Jump to content

Test νερού ενυδρείου Vs βρύσης


Recommended Posts

Σήμερα έκανα τεστ νερού στο RIO 180 (eSHa stick) πρίν την αλλαγή νερού:

ΝΟ3 75

ΝΟ2 0

ΤΗ > 14

ΚΗ 10

pH 7,6

και sera υγρό test αμμωνίας:

ανάμεσα 0 - 0,5 mg/l σύμφωνα με το χρώμα του φιαλιδίου

και 0,009mg/l πραγματικό επίπεδο αμμωνίας σύμφωνα με τον πίνακα.

Ξέρω οτι θα διαφωνήσετε με την sera αλλά είναι το μόνο που βρήκα και αυτό απο ΛΑΡΙΣΑ μέσω γνωστού. Θα ψάξω παντως να βρώ της ΑΡΙ

Το νερό της βρύσης (eSHa stick) έχει :

ΝΟ3 10

ΝΟ2 0

ΤΗ >14

ΚΗ 10

pH 8

Τα ψάρια μου είναι 1 OSCAR + 2 SEVERUM HEROS και ζούνε χωρίς φυτά παραμόνο πλαστικά!!!!

Για να μην κάνω τόσες πολλές αλλαγές, λέω να βάλω κερατόφυλο να επιπλέει στην επιφάνεια. Λέτε να το ξεκάνει το OSCAR; Φοβάμε να βάλω φυτεμένα φυτά γιατί θα πάνε τζάμπα πιστεύω, εκτός αν κάνει και αμα βρώ κάτι σαν το ζαχαροκάλαμο ή καλάμι ή πως αλλιώς να το πώ (το έχω δει σε φώτο με OSCAR)

Έγινε επεξεργασία - batman_gardiki
Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες

φυτα με αυτα τα ψαρια ξεχνα τα.προσπαθα να κρατεισης το νερο κατω απο το ph 7.5 .το οσκαρ σου θα χρειαστει παραπανω απο τα διπλασια λιτρα,τα αλλα 2 με το ζορι μπαινουν εκει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα γειτονα...και καλως ηρθες !!!

Πρωτα κανε καμια αλλαγη νερου γιατι τα στικ αν λενε αληθεια (που δεν τα εμπιστευωμαι) εχεις ανεβασμενα τα NO3..

Για υγρα τεστ εχει ο Γουλιωνης στην οδος βολου τα tropic marine και απο βδομαδα και της API.

καλη συνεχεια και θα τα πουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Γείτονα καλώς σε βρήκα και ευχαριστώ. Επιτέλους κάποιος απο κοντά.

Αλλαγές κάνω κάθε βδομάδα αλλά πιστεύω πως για να πεσουν τα NO3 πρέπει να μπεί και κανα φυτό....Τουλάχιστον κανένα σκληρό κυρίως λόγο του oscar και κανένα ceratophyllum denersum που δεν παθένει τίποτα όσες φορές και να κοπεί, παρα μόνο αυξάνεται. Επίσης μου αρέσει πολύ και το vesicularia dubyana αλλά δεν ξέρω αν θα τα βρώ και τα δυο στην αγορά της πόλης μου!!!!

Εκέι που μου προτείνεις έχει ποικιλία;

Οlimpiakakia (olympiakakia - ορθότερα) πάλι το πήραμε. καλώς σε βρήκα...

Συντονιστή το 2ο ενυδρείο είναι 60 λτ.

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνησω με το φιλο και συγγαυρο Ολυμπιακακια. Εχουμε ενυδρειο 640λιτρα με Οσκαρ και εχουμε μεσα και ανουμπιες και Εγγεριες (μοιαζουν με Κερατόφυλλα) και δεν τα πειραζουν.

Μολις βαλαμε ομως τα φυτα, οι κυριοι κυριοι Οσκαρακηδες στην αρχη τα δοκιμασαν και αποφανθηκαν οτι δεν ταιριαζουν στο διαιτολογιο τους.

Προχωρα ακαθεκτος φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Oι καθιερωμένες αλλαγές νερού (κάθε εβδομάδα) στα ενυδρεία μου και οι μετρήσεις 10 ώρες μετά, μου λένε:

180άρι NO3 30 / NO2 0 / GH >14 / KH 10 / PH 7,6 / 25,5 oC

60άρι NO3 20 / NO2 0 / GH 17 / KH 10 / PH 7,4 / 28 oC

μέθοδος στίκ esha

Υγρό τέστ sera αμμωνίας 180άρι + 60άρι = 0,009mg/l

Αγόρασα τύρφη super peat της sera και νομίζω οτι ήρθε η ώρα της...... :bowdown::):)

Πώς να την χρεισημοποιήσω και σε ποιό σημείο του φίλτρου μου στο RIO 180;;;

Στο 60άρι με φίλτρο magic pro 380;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν ξέρει κανείς να απαντήσει;;; :bowdown::):)

Αν φιλοτιμηθεί κανείς παραθέτω και το εξής:

Πήγα στο pet για αντιχλώριο της tetra και ρώτησα για την εγκύηση του ενυδρείου με σκοπό να μου αλλάξει τον θερμοστάτη που δεν ζεστένει.

Μου είπε να τον επιστρέψω και να μου δώσει έναν άλλο της juwell ή της rena.

Ποια είναι η άποψή σας περι rena;;;;

Θέλω επισης να ρωτήσω πόσο φυσιολογικό είναι για το oscar μου να χτυπάει πηδόντας το καπάκι του ενυδρείου σε άσχετες χρονικές περιόδους. Θα χειροτερέψει το θέμα;;; γιατί το κάνει;;; απο πείνα;;; Τρώει μια φορά την μέρα και αρκετά θα έλεγα....

Εξάλλου ''κουτουλάει'' και στα τζάμια....

Επίσης κυνηγάει και τις severum που είναι πάντα κρυμένες στις κρυψώνες του ναυάγιου και βγαίνουν μόνο για φαγητο. Όταν σβήνουν τα φώτα όμως πάει και κοιμάτε μαζί τους....

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος εκνευρισμού!

Δεν είναι όλοι από πάνω, ούτε μπορούν όλοι να παρακολουθούν όλα τα post την ώρα που δημοσιεύονται...

Ένα, ένα λοιπόν.

1. Τοποθέτηση Τύρφης.

Τύρφη στο juwel Rio 180 μπορείς να βάλεις στην θέση του σφουγγαριού άνθρακα.

α. Βγάζεις έξω το πρώτο καλαθάκι. Αφαιρείς το μαύρο σφουγγάρι, άνθρακα.

β. Βάζεις μια ποσότητα τύρφης (τόση, όση θα έπιανε σε όγκο το μαύρο σφουγγάρι) σε ειδικό διχτάκι ή κάλτσα την ξεπλένεις καλά με νερό να φύγει η σκόνη.

γ. Την τοποθετείς κάτω - κάτω στο καλαθάκι και από πάνω το πράσινο και το χοντρό μπλέ σφουγγάρι.

δ. Ξαναβάζεις το καλαθάκι μέσα στο φίλτρο, κι από πάνω τον υαλοβάμβακα.

Δώσε παραπάνω στοιχεία & λεπτομέρεις για το Magic Pro. ???

2. Αντικατάσταση θερμοστάτη.

Οι θερμοστάτες της Rena είναι πολύ καλοί, αλλά πρόσεχε να χωράει στην θέση και στα δακτυλίδια στήριξης που έχει το juwel μέσα στο φίλτρο. Αλλοιώς ξαναβάλε Juwel.

3. Τι μέγεθος έχει το Oscar και γενικά τα ψάρια σου???

Ένα ψάρι για να προσπαθεί να πηδήξει έξω έχει πρόβλημα με το περιβάλον του ή κάτι το εκνευρίζει....

Ακόμα και το έντονο φως, ή η ανεπάρκεια οξυγόνου.

Όμως από τις αρχικές μετρήσεις που έχεις παραθέσει, βλέπω μια διαφορά στο PH από το νερό βρύσης με τα ενυδρεία σου. Το χαμηλότερο PH στο ενυδρείο και μετά από αλλαγές νερού το πρώτο που μου λέει είναι ότι δεν υπάρχει αρκετός αερισμός και οξυγόνωση στο νερό.

Η συγκέντρωση του CO2 ρίχνει το PH, επιθυμητό μεν αλλά χρειάζεται προσοχή η μέθοδος.

Επίσης, στο 60 lt έχεις χαμηλότερο PH (άρα αυξημένο CO2) και αυξημένη GH = 17 σε σχέση με το νερό της βρύσης.

Αυτό μου δείχνει ασβεστολιθικό χαλίκι ή πέτρες μέσα στο ενυδρείο.

Αν βάλεις και τύρφη θα γίνει χειρότερα.

Καλό θα ήταν να γίνουν πρώτα πιο αξιόπιστες μετρήσεις με υγρά Test και μετά να τα ξαναπούμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος εκνευρισμού!

Δεν είναι όλοι από πάνω, ούτε μπορούν όλοι να παρακολουθούν όλα τα post την ώρα που δημοσιεύονται...

Οκ, αλλά έχει περάσει μια βδομάδα...

Τι μέγεθος έχει το Oscar και γενικά τα ψάρια σου???

Ένα ψάρι για να προσπαθεί να πηδήξει έξω έχει πρόβλημα με το περιβάλον του ή κάτι το εκνευρίζει....

Ακόμα και το έντονο φως, ή η ανεπάρκεια οξυγόνου.

Oscar 11,5cm , severum a 11cm, severum b 9cm

To οscar στην ουσία κολυμπάει μόνο του αφού όπως προείπα οι severum είναι μόνιμα κρυμμένες-κυνηγημένες.

Επίσης τα ''παράξενα'' που κάνει, τα κάνει πρωινές ώρες που είναι σβησμένα τα φώτα σβησμένα τα φώτα, που επίσης κολυμπάει μόνο του, αφου προτίστως έχει βγεί και αυτός απο τις κρυψώνες που κοιμότανε μαζί ''με τις άλλες''.

Όταν είναι αναμένα τα φώτα λειτουργεί και αεραντλία!!!

Επίσης, στο 60 lt έχεις χαμηλότερο PH (άρα αυξημένο CO2) και αυξημένη GH = 17 σε σχέση με το νερό της βρύσης.

Αυτό μου δείχνει ασβεστολιθικό χαλίκι ή πέτρες μέσα στο ενυδρείο.

Αν βάλεις και τύρφη θα γίνει χειρότερα.

Στο 60άρι υπάρχει μόνο άμμος ενυδρείου και 1 πλαστικό φυτό...

Το φίλτρο του είναι το RESUN MAGI 380 / MAGIC - JET FILTER δηλαδή αυτό: http://www.kalajuttu.fi/product_details.php?p=474

Έγινε επεξεργασία - batman_gardiki
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...