαράκια και να πάρω έναν μονομάχο. Όμως δεν ξέρω αν θα τα δεχθούν πίσω στο πετ σοπ και ο Πάνος (ο άντρας μου) δε θέλει να τα δώσουμε πίσω. Προσπάθησα να το πείσω ( :):hysterical: ) αλλά δεν αλλάζει γνώμη. Εγώ τα θέλω αλλά βλέποντας ότι είναι για το καλό τους θα τα αποχωριζόμουνα. Κι αν πέσουν σε άλλους άσχετους και ξαναπεράσουν τα ίδια; Γιατί με αυτό το πετ σοπ το βλέπω πολύ πιθανό. Αν μείνει η κατάσταση όπως έχει θα ψοφήσουν; Εσείς τί έχετε να μου προτείνετε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας! :bowdown:

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα βλέπω τα πράγματα έχεις τρεις εναλλακτικές

α) Δίνεις ΟΛΑ τα ψάρια πίσω αφού απειλήσεις τον σύζυγό σου με αντίποινα αν επιμένει να τα κρατήσετε, και ξεκινάς σωστά από την αρχή με μονομαχοενυδρείο, κι όταν λέω σωστά εννοώ στρώσιμο κλπ

β) Αγοράζεις ένα καινούργιο ενυδρείο τουλάχιστον 120 λίτρα για τα χρυσόψαρα μόνο, το οποίο πάλι στήνεις σωστά, που σημαίνει ότι πάλι κάπου πρέπει να πάνε τα ψάρια μέχρι να στρώσει, και φυσικά επιστρέφεις τα γατόψαρα (υποθέτω corydoras) τα οποία δεν πάνε με χρυσόψαρα (κρύου νερού).

γ) Εφαρμόζεις το (β) αλλά δίνεις πίσω τα χρυσόψαρα και στήνεις από την αρχή ένα άλλου τύπου τροπικό (πιο θερμό νερό 25 βαθμοί κελσίου, θερμαντήρας κλπ) το οποίο φτιάχνεις αφού διαβάσεις πρώτα αρκετά. και στην περίπτωση αυτή δίνεις και ta corys μέχρι να στρώσεις σωστά το καινούργιο ενυδρείο.

Όλες οι υπόλοιπες προσεγγίσεις θα οδηγήσουν ΣΥΝΤΟΜΑ σε ψαροκηδείες. Αν μου διέφυγε κάτι ας γράψουν και οι υπόλοιποι φίλοι.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Αντρέα έχω ίδιο ενυδρείο με εσένα (ίδια μάρκα, αυτό των 30 λίτρων εννοώ) και ίδιο φίλτρο. Αυτό το φίλτρο πώς λέγεται; Μήπως είναι ενεργού άνθρακα; Είναι καλό; Ρωτάω γιατί αν χρειαστώ κάποια φορά βοήθεια να ξέρω πως να το περιγράψω.

Link to comment
Share on other sites

Και άλλη μια ερώτηση μια που έχουμε το ίδιο φίλτρο... Διάβασα σε κάποια απάντηση παρόμοιου θέματος ότι πρέπει να αλλάζω τον υαλοβάμβακα που έχει το φίλτρο. Ισχύει για όλα τα φίλτρα; Γιατί σε άλλο site μου είπανε να μην το πλένω (εγώ το έπλενα στη βρύση η χαζή) για να δημιουργηθούν αποικίες και άλλα τέτοια ωφέλιμα...κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα έχω ίδιο ενυδρείο με εσένα (ίδια μάρκα, αυτό των 30 λίτρων εννοώ) και ίδιο φίλτρο. Αυτό το φίλτρο πώς λέγεται; Μήπως είναι ενεργού άνθρακα; Είναι καλό; Ρωτάω γιατί αν χρειαστώ κάποια φορά βοήθεια να ξέρω πως να το περιγράψω.

Το φίλτρο της σειράς Tetra AquaArt, αν μιλάμε γι' αυτό, λέγεται EasyCrystal Filter και αποτελείται από δύο τμήματα, ένα πράσινο σακουλάκι και ένα σφουγγάρι στο οποίο ανατπύσσονται βακτηρίδια. Μέσα στο πράσινο σακουλάκι έχει άνθρακα τον οποίο προτείνω να αφαιρέσεις και να βάλεις κανένα φύλλο σφουγγάρι μέσα ή μερικές μπίλιες subtrate pro αν έχεις ή τε΄λος πάντων κάποιο υλικό στο οποίο μπορεί να αναπτυχθεί βιολογία. Δεν χρειάζεται ο άνθρακας (ειδικά μάλιστα να βάλεις και κανένα φυτάκι) ούτε χρειάζεται να αλλάζεις το πράσινο σακουλάκι κάθε μήνα όπως νομίζω λέει κάπου στις οδηγίες. Έτσι χάνεις πολύτιμη βιολογία. Το δε μπροστινό σφουγγαράκι δεν το πειράζεις σχεδόν ποτέ. Κανένα πλύσιμο μόνο ΣΕ ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ και των δύο μερών (πράσινο σακουλάκι και μπροστινό σφουγγαράκι) μια φορά κάθε 2-3 μήνες καλά είναι.

Και άλλη μια ερώτηση μια που έχουμε το ίδιο φίλτρο... Διάβασα σε κάποια απάντηση παρόμοιου θέματος ότι πρέπει να αλλάζω τον υαλοβάμβακα που έχει το φίλτρο. Ισχύει για όλα τα φίλτρα; Γιατί σε άλλο site μου είπανε να μην το πλένω (εγώ το έπλενα στη βρύση η χαζή) για να δημιουργηθούν αποικίες και άλλα τέτοια ωφέλιμα...κάτι τέτοιο.

Νομίζω ότι απάντησα παραπάνω στο ερώτημα αυτό. Αν εννοείς υαλοβάμβακα το πράσινο σακουλάκι όχι μην το αλλάζεις, απλά βγάλε από μέσα το μαύρο υλικό (τον άνθρακα) και βάλε σφουγγαράκι ή κάτι στο οποίο μπορεί να αναπτυχθεί βιολογία.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Υπολόγισε για το κάθε χρυσόψαρο20-40 λίτρα νερό, άρα στο ενυδρείο σου μόνο ένα. Η αλλάζεις ενυδρείο και παίρνεις ένα μεγαλύτερο ή κρατάς μόνο ένα χρυσόψαρο.Αν το κάνεις γλυκού νερού θέλεις θερμοκρασία 25ο ενώ για τα χρυσόψαρα που είναι κρύου νερού θέλεις 18-20ο βαθμούς.Το φίλτρο σου καλό θα ήταν να είναι μεγαλύτερο απο τα λίτρα σου γιατί τα χρυσόψαρα έχουν πολλά απόβλητα.Τον άνθρακα βγάλτον και πρόσθεσε αεραντλία για εξτρά οξυγόνωση στα ψαράκια σου προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...