Jump to content

Power Filters


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!θΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ 2 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ!

1)ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ POWER FILTERS ΚΑΙ ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ?

2)ΕΧΩ ΕΝΑ ΡΙΟ 180 ΜΑΛΑΟΥΙ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΦΙΛΤΡΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ? ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΥΝΔΥΑΣΩ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΜΕ ΕΗΕΙΜ 2213 ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΤΗΝΟ?

ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΘΕΜΑ ΚΑΘΩΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΧΟΜΠΥ ΚΑΙ ΗΔΗ ΕΧΩ ΡΙΞΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΥΠΟΛΟΓΙΖΑ!

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!θΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ 2 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ!

1)ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ POWER FILTERS ΚΑΙ ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ?

2)ΕΧΩ ΕΝΑ ΡΙΟ 180 ΜΑΛΑΟΥΙ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΦΙΛΤΡΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ? ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΥΝΔΥΑΣΩ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΜΕ ΕΗΕΙΜ 2213 ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΤΗΝΟ?

ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΘΕΜΑ ΚΑΘΩΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΧΟΜΠΥ ΚΑΙ ΗΔΗ ΕΧΩ ΡΙΞΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΥΠΟΛΟΓΙΖΑ!

1)Ean POWER FILTERS ενοεις ολα τα εσωτερικα φιλτρα τοτε η διαφορες σε σχεση με τα εξωτερικα ειναι πολλες και μπορεις μεσα απο το φορουμ να βρεις τις απαντησεις ευκολα χωρις να μπαινω σε λεπτομερειες.Οσο για το δευτερο σχελος της ερωτησεις θα σου απαντησω πως το συγγεκριμενο μοντελο της Εχαιμ 2213 μπορει να στηρηξει συστηματα εως και 250λ. μονο του χωρις δηλαδη βοηθειας εσωτερικου φ. Οταν φυσικα προκειται για ενα οχι φορτωμενο συστημα και χωρις μεγαλης Ιχθειοφορτωσης.

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος μας νομίζω πως εννοεί αυτό το είδος κρεμαστών φίλτρων, ξέρω οτι οξυγονώνει πολύ καλά το υλικό φιλτραρίσματος που θα του βάλουμε με έναν μύλο που διαθέτει μεγιστοποιόντας έτσι την απόδοση του υλικού, προσωπικά όμως δεν έχω κάποια εμπειρία για να κρίνω και να προτείνω.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι τα καλύτερα φίλτρα είναι τα DIY και μετά αμέσως έρχονται τα κλασικά εξωτερικά φίλτρα.

Link to comment
Share on other sites

Για τα power filters μπορείς να κοιτάξεις και εδώ http://www.aquariumguys.com/aquarium-power-filters.html.

Οσον αφορά το 2213 είναι καλή ιδέα να το χρησιμοποιήσεις.Το δε εσωτερικό φίλτρο σου της juwel μπορείς αφού αφαιρέσεις σφουγγάρια να το εμλπουτίσεις με βιολογικό υλικό ( subtrat pro ή siporax ) για να βοηθήσεις ακόμα περισσότερο τη βιολογία σου.

Καλώς ήλθες στους Αφρικάνους .

Φιλικά Σωκράτης :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΙΔΙΑ!ΓΙΑ ΤΑ POWER FILTERS ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο VICIOUS CIRCLE!ΑΝ ΞΕΡΑΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΙΜΕΣ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ? ΜΕΝΩ ΕΝΤΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...