Jump to content

Εγκατασταση εξωτερικου φιλτρου


Recommended Posts

Μολις πηρα 2 εξωτερικα φιλτρα :bowdown: (περισσοτερες πληροφοριες στην συνεχεια). :)

Ο φιλος που τα πηρα μου ειπα πρωτα απο ολα να τα καθαρισω καλα με νερο κ μονο...

κ να τα αφησω να δουλεψουν μερικες ωρες σε εναν κουβα πχ ,μεχρι να καθαρισουν τελειως.

Μεσα το φιλτρο θα το γεμισω με μακαρονι,ανθρακα κ σφουγγαρι(στα 3 επιπεδα-καδους που εχει) ή θα βαλω μονο ανθρακα (οσο δουλεθει στον κουβα για να καθαρισει) κ αφου καθαρισουν τελειως να βαλω το μακαρονι+το σφουγγαρι????

Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα 2 εξωτερικα φιλτρα :bowdown: (περισσοτερες πληροφοριες στην συνεχεια). :)

Ο φιλος που τα πηρα μου ειπα πρωτα απο ολα να τα καθαρισω καλα με νερο κ μονο...

κ να τα αφησω να δουλεψουν μερικες ωρες σε εναν κουβα πχ ,μεχρι να καθαρισουν τελειως.

Μεσα το φιλτρο θα το γεμισω με μακαρονι,ανθρακα κ σφουγγαρι(στα 3 επιπεδα-καδους που εχει) ή θα βαλω μονο ανθρακα (οσο δουλεθει στον κουβα για να καθαρισει) κ αφου καθαρισουν τελειως να βαλω το μακαρονι+το σφουγγαρι????

Δεν καταλαβαινω το λογο και το πως θα τα βαλεις σε κουβα να δουλεψουν.Απλα τα ανοιγεις,βγαζεις τα παλια υλικα,τα πλενεις καλα με νερο,βαζεις τα υλικα που θελεις και τα συνδεεις.

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο φίλος Dias απλά πλένεις τα παλιά σε τρεχούμενο νερό βρύσης και το βάζεις να λειτουργεί κανονικά στο ενυδρείο, ο άνθρακας καλό θα κάνει για λίγες μέρες (1-2) για να τραβήξει τίποτα περίεργα απ' το νερό που θα είναι όλο νέο, αλλά μετά δεν χρειάζεται ειδικά αν ρίχνεις υγρό λίπασμα για φυτά γιατί το δεσμεύει.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην καλησπερα... τα φιλτρα ειναι καινουργια οποτε μου ειπε να τα βαλω κ καλα να δουλεψουν εκτος ενυδρειου για να καθαρισει.

εξωτερικο φιλτρο αλλο δεν ειχα οποτε τα μονα υλικα που εχω ειναι στο 'κουτι' με τους κυκλοφοριτες τα οποια δεν αρκουν για να γεμισουν κ τα τρια καλαθια του καινουργιου φιλτρου...

με τα πολλα μου λετε οτι δεν χρειαζεται ολο αυτο κ απλα να το βαλω επιτοπου στο ενυδρειο? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Για να γινουμε κ λιγο ποιο αναλυτικοι.....

θα ξεπλυνω τον καδο του φιλτρου με ολα τα περιεχομενα του κλπ + τον ανθρακα, να φυγει η πολυ μαυριλα , μετα θα βαλω σε καθε καλαθι κ το αντιστοιχο υλικο κ επιτοπου στο ενυδρειο?!

επισεις μου ειπαν να μην το θεσω σε λειτουργια χωρις να ειμαι σιγουρος οτι το φιλτρο ειναι γεματο με νερο... :-/

θα το γεμισω πριν κλεισω το καπακι πχ???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Τα φίλτρα τα κλείνεις κανονικά, συνδέεις τις σωλήνες στο ενυδρείο, γεμίζεις τον κάδο του φίλτρου με νερό από το ενυδρείο μέσω της σωλήνας αναρόφησης, και μετά το βάζεις στην πρίζα.

Το κάθε φίλτρο έχει δική του μέθοδο για να γεμίσει με νερό. Άλλα με ηλεκτρική τρόμπα, άλλα με μηχανική τρόμπα αναρόφησης, άλλα με σιφωνάρισμα.... κλπ

Κανονικά εφόσον είναι καινουργια πρέπει να αναφέρεται λεπτομερώς στις οδηγίες.

Αν δεν έχεις οδηγίες, ανάφερε αν θέλεις την μάρκα και τον τύπο του φίλτρου ώστε να γίνουμε πιο συγκεκριμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο ειναι κινεζικο.... jinlong λεγεται...λεπτομεριες πολλες στο "manual" (ο θεος να το κανει)!!! δεν εχει.... Θα ανεβασω καποια φωτο αργοτερα αν χρειαστει...

1100 λιτρα την ωρα γυριζει με 3 καλαθια μεσα για τα υλικα....

τι αλλο μπορω να πω για να βοηθισω......?!

Link to comment
Share on other sites

Σε ενυδρειο ποσων λιτρων θα βαλεις το φιλτρο που γυρναει 1100λιτρα/ωρα;

Link to comment
Share on other sites

Σε 120 λιτρα θα το βαλω αλλα οχι full power ,εχει ρυθμιζομενη ροη... <_<

Οπως εχω ξαναπει στα αρκετα θεματα που εχω ανοιξει εδω (κ εχω εξυπηρετηθει πληρως μπορω να πω) :)

Εχω 3 οσκαρ μεσα σ'αυτο το ενυδρειο, μεχρις οτου να μπουν σε καινουργιο ανω των 500. Οποτε ,προσπαθω τουλαχιστον, να κανω οτι περναει απο το χερι μου για να μπορουν να επιβιωσουν με τις οποιες δυνατες λυσεις υπαρχουν την συγγεκριμενη χρονικη στιγμη. :)

Το φιλτρο εχει 3 καλαθια οπως εχω ξαναπει, γεμισα το ενα με ανθρακα κ το αφησα να δουλεψει ετσι για 2 ωρες σε κουβα με νερο βρυσης(κ στον καδο κ στον κουβα νερο βρυσης) αλλαζοντας περιοδικα το νερο στον κουβα.

Μετα το πρωτο 2ωρο το εκλεισα-ανοιξα-καθαρισα-σκουπισα κ το ξαναεβαλα για αλλη μια ωρα μεχρι που σταματησε να μαυριζει το νερο στον κουβα απο τον ανθρακα.

Το ξαναεκλεισα(το ρευμα εννοω)-ανοιξα(το καπακι)-καθαρισα-σκουπισα κ το γεμισα με τα υλικα.(υαλοβαμβακα κ biofibres coarse της sera στο πρωτο καλαθι,siporax στο δευτερο κ 150 γραμμαρια ανθρακα μαζι με ενα λεπτο σφουγγαρι(παλι ανθρακας) στο τριτο...)

Τωρα το εχω ειδη 2,5 ωρες περιπου να δουλευει παλι στον κουβα αλλα με νερο του ενυδρειου(οπως κ στον κουβα) κ μολις τελειωσα με τις τρυπες που χρειαζοταν το καπακι... οποτε σιγα σιγα λεω να προχωρησω στην εγκατασταση!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σε 120 λιτρα θα το βαλω αλλα οχι full power ,εχει ρυθμιζομενη ροη... :bowdown:

Σωστος,αλλοιως το ενυδρειο θα γινονταν πλυντηριο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να πω οτι το φιλτρο δεν ειναι τελικα 1100λιτρ/ωρα που νομιζα,βασικα μπερδευτηκα.....900 ειναι ..

Ειχα ομως κ καποια σοβαρα προβληματαμπορω να πω...(βασικα, το σοβαροτερο προβλημα που θα μπορουσα να συναντησω, πιστευω!!!) ...

Ενω το φιλτο στον κουβα δουλευε κανονικοτατα, οταν συνδεσα τους σωληνες ολους κανονικα κ το εβαλα στο ενυδρειο (αφου το 'μπολιασα' κ με τα υλικα που εχω στο 'κουτι'-φιλτρο του ενυδρειου).......

Παρατηρησα οτι αρχησε να ''δακριζει'' απο το καπακι κ απο ενα αλλο 'σαν καπακι'(σημειο 1 στην φωτο )-δεν ξεβιδωνει-,αν κ δεν προσπαθησα κ πολυ....

Επιτοπου

Το εβαλα σε μια λεκανη..το πιεσα λιγο με το χερι απο πανω-ελαχιστα μπορω να πω -κ σταματησε...-κλεινω τις βανες,τις βγαζω(αφου εκλεισα το ρευμα)...το αφηνω να ψιλοαδειασει οσο χρειαζοταν για να σταματησει να 'χανει',το σκουπισα, κ με την προϋποθεση οτι σταματαει ευκολα το προβλημα το 'τυλιξα' με μια ταινια!!!Στην αρχη λειτουργησε αποτελεσματικα!!... <_<

(τωρα μου ακουγεται γελιο αλλα τουλαχιστον μου εδωσε λιγο χρονο να σκεφτω (θελω να πιστευω)

(Το προβλημα προερχεται βεβαια απο την αδυναμεια των ''κλιπς'' να κρατησουν κλειστο το καπακι κ απ'το οτι οταν συνδεσα τους σωληνες για να το βαλω στο ενυδρειο ασκηθηκε περισσοτερη πιεση στο εσωτερικο του φιλτρου με το αποτελεσμα ,το νερο, με τον δικο του μοναδικο τροπο,να βρει την 'εξοδο' του :thumbup:

....

Σκουπιζω το σαλονι απο τα νερα ..σκουπιζω το φιλτρο κ αφου τα εχω κανει ολα ''πενα'' φευγω απο το σπιτι για καμια ωρα κ γυριζοντας ειδα οτι δακριζε παλι ακομα ποιο εντονα απο την αρχη!!! (παλι καλα που ειχα βαλει κ μια πετσετα απο κατω του κ ειχε κρατησει τα περισσοτερα(το ενυδρειο ειχε αδειασει περιπου 2-3 ποντους!!!)

κλεινω τις βανες επιτοπου βαζω την λεκανη απο κατω παλι το κλεινω(ρευμα) το αφηνω να αδειασει λιγο κ αφου σταματησε να 'χανει' (dejavoo η κατασταση) το αλλαξα με το αλλο καπακι απο το ιδιο παλι φιλτρο που εχω το οποιο ειναι ακομα στο κουτι του(δεν θα το χρησιμοποιησω ακομα) αλλα το μονο που σταματησε ηταν το εξωγκομα-καπακι-να το πω?! αυτο τελος παντων...το καπακι του φιλτρου παντως εχανε παλι.. ....... :)

Η λυση....: (αφου εχω κανει ολο το σαλονι μπανιο) :bowdown:

Εκοψα μια οδοντογλυφιδα στα 4 κ τη τοποθετησα στο σημειο οπου ασκουν την πιεση ουσιαστηκα τα 'κλιπς' που κλεινουν το καπακι (σημειο 2 στην φωτο ).

Τωρα δεν χανει καθολου αν κ ολο το βραδυ το ειχα μεσα στην λεκανη για καλο κ για κακο!!!!!!

Τι τραβηξα ο αμοιρος........ :) .....

post-5778-1207664147_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κ Α Λ Ο ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Αντί για οδοντογλυφίδες.... καλύτερα να κοιτάξεις μήπως δεν έχουν μπεί καλά στην θέση τους μέσα στο κάνιστρο του φίλτρου τα καλαθάκια με το υλικό, και δεν αφήνουν να κλείσει καλά το καπάκι.

Το σημείο 1 "καπάκι" που δείχνεις στην φωτό είναι η τρόμπα που σιφονάρει νερό στο φίλτρο. Αφού συνδέσεις τις σωλήνες, πριν βάλεις το φίλτρο στο ρεύμα, αυτή πρέπει να πατηθεί μια δυνατή φορά βαθειά μέσα, για να αδειάσει ο αέρας και να τραβήξει νερό στο φίλτρο.

Πρέπει να έχει επιστρέψει τελέιως έξω (επάνω) όταν λειτρουργεί το φίλτρο γιατί αλλοιώς θα χάνει από κει.

Ποτέ δεν πρέπει να πατηθεί η τρόπμπα "αυτό το καπάκι" όταν είναι σε λειτουργία το φίλτρο.

Μια φωτό λέι πολλά :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!! Τελικα ειχατε 100% δικαιο!

Αφαιρεσα λιγα υλικα(κ τις οδοντογλυφιδες!) κ ολα λειτουργουν κομπλε...

"Οποιος βιαζεται σκονταφτει" που λενε....

δεν προλαβαινω να γραψω πολλα.... Τελος καλο ολα καλα!!!

καλο μου παθημα-μαθημα....!!

ευχαριστω για αλλη μια φορα ολους οσους με βοηθησαν...!!

Link to comment
Share on other sites

.. :wub::D ..

Το καπάκι σου είχε υποδοχές για εξωτερικό φίλτρο (το δικό μου δεν έχει);

Πόσο σου κόστισε (εξωτερικό φίλτρο, υλικά << αναλυτικά όνομα και κόστος αν γίνετε >>);

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω το λογο και το πως θα τα βαλεις σε κουβα να δουλεψουν.Απλα τα ανοιγεις,βγαζεις τα παλια υλικα,τα πλενεις καλα με νερο,βαζεις τα υλικα που θελεις και τα συνδεεις.

Το φιλτρο θα μπει σε ενυδρειο που ηδη λειτουργει με ψαρια (πολλα :D ) και τα καινουρια φιλτρα οσο να'ναι (ιδιως τα κινεζικα) εχουν μεσα και ουσιες (λαδια κλπ) που δεν ειναι οτι πρεπει για τα ψαρια.

Μερικες μερες λειτουγεια σε κουβα με το φιλτρο του ανθρακα και αλλγες στο νερο του κουβα ενδεικνυται.

Όπως λέει και ο φίλος Dias απλά πλένεις τα παλιά σε τρεχούμενο νερό βρύσης............

Και ετσι, εχεις σκοτωσει ολη τη βιολογια πολυ ευκολα και απλα. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Σωστα φιλε μου δελτα!! ηταν μια παραθεση που επρεπε να εχει τεθει εδω κ καιρο!

Το πρωτο φιλτρο το δουλεψα 4-5 ωρες στον κουβα( αλλαζοντας το νερο συχνα) αλλα το σκουπισα κ καθαρισα 3 φορες ενδιαμεσα....

Το δευτερο το αφησα χθες ολο το βραδυ με νερακι βρυσης κ σημερα οταν το καθαρισω αλλη μια φορα θα το αφησω να δουλεψει παλι στον κουβα με νερο του ενυδρειου....Κ μετα θα κανω το πειραμα να το βαλω στο 96λιτρο ενυδρειο...(μακαρι να μην το κανει πλυντηριο!!)...we will see...

Link to comment
Share on other sites

.....Κ μετα θα κανω το πειραμα να το βαλω στο 96λιτρο ενυδρειο...(μακαρι να μην το κανει πλυντηριο!!)...we will see...

Πολυ φοβαμαι οτι ή θα χαλασει το φιλτρο σιγα-σιγα (λογω μειωσης με διαφορους τροπους της ροης, για να ερθει σε ανεκτα επιπεδα για το ενυδρειο) :rasp: ή θα γινει το ενυδρειο Κηφισος εν καιρω κατακλυσμων :wub:

Γιατι δεν κοιτας την ανταλλαγη με φιλο συνχομπιστα με κανενα μικροτερο, στις αγγελιες?

ή παρε ενα ενυδρειο καταλληλο για το φιλτρο!!!!!! :D:rasp::rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχει ρυθμιζομενη ροη οπως αναφερει ποιο πανω δεν θα παθει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...