Jump to content

Νεο ενυδρείο και πρόβλημα με θολό νερό!


Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους!

Σας διαβάζω εδώ και κάτι μήνες και τελικά αποφάσισα να αρχίσω και εγω με το ενυδρείο μου!

Αγόρασα λοιπόν ενα 200 λίτρα ενυδρείο, ενα εξωτερικό φίλο JBL 250, υπόστρωμα για φυτά της TETRA (2/3 του συνολικού) και της JBL (1/3 του συνολικού), μάζεψα χαλίκι απο θάλασσα, κάποιες πέτρες (με τρύπες) και αφου τα έπλυνα καλά, τα έβρασα. Ακόμα αγόρασα και διάφορα φυτά και τα φύτεψα μέσα, αφού πρώτα τα έπλυνα και αυτά.

Στο φίλτρο μέσα πρόσθεσα "JBL MicroMec" και "JBL BioNitratEX" και αφου τα έπλυνα ολα τα υλικά του φίλτρου και είχα γεμίσει και το ενυδρείο με νερό όσμωσης το έβαλα να δουλεύει.

Μέσα στο ενυδρείο έριξα και βακτηρίδια της API "STRESS ZYME" για το στρώσιμο και κάποια πρόσθετα που μου έδωσαν απο το petshop για το νερό επειδή ήταν απο όσμωση της Tropic Marin "RE-MINERAL MARINE".

Το αποτέλεσμα:

Το ενυδρείο είναι θολό ακόμα (εδώ και 3 μέρες) και ακόμα εμφανίζονται στην επιφάνεια κατι μικρά μικρά πραγματάκια, κάτι σαν κρούστα και κόβουν βόλτες! Τι πρέπει να κάνω?

Και ακόμα ήθελα να ρωτήσω, αυτο το "RE-MINERAL MARINE" κάνει και για γλυκό νερό? Γιατι πάνω γράφει οτι είναι για θαλασσινό νερό, αλλά στο pet shop Μου είπαν οτι κάνει!

Εκλιπαρώ να με βοηθήσετε γιατί δεν είχα ποτέ ενυδρείο και δεν εχω καθόλου εμπειρία στο Hobby!

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μην αγχώνεσαι και όλα θα γίνουν.

Αυτό που εγω δεν κατάλαβα είναι γιατι συνδίασες χαλικι απο τη θαλασσα που κατα πάσα πιθανοτητα ανεβαζει τη σκληρότητα με νερό απο όσμωση?

Τι ακριβώς θέλεις να φτιάξεις?

Τι υλικά εχεις μεσα στο φίλτρο σου?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν ήξερα οτι το χαλίκι θάλασσας σκληραίνει το νερό... και το νερό είναι απο όσμωση για να είναι πιο καθαρό και μετα του προσθέτω οτι χρειαστεί. κακό ειναι αυτό?

Έχω σκοπό να βάλω διάφορα ψαράκια, ξεκινώντας απο νεον και SAE.

Μετά θα δώ τι άλλο θα βάλω.

Τα υλικά του φίλτρου είναι αυτά που έχει μέσα το φίλτρο (sorry που δεν ξέρω πώς τα λενε, ειναι αυτές οι μαύρες κούφιες μπαλίτσες, τα διάτρητα κυλινδράκια και σφουγγάρια) +αυτα που αναφέρω πιο πάνω.

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Έγινε επεξεργασία - mobmaniac
Link to comment
Share on other sites

Σε ολα τα καινουργια ενυδρεια εμφανιζεται αυτο το προβλημα .

Να ξερεις θα παρει λιγο χρονο.

Μην ανυσηχεις.....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν ήξερα οτι το χαλίκι θάλασσας σκληραίνει το νερό... και το νερό είναι απο όσμωση για να είναι πιο καθαρό και μετα του προσθέτω οτι χρειαστεί. κακό ειναι αυτό?

Έχω σκοπό να βάλω διάφορα ψαράκια, ξεκινώντας απο νεον και SAE.

Μετά θα δώ τι άλλο θα βάλω.

Τα υλικά του φίλτρου είναι αυτά που έχει μέσα το φίλτρο (sorry που δεν ξέρω πώς τα λενε, ειναι αυτές οι μαύρες κούφιες μπαλίτσες, τα διάτρητα κυλινδράκια και σφουγγάρια) +αυτα που αναφέρω πιο πάνω.

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Αυτο που λες για την οσμωση ειναι απολύτως σωστό. Ετσι μπορεις να εχεις απολυτως καθαρο νερο και να ρυθμισεις τις σκληροτητες οπως ακριβως θελεις.

Από τη στιγμη που δεν πας για κιχλιδες απο τις λιμνες της Αφρικής, γνωμη μου ειναι βγαλεις την αμμο θαλασσης και να βάλεις κάποια μη ασβεστολιθική.

Το φιλτρο σου έχει αποτι καταλαβαινω βιοσφαιρες, μακαρονι και σφουγγαρια αρα εισαι ΟΚ.

Το ενυδρείο είναι θολό ακόμα (εδώ και 3 μέρες) και ακόμα εμφανίζονται στην επιφάνεια κατι μικρά μικρά πραγματάκια, κάτι σαν κρούστα και κόβουν βόλτες! Τι πρέπει να κάνω?

Για το θόλωμα τωρα:

Οταν λες θολωμα, μήπως ειναι ασπρο σαν να εχει διαλυθει γάλα μέσα? Αν ειναι ετσι ειναι φυσιολογικο για καινουριο ενυδρειο και θα φυγει σε λιγες μερες.

Για την κρουστα στην επιφανεια:

Ριχνεις τροφη στο ενυδρειο για στρωσιμο?

Το φιλτρο σου προκαλει αρκετη κυκλοφορια/αναταραξη στην επιφάνεις του νερού?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες για την οσμωση ειναι απολύτως σωστό. Ετσι μπορεις να εχεις απολυτως καθαρο νερο και να ρυθμισεις τις σκληροτητες οπως ακριβως θελεις.

Από τη στιγμη που δεν πας για κιχλιδες απο τις λιμνες της Αφρικής, γνωμη μου ειναι βγαλεις την αμμο θαλασσης και να βάλεις κάποια μη ασβεστολιθική.

Το φιλτρο σου έχει αποτι καταλαβαινω βιοσφαιρες, μακαρονι και σφουγγαρια αρα εισαι ΟΚ.

Για το θόλωμα τωρα:

Οταν λες θολωμα, μήπως ειναι ασπρο σαν να εχει διαλυθει γάλα μέσα? Αν ειναι ετσι ειναι φυσιολογικο για καινουριο ενυδρειο και θα φυγει σε λιγες μερες.

Για την κρουστα στην επιφανεια:

Ριχνεις τροφη στο ενυδρειο για στρωσιμο?

Το φιλτρο σου προκαλει αρκετη κυκλοφορια/αναταραξη στην επιφάνεις του νερού?

ναι είναι κατι σαν διαλυμένο γάλα! άρα υπομονή για αυτο...

Σχετικά με το στρώσιμο χρησιμοποιώ αυτο: http://aquariumpharm.com/Products/Product.aspx?ProductID=44

έτοιμα βακτήρια ανα κάποιες μέρες που λέει η συσκευασία... Ελπίζω να κάνω δουλειά.

Ανατάραξη δεν προκαλεί καθόλου το φίλτρο στην επιφάνεια! Μόνο κυκλοφορία, οτι επιπλέει δηλαδή κάνει κύκλους... είναι καλό αυτό ή κακό? πρέπει να βγάλω την έξοδο του φίλτρου έξω απο την επιφάνεια για να κάνει αναταράξεις?

Τα έβγαλα σιγά σιγά αυτά που είχε στην επιφάνεια και πιστεύω οτι έχει καθαρίσει τώρα...

Παρατήρησα όμως οτι έχω και καφέ άλγη πάνω σε ενα φυτό, και σε ενα άλλο κατι άσπρα σαν ιστό αράχνης, τι είναι αυτό? είναι λογικό να εμφανιστεί απο τώρα? και τι μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Ανεβασε λιγο την εξοδο του φιλτρου στην επιφανεια του νερου ωστε να εχει μια μικρη αναταραξη.

Η καφε αλγη εμφανιζεται συνηθως σε καινουρια ενυδρεια ή οταν ο φωτισμός ειναι περιορισμένος. Λογικα θα φυγει μόνη της και αυτή.

Για το στρώσιμο, εκτος απο τα βακτηρια που ριχνεις πρεπει να προσθετεις και καποια πηγη αμμωνιας πχ ψαροτροφή ώστε να εχουν τα βακτηρια να τρώνε.

Ψαρια δεν εχεις ακόμα μέσα σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Ανεβασε λιγο την εξοδο του φιλτρου στην επιφανεια του νερου ωστε να εχει μια μικρη αναταραξη.

Η καφε αλγη εμφανιζεται συνηθως σε καινουρια ενυδρεια ή οταν ο φωτισμός ειναι περιορισμένος. Λογικα θα φυγει μόνη της και αυτή.

Για το στρώσιμο, εκτος απο τα βακτήρια που ρίχνεις πρεπει να προσθετεις και καποια πηγη αμμωνιας πχ ψαροτροφή ώστε να εχουν τα βακτηρια να τρώνε.

Ψαρια δεν εχεις ακόμα μέσα σωστά?

ΟΚ ευχαριστώ!

Για το στρώσιμο να πάρω 5-6 μικρά ψαράκια να βάλω μέσα?

Κοίτα να δεις τι παρατήρησα, έχω βάλει και μια αεραλία με 2 εξόδους και την έβαλα να δουλέψει μερικές ώρες χθες το βράδυ και παρατήρησα οτι σήμερα το πρωί το νερό ήταν αρκετά πιο καθαρό και είχαν πάλι μαζευτεί στην επιφάνεια αυτα τα μικρά μικρα κομματάκια!

Λέω να το κάνω έτσι μερικές μέρες και να τα καθαρίζω αυτα απο την επιφάνεια, τι λές για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Πριν βαλεις ψαρια κανε πρωτα μετρησεις ΝΗ3-ΝΗ4,ΝΟ2,ΝΟ3.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ευχαριστώ!

Για το στρώσιμο να πάρω 5-6 μικρά ψαράκια να βάλω μέσα?

Κοίτα να δεις τι παρατήρησα, έχω βάλει και μια αεραλία με 2 εξόδους και την έβαλα να δουλέψει μερικές ώρες χθες το βράδυ και παρατήρησα οτι σήμερα το πρωί το νερό ήταν αρκετά πιο καθαρό και είχαν πάλι μαζευτεί στην επιφάνεια αυτα τα μικρά μικρα κομματάκια!

Λέω να το κάνω έτσι μερικές μέρες και να τα καθαρίζω αυτα απο την επιφάνεια, τι λές για αυτό?

Γνωμη μου ειναι για καμια 20αρια μερες να ριχνεις μονο ψαροτροφη για το στρωσιμο (και τα βακτηρια που εχεις αγορασει συμφωνα με τις οδηγιες) και να μην κανεις στρωσιμο με ψαρια. Ξερω οτι ειναι δυσκολο να κανεις υπομονη αλλα προσωπικα πιστευω οτι αξιζει.

Αυτα τα κομματακια στην επιφανεια δεν μπορω να σκεφτω τι μπορει να ειναι. Εισαι σιγουρος οτι δεν βγαζουν τιποτα το χαλικι και οι πετρες που έβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι για καμια 20αρια μερες να ριχνεις μονο ψαροτροφη για το στρωσιμο (και τα βακτηρια που εχεις αγορασει συμφωνα με τις οδηγιες) και να μην κανεις στρωσιμο με ψαρια. Ξερω οτι ειναι δυσκολο να κανεις υπομονη αλλα προσωπικα πιστευω οτι αξιζει.

Αυτα τα κομματακια στην επιφανεια δεν μπορω να σκεφτω τι μπορει να ειναι. Εισαι σιγουρος οτι δεν βγαζουν τιποτα το χαλικι και οι πετρες που έβαλες?

Τελικά καθάρισε το ενυδρείο, και η επιφάνεια!

Το θέμα είναι οτι ήρθε η αδελφή μου την παρασκευή απο Αθήνα και μου κρατούσε ψάρια...

6 SAE, 6 γαρίδες amano, 2 dark shark, 1 molly και 2 ruby-rainbow shark

Μεχρι τωρα αμμωνία ειναι 0 αλλα και ΝΟ2 και ΝΟ3 ειναι 0 :bowdown:

Τώρα αυτο που πρέπει να κάνω είναι να παρακολουθώ την αμμωνία, σωστά?

οταν φτάσει σε τί τιμές θα πρέπει να αρχίσω αλλαγές νερου?

Έγινε επεξεργασία - mobmaniac
Link to comment
Share on other sites

Αμμωνια και ΝΟ2 πρεπει να ειναι ΜΗΔΕΝ οπότε κανονιζεις τις αλλαγες νερου ανάλογα.

ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ταισμα καθε δευτερη μερα και μετρησεις...

Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι οι γαριδες δεν θα επιζησουν, τωρα τα υπολοιπα θα δειξει...

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνια και ΝΟ2 πρεπει να ειναι ΜΗΔΕΝ οπότε κανονιζεις τις αλλαγες νερου ανάλογα.

ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ταισμα καθε δευτερη μερα και μετρησεις...

Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι οι γαριδες δεν θα επιζησουν, τωρα τα υπολοιπα θα δειξει...

Μέσα έπεσες!...

Πριν απο λίγο μάζεψα την μια απο το βυθό...

είναι πολύ ευαίσθητες σε αμμωνία?

Link to comment
Share on other sites

Για το "RE-MINERAL MARINE" ξέρει να μου πει κανείς τίποτα?

Τι GH και KH θα ήταν ενα φυσιολογικό "μέσο όρο" να το πω έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...