Jump to content

Nα μαι και εγώ


Recommended Posts

Γεια και από μένα. Νέος στο χόμπι (καλή αρχη) απόφάσισα να ξεκινήσω με ένα μικράκι 60lt. Με την βοήθεια του κουμπάρου μου, istellas, (ρε παιδία ξέρει τίποτα ή πλάκα μου κάνει?????????? :busted_cop: ) η μια λάμπα 15W που είχε έγιναν 2Χ15W. Απλωσα στο πάτο 2 πόντους sera flore depot και πάνω 4 πόντους χαλαζιακό χαλίκι. Εριξα και λίγο μαύρο για να σπάσει η ασπρίλα. Ενα μεγάλο mopani και τα πέντε τζάμια έγιναν ενυδρείο (να το πει ο θεός). Εβγαλα το σφουγγάρι από το φίλτρο και έβαλα sub strat pro. Mε διάφορα κλαδέματα που πήρα, hygrophilia polysperma, cabomba caroliniana, shinnersia rivularis ,κάπως ετσι τα λενε, και κάποιο άλλο με πλατιά φύλλα το φυτέψα. Είμαι στην 28 μέρα στρωσήματος η αμμωνία μηδένίζετε κάθε μέρα τα NO2 και τα ΝΟ3 είναι αμέτρητα. Τεστάκια της TROPIC MARINE. Και να τi έχω φτιάξει μέχρι τώρα. Τι λέτε??????????

post-292-1137238442_thumb.jpg

post-292-1137238498_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες....

μπραβο και σε σενα και φυσικα στον γιαννη.....

ωραιο λιλιπουτειο ενυδρειο. :busted_cop:

καλη αρχη......................

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα. :busted_cop:

Εισαι σε καλα χερια,

ΜΠΡΑΒΟ σου και απο εμενα! :busted_cop::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Kαλώς ήρθες κουμπάρε :thumbup:

Μέχρι τη Δευτέρα θα χουμε βρει και το άλλο το φυτάκι που δεν ξέρουμε ποιο είναι :busted_cop:.

Κουράγιο καμιά βδομαδούλα ακόμα και βάζουμε ψαράκια....

:busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και απο μενα. Ωραιο το ενυδρειο - προτεινω τα εξης:

1. Βαλε καποιο background απο πισω για εφφε, θα δειχνουν τα φυτα καλυτερα και θα καλυψει και το χωρο πανω απο τα φυτα μεχρι το καπακι.

2. Το θερμαντικο βαλτο πισω καλυτερα, οχι στο πλαι, για να φαινεται το ενυδρειο ομορφο και απο το πλαι. Επισης υποψην οτι το θερμαντικο καλυτερα να το βαζεις με κλιση - οχι παραληλα προς καποια επιφανεια του ενυδρειου, ειναι πιο αποτελεσματικο ετσι.

3. Τις μπριζες βαλτες κατω απο το επιπλο η μεσα - οχι διπλα στο ενυδρειο. Αν γινει καποια στραβη με τις αλλαγες η το νερο που θα κυκλοφορει σε δοχεια για ταισματα και τα λοιπα ειναι επικινδυνο! Ειδικα εφοσον αποτι βλεπω, για να κανεις συντηρηση, πρεπει να βγαζεις ολο το καπακι του ενυδρειου, οποτε θα εχεις και νερο που σταει απο το καπακι.

4. Ο κουμπαρος σου ειναι αστερι με τα ενυδρεια, κανει και ωραιο ζυμαρικο με τονο (βαλτον να στο φτειαξει να δεις!) :busted_cop::busted_cop::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

...και άμα στρώσει με το καλό Νίκο, τα λέμε και για το aquascape... :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

...και κάποιο άλλο με πλατιά φύλλα το φυτέψα.

Λοιπόν το φυτάκι που μας έλειπε είναι το Hydrocotyle leucocephala! Το βρήκαμε κι αυτό...

1. Βαλε καποιο background απο πισω για εφφε, θα δειχνουν τα φυτα καλυτερα και θα καλυψει και το χωρο πανω απο τα φυτα μεχρι το καπακι.

Το έχω πει κι εγώ Μαρίνα μου και θα μπει μόλις τελειώσουμε με το στρώσιμο και τις τελευταίες αλλαγές νερού, πριν μπουν τα ψάρια και φτιαχτεί τελικά το aquascape :lmao:

2. Το θερμαντικο βαλτο πισω καλυτερα, οχι στο πλαι, για να φαινεται το ενυδρειο ομορφο και απο το πλαι. Επισης υποψην οτι το θερμαντικο καλυτερα να το βαζεις με κλιση - οχι παραληλα προς καποια επιφανεια του ενυδρειου, ειναι πιο αποτελεσματικο ετσι.

Μαρίνα το θερμαντικό σώμα έτσι όπως το έχουμε βάλει είναι ακριβώς κάτω από το φίλτρο, οπότε το νερό που ζεστένεται το παίρνει κατευθείαν το φίλτρο και το διανέμει στο υπόλοιπο ενυδρείο.

4. Ο κουμπαρος σου ειναι αστερι με τα ενυδρεια, κανει και ωραιο ζυμαρικο με τονο (βαλτον να στο φτειαξει να δεις!) :busted_cop:  :busted_cop:  :thumbup:

Κρίμα που δεν μπορούσες να έρθεις στη γιορτή μου :lmao: Θα σου έδινα και ένα ταπεράκι να το πάρεις μαζί σου στην Αγγλία :wub:B)

Link to comment
Share on other sites

Μαρίνα το θερμαντικό σώμα έτσι όπως το έχουμε βάλει είναι ακριβώς κάτω από το φίλτρο, οπότε το νερό που ζεστένεται το παίρνει κατευθείαν το φίλτρο και το διανέμει στο υπόλοιπο ενυδρείο.

Γιαννη καταλαβαινω τι προσπαθειτε να κανετε, αλλα σε αυτην την περιπτωση βαλε ενα θερμομετρακι στην ακριβως αντιθετη πλευρα του ενυδρειου και επανω (προς το καπακι) και τσεκαρισε αν η θερμοκρασια παραμενει σταθερη στα επιπεδα που τη θελεις. Συνισταται το θερμαντικο να μπαινει στη μεση του ενυδρειου και διαγωνια για να "καλυπτει" (θερμαντικα) οσο το δυνατο περισσοτερη ογκο νερου ωστε η θερμοκρασια να παραμενει σε ολο το ενυδρειο σταθερη. Αν σας κανει δουλεια εκει που το εχετε οκ, αλλα εγω θα το τσεκαριζα.

Κρίμα που δεν μπορούσες να έρθεις στη γιορτή μου :lmao: Θα σου έδινα και ένα ταπεράκι να το πάρεις μαζί σου στην Αγγλία  :lmao:  :wub:

9424[/snapback]

Δε μου τοπες! Μεχρι και την πτηση εχανα :busted_cop::busted_cop::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει θερμομετρακι στην αντίθετη πλευρά και δίχνει την θερμορασία σταθερά στους 26 βαθμούς.Ο θερμοστάτης βέβαια είναι στους 24 αλλα πιστεύω ότι είναι λόγο προέλευσης ενυδρείου,τσον στιν τσον.

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει θερμομετρακι στην αντίθετη πλευρά και δίχνει την θερμορασία σταθερά στους 26 βαθμούς.Ο θερμοστάτης βέβαια είναι στους 24 αλλα πιστεύω ότι είναι λόγο προέλευσης ενυδρείου,τσον στιν τσον.

9456[/snapback]

οκ αυτο που σε ενδιαφερει ειναι να παραμενει η θερμοκρασια σταθερη. Εχεις προσπαθησει να βαλεις το θερμομετρο ακριβως πανω απο το θερμοστατη να δεις τι δειχνει εκει? Για βαλε παντως μια φωνη στον κουμπαρο σου να κυτταξει το θερμαντικο - κανονικα πρεπει να ειναι σταθερο στους βαθμους που το ρυθμιζεις - οχι να παιζει 2 βαθμους πανω!

Link to comment
Share on other sites

Μαρίνα φανταζόμαστε ότι λόγω προέλευσης έχει τους 2 αυτούς βαθμούς διαφορά... Το ρυθμίζεις στους 24 βγάζει 26. Αφού είναι σταθερό δεν μας ενοχλεί. Θα τσεκάρουμε και πάνω από το θερμοστάτη τη θερμοκρασία και θα σε ενημερώσουμε πάραυτα!

Link to comment
Share on other sites

Μαρίνα φανταζόμαστε ότι λόγω προέλευσης έχει τους 2 αυτούς βαθμούς διαφορά... Το ρυθμίζεις στους 24 βγάζει 26. Αφού είναι σταθερό δεν μας ενοχλεί. Θα τσεκάρουμε και πάνω από το θερμοστάτη τη θερμοκρασία και θα σε ενημερώσουμε πάραυτα!

9511[/snapback]

Ok. Εγω παντως θα το επεστρεφα το θερμαντικο και θα ζητουσα αλλαγη! Ειχε μια φιλη μου ενα παρομοιο εδω - αλλου τοβαζες αλλου πηγαινε. Απλα φοβηθηκαμε μηπως κανει το ενδυρειο ψαροσουπα καποια στιγμη, οπως ειχε και τα ζαρζαβατικα μεσα :busted_cop: Αν το καλοσκεφτεις, εκτος αν σε ολους τους βαθμους η διαφορα παραμενει σταθερη σε δυο βαθμους απο εκει που το ρυθμιζεις (οποτε προφανως εχουν σημειωσει λαθος τις θερμοκρασιες στο δεικτη) μαλλον εχει προβλημα το αντικειμενο!

Link to comment
Share on other sites

Oταν έβαλα τον θερμοστάτη σε λειτουργία τον ρύθμισα στους 26 και η θερμοκρασία πήγε 28.Λογικά φταίνε οι ενδείξεις.Και ένας φίλος που πείρε ένα 90αρη έχει το ίδιο πρόβλημα.Ως προς την ψαρόσουπα ίσως έχεις δίκιο.Εαν γίνουν θα σε φωνάξω να τα φάμε.Τρώς γκάπι????? :busted_cop::busted_cop::thumbup::lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Oταν έβαλα τον θερμοστάτη σε λειτουργία τον ρύθμισα στους 26 και η θερμοκρασία πήγε 28.Λογικά φταίνε οι ενδείξεις.Και ένας φίλος που πείρε ένα 90αρη έχει το ίδιο πρόβλημα.

Ενταξει, αυτο τα λεει ολα. Απλα με τα θερμαντικα καλο ειναι να προσεχουμε, γιατι αν δεν δουλεψουν ... ΜΠΟΥΜΜΜΜΜΜΜΜΜ!!!!!!!!!!!!!!!

Ως προς την ψαρόσουπα ίσως έχεις δίκιο.Εαν γίνουν θα σε φωνάξω να τα φάμε.Τρώς γκάπι????? :busted_cop:  :busted_cop:  :thumbup:  :hysterical:  :hysterical:

9542[/snapback]

Μονο στη σχαρα. Αν γινει καμμια στραβη, αδειασε το νερο πριν με φωναξεις για τραπεζι :lmao::lmao::wub:B)

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι θερμοστάτες έχουν κουμπάκι ρύθμισης.

Τον βάζεις να δουλεύει και μόλις σβήσει το λαμπάκι κοιτάς το θερμόμετρο.

Τράβας το κουμπάκι έξω και γυρνάς το δαχτύλιο που δείχνει την θερμοκρασία στην θερμοκρασία που σου έδειξε το θερμόμετρο.

Κατεβάζεις το κουμπάκι πάλι κάτω και παρατηρείς αν παίζει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτό το σύστημα το έχουν οι Jager απ ότι έχω δει. Ο συγκεκριμένος όπως είπε και ο κουμπάρος, είναι τσιν τσον τσιν δηλ. κινέζικος :busted_cop:.

Απλά μέσα στο μήνα που στρώνει το ενυδρείο τον ελέγχαμε και ότι λειτουργεί σωστά για να μην έχουμε απρόοπτα όταν μπουν τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Ωπς ωπς , στο βάθος βλέπω επιτέλους ψάρια.Χτες τα ΝΟ2 ήταν 9 (με αραίωση του νερου ενυδρείου με νερό βρύσης για να μπορέσω να μετρήσω) , και σήμερα 2.Τα ΝΟ3 βέβαια είναι πάρα πολλά ΝΟ3=1600.Εαν μηδενιστούν τα ΝΟ2 θα το αδιάσω και μετάαααααα ΨΑΡΙΑΑΑΑΑΑΑ :busted_cop::busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Θα αδιάσεις? Τι πράγμα? Ποτε? Που? Πως?

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί μεγάλες αλλαγές νερού προκειμένου να πέσουν τα νιτρικά από τα 1600 σε μια λογική τιμή... Όχι εντελώς άδειασμα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...