Jump to content

Mikrogeophagus Ramirezi


nicky###

Recommended Posts

Εχω 2 mikrogeophagus ramirezi albino που ελπιζω να ειναι ζευγαρακι γιατι ειναι μικρουτσικα και δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι.Βρισκονται σε ενα 30λιτρο ενυδρειο με ph 6.5 kh 10 GH 10-15 και θερμοκρασια 27C .

Ειναι ομως πολυ ντροπαλα και ετσι που ειναι μικρουλια 3cm ουτε που φαινονται πολλες φορες.

Μηπως θα μπορουσα να βαλω και τιποτα αλλο μαζι τους?Κατι ειρηνικο οπως αυτα.Ξερω οτι τα λιτρα ειναι λιγα αλλα ειναι πολυ μικρουλια αυτα και μου φαινεται σαν αδειο το ενυδρειο.Μηπως κανενα κοπαδακι νεον?

Παρακατω παραθετω φωτο του ενος σε μεγεθυνση(το αλλο δε μας εκανε την τιμη να βγει απο το σπιτακι του).

post-5776-1205939183_thumb.jpg Επισης εχω λιγο java moss πανω σε ενα κομματι καρυδα και ενα κωνικο σαλιγκαρακι!

Link to comment
Share on other sites

Εδω Καστορια μονο ενα μαγαζι εχει και δε φερνει και πολλα πραγματα. :blink:

Οταν τα πηρα ηταν ακομη πιο μικρα και δε ν ειχαν ουτε κιτρινωπο χρωμα ακομα,ηταν ασπρα και λεει οτι ειναι albino ramirezi γι'αυτο δε μοιαζουν με τα κανονικα. :)

Τι λες να ειναι δηλαδη?Κατι πρεπει να ειναι!Τι ομως? :bowdown:

Τι κανω με τα αλλα που θελω να βαλω τιποτα? :blink:

Θα παω και θα του πω βαλε μια οτι να΄ναι ψαρια....ουτως ή αλλως ιδεα δεν εχεις! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω κλειστε τη δημοσιευση αφου τελικα ειναι λαθος.....ψαρι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ στη Φλώρινα πριν από περίπου δύο μήνες είχα δει σε ένα μαγαζί κιχλίδες που τις πουλούσαν για albino ή gold rams…. Αλλά καμιά σχέση όμως με τις κανονικές και του το είπαμε. Τώρα έχει τις «σωστές» πολύχρωμες ramirezi.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως την πατησα γιατι ηταν πολυ μικρουλια 1,5-2cm οταν τα πηρα και τωρα ειναι 3cm και δεν φαινοταν ακομα το σχημα και τα χαρακτηριστικα τους αλλα απ'οτι μου εδωσαν εδω τα παιδια να καταλαβω ισως να μην ειναι καν κιχλιδα ισως και να ειναι.... :bowdown:

Δε λεω,μια χαρα ψαρακια ειναι αλλα τι να τα κανω και με τι να συνδιασω?Κανουν και σαν ζουζουνια ολο βζζνννν

μεσα στο ενυδρειο πανε με 200χλμ την ωρα οταν τρομαζουν,ειναι πολυ ντροπαλα και φοβιτσιαρικα γι'αυτο δεν ξερω με τι να τα βαλω. :)

Link to comment
Share on other sites

ετσι απλα για να ξερετε αλλη φορα,το μονο ραμ το οποιο δειχνει καπως albino(ενω δεν ειναι) ειναι το golden ram http://www.somethingsphishy.com/images/Gold%20Ram.jpg

Link to comment
Share on other sites

ετσι απλα για να ξερετε αλλη φορα,το μονο ραμ το οποιο δειχνει καπως albino(ενω δεν ειναι) ειναι το golden ram http://www.somethingsphishy.com/images/Gold%20Ram.jpg

Καμιά σχέση το golden ram της φώτο με αυτό που είδα στο κατάστημα....

nicky μήπως σου δώσανε albino convicts (nigrofasciatus) (?).... τα οποία δεν είναι και τόσο ντοπαλά!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 mikrogeophagus ramirezi albino που ελπιζω να ειναι ζευγαρακι γιατι ειναι μικρουτσικα και δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι.Βρισκονται σε ενα 30λιτρο ενυδρειο με ph 6.5 kh 10 GH 10-15 και θερμοκρασια 27C .

Ειναι ομως πολυ ντροπαλα και ετσι που ειναι μικρουλια 3cm ουτε που φαινονται πολλες φορες.

Μηπως θα μπορουσα να βαλω και τιποτα αλλο μαζι τους?Κατι ειρηνικο οπως αυτα.Ξερω οτι τα λιτρα ειναι λιγα αλλα ειναι πολυ μικρουλια αυτα και μου φαινεται σαν αδειο το ενυδρειο.Μηπως κανενα κοπαδακι νεον?

Παρακατω παραθετω φωτο του ενος σε μεγεθυνση(το αλλο δε μας εκανε την τιμη να βγει απο το σπιτακι του).

post-5776-1205939183_thumb.jpg Επισης εχω λιγο java moss πανω σε ενα κομματι καρυδα και ενα κωνικο σαλιγκαρακι!

Δυστηχως απ αυτη τη φωτογραφια δεν μπορω να καταλαβω κατι

Link to comment
Share on other sites

post-5776-1206362131_thumb.jpg post-5776-1206362143_thumb.jpg

Μολις περασα μιση ωρα προσπαθωντας να τα φωτογραφισω αλλα πανε σαν διαολοι!Ξερω ειναι πολυ κακη η ποιοτητα και ειναι και απο κινητο αλλα....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ισως τελικα εχει δικιο ο μαγαζατορας...

Μαλλον golden ram ειναι αδερφε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...