Jump to content

Είμαι νέος


Recommended Posts

kalispera.katarxin me sixorite gia ta gr-eng mou alla den ime spiti kai den grafi sta elinika!!!

lipon avrio perimeno ena 40lt enidrio kai simera piga kai agorasa:aerantlia kai tria farmaka ta opia ta xriazomun gia to strosimo i kopelaia sto magazi poli eksipiretiki kai koyklara! den leo alla san ksexasiaris pou ime den thimame kala tin dosologia pou ime na kano :busted_cop: kai tha ithela tin voithia sas gia na min kano kamia patatia!lipon ine to jbl denitrol-live bacteri,jbl biotopol-wassr aufbereiter kai to hobby-ektozon :busted_cop:

a!kai kati alo ti aerantlia boro na tin vgazo to vradaki ektos liturgias gia kanena 7oro?

sas efxaristo poli.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλώς όρισες.

Κατα 2ον δεν χρειαζόσουν "φάρμακα" για να κάνεις στρώσιμο. Μπορείς και με σκέτη αμμωνία.

Δες εδώ..

Στρώσιμο Ενυδρείου

Τέλος Αναφορικά με την Αντλία δε νομίζω ότι την θες κατα την διάρκεια του στρώσιματος.

Υ.Γ

Σε ποιο μαγαζί είναι η κουκλάρα... :busted_cop::busted_cop::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

Βασικός κανόνας: Ψάρια μην βάλεις μέχρι να στρώσει το ενυδρείο σου. ΘΑ πρέπει να πάρεις και τεστ για να βλέπεις τις τιμές του νερού σου δηλ. ΝΟ2 ΝΟ3 Νο4.

jbl denitrol-live bacteri, αν δεν κάνω λάθος αυτο είναι για τα βακτηρίδια και θα ακολουθήσεις τις οδηγίες που λέει πίσω.

jbl biotopol-wassr aufbereiter αυτό είναι το αντιχλώριο;;;; δεν το ξέρω θα σου πούνε τα παιδιά με σιγουριά. Πάντως αν δεν έχεις πάρει αντιχλώριο θα πρέπει να παρεις είναι το πιο βασικό απ όλα.

kai to hobby-ektozon :busted_cop: αυτό γιατί στο έδωσε!!!!! είναι φάρμακο και μην το βάλεις ότι και αν σου πει. Πολύ το προτείνουν ως συντήρηση για να μην αρρωστένουν τα ψάρια. Αυτό που θα κάνεις με το να το χρησιμοποιείς είναι να τους ρίξεις το ανοσοποιητικό τους.

Link to comment
Share on other sites

dapper κανε οτι σου ειπαν οι παραπανω και αλλη φορα να προσεχεις οταν πας για ψωνια :busted_cop::busted_cop::thumbup::lmao:

Link to comment
Share on other sites

kalispera.katarxin me sixorite gia ta gr-eng mou alla den ime spiti kai den grafi sta elinika!!!

lipon avrio perimeno ena 40lt enidrio kai simera piga kai agorasa:aerantlia kai tria farmaka ta opia ta xriazomun gia to strosimo i kopelaia sto magazi poli eksipiretiki kai koyklara! den leo alla san ksexasiaris pou ime den thimame kala tin dosologia pou ime na kano :thumbup: kai tha ithela tin voithia sas gia na min kano kamia patatia!lipon ine to jbl denitrol-live bacteri,jbl biotopol-wassr aufbereiter kai to hobby-ektozon :busted_cop:

a!kai kati alo ti aerantlia boro na tin vgazo to vradaki ektos liturgias gia kanena 7oro?

sas efxaristo poli.

9328[/snapback]

Γεια σου και καλως ορισες

Η "κουκλαρα" βοηθησε μονο εν μερει - εκτος απο την οπτικη ικανοποιηση φυσικα. :busted_cop:

Το πρωτο προιον, jbl denitrol-live bacteri, ειναι για να βοηθησει τις αποικιες βακτηριδιων να αναπτυχθουν στο ενυδρειο. Αλλα ΔΕΝ τις αναπτυσσει μονο του, οποτε πρεπει να ακολουθησεις διαδικασια στρωσιματος με αμμωνια, οπως σου ειπαν και παραπανω. Βασικα, το προιον αυτο δεν θα κανει τιποτα, μπορεις να το επιστρεψεις κατα τη γνωμη μου.

Το δευτερο προιον, jbl biotopol-wassr aufbereiter, ειναι αντιχλωριο και το χρειαζεσαι. Πρεπει να το προσθετεις καθε φορα που αλλαζεις νερο στο ενυδρειο. Ακολουθησε τις αναλογιες που αναφερονται στο μπουκαλι.

Την αεραντλια μπορεις να την εγκαταστησεις αφου στρωσεις το ενυδρειο και βαλεις ψαρια (σε καμμια δεκαπενταρια μερες περιπου απο τη στιγμη που αρχιζεις στρωσιμο).

Αυτα και καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Ρε πεδία τι θέλατε να κάνω αφού το μωρό ήταν ξανθό με πράσινη ματαρα και είχε και γ..ώ τά σωματάκια αχ αχ :busted_cop: πώς να πρόσεχα τι μου έλεγε θαμπωθηκα και ότι μου έδινε το έπαιρνα!!αφτο βέβαια δεν σημενει oτι δεν θα ξαναπαω :busted_cop: Α! τελικά δεν μου είπατε μετά από το στρώσιμο υπαρχη κάποιο πρόβλημα να βγάζω το βραδάκι για κανένα 7ωρο την αεραντλία εκτός, για να μπορέσω να κοιμηθώ!

Παιδια σας ευχαριστώ παρα πολύ.

Παράκληση: προσέχετε τις λέξεις που χρησιμοποιείτε, ώστε να μην θίγουν κανέναν. Ευχαριστώ :thumbup: istellas

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, ευκαιρια να ξαναπας :busted_cop: - και πες της να σου αλλαξει και την αεραντλια και να σου δωσει μια πιο ησυχη. Πια αεραντλια σουδωσε?

Προβλημα δεν υπαρχει να την κλεινεις για λιγο - αν και καλο ειναι, ειδικα το βραδυ που τα φυτα απορροφουν οξυγονο και βγαζουν διοξειδιο να ειναι η αντλια ανοιχτη. Αλλα εγω στη θεση σου θα ζητουσα αλλαγη. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

εγω στη θεση σου θα ζητουσα αλλαγη.  :busted_cop:

9358[/snapback]

Και το τηλέφωνό της ίσως .... :busted_cop::thumbup::lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Και το τηλέφωνό της ίσως .... :busted_cop:  :busted_cop:  :thumbup:  :lmao:

9361[/snapback]

Κατσε Κωστα, να τη δουμε πρωτα, θερμη παρακληση στα μελη να βαζουν φωτο πρωτα οπως ξερεις πριν δωσουμε συμβουλη :lmao::wub:B)

Link to comment
Share on other sites

μηπως να εβαζες και ενα background τετοιο...

δεν το ανεβαζω γιατι θα το φαω το ξυλο απο τους mods.................

Έγινε επεξεργασία - PPAP
Link to comment
Share on other sites

μηπως να εβαζες και ενα background τετοιο...

δεν το ανεβαζω γιατι θα το φαω το ξυλο απο τους mods.................

9369[/snapback]

Δυο ακομα τετοια σχολια Πετρο και θα σε προτεινουμε για το χρυσο αστερακι μελους που διαβασε ΟΛΟΥΣ τους κανονισμους :busted_cop::busted_cop::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. όλα καλά με το ενυδρείο το μόνο πρόβλημα είναι οτι έχω gh=2 και το kh 15 τι να κάνω :busted_cop: ?έχω βάλει φίλτρο από άλλο στρωμένο ενυδρείο! :thumbup:

Και κάτι άλλο τι είναι αφτα τα χαπάκια τα είχε μέσα στο φίλτρο. μήπως ξέρει κανείς σας? στο manual δεν έγραφε τίποτα για αυτο!!

thanks :busted_cop:

Έγινε επεξεργασία - dapper
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. όλα καλά με το ενυδρείο το μόνο πρόβλημα είναι οτι έχω gh=2 και το kh 15 τι να κάνω  :busted_cop: ?έχω βάλει φίλτρο από άλλο στρωμένο ενυδρείο! :thumbup:

Και κάτι άλλο τι είναι αφτα τα χαπάκια τα είχε μέσα στο φίλτρο. μήπως ξέρει κανείς σας? στο manual δεν έγραφε τίποτα για αυτο!!

thanks :busted_cop:

9431[/snapback]

Τα χαπακια δεν τα εχω ξαναδει - αλλα για ξαναμετρησε gH και kH και δωσε μας μετρησεις. Η gH ειναι συνηθως η μεγαλυτερη απο τις δυο.

Link to comment
Share on other sites

Τα χάπια αυτά είναι βακτηρίδια τα ανοίγεις απο την κάψουλα και τα ρίχνει στο ενυδρείο .

Link to comment
Share on other sites

Ok,μέτρησα με άλλο πιο αξιόπιστο τεστ και όλα είναι οκ. B) σήμερα έβαλα και τα 8 πανέμορφα ψαράκια μου . :wub: τελικά αν και δύσκολο hobby είναι πολύ όμορφο και σε αποζιμιονει με το παραπάνω για τα λεφτά (που δεν είναι καθόλου λίγα)!που έχεις δώσει. :thumbup::lmao::hysterical::lmao: ποτέ πρέπει να αλλάξω νερό και ποσο? το έχω τρεις μέρες.

thanks :busted_cop::busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Ok,μέτρησα με άλλο πιο αξιόπιστο τεστ και όλα είναι οκ. B)  σήμερα έβαλα και τα 8 πανέμορφα ψαράκια μου . :wub: τελικά αν και δύσκολο hobby είναι πολύ όμορφο και σε αποζιμιονει με το παραπάνω για τα λεφτά (που δεν είναι καθόλου λίγα)!που έχεις δώσει. :thumbup:  :lmao:  :hysterical:  :lmao:  ποτέ πρέπει να αλλάξω νερό και ποσο? το έχω τρεις μέρες.

thanks :busted_cop:  :busted_cop:

9577[/snapback]

Να μη σε απογοητευσω ... αλλα ολα ΠΩΣ ειναι οκ? Το ενυδρειο σου ηρθε πριν απο 2 μερες, και σημερα εβαλες 8 ψαρια? Το εστρωσες? (και αν ναι πως?) Για πες μας λιγο για το στρωσιμο πριν μπουμε στις αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

opos ipa kai pio pano evala to filtro apo alo enidrio me ena xrisopsaro kai simfona me to test i itimes pou metrao ine mesa sta pedia me to -ok-ine to easy test jbl!!lipon telika pote prei na alakso to nero? :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

opos ipa kai pio pano evala to filtro apo alo enidrio me ena xrisopsaro kai simfona me to test i itimes pou metrao ine mesa sta pedia me to -ok-ine to easy test jbl!!lipon telika pote prei na alakso to nero? :busted_cop:

9583[/snapback]

Δεν ειμαι σιγουρη ακομα οτι το ενυδρειο ειναι στρωμενο. Εβαλες υλικο απο φιλτρο που ειχε ενα χρυσοψαρο αλλα εβαλες 8 ψαρια στο ενυδρειο σου, το οποιο δυνητικα (εξαρτωμενου του τι ψαρια ειναι και τι μεγεθος εχουν) ειναι πολυ μεγαλυτερο βιολογικο φορτιο. Επιπλεον, εχει σημασια ποσος καιρος περασε απο την ημερα που εβαλες το υλικο του φιλτρου μεχρι την ημερα που προσθεσες τα ψαρια (αν περασαν περισσοτερες απο 8 ωρες το πολυ τα βακτηριδια εχουν πεθανει - οποτε το φιλτρο ξαναθελει στρωσιμο). Αυτο στο λεω για να προσεξεις λιγο τις μετρησεις σου τις επομενες 7 μερες, ειδικοτερα αμμωνια και κατα δευτερο λογο νιτρωδη.

Η αλλαγη εξαρταται απο το μεγεθος και το ειδος ψαριων που φιλοξενεις στο ενυδρειο. Σαν στανταρ μεθοδο οι χομπιστες συνηθως αλλαζουν 25% καθε βδομαδα. Αν το ενυδρειο ειναι υπερφορτωμενο, η τα ψαρια παραγουν μεγαλα ποσα αποβλητων, μπορει να χρειαστει να κανεις αλλαγες μια φορα καθε 3 μερες. Στην αντιθετη περιπτωση 1 φορα στις 2 βδομαδες. Τι ψαρια εχεις βαλει στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

αλλαγες νερου 25% με 30% μια φορα την εβδομαδα.....................δεν ειναι στανταρ βεβαια..........

συνεχισε να κανεις μετρησεις μετα την εισοδο των 8 ψαριων..........για τυχων αλλαγες ..............

Link to comment
Share on other sites

sas efxaristo para poli pedia.den ksero pos akrivos legonte 3 apo ta 8 tha ta vgalo foto an prolavo avrio kai tha ta anevaso na ta dite.pantos 4 ine meseou megethus ta alla ine mikra :busted_cop:

tha sinexiso tis metrisis.po po me axosate re pedia tora.elpizo na min pai kati strava. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι διακρίνονται δύο χρυσόψαρα, ένα σκαλάρι, ένα platy, δύο zebra danio. Τα ψάρια είναι άσχετα μεταξύ τους από πλευράς συνθηκών διαβίωσης. Μήπως θα έπρεπε για αρχή να επιστρέψεις τουλάχιστον τα μισά (και μεγαλύτερα) έως ότου το ενυδρείο στρώσει κανονικά; Στη συνέχεια μπορούμε να δούμε ποια και πόσα μπορείς να κρατήσεις από αυτά.

Η λάμπα είναι μπλε;

Link to comment
Share on other sites

sas efxaristo para poli pedia.den ksero pos akrivos legonte 3 apo ta 8 tha ta vgalo foto an prolavo avrio kai tha ta anevaso na ta dite.pantos 4 ine meseou megethus ta alla ine mikra :lmao:

tha sinexiso tis metrisis.po po me axosate re pedia tora.elpizo na min pai kati strava. :thumbup:

9594[/snapback]

Δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι :busted_cop: . Εμεις στο ειπαμε για να βοηθησουμε. Καλυτερα να ξερεις και να φυλαγεσαι παρα να μην ξερεις και να υπαρξει προβλημα .. Συνεχισε να κανεις μετρησεις (απο προσωπικη πειρα, αν ειναι να ανεβασει αμμωνια, θα γινει σε 3-4 μερες απο την εισαγωγη των ψαριων) και αν γινει κατι θα το αντιμετωπισουμε. :busted_cop:

Μιχαλη, που τα ειδες τα ψαρια? Μπηκε φωτο και δεν την βλεπω?

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη, που τα ειδες τα ψαρια? Μπηκε φωτο και δεν την βλεπω?

9605[/snapback]

Ναι πιο πάνω στο post :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Καλα, θελω γυαλια!!! Ευχαριστω Γιαννη ... εν προκειμενω dapper συμφωνω απολυτα με την προταση του Μιχαλη (neon).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...