Jump to content

Σκούπα βυθού και αλλαγές νερού


Recommended Posts

Πολλοί χομπιστες την έχουν και όσοι δεν την έχουν την αποκτούν σύντομα. Ο λόγος για την σκούπα βυθού. Σχεδόν όλοι έχουν κάποια αγοραστή ή κάποια diy η χρησιμοποιούν το λάστιχο αναρρόφησης για σκούπα.

Ο λόγος να απομακρύνουμε την ‘’λάσπη’’ που μαζεύει το ενυδρείο μας ή γνωστή κοινός μπίχλα. :)

Εκτός από το αισθητικό αποτέλεσμα πολύ την απομακρύνουν γιατί προσκαλεί προβλήματα.

Όταν ένα ενυδρείο δεν πάει καλά, έχει αυξημένες μετρήσεις πχ ΝΟ3 λέμε κάνε μια αλλαγή νερού βαλε σκούπα βυθού κτλ.

Εγώ ρωτώ.

Τη κακό κάνει η μπίχλα στο ενυδρείο μας;

Γιατί να την αφαιρέσω από μέσα;

Μήπως κάνει καλώ ;

Μήπως με το να την αφαιρέσω δημιουργώ προβλήματα στο ενυδρείο μου ή το απαλλάσσω από προβλήματα;

Εγώ έχω καταλήξει σε ένα συμπέρασμα αλλά προτού το αναφέρω θα ήθελα να ακούσω και την δυική σας γνώμη.

Να κάνουμε μια συζήτηση για αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Παλιοτερα νομιζα οτι δεν κανει να βαζω σκουπα συνεχεια για να κραταει βιολογια το ενυδρειο μου.κατα την δικη μου γνωμη παιζει ρολο τι ψαρια εχεις μεσα.Ξερω οτι ισως ακουγετε λαθος αλλα σαν την δικη μου σκεψη το λεω.Πχ αν εχεις σε ενα ενυδρειο με αμερικανες και εχεις 5-6 δεν νομιζω οτι χρειαζετε σκουπα σε καθε αλλαγη.Αλλα στο δικο μου για παραδειγμα που εχω δισκους καρδιναλιους ροδοστομους πλεκο κτλ κτλ σε καθε αλλαγη βαζω σκουπα γιατι τοσα ψαρια τοση τροφη μου μενει κατω λογο οτι τα ταιζω 4 φορες την ημερα πιστευω οτι θελει.Τα παραπανω ειναι δικη μου αποψη

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πιστεύεις ότι η λίγη μπίχλα δεν κάνει κακό στο ενυδρείο αλλά η πολύ κάνει κακό και για αυτό βάζεις σκούπα βυθού. Αλλά δεν γνωρίζεις τη κακό κάνει.

Περιμένω με αγωνία και της απόψεις άλλων

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι οι πολλες ακαθαρσιες των ψαριων και μερικα κομματακια που μενουν στον βυθο δημιουργουν αμμωνια.Στο δικο μου παντως πιστευω οτι με τα 2 φιλτρα που εχω (ενα εξωτερικο βιολογικο ενα εσωτερικο με σφουγγαρια) το εξωτερικο κραταει ολη την βιολογια που χρειαζομαι να εχω.

Ωραιο θεμα παντως.Ειναι πολυ χρησιμο

Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς βάζω ηλεκτρική σκούπα στο σπίτι σου για να μη ζω μέσα στη μπίχλα, έτσι ακριβώς βάζω και στο σπίτι των ψαριών μου για να ζουν και αυτά σε έναν καθαρό χώρο. Τα έχω που τα έχω «μαντρωμένα» μέσα σε 4 γυαλιά, τουλάχιστον ας αισθάνονται άνετα. Εγώ χρησιμοποιώ μια φορά το μήνα την κλασική σκούπα βυθού της Sera (για βαθύ καθάρισμα) και μια φορά την εβδομάδα την ηλεκτρική της eheim (έτσι δεν αφαιρώ και νερό). Αλλαγές νερού κάνω κάθε 3-4 μέρες 10λίτρα στα 100 καθαρά.

Στη φύση είναι διαφορετικά, τα ρέματα απομακρύνουν βρωμιές και αν αυτές συσσωρεύονται σε κάποια σημεία, τα ψάρια έχουν την επιλογή να πάνε λίγο πιο κάτω κάτι που δεν έχουν στο ενυδρείο. Επίσης, και αισθητικά είναι πιο όμορφο να βλέπεις ένα καθαρό ενυδρείο από έναν βούρκο.

umb

:)

Link to comment
Share on other sites

ωραια η απαντηση σου.αφου τα εχουμε μαντρωμενα ας του προσφερουμε οσω καλυτερες συνθηκες μπορουμε.Η ηλεκτρικη κανει δουλεια???Δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα λογια αλλα σκεφτομαι να την αγορασω για να κανω καθε 3 μερες λογο οτι τα ταιζω 4 φορες την ημερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ξεκινήσω από το γεγονός ότι στο hobby μας πολλά πράγματα είναι σχετικά... και κάθε ενυδρείο έχει τις ιδιαιτερότητες του.

Η όλη ιστορία είναι να βρεθεί μια σωστή ισορροπία για τα 'κλειστά' μας συστήματα (που τα ανοίγουμε βέβαια με τις διαδικασίες των αλλαγών).

Για παράδειγμα εάν κάποιος δεν έχει φυτεμένο ενυδρείο (ή αραιοφυτεμένο) και παρατηρεί ότι οι τιμές των νιτρικών είναι ανεβασμένες (δεν συζητάμε βέβαια τις περιπτώσεις αμμωνίας, ή νιτρωδών), τότε εκτός των συχνότερων αλλαγών ή της μείωσης της παρεχόμενης τροφής μια βοήθεια μπορεί να δοθεί από το συφονάρισμα του βυθούν, με στόχο την απομάκρυνση τυχόν τροφής που δεν έχει καταναλωθεί, ακαθαρσιών και σαπισμένων φύλων...

Από την άλλη μεριά βέβαια με την χρήση της σκούπας αφαιρούνται στοιχεία που εμπλουτίζουν το υπόστρωμα και χρησιμοποιούνται από τα φυτά που πιθανών υπάρχουν.

Τέλος και κατά την γνώμη μου, από την στιγμή που υπάρχει επαρκής φίλτρανση, η ανισσοροπία που προκαλείται στην βιολογία του ενυδρείου μέσω της χρήσης σκούπας δεν είναι σημαντική και παρατηρήσημη...

Άρα το βασικό είναι να καταλάβουμε τις ανάγκες που δημιουργούνται στο συστημα μας και ανάλογα είτε να τις καλύψουμε είτε να τις μεταβάλουμε....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η προσωπικη μου εμπειρια δεν μου επιτρεπει να πω οτι η σκουπα βυθου δεν ειναι απαραιτητη, καθως ειχα για μεγαλο διαστημα προβλημα με αμμωνια η οποια αποδειχθηκε οτι ωφειλοταν στον μη επαρκη καθαρισμο.

Παρολα αυτα θα ηθελα να σχολιασω την περιπτωση ενος καλου μου φιλου ο οποιος διατηρει ενυδρειο περιπου 2,500 λιτρων και δεν εχει χρησιμοποιησει σκουπα τον τελευταιο χρονο!

Πραγμα που μου εχει κανει πολυ εντυπωση.

Το μονο που με καλυπτει ειναι αυτο που αναφερθηκε απτον φιλο chchhypno οτι καθε ενυδρειο εχει τις ιδιαιτεροτητες του κ τα παντα ειναι σχετικα...

Και προφανως θα παιζει το ρολο του η σωστη φιλτρανση του χωρου...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα που το ενυδρειο μου εχει undergravel συστημα φιλτρανσης μου εχουν πει οτι ειναι απαραιτητο να χρησιμοποιω την σκουπα για να μην μπουκωνουν τα χαλικια με τροφη και ακαθαρσιες και να μπορει να περναει το νερο απο κατω μεχρι τα πλακακια βυθου οποτε οπως καταλαβαινεται σε καθε αλλαγη νερου βαζω και σκουπα.Εντωμεταξυ υπαρχει ενα χρυσοψαρο μεσα στο ενυδρειο (μην ρωτησετε πως ειναι αλλη ιστορια,οταν δεν ηξερα οτι υπαρχει το aquazone) το οποιο με βοηθαει πολυ στον καθαρισμο του βυθου γιατι πιανει με το στομα του τα χαλικια και τρωει οτι τροφη εχει μεινει πανω!

Link to comment
Share on other sites

ωραια η απαντηση σου.αφου τα εχουμε μαντρωμενα ας του προσφερουμε οσω καλυτερες συνθηκες μπορουμε.Η ηλεκτρικη κανει δουλεια???Δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα λογια αλλα σκεφτομαι να την αγορασω για να κανω καθε 3 μερες λογο οτι τα ταιζω 4 φορες την ημερα.

Κοίταξε να δεις, για ένα γρήγορο και επιτόπιο καθάρισμα χωρίς να αφαιρέσεις νερό, είναι μια χαρά. Έχει αυτό το καλό, αφαιρείς τη βρώμα, χωρίς να είσαι υποχρεωμένος να προσθέτεις νερό. Από την άλλη πάλι, είναι λίγο –τα ζα μου αργά-. Δηλαδή, ναι μεν καθαρίζει, αλλά θα πρέπει να επιμείνεις αρκετή ωρίτσα στο συγκεκριμένο σημείο.

Για να σου δώσω να καταλάβεις, για να καθαρίσω όλο τον βυθό με την σκούπα της sera, θα πρέπει να αφαιρέσω το μισό και πλέον νερό κάτι που δεν συμβαίνει με την eheim.

umb

:)

Link to comment
Share on other sites

αν και αρχαριος θα ηθελα κι εγω να πω τη γνωμη μου.το ενυδρειο μου τρεχει εδω και δυομιση μηνες.πριν μια βδομαδα εβαλα για πρωτη φορα σκουπα.αποτελεσμα τα ΝΟ2 απο 0 στο 2 μεσα σε δυο μερες.αποκλειω το οτι μπορει να φταιει το ταϊσμα.μηπως με τη σκουπα σκοτωσα χρησιμα βακτηρια;εννοειται πως με μερικες αλλαγες νερου το μηδενισα το ΝΟ2.

Link to comment
Share on other sites

αν και αρχαριος θα ηθελα κι εγω να πω τη γνωμη μου.το ενυδρειο μου τρεχει εδω και δυομιση μηνες.πριν μια βδομαδα εβαλα για πρωτη φορα σκουπα.αποτελεσμα τα ΝΟ2 απο 0 στο 2 μεσα σε δυο μερες.αποκλειω το οτι μπορει να φταιει το ταϊσμα.μηπως με τη σκουπα σκοτωσα χρησιμα βακτηρια;εννοειται πως με μερικες αλλαγες νερου το μηδενισα το ΝΟ2.

Σε πληροφορώ έχει να κάνει με την σκούπα βυθού αν αυτά που αφαίρεσες από τον βυθό σου ήταν αρκετά.

Πιστεύω για να καταλάβουμε αν πρέπει να βάλουμε σκούπα βυθού ή όχι πρέπει πρώτα να αποσαφηνίσουμε αν αυτά που μαζεύονται στο βυθό είναι βλαβερά ή όχι για το ενυδρείο μας. Αφήνοντας από έξω το κομμάτι αν είναι όμορφο ή όχι.

Από έρευνα που έκανα γενικά σε επιστημονικές αναφορές κτλ αλλά και από κάποια προσωπικά πειράματα που έκανα τα αποτελέσματα με εξέπλησσαν κατά πολύ.

Θα επανέρθω με λεπτομέρειες ενδιαφέρον όμως να ακούσουμε και άλλες γνώμες. :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το θεματάκι Χρήστο... :bowdown:

Πιστεύω παρ' όλα αυτά οτι θα είχε μεγαλύτερη αξία αν αναφέραμε πληροφορίες για τη χρήσιμη ή βλαβερή συσσώρευση οργανικών ιζημάτων (θα ήταν πολύ χρήσιμος ο ειδικότερος προσδιορισμός του υλικού αυτού από κάποιον γνώστη) σε κάθε είδος υποστρώματος ξεχωριστά (άμμος, χαλίκι χοντρο-ψιλό).

Επίσης μερικές δικές μου απορίες που πιστεύω και άλλοι θα έχουν:

Η ανάμειξη υποστρωμάτων διαφορετικών κοκκομετριών είναι δεδομένη στη φύση, στα ενυδρεία γιατί την αποφεύγουμε?

Επίσης οι αναερόβιες ζώνες υπάρχουν τελικά στα 7-12 εκ ενός τυπικού ενυδρείου? και αν ναι πως επηρεάζουν το σύστημα?

Η παρουσία φυτών και η χρήση σκούπας έχει νόημα? και αν ναι πως θα πρέπει να σιφωνάρουμε?

Νομίζω οτι κάποιοι ιχθιολόγοι εδώ μέσα θα έχουν κάποιες πηγές για τις απαντήσεις...

Το αποτέλεσμα θα με βοηθήσει να αποφασίσω με τι θα συνοδεύσω το fluorite στο νεο στήσιμο του ενυδρείου μου. :)

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο ερωτημα...ειναι πολυ γενικο μιας και παιζουν ρολο πολλοι παραμετροι.τυπος υποστρωματος, το ειδος των φυτων και ποσα φυτα εχουμε,ποσα ψαρια και τι ψαρια εχουμε,ποσο συχνα ταιζουμε την ημερα και τι τροφη....

εγω προσωπικα χρησιμοποιουσα σκουπα,για τον λογο το οτι μαζευετε αρκετη τροφη και ''βρωμα''αφηνοντας παραλληλα τα επιπεδα αμμωνιας στο απολυτο 0.....βεβαια ξανατονιζω,οτι παιζει ρολο και το υποστρωμα.εγω εχω ψιλο χαλικι και ετσι σε καθε ''σκουπισμα''το υποστρωμα αναπνεει με το ανακατεμα....τι θα γινει ομως αν καποιος εχει αμμο,η οποια εχει γινει αρκετα σκληρη,και με την χρηση σκουπας ''σπασει''καποιο θαλαμο και ελευθερωσει ουσιες ακαταλληλες για τα ψαρια μας?

αν καποιος εχει φυτα,μηπως θα επρεπε να αφησει τον πυθμενα απειραχτο....?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτό που με έκανε να ασχοληθώ με το θέμα ήταν ένα περίεργο γεγονός.

Στην γεννήστρα που έχω τα μικρά σκαλαρια στην αρχή επειδή ήταν μικρά δεν έβαζα σκούπα βυθού για ευνόητους λόγους. Αργότερα το παραμέλησα και το άφησα το ενυδρείο χίμα με απλά λόγια ρε παιδιά τεμπέλιασα και εγώ λιγάκι. :)

Μάλιστα είχαν εμφανιστή και κυανοβακτριρίδια σε βαθμό απελπιστικό εγώ τα καθάριζα όσο μπορούσα το πρωί και το απόγευμα ήταν γεμάτο.

Σε κάποια φάση παρατήρησα ότι τα φυτά που είχα μέσα στο ενυδρείο μεγάλωναν μια χαρά με φάνηκε περίεργο αφού ούτε CO2 έβαζα ούτε λίπασμα έριχνα και αυτά μεγάλωναν συνέχεια, επίσης και τα κυανοβακτρηρίδια είχαν εξαφανιστεί. Μετρώ το Ph και βλέπω ότι είναι 6,4 Kh 4 βάση των φυσικών κανόνων θα έπρεπε να είχα CO2 45mg/lit.

Έσπαγα το κεφάλι μου να βρω τη συμβαίνει. Να μην τα πολύ λέω το μάτι μου κάποια στιγμή έπεσε στην μπίχλα που είχε μαζευτεί στο ενυδρείο ήταν απλωμένη σε όλο το ενυδρείο και δεν έβλεπες άλλο άμμο.

Αμέσως με ήρθε η υποψία ότι θα ευθύνεται αυτή. Παίρνω λοιπόν την σκούπα βυθού και την αφαιρώ. Την επόμενη μέρα τα ψάρια έκαναν σαν τρελά το Ph ανέβηκε στο 7.

48 ώρες μετά εμφανίστηκαν πάλη τα κυανοβακτηρίδια, φαίνεται ο σπόρος υπήρχε αλλά για κάποιο λόγο δεν εκδηλώνονταν.

Έτσι άρχισα να ασχολούμαι με την μπίχλα εντατικά και μάζεψα αρκετές πληροφορίες που αποδεικνύουν ότι όχι δεν είναι βλαβερή αλλά και πολύ ωφέλιμη.

Τη είναι αυτή η μπίχλα;

Από τα νεκρά τμήματα φυτών υπολείμματα τροφής περιττώματα νεκρά βακτηρίδια κτλ άλλα βακτηρίδια μικροοργανισμοί και πρωτόζωα αρχίζουν το έργο της διάσπασης και δημιουργούν νιφάδες οι οποίες είναι το προ στάδιο της ιζηματογένεσης και το πρώτο στάδιο δημιουργίας λάσπης. Επιστημονικά δεν έχει εξακριβωθεί πλήρες πώς δημιουργούν τα βακτηρίδια της λασπονιφάδες αυτέςόμως είναι ένα πολύ σημαντικό γεγονός γιατί χωρίς την δημιουργία αυτή το νερό θα ήταν συνέχεια θολό αφού όλοι η νεκρή ύλη θα αιωρούνταν ελεύθερα στο νερό. Ο βιολογικός καθαρισμός του νερού στηρίζεται πάνω σε αυτές την νιφάδες. Σε αυτήν την μάζα εισχωρούν διάφορα ιζήματα και κολλοειδής ουσίες ανόργανές ουσίες μακρο/μικροστοιχεία. Με απλά λόγια ένας μαγνήτης. Όλα τα βακτηρίδια εισχωρούν σε αυτήν την μάζα και στο νερό δεν αιωρούνται σχεδόν καθόλου. Ο βιολογικός καθαρισμός επιλέχτηκε λοιπόν χάρη σε αυτήν.

Επίσης σε αυτήν την μάζα δημιουργούνται συνθήκες τέτοιες που κατεβάζουν έως έναν βαθμό το ph διότι από της διάφορες καύσης δημιουργείτε CO2, ή πτώση όμως του Ph δεν είναι ξέφρενη αλλά σταματάει σε ένα σημείο διότι η μπίχλα έχει ταυτόχρονα και σταθεροποιητικές ιδιότητες του Ph. Να μην τα αναλύσω πολύ γιατί θα ξεφύγουμε από το θέμα. Άλλη ευεργετική ιδιότητα είναι να αποτοξινώνει το νερό ακόμη και από βαριά μέταλλα όπως ισχυρίζονται μερική επιστήμονες, επίσης συσορεύει το περίσσιο PO4 και το εκλοβίζει. Διασπά το NH και το ΝΟ2 σε απίστευτα γρήγορους ρυθμούς. Η μπίχλα αυτή σφύζει από ζωή ρίχνοντας μια ματιά στο μικροσκόπιο μου σε μια σταγόνα διέκρινα πάνω από πενήντα μορφές ζωής σε κάποια φάση θα προσπαθήσω να βγάλω κάποια βίντεο.

Με απλά λόγια είναι ένα εργαστήριο που καθαρίζει το νερό και δημιουργεί συνθήκες διαβίωσης για τα φυτά παράγει CO2 δεσμεύει ιχνοστοιχεία και τα οποία διοχετεύονται στα φυτά.

Παρόλο αυτά η έντονη δραστηριότητα αυτή γίνεται στα πάνω στρώματα της μπίχλας. Αυτό είναι και το αξιοσημείωτο ότι δηλαδή αν αφήσουμε 0,5 cm μπίχλα στο ενυδρείο μας ή 20 cm θα έχουμε την ίδια δραστηριότητα με τα ίδια ωφέλημα αποτελέσματα. Δεν θα έχουμε δηλαδή μεγαλύτερη παραγωγή CO2 γιατί έχουμε περισσότερο μπίχλα αλλά την ίδια. Αυτό που παίζει μεγάλο ρόλο είναι η επιφάνια της μπίχλας και όχι το πάχος.

Η παλιοί χομπίστες (στα πρώτα μου χρόνια ενασχόλησης με το ενυδρείο) δεν έκαμναν αλλαγές νερού μάλιστα ήταν απαγορευτικό και αφήναμε το νερό να παλιώσει προτού το βάλουμε στο ενυδρείο. Πίστευαν ότι το παλιό νερό είχε ευεργετικές ιδιότητες στο ενυδρείο μας.

Και πράγματι το ενυδρείο δούλευε ρολόι.

Σύγχρονες έρευνες απέδειξαν ότι η επιτυχία αυτή δεν οφείλονταν στο νερό αλλά στην μπίχλα διότι η παλιοί χομπίστες δεν έβαζαν σκούπα

Βέβαια συνεχίζω το ψάξιμο και την διασταύρωση των στοιχείων και θα ήμουν ευγνώμον για κάθε νέα πληροφορία από όποιον και να προέρχεται. Έστω και να ακούγετε περίεργή και κουφή.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτό που με έκανε να ασχοληθώ με το θέμα ήταν ένα περίεργο γεγονός.

Στην γεννήστρα που έχω τα μικρά σκαλαρια στην αρχή επειδή ήταν μικρά δεν έβαζα σκούπα βυθού για ευνόητους λόγους. Αργότερα το παραμέλησα και το άφησα το ενυδρείο χίμα με απλά λόγια ρε παιδιά τεμπέλιασα και εγώ λιγάκι. biggrin.gif

Μάλιστα είχαν εμφανιστή και κυανοβακτριρίδια σε βαθμό απελπιστικό εγώ τα καθάριζα όσο μπορούσα το πρωί και το απόγευμα ήταν γεμάτο.

Σε κάποια φάση παρατήρησα ότι τα φυτά που είχα μέσα στο ενυδρείο μεγάλωναν μια χαρά με φάνηκε περίεργο αφού ούτε CO2 έβαζα ούτε λίπασμα έριχνα και αυτά μεγάλωναν συνέχεια, επίσης και τα κυανοβακτρηρίδια είχαν εξαφανιστεί. Μετρώ το Ph και βλέπω ότι είναι 6,4 Kh 4 βάση των φυσικών κανόνων θα έπρεπε να είχα CO2 45mg/lit.

Έσπαγα το κεφάλι μου να βρω τη συμβαίνει. Να μην τα πολύ λέω το μάτι μου κάποια στιγμή έπεσε στην μπίχλα που είχε μαζευτεί στο ενυδρείο ήταν απλωμένη σε όλο το ενυδρείο και δεν έβλεπες άλλο άμμο.

Αμέσως με ήρθε η υποψία ότι θα ευθύνεται αυτή. Παίρνω λοιπόν την σκούπα βυθού και την αφαιρώ. Την επόμενη μέρα τα ψάρια έκαναν σαν τρελά το Ph ανέβηκε στο 7.

48 ώρες μετά εμφανίστηκαν πάλη τα κυανοβακτηρίδια, φαίνεται ο σπόρος υπήρχε αλλά για κάποιο λόγο δεν εκδηλώνονταν.

Έτσι άρχισα να ασχολούμαι με την μπίχλα εντατικά και μάζεψα αρκετές πληροφορίες που αποδεικνύουν ότι όχι δεν είναι βλαβερή αλλά και πολύ ωφέλιμη.

Τη είναι αυτή η μπίχλα;

Από τα νεκρά τμήματα φυτών υπολείμματα τροφής περιττώματα νεκρά βακτηρίδια κτλ άλλα βακτηρίδια μικροοργανισμοί και πρωτόζωα αρχίζουν το έργο της διάσπασης και δημιουργούν νιφάδες οι οποίες είναι το προ στάδιο της ιζηματογένεσης και το πρώτο στάδιο δημιουργίας λάσπης. Επιστημονικά δεν έχει εξακριβωθεί πλήρες πώς δημιουργούν τα βακτηρίδια της λασπονιφάδες αυτέςόμως είναι ένα πολύ σημαντικό γεγονός γιατί χωρίς την δημιουργία αυτή το νερό θα ήταν συνέχεια θολό αφού όλοι η νεκρή ύλη θα αιωρούνταν ελεύθερα στο νερό. Ο βιολογικός καθαρισμός του νερού στηρίζεται πάνω σε αυτές την νιφάδες. Σε αυτήν την μάζα εισχωρούν διάφορα ιζήματα και κολλοειδής ουσίες ανόργανές ουσίες μακρο/μικροστοιχεία. Με απλά λόγια ένας μαγνήτης. Όλα τα βακτηρίδια εισχωρούν σε αυτήν την μάζα και στο νερό δεν αιωρούνται σχεδόν καθόλου. Ο βιολογικός καθαρισμός επιλέχτηκε λοιπόν χάρη σε αυτήν.

Επίσης σε αυτήν την μάζα δημιουργούνται συνθήκες τέτοιες που κατεβάζουν έως έναν βαθμό το ph διότι από της διάφορες καύσης δημιουργείτε CO2, ή πτώση όμως του Ph δεν είναι ξέφρενη αλλά σταματάει σε ένα σημείο διότι η μπίχλα έχει ταυτόχρονα και σταθεροποιητικές ιδιότητες του Ph. Να μην τα αναλύσω πολύ γιατί θα ξεφύγουμε από το θέμα. Άλλη ευεργετική ιδιότητα είναι να αποτοξινώνει το νερό ακόμη και από βαριά μέταλλα όπως ισχυρίζονται μερική επιστήμονες, επίσης συνορεύει το περίσσιο PO4 και το εκφοβίζει. Διασπά το NH και το ΝΟ2 σε απίστευτα γρήγορους ρυθμούς. Η μπίχλα αυτή σφύζει από ζωή ρίχνοντας μια ματιά στο μικροσκόπιο μου σε μια σταγόνα διέκρινα πάνω από πενήντα μορφές ζωής σε κάποια φάση θα προσπαθήσω να βγάλω κάποια βίντεο.

Με απλά λόγια είναι ένα εργαστήριο που καθαρίζει το νερό και δημιουργεί συνθήκες διαβίωσης για τα φυτά παράγει CO2 δεσμεύει ιχνοστοιχεία και τα οποία διοχετεύονται στα φυτά.

Παρόλο αυτά η έντονη δραστηριότητα αυτή γίνεται στα πάνω στρώματα της μπίχλας. Αυτό είναι και το αξιοσημείωτο ότι δηλαδή αν αφήσουμε 0,5 cm μπίχλα στο ενυδρείο μας ή 20 cm θα έχουμε την ίδια δραστηριότητα με τα ίδια ωφέλημα αποτελέσματα. Δεν θα έχουμε δηλαδή μεγαλύτερη παραγωγή CO2 γιατί έχουμε περισσότερο μπίχλα αλλά την ίδια. Αυτό που παίζει μεγάλο ρόλο είναι η επιφάνια της μπίχλας και όχι το πάχος.

Η παλιοί χομπίστες (στα πρώτα μου χρόνια ενασχόλησης με το ενυδρείο) δεν έκαμναν αλλαγές νερού μάλιστα ήταν απαγορευτικό και αφήναμε το νερό να παλιώσει προτού το βάλουμε στο ενυδρείο. Πίστευαν ότι το παλιό νερό είχε ευεργετικές ιδιότητες στο ενυδρείο μας.

Και πράγματι το ενυδρείο δούλευε ρολόι.

Σύγχρονες έρευνες απέδειξαν ότι η επιτυχία αυτή δεν οφείλονταν στο νερό αλλά στην μπίχλα διότι η παλιοί χομπίστες δεν έβαζαν σκούπα

Βέβαια συνεχίζω το ψάξιμο και την διασταύρωση των στοιχείων και θα ήμουν ευγνώμον για κάθε νέα πληροφορία από όποιον και να προέρχεται. Έστω και να ακούγετε περίεργή και κουφή.

Σεβαστη η μελετη σου και ο τροπος αναλυσης της .

Την επομενη φορα θα κανω και εγω καποιες μετρησεις

πριν και μετα τη σκουπα . Θα αναφερω τις μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το θεματάκι Χρήστο... :bowdown:

Πιστεύω παρ' όλα αυτά οτι θα είχε μεγαλύτερη αξία αν αναφέραμε πληροφορίες για τη χρήσιμη ή βλαβερή συσσώρευση οργανικών ιζημάτων (θα ήταν πολύ χρήσιμος ο ειδικότερος προσδιορισμός του υλικού αυτού από κάποιον γνώστη) σε κάθε είδος υποστρώματος ξεχωριστά (άμμος, χαλίκι χοντρο-ψιλό).

Σηκώνει πολύ συζήτηση αυτό και θα μπορούσαμε να την κάνουμε και εμείς (αν δεν εμφανιστή κάποιος γνώστης) ο κάθε ένας προσφέροντας ένα λιθαράκι.

Επίσης μερικές δικές μου απορίες που πιστεύω και άλλοι θα έχουν:

Η ανάμειξη υποστρωμάτων διαφορετικών κοκκομετριών είναι δεδομένη στη φύση, στα ενυδρεία γιατί την αποφεύγουμε?

Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε αυτά τα δυο συστήματα στην φύση δεν είναι όλα στατικά αλλά συνέχεια αλλάζουν. Αυξομείωσης νερού, ρεύματα, ζώα, υπόγεια ροή νερού (πράγμα που λύπη από το ενυδρείο μας δεν έχουμε υπόγεια ροή παρά μόνο διάχυση). κτλ. στο ενυδρείο δεν υπάρχουν αυτά πλην στα ενυδρεία με της αφρικάνες που συνέχεια σκάβουν έως τον πάτο εκεί πραγματικά δεν παίζει ρόλο η κοκκομετρία. Στα άλλα ενυδρεία παίζει ρόλο διότι δεν θέλουμε λόγο της ανάμιξης διαφορετικών κοκκομετριών να βουλώσουμε τελείως τα διάκενα που δημιουργούνται διότι αυτό θα δημιουργήσει ανοξηνες περιοχές μεγαλύτερες -300mv (Eh) σε μια τέτοια περίπτωση λόγο της πολύ μικρής διάχυσης και της εληψης του οξυγόνου τα υπάρχον εκεί βακτηρίδια τρέφονται με τα θειικά άλατα η διάσπαση του θεϊκού αλας δημιουργείται σουλφίδιο του υδρογόνου (H2S) το οποίο είναι απλά δηλητήριο.

Επίσης οι αναερόβιες ζώνες υπάρχουν τελικά στα 7-12 εκ ενός τυπικού ενυδρείου? και αν ναι πως επηρεάζουν το σύστημα?

Είναι αυτό που αναφέρω πιο πάνω δεν παίζει τόσο ρόλο το πάχος όσο το τη κοκκομετρια έχουμε σε αυτό το πάχος και αν τελικά δημιουργηθεί ανοξηνη περιοχή που να δημιουργήσει το σουλφίδιο του υδρογόνου.

Eh >-300mv στο σύστημα μας δημιουργεί άριστες συνθήκες για τα φυτά μας διότι δημιουργούνται χηληκές ενώσεις όπου βρίσκουν τα φυτά άφθονη τροφή. Εξάλλου επιστημονικά αποδειγμένο η ρίζες των φυτών αναπτύσσονται καλύτερα σε ανοξηνες συνθήκες, έτσι είναι μαθημένα από την φύση πιστεύω να το κάνατε αυτό στην σχολή.

Η παρουσία φυτών και η χρήση σκούπας έχει νόημα? και αν ναι πως θα πρέπει να σιφωνάρουμε?

Αυτό το απάντησα ένα ποστ πιο πάνω

Νομίζω οτι κάποιοι ιχθιολόγοι εδώ μέσα θα έχουν κάποιες πηγές για τις απαντήσεις...

μακάρη

Το αποτέλεσμα θα με βοηθήσει να αποφασίσω με τι θα συνοδεύσω το fluorite στο νεο στήσιμο του ενυδρείου μου. :)

καλό ψάξημό και εγω τα ίδια ειχα τραβήξη μεχρη να αποφασήσω τη θα βάλω και τελικα η σκέτη αμμο με ανταμηψε με ενα πλουσιο φυτεμένο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστη η μελετη σου και ο τροπος αναλυσης της .

Την επομενη φορα θα κανω και εγω καποιες μετρησεις

πριν και μετα τη σκουπα . Θα αναφερω τις μετρησεις.

Εξαρτάτε πόσο συχνά βάζεις σκούπα βυθού, αν βάζεις κάθε εβδομάδα δεν θα δεις μεγάλες διαφορές γιατί δεν θα έχει προλάβει να μαζευτεί αρκετή μπίχλα.

Βασικά πρέπει για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα να μην βάλεις σκούπα και να παρατηρείς το ενυδρείο σου Ph, Kh κτλ. και μετά την σκούπα να δεις αν υπάρχουν διαφορές, και εγώ είμαι στο ψάξιμο ακόμη. Και σκοπεύω να κάνω ένα ποιο ολοκληρωμένο πείραμα να δω της επιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό το θέμα που άνοιξες Χρήστο .

Εγω αυτό που έχω να πω είναι ότι εμπειρικά έχω καταλήξει και εγώ στο ίδιο συμπέρασμα χωρίς να γνωρίζω τους μηχανισμούς που αναφέρεις .

Πράγματι έχω προσέξει σε εγκατελειμενα ενυδρεία να πηγαίνουν τα πράγματα παρά πολύ καλά .

Βέβαια όταν λέμε εγκατελειμενα εννοώ από έμπειρους χομπιστες , και παίζει το ρόλο του αυτό διότι αυτή η μέθοδος θέλει χρόνο για να ωριμάσει και στο μεσοδιάστημα συμβαίνουν πράγματα που δεν μας αρέσουν , οπτικά τουλάχιστον .

Δεν γνωρίζω πόσο σημαντικό είναι ταυτόχρονα να μην γίνεται και αλλαγή νερού γιατί η παρατήρηση μου έχει να κάνει ότι σε αυτά τα ενυδρεία δεν γίνονταν αλλαγές νερού .

Φυσικά σε αυτά τα ενυδρεία δεν είναι εύκολο να προσθέσουμε ψάρια αν είναι για πολύ καιρό έτσι .

Υπάρχει ένας προσωπικός προβληματισμός για τη μέθοδο αυτή , κατά πόσο μπορούμε να τη χρησιμοποιήσουμε σε αφρικανες , διότι έχω παρατηρήσει ότι μεγάλες αφρικανες ζορίζονται αρκετά σε τέτοια ενυδρεία .

Έχουμε βέβαια και το Heiko Bleher που όταν ηρθε εδώ αυτό υποστήριξε ότι κάνει (ότι δεν κάνει τίποτα στα ενυδρεία του ) και ότι αυτό που προσέχει είναι κατά το στήσιμο των ενυδρείων του να φτιάξει όπως είναι στη φύση (βιοτοπικα ) και σαν προϋπόθεση όσος είναι ο όγκος του ενυδρείου άλλο τόσο το φίλτρο .

Επίσης θεωρεί ότι δεν μπορούμε να έχουμε ενυδρείο με λιγότερο από το 20% του όγκου σε φίλτρο .

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη δεν ξέχασα τα λεγόμενα του Heiko Bleher θυμάμαι ότι είχε αναφέρει ότι το φίλτρο μας πρέπει να είναι μεταξύ 15% και 20%. Στα 300 λίτρα που έχω δηλαδή θα πρέπει να έχω ένα φίλτρο με καθαρό κάδο 45-60 λίτρα. Πράγμα που αυτήν την στιγμή μου είναι δύσκολο. Παρόλο αυτά έχω κάνει κάποιες αλλαγές στο σύστημα μου προσπαθώντας να πλησιάσω τα λεγόμενα του Bleher.

Οπότε έχουμε

1. Δεν βάζω σκούπα

2. Αύξησα την φίλτρανση στο 8% του συνολικού όγκου δηλαδή έχω καθαρό κάδο φίλτρου 24 λίτρα.

3. Παρόλο που το φίλτρο μου απέχει πολύ από την πρόταση του Bleher σκοπεύω να μην κάνω αλλαγή νερού δεδομένου ότι το ενυδρείο είναι πλήρες φυτεμένο και θα αναπληρώσει το κενό της ελλιπείς φύλτρανσης.

4. Αν δω ότι κάτι δεν πάει καλά θα αλλάξω στρατηγική και θα κάμνω αλλαγές κάθε μήνα μόνο 10%.

5. Όταν αναπτυχτεί αρκετή μπίχλα θα μειώσω και την λίπανση και θα δώ αν μειώσω και το CO2

Δεν θα διακόψω το πείραμα ακόμη και να γεμίσω αλγης γιατί πιστεύω ότι θα κάνουν τον κύκλο τους και θα φύγουν. Το πείραμα θα το διακόψω μόνο αν δω ότι η μετρήσεις του νερού εξελίσσονται αρνητικά. Ή παρουσιάζουν πρόβλημα τα ψάρια.

Να σημειώσω ότι το πείραμα αυτό το εφαρμόζω σε δυο ενυδρεία για σωστότερα αποτελέσματα. Και τα δυο ενυδρεία είναι φυτεμένα και έχουν για βυθό μόνο άμμο.

Θα σας ενημερώνω ανά διαστήματα με μετρήσεις κτλ.

Εντωμεταξύ θα με ενδιέφερε να ακούσω και άλλες απόψεις η παρατηρήσεις άλλων μελών πάνω σε αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Είπα να κάνω την ερώτηση σ'αυτό το θεματάκι μιας και είναι σχετική:

Θα κάνω στο ενυδρείο μου 60 λίτρων ολική αλλαγή στο υποστρωμα.

Είναι σκόπιμο να μεταφερθεί και μια ποσότητα από τα ιζήματα που υπάρχουν στον παλιό ως μπόλι για το καινούριο? (να μπει κάτω από το υπόστρωμα), αν ναι, τι ποσοστο περίπου?

Έχει σημασία αν υπάρχει κοκκομετρική διαφορά πχ από χαλίκι σε άμμο και αντίστροφα?

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά είχες σκοπό να κάνεις κάποια μέρη με άμμο και κάποια με χαλίκι λογικό είναι ότι σε κάποιο σημείο θα εφάπτονται αυτά και ίσος στο μέλλον να ανακατευθούν. Αν το ύψος του βυθού βρίσκετε σε λογικά επίπεδα 6-8 πόντους και φροντίζεις να μην αφήνεις μεγάλα υπολείμματα φυτών μέσα στο αμμοχάλικο δεν θα έχεις προβλήματα.

Όσο για τα ιζήματα Κακό δεν θα κάνει καλό σίγουρα θα κάνει. Πόσο καλό δεν μπορώ να γνωρίζω. (Ακόμη είμαι αρχάριος σε αυτόν τον τομέα και ψάχνω για διασταυρωμένες πληροφορίες και ενθουσιασμένος της αναφέρω εδώ).

Κάτω από το υπόστρωμα δεν θα τα έβαζα για δυο λόγους εκτός ότι θα βουλόσουν η πόροι (πιο σωστά τα διάκενα) ακόμη παραπάνω δεν θα έχει και νόημα γιατί η δραστηριότητα των μικροοργανισμών που αναφέρω στα προηγούμενα ποστ γίνετε μόνο στα πάνω στρώματα αυτών των ιζημάτων. Η μικροοργανισμοί και τα πρωτόζωα θα νεκρωθούν ή θα ανέβουν πάλη στην επιφάνια. Μέσα στο υπόστρωμα θα επιβιώσουν μόνο τα βακτηρίδια.

Όσες φορές και να προσπάθησα να βρω κάποιους μικροοργανισμούς και πρωτόζωα στο υπόστρωμα και γενικά σε βάθος δεν βρήκα τίποτα απολύτως. Αντιθέτως στο πρώτο εκατοστό των ιζηματων γίνεται χαμός από ζωή. Δυστυχώς χάλασε οι USB Camara και δεν μπορώ να τραβήξω βίντεο θα προσπαθήσω όμως με κάποια πατέντα να συνδέσω την ψηφιακή μηχανή με τω μικροσκόπιο και θα δούμε τη θα βγει.

Παλιότερα είχα κάνει κάποιο βιντεάκι χαμηλής ποιότητας δες εδώ.

Σημείωση: στο λινκ που σε έδωσα σε ένα ποστ πιο κάτω αναφέρω ότι κάτι λίγα βρήκα σε βάθος 5 εκατοστά αλλά αυτό οφείλονταν όπως διαπίστωσα μετά σε λάθος δικό μου. Καθώς τοποθετούσα το σολινακη μέσα στην άμμο για να ρουφήξω από το βάθος έσπρωχνα και κάποιους μικροοργανισμούς από την επιφάνια προς τα κάτω. Μετά άλλαξα την μέθοδο και διαπίστωσα ότι δεν υπάρχουν μικροοργανισμοί μέσα στην άμμο ή αν υπάρχουν θα είναι σε υπερβολικά μικρό αριθμό που δεν έπεσε στην αντίληψη μου.

Link to comment
Share on other sites

Άρα μπορώ να ανακατέψω μια ποσότητα ιζήματος από το παλιό χαλίκι στα 2-3 πρώτα εκατοστά του νεου υποστρώματος?

Το ρωτάω για να υπάρχει μια καθαρή απάντηση που θα μπορεί να ακολουθείται σε νέα στησίματα, ως μπολιασμα βυθού.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω (και το τονίζω το προσωπικά γιατί για αυτό το θέμα είμαι και εγώ στο ψάξιμο για περισσότερες πληροφορίες) ότι πέρα από το κλασικό μπόλιασμα του φίλτρου μας μπορούμε να κάνουμε και μπόλιασμα του βυθού με τον εξής τρόπο.

Αφού τοποθετήσουμε την άμμο ή το χαλίκι μας στο ενυδρείο μπορούμε μετά από πάνω να προσθέσουμε ιζήματα από ένα υγιές ενυδρείο σε σημείο που δεν υπάρχει έντονη ροή και δεν μας χαλνάει την όλοι εικόνα του ενυδρείου.

Από ποσότητα δεν μπορώ να γνωρίζω το θέμα με έχει ενθουσίαση και βρίσκομαι ακόμη στην αρχή της έρευνας με το επόμενο βήμα να προσπαθήσω να στρώσω σε πολύ σύντομο διάστημα ενυδρείο μόνο με ιζήματα από τον βυθό παρατηρώντας σε τη ρυθμό τα βακτηρίδια που υπάρχουν μέσα στο ίζημα θα κατακτήσουν το φίλτρο και μέχρι να συμβεί αυτό κατά πόσο είναι η θέση τα ιζήματα να κρατήσουν τη βιολογία του νερού σταθερή με μια μικρή ιχθυοφόρτησει. Όπως καταλαβαίνεις έχω μπόλικη δουλειά ακόμη και είμαι στην αρχή για αυτό δεν μπορώ να δώσω τέρμα σαφή απάντηση. Και φυσικά το πείραμα που θα κάνω θα πρέπει να επαναληφτεί τουλάχιστον 3 φορές ώστε να αποκλείσω το τυχαίο γεγονός.

Τώρα βρίσκομε σε φάση συλλογής ιζημάτων.

Επίσης σκοπεύω να στήσω ένα ενυδρείο χωρείς ιζήματα και χωρίς φίλτρο και ένα ενυδρείο με ιζήματα χωρίς φίλτρο. Μέσα θα ρίξω αμμωνία και θα παρακολουθώ τους ρυθμούς μεταβολής της αμμωνίας.

Πιστεύω έτσι και με ίσος κάποια επιπρόσθετα πειράματα να βγάλω κάποια ασφαλή αποτελέσματα.

Έως τότε ότι και να λέω θα είναι θεωρίες χωρίς αποδείξεις για αυτό εξάλλου ζητώ και βοήθεια από το φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Οταν εψαχνα για υποστρωμα αποφασισα να βαλω το Dennerle.

ΣΤο μαγαζι που πηγα μου ειπανε οτι με αυτο δινουν και βακτηρια για το υποστρωμα.

Τα πηρα (FB1 SubstrateStart χαμηλα στη σελιδα)και αυτα και τα εβαλα.

Αυτα ειναι κατι σαν τα βακτηρια τα "ζωντανα" που πουλανε για το στρωσιμο και ή οντως κανουν δουλεια?

Δεν ξερω πως θα ηταν τα πραγματα χωρις αυτο για να πω τη αληθεια, αλλα εστησα το ενυδρειο,

εριξα μπολι (αρκετο και γερο), φυτεψα κλαδεματα και αυτο ηταν.

Χωρις CO2, μονο καπου καπου excell και flourish και εβαλα μια diy ταμπλετα λιπασματος, δωρο απο φιλο σε δυο δυσκολα φυτα (POGOSTEMON STELLATUS και ROTALA MACRANDRA).

Απο μετρησεις σουπερ και πανε ολα καλα 4 μηνες τωρα.

Βαζω 2 φωτο του ενυδρειου την ημερα που το εστησα και μετα απο 1 μηνα.

Pb240154.jpg

P1150014.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...