Jump to content

πληροφορια


Recommended Posts

εχω ενα juwel 60 και μεσα εχω διαφορα κοπαδακια νεον, αρλεκινους και νομιζω το τριτο ειναι ζεβρες

σημερα το πρωι ευτηχως που ειμουν εκει κοντα πηδηξε απεξω ενας αρλεκινος .. ευτηχως τον προλβα και τον εβαλα παλι μεσα .. δεν ξερω τι το προκαλεσε αυτο! η συνθεση αυτη τρεχει καπου 3 μηνες .. ακομα εχω μεσα ενα γλειφτη και 3 γατοψαρα!!!

τι του προκαλεσε αυτη τη φυγει? μπορω να βαλω κατι να αποτρεπω αυτα τα φαινομενα?

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα juwel 60 και μεσα εχω διαφορα κοπαδακια νεον, αρλεκινους και νομιζω το τριτο ειναι ζεβρες

σημερα το πρωι ευτηχως που ειμουν εκει κοντα πηδηξε απεξω ενας αρλεκινος .. ευτηχως τον προλβα και τον εβαλα παλι μεσα .. δεν ξερω τι το προκαλεσε αυτο! η συνθεση αυτη τρεχει καπου 3 μηνες .. ακομα εχω μεσα ενα γλειφτη και 3 γατοψαρα!!!

τι του προκαλεσε αυτη τη φυγει? μπορω να βαλω κατι να αποτρεπω αυτα τα φαινομενα?

Δεν έχει σκέπασμα το ενυδρείο? Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κρατάς τα ψάρια σου ήρεμα και χωρίς στρες για να μην ξανακάνει κάποιο "απόπειρα αυτοκτονίας". (κρυψώνες, ίσως κάποιο χαρτόνι σκοτεινό στο πίσω τζάμι, κατάλληλος συνδυασμός ψαριών για να μην υπάρχουν αψιμαχίες και κυνηγητά, κατάλληλες παράμετροι νερού για να νοιώθουν τα ψάρια σου άνετα κτλ) Γενικά φρόντισε τα ψάρια σου να είναι ήρεμα και χωρίς στρες. Ένα ήρεμο ψάρι δεν έχει λόγο να πηδήξει έξω απ' το νερό... Μπορεί στη δικιά σου περίπτωση να τον κυνήγησε κάποιο άλλο ψάρι και να τον τρόμαξε... Δε νομίζω να είναι τπτ ανησυχητικό...

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

εχει καπακι αλλα βγηκε απο την τρυπα που εχει για το φιλτρο ... τι να πω!!!!

λες να θελουν παραπανω κρυψωνες? .. αν βαλω δηλαδη στη πλατη του ενυδρειου ενα σκουρο χαρτονι κανω δουλεια??? γμττττ .. τοσο καιρο ολα οκ ηταν ...

Link to comment
Share on other sites

Μη στεναχωριέσαι, δε νομίζω να ξανασυμβεί... Κάθε πότε πηδάει ένα ψαράκι από την τρύπα του φίλτρου? :)

Μόνο αυτό πρόσεξε, να είναι τα ψάρια σου ήρεμα και άνετα και δε θα έχεις πρόβλημα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ποσα ειναι τα λιτρα σου?και ποσα ψαρια εχεις?

Link to comment
Share on other sites

τα λιτρα μου ειναι 54 αν δε κανω λαθος και εχω 3 γατοψαρα ενα γλυφτη και απο 3 αρλεκινους - ζεβρακια - νεον συνολο 13 ψαρια .. εκτος απο τα γατοψαρα και το γλυφτη τα αλλα ειναι μικρα .. λες να ειναι πολλα???

ετσι τρεχει το ενυδρειο 3 μηνες τωρα ...

ποσα ειναι τα λιτρα σου?και ποσα ψαρια εχεις?

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα juwel 60 και μεσα εχω διαφορα κοπαδακια νεον, αρλεκινους και νομιζω το τριτο ειναι ζεβρες

σημερα το πρωι ευτηχως που ειμουν εκει κοντα πηδηξε απεξω ενας αρλεκινος .. ευτηχως τον προλβα και τον εβαλα παλι μεσα .. δεν ξερω τι το προκαλεσε αυτο! η συνθεση αυτη τρεχει καπου 3 μηνες .. ακομα εχω μεσα ενα γλειφτη και 3 γατοψαρα!!!

τι του προκαλεσε αυτη τη φυγει? μπορω να βαλω κατι να αποτρεπω αυτα τα φαινομενα?

τα λιτρα σου δεν μπορουν να φιλοξενησουν παραπανω απο ΕΝΑ κοπαδι 8-10 ατομων + τα γατοψαρα .

σιγουρα δημιουργηθηκε αυτο το γεγονος απο το στρες και το "στριμωγμα" τοσων διαφορετικων

κοπαδιων μεσα σε τοσα λιγα λιτρα..

ειναι σιγουρο κιολας οτι μεσα στους 3 μηνες που λειτουργει το ενυδρειο σου με τοσα ψαρια

οι συνθηκες του νερου δεν θα ειναι και οι ιδανικοτερες...κανει κατι αμεσως

Link to comment
Share on other sites

να πω κατι με το ηρεμα πυο λετε .. ποσες πια κρυψωνες και φυτα να βαλω να τιγκαρω το ενυδρειο με φυτα??? δεν θ αμπουκωσει???

τελος παντων .. το αφηνω προς το παρον και βλεπω ... τι να πω ..

Μη στεναχωριέσαι, δε νομίζω να ξανασυμβεί... Κάθε πότε πηδάει ένα ψαράκι από την τρύπα του φίλτρου? :)

Μόνο αυτό πρόσεξε, να είναι τα ψάρια σου ήρεμα και άνετα και δε θα έχεις πρόβλημα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...