Jump to content

ΘΟΛΟΜΑ ΝΕΡΟΥ


Recommended Posts

Παιδια εχω ενα ενυδρειο 60 λιτρων (καθαρο) με 2 μικρα χρυσοψαρα.

στο ενυδρειο εχω ενα εξ. φιλτρο eheim ecco 2234 και ενα εσωτερικο (της πλακας) της sera. της τελευταιες μερες μου θολονει συνεχεια το νερο. καθαρισα το εσωτερικο φιλτρο αλλα τπτ, καθαρισα και το εξωτερικο (τα σφουγγαρια μονο, μπλε και ασπρο) αλλα ξανα τπτ...καποια αλλαγη στα υλικα δεν εχω κανει ουτε στα σφουγγαρια αλλα ουτε στον υαλοβαμβακα (μηπως φταιει αυτο??)

τι μπορει να φταει???

(οι μετρησεις ειναι πολυ καλες και χρησιμοποιησα τεστ της tetra,τα φιλτρα δουλευουν εδω και 3 μηνες περιπου)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα ενυδρειο 60 λιτρων (καθαρο) με 2 μικρα χρυσοψαρα.

στο ενυδρειο εχω ενα εξ. φιλτρο eheim ecco 2234 και ενα εσωτερικο (της πλακας) της sera. της τελευταιες μερες μου θολονει συνεχεια το νερο. καθαρισα το εσωτερικο φιλτρο αλλα τπτ, καθαρισα και το εξωτερικο (τα σφουγγαρια μονο, μπλε και ασπρο) αλλα ξανα τπτ...καποια αλλαγη στα υλικα δεν εχω κανει ουτε στα σφουγγαρια αλλα ουτε στον υαλοβαμβακα (μηπως φταιει αυτο??)

τι μπορει να φταει???

(οι μετρησεις ειναι πολυ καλες και χρησιμοποιησα τεστ της tetra,τα φιλτρα δουλευουν εδω και 3 μηνες περιπου)

ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΑ ΞΥΛΑ Η ΠΕΤΡΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΟΛΟΥΡΑ??

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειχες καθολου θολουρα απο την αρχη και οι μετρησεις σου ειναι οπως ειπες καλες,δοκιμασε να αλλαξεις υαλοβαμβακα.

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΑ ΞΥΛΑ Η ΠΕΤΡΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΟΛΟΥΡΑ??

οχι φιλε δεν εχω βαλει καποιο διακοσμητικο

Link to comment
Share on other sites

Θα πώ αυτό που κάνω εγω στο δικό μου ενυδρείο 50 λίτρων περίπου όταν μου θόλωνε .

Για αυτές τις περιπτώσεις εχω ενα μικρό εσωτερικο φιλτρο τις rena το πιο μικρό διαφανες το δοχείο και μπλέ ο μηχανισμός .

Στο εσωτερικό βάζω ανθρακα sera 100 gr ή υαλοβαμβακα ανάλογα .

Αυτην την στιγμή έχω 100 gr ανθαρακα και εξωτερικά το έχω τιλήξη με υαλοβάμβακα μπολικο το στερεώνεις με λαστιχάκια .

το έχω βάλει ξαπλωτώ τον πυθμένα με την έξοδο του πρός τα πάνω .

μέσα σε 2 το πολύ ημέρες μου έφευγε η θολούρα αλλά ο υαλοβάμβακας γινονταν μαυρος και μοίριζε σαν βρεγμενο χωμα ξέρει κανείς τι είναι αυτό ?? μήπως άλγη ??? .

Επίσης καμιά φορά πριν την αντικατάσταση του υαλοβαμβακα βάζω τις sera το turbo clear water ή όπως το λένε ένα σκεύασμα υπάρχει σε κάθε εταιρεία . Καθαρίζει την αιρούμενη άλγη κ.λ.π.

Έγινε επεξεργασία - PACIFIC
Link to comment
Share on other sites

Τα μόνο υλικά που έχουν μέσα τα φίλτρα σου είναι σφουγγάρια και υαλοβάμβακας;

Αν ναι καλό θα ήταν να βάλεις και κάποιο άλλο υλικό (πχ κεραμικό) για να αποικίσουν τα βακτήρια (τα σφουγγάρια δεν επαρκούν)!

Το θόλωμα του νερού πιθανόν να είναι κάποιο bacterial bloom!

Παράλληλα τον υαλοβάμαβακα καλό είναι να τον αλλάζεις συχνά γιατί αν βρωμίσει πολύ μετά δεν κρατάει και πολλά πράγματα!

:wub:

Τι μετρήσεις έχεις (ΝΗ3-4);

Link to comment
Share on other sites

Τα μόνο υλικά που έχουν μέσα τα φίλτρα σου είναι σφουγγάρια και υαλοβάμβακας;

Αν ναι καλό θα ήταν να βάλεις και κάποιο άλλο υλικό (πχ κεραμικό) για να αποικίσουν τα βακτήρια (τα σφουγγάρια δεν επαρκούν)!

Το θόλωμα του νερού πιθανόν να είναι κάποιο bacterial bloom!

Παράλληλα τον υαλοβάμαβακα καλό είναι να τον αλλάζεις συχνά γιατί αν βρωμίσει πολύ μετά δεν κρατάει και πολλά πράγματα!

:wub:

Τι μετρήσεις έχεις (ΝΗ3-4);

φιλε μου εχει σφουγγαρι-ενα αλλο υλικο (στρογγυλο σαν σκυλοτροφη) και υαλοβαμβακα

οι μετρησεις ειναι ολες καλες

το προβλημα λυθηκε και ηταν ο υαλοβαμβακας.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...