Jump to content

Νεο Ενυδρειο


Recommended Posts

Γεια σας!!

σκεφτηκα να αρχισω ενα νεο ενυδρειο(50 αρι)υπολογιζω κατα το Πασχα να εχω προμηθευτει τα απαραιτητα και να ξεκινησω...

Σκεφτομαι να βαλω neon,ζεβρακια 1ή2 γατοψαρα και ενα γλυφτη,αλλα δεν εχω αποφασισει ακομη :) !!!!

μπορειτε να μου προτεινετε κατι???

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ενα κοπαδακι νεον και δυο corydoras.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να μην βάλεις!

Αν πάλι θέλεις να μειώσεις τον αριθμο των υπόλοιπων ψαριών για να βάλεις ένα πλεκόστομο διάλεξε κάποιο είδος που να μην γίνετε πολύ μεγάλο!

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Βαλε καμια 10 νεον μερικες γαριδες και μερικα apple snail.και με μερικα ευκολα φυτα θα γινει πολυ ωραιο.

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις φυτα θα σου ελεγα οχι apple snail

μπορω να βαλω και εναν γλυφτη??

Βαλε μερικα Parotocinclus jumbo φτανουν τα 5-6 cm Max.

Ειναι τελεια.

Link to comment
Share on other sites

Όχι καλά είναι :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

τνχ αδερφέ. Μάλλον βρήκα τι ψάρια θα βάλω μόλς αποκτήσω το ενυδρείο μου. Σε 60άρι καμιά 10αριά καλά είναι ε;

10νεον

2 Parotocinclus jumbo (αρσενικό και θυλικό)

χωράει τίποτε άλλο;

και κανα εύκολο φυτό;

γενικά θέλω ανθεκτικούς οργανισμους γιατί είμαι πολύ αρχάριος :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι τα Parotocinclus jumbo να ειναι σε ομαδα των 4-6 ατομων.

Θα προτεινα 6 .

Οταν τα ειχα βαλει στο ενυδρειο μου ηταν 2 για λιγο καιρο .

Τωρα τα εχω 6 και η συμπεριφορα τους ειναι τελειως διαφορετικη.

Για φυτα ας σου πει καποιος αλλος.

Link to comment
Share on other sites

σηκωνει ομως το 60αρι 10νεον και 6 τζάμπο;

Πιστευω οτι δε θα εχει προβλημα .

Ας μας πει και καποιος εμπειρος.

Εγω εχω 9 guppy , 6 Parotocinclus jumbo και καποια ασπονδυλα

σε 54λιτρο με 60%-70% φυτα .

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ενα κοπαδακι νεον και δυο corydoras.

Ta corydoras πανε κοπαδι τουλαχιστον 8-10 και θελουν στρωμενο καλα βυθο απο πολυ ψιλο χαλικι 0,5-0,8 με στρογκυλεμενες ακρες (να μη χασουν τα μουστακια τους)

Για διαφορετικη αποψη (ολοι νεον βαζουνε) προτεινω ενα κοπαδι απο 12 Harlequin rasbora

ή εδω Trigonostigma

Πανεμορφα κινητικα και αν εχεις τις καταλληλες συνθηκες και πλατυφυλλα φυτα θα εχεις και αναπαραγωγη αν εισαι τυχερος.

Link to comment
Share on other sites

πολοι ενδιαφερουσες οι συμβουλες σου!!!πολυ ομορφα ψαρια!!! :)

μπορουν να μπουν και τα 2 ειδη στο ιδιο ενυδρειο??? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Οχι για δυο λογους.

α) γιατι ειναι μικρο το ενυδρειο.

β) γιατι θα αναγκαστεις να κανεις 2 μικρα κοπαδακια απο 6 αρλεκινους και 6 νεον που δεν θα εχουν συνοχη και το ενα κοπαδι θα σπαει το αλλο.

Θα χασεις δηλαδη τη κανονικη συμπεριφορα του κοπαδιου (και του ενος και του αλλου) συν οτι μικρο κοπαδι = μεγαλυτερο στρες στα ψαρια = ευκολες αρρωστιες.

Προτεινω για τα λιτρα αυτα ενα ειδος (αρλεκινους πιο ανθεκτικοι απο τα νεον, αρκει να εχει στρωσει το ενυδρειο καλα και να εχει καλη φιλτρανση και ροη, οχι δυνατο φως (0,5 Watt ανα λιτρο ειναι αρκετο)

Χρειάζεται λοιπόν πυκνοφυτεμένο ενυδρείο, μέτριο φωτισμό και μερικές ανοικτές περιοχές για κολύμπι, με υπόστρωμα από σκούρο χαλαζιακο χαλίκι 0,5-0,8mm.

Αν θέλεις να έχεις ποικιλία φυτών στο ενυδρείο, (όχι μόνο φυτά που υπάρχουν στη πατρίδα του Harlequin Rasbora), φυτά που προτιμούν τον μετριο φωτισμό είναι καλύτερες επιλογές τα περισσότερα ειδη απο Echinodorus, Cryptocoryne, Aponogeton, Anubias, Microsorum Pteropus,και συμπληρωματικά, ωραία και "εύκολα" φυτά όπως Ceratophyllum Demersum, Hygrophila Polysperma, Java moss, Hydrocotyle Leucocephala.

Ένα καλά φυτευμένο ενυδρείο δίνει τις απαραίτητες κρυψώνες για τή νύχτα αλλά και το χώρο που θα αφήσουν τα αυγά τους κατά την αναπαραγωγή, καθώς χρησιμοποιούν το κάτω μέρος των μεγάλων φύλλων για να "κολλήσουν" τα αυγά τους.

Συνθήκες νερού:

Όξινο μαλακό νερό.

Θερμοκρασία : 25°C

pH: 6,5 με όριο απόκλισης 1 βαθμού πάνω-κάτω.

Water hardness dGH 4.0 - 12.0

KH <5

Οι τιμές του νερού πρέπει να είναι σταθερές και δεν επιτρέπονται οι απότομες αλλαγές τους.

Όσο μεγαλυτερη είναι η απόκλιση απο τις ιδανικές τιμές, τόσο λιγοστεύει η διάρκεια ζωης του.

Απο αλλα ψαρια ισως ενα ancistrus πολυ μικρο

Link to comment
Share on other sites

τελικα μπορουν να μπουν και τα 2 ειδη μαζι??

και ενα βιντεο που βρηκα>>>>>>

Aυτη ειναι αλλη "ρατσα". (δεν εχω εμπειρια απο τις αλλες ρατσες των Trigonostigma για να σου πω λεπτομερειες)

Αυτα που σου ελεγα εγω ειναι τα Trigonostigma heteromorpha ή αλλιως Harlequin Rasbora

Τα δύο παρόμοια είδη, δηλαδή espei Trigonostigma και hengeli Trigonostigma, είναι λεπτότερα στο σώμα από το Trigonostigma Ηeteromorpha και το μαύρο σημάδι τους, έχει μια μορφή που μοιάζει με "αρνίσιο παΐδάκι", το espei έχει σαφώς πιό κόκκινο σώμα απο το Rasbora, ενώ το hengeli είναι σαφώς διαφανες με το πορτοκαλί χρώμα να περιορίζεται σε μια λεπτη λωρίδα πάνω στο μαυρο "παΐδάκι".

Κοιτα ενα βιντεο με Rasbora να ζευγαρωνει (κατω απο το φυλλο που σου ελεγα :bowdown: )

http://www.youtube.com/watch?v=KzO2lyNUVJk

http://www.youtube.com/watch?v=lNZ9IIlrlxI φλερτακι

πολλα
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οχι.

Γιατι τα corydoras πανε κι αυτα κοπαδι και πρεπει να βαλει τουλαχιστον 8-10.

Αν ειχες 120αρι θα ηταν οτι επρεπε.

Και τοτε θα ηταν προτιμοτερο να βαλεις tetras που ειναι απο τα ιδια μερη (νοτια αμερικη) και ταιριαζουν περισσοτερο με τα corydoras.

Πρεπει να τα υπολογιζεις ολα για μια καλη συνθεση.

Μια καλη συνθεση εχει πιθανοτητες πολυ περισσοτερες να μη παρουσιασει προβληματα στην πορεια.

Αυτο ειναι και ενα απο τα ζητουμενα στο χομπι, εκτος την απολαυση να καθεσαι να τα βλεπεις.

Τι να το κανω οταν τη μια τα βλεπω και τα χαιρομαι και την επομενη τρεχω και δεν φτανω. :bowdown:

Επισης και κατι που ακουγα και το καταλαβ οταν το εζησα και γω ειναι οτι τα μικρα ενυδρεια (εως 80 λιτρα) ειναι πολυ πιο δυσκολα απο τα μεγαλα, λογω της ασταθειας που εχει η ποιοτητα του νερου τους καθως ειναι μικρη η ποσοτητα του και επιρρεαζεται ευκολα.

Οποιος παιρνει για να ξεκινησει, ενα μικρο ενυδρειο εχει διπλη δυσκολια στην πραγματικοτητα.

Γι'αυτο μεγαλη προσοχη και υγρα τεστ για να ξερεις σε τι κατασταση βρισκεται μεχρι να περασουν 5-6 μηνες και να θεωρειται καπως ωριμο το ενυδρειο.

Και προσοχη μη βαλεις ψαρια μεσα πριν ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου.

Καλη τυχη και καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...