Jump to content

ασφαλης μεταφορα ψαριων


Recommended Posts

θα ηθελα να με βοηθησετε με την ασφαλη μεταφορα ψαριων.που τοποθετουμε τα ψαρια ?(σακουλες,δοχεια κλπ) κ οτιδηποτε αλλο θα με βοηθουσε,για ενα ταξιδι 2- 2.30 ωρων.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα επερνα ενα κουτι απο φελιζολ και εκει μεσα θα εβαζα τα ψαρια σε σακουλες....

2-3 μερες νωριτερα θα σταματαγα το ταισμα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετέφερα 2 χρυσόψαρα σε δοχείο μεταφοράς (2 λίτρα πλαστικό δοχείο) Θεσσαλονίκη-Λάρισα 2 ώρες περίπου ταξίδι. Ήρθανε μια χαρά. Και με μια προσαρμογή 5-10 λεπτών (σιγά σιγά νερό από το ενυδρείο κτλ) και προσαρμόστηκαν μια χαρά με τα δικά μου. Νομίζω ότι κι εσύ μια χαρά θα είσαι αν τα μεταφέρεις κάπως έτσι. Για σκέτα πλαστικά σακουλάκια δεν σου το προτείνω καν.

Έγινε επεξεργασία - Ronnie21
Link to comment
Share on other sites

τα σακουλακια ελεγα να τα βαλω μεσα σε κουτια απο φελιζολ για μεγαλυτερη σταθεροτητα(τα κουτια απο φελιζολ ξερετε απο που θα τα προμηθευτω?)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο για σταθεροτητα είναι και κυριως για θερμομονωση.

Δεν ξερω που μπορουν να βρεθουν τετοια κουτιά ισως ζαχαροπλαστεια (απο τις τουρτες παγωτο πχ) ή ιχθυοπωλεια?

Εναλλακτικά μπορεις να χρεισιμοποιησεις εκεινα τα φορητα ψυγεια/θερμος που χρησιμοποιουμε το καλοκαιρι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάτι με τα σακουλάκια αλλά μου έχει δώσει άσχημη εντύπωση μετά από μία εμπειρία που είχα. Είχα μεταφέρει χρυσόψαρο πάλι, από πετ-σοπ σε σακουλάκι και ακόμα μετά από σταδιακή προσαρμογή αν και ήταν το πρώτο ψάρι στο ενυδρείο μου ήταν σαν χαμένο. Ήταν ακούνητο για κανένα 20λεπτο...

Όσο να 'ναι με στεναχώρησε... Και από τότε τα αποφεύγω. Μόνο σε επείγουσες περιπτώσεις

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Από μένα πάντως ήπια η μεταφορά χωρίς πολλά (εως καθόλου) τραντάγματα και ήπια η προσαρμογή στο νερό μου. Όσο για το πετ-σοπ είναι μαγαζί που εμπιστεύομαι, προσεγμένο και από άτομα με γνώσεις. Anyway από την εμπειρία μου (την ποιά;;;; ) αποφεύγω από τότε να χρησιμοποιώ σακουλάκια. Προτιμώ γυάλες.

Link to comment
Share on other sites

Επιβαλετε για μενα σακουλακια και θεμα θερμοκρασιας αλλα και οξυγονου!!

Κουτι απο φελιζολ ή ψυγειο πλαστικο "παραλιας",ή ενα κουτι χαρτινο και βαλε κομματια φελιζολ γυρο γυρο και απο πανω και εφημεριδες αν εχεις μεσα πολυ κενω για να κραταει την θερμοκρασια!!

Φελιζολ μπορει να κραταει κανα πετ απο παραλαβη..ψαξε! :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3081

Για 2-3 ωρες σε ενα λιτρο νερο μπορεις να βαλεις 10 γκαμπυ και αλλο τοσο αερα και εισαι ετοιμος .

Οσο για τη θερμοκρασια φροντιζεις με καποιο τροπο να τη διατηρησεις εστω και τυλιγμένα σε μια κουβερτα αν κανει πολυ κρυο .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...