Jump to content

ΑΙΦΝΙΔΙΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ Albino


Recommended Posts

ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 17 ΛΙΤΡΩΝ ΜΕ 5 ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ Κ ΕΝΑΝ ΓΛΕΙΦΤΗ.ΠΡΙΝ ΑΠΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΛΕΥΚΟΧΡΥΣΟ ΚΑΡΧΑΡΙΑΚΙ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΑ ΜΑΤΙΑ Κ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ.ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΑΝΗΣΥΧΟ Κ ΕΚΑΝΕ ΣΥΝΕΧΩΣ ΒΟΛΤΕΣ Κ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΕΦΑΓΕ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΟΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΜΕ ΓΚΑΠΙ ΑΚΟΜΑ Κ ΜΕ ΝΕΟΝ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΨΟΦΗΣΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΞΑΦΝΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΠΡΩΤΥΤΕΡΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ..ΓΙΑΤΙ??????

Link to comment
Share on other sites

σε 17 λιτρα 5 χρυσοψαρα????? :bowdown: παρα πολλα ψαρια για αυτα τα λιτρα....ουτε για δεκαπλασια δεν κανουν....επισης σου ειπε οτι το καρχαριακι ειναι συμβατο με τα χρυσοψαρα????? :) μεγαλο λαθος......

Link to comment
Share on other sites

σε 17 λιτρα 5 χρυσοψαρα????? :bowdown: παρα πολλα ψαρια για αυτα τα λιτρα....ουτε για δεκαπλασια δεν κανουν....επισης σου ειπε οτι το καρχαριακι ειναι συμβατο με τα χρυσοψαρα????? :) μεγαλο λαθος......

ΡΕ ΦΙΛΕ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΧΩ Η ΓΕΛΟΙΑ???ΤΟΝ ΟΓΚΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΗΣΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ :ΠΛΑΤΟΣ *ΥΨΟΣ *ΜΗΚΟΣ ΣΕ ΕΚΑΤΟΣΤΑ Κ ΜΕΤΑ *1000.ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ 16.79567 ΚΤΛ.

ΤΕΛΩΣ ΠΑΝΤΩΝ ΕΓΩ ΕΔΕΙΞΑ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΝΕΤΑ ΜΕΧΡΙ 8 ΨΑΡΙΑ.Κ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΒΑΛΩ Κ ΤΟ ΚΑΡΧΑΡΙΑΚΙ ΜΑΖΙ.....

ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΞΑΝΑ ΚΑΡΧΑΡΙΑΚΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΠΡΩΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ Κ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΡΟΠΙΚΑ ΔΗΛΑΔΗ??ΠΑΝΤΩΣ ΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΑ ALBINO ΤΑ ΕΙΧΑΝ Κ ΜΕ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ.....

Link to comment
Share on other sites

φιλη,καταρχας πρεπει να σε ενημερωσω,χωρις να ειμαι ιδιαιτερα πεπειραμενος,οτι τα χρυσοψαρα, παρα τη γενικοτερη αποψη που εχει επικρατησει οτι ζουν σε γυαλες,ειναι ψαρια που απαιτουν πολλα λιτρα για να ζησουν, αφου απελευθερωνουν μεγαλα ποσα αμμωνιας ανεβαζοντας τα νιτρικα του ενυδρειου,ενω παραλληλα ειναι και αρκετα μεγαλα σε μεγεθος......σε 17 λιτρα λοιπον δεν μπορει να ζησει χαρουμενο κανενα χρυσοψαρο,πραγμα που εμεις δεν το καταλαβαινουμε αμεσα,αλλα που καποια στιγμη θα το βρουμε μπροστα μας,οταν θα δουμε το ψαρακι μας νεκρο.....τα πεντε σου χρυσοψαρα λοιπον απαιτουν ενυδρειο ανω των 100 λιτρων....για το καρχαριακι τωρα,να εισαι σιγουρη οτι οι περισσοτεροι ιδιοκτητες pet shop ειναι ασχετοι και δεν ξερουν τι τους γινεται....το καρχαριακι (οπως και ο γλυφτης σου) ειναι ψαρια τροπικα και απαιτουν υψηλες σχετικα θερμοκρασιες σε σχεση με τα χρυσοψαρα τα οποια ειναι ψαρια κρυου νερου......οποτε λογω θερμοκρασιας πρωτα πρωτα ,αλλα και λογω αλλων παραγοντων (επιθετικοτητα,διαφορετικη τροφη,ευαισθησια κ.α) καταλαβαινεις οτι εχεις φονικο συνδυασμο.......δεν ξερω τι εισαι διατεθιμενη να κανεις,παντως μεσα απο το forum μπορεις να βρεις συμβουλες και γνωμες απο πολυ εμπειρους ανθρωπους οι οποιοι θα σε γλυτωσουν απο πολλα λαθη τοσο δικα σου,οσο και των πωλητων.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΦΙΛΕ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΧΩ Η ΓΕΛΟΙΑ???ΤΟΝ ΟΓΚΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΗΣΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ :ΠΛΑΤΟΣ *ΥΨΟΣ *ΜΗΚΟΣ ΣΕ ΕΚΑΤΟΣΤΑ Κ ΜΕΤΑ *1000.ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ 16.79567 ΚΤΛ.

ΤΕΛΩΣ ΠΑΝΤΩΝ ΕΓΩ ΕΔΕΙΞΑ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΝΕΤΑ ΜΕΧΡΙ 8 ΨΑΡΙΑ.Κ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΒΑΛΩ Κ ΤΟ ΚΑΡΧΑΡΙΑΚΙ ΜΑΖΙ.....

ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΞΑΝΑ ΚΑΡΧΑΡΙΑΚΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΠΡΩΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ Κ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΡΟΠΙΚΑ ΔΗΛΑΔΗ??ΠΑΝΤΩΣ ΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΑ ALBINO ΤΑ ΕΙΧΑΝ Κ ΜΕ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ.....

Ο υπολογισμος ογκου του ενυδρειου ειναι ΜΗΚΟΣ επι ΥΨΟΣ επι ΠΛΑΤΟΣ δια 1000!!!

Link to comment
Share on other sites

:)

φιλη,καταρχας πρεπει να σε ενημερωσω,χωρις να ειμαι ιδιαιτερα πεπειραμενος,οτι τα χρυσοψαρα, παρα τη γενικοτερη αποψη που εχει επικρατησει οτι ζουν σε γυαλες,ειναι ψαρια που απαιτουν πολλα λιτρα για να ζησουν, αφου απελευθερωνουν μεγαλα ποσα αμμωνιας ανεβαζοντας τα νιτρικα του ενυδρειου,ενω παραλληλα ειναι και αρκετα μεγαλα σε μεγεθος......σε 17 λιτρα λοιπον δεν μπορει να ζησει χαρουμενο κανενα χρυσοψαρο,πραγμα που εμεις δεν το καταλαβαινουμε αμεσα,αλλα που καποια στιγμη θα το βρουμε μπροστα μας,οταν θα δουμε το ψαρακι μας νεκρο.....τα πεντε σου χρυσοψαρα λοιπον απαιτουν ενυδρειο ανω των 100 λιτρων....για το καρχαριακι τωρα,να εισαι σιγουρη οτι οι περισσοτεροι ιδιοκτητες pet shop ειναι ασχετοι και δεν ξερουν τι τους γινεται....το καρχαριακι (οπως και ο γλυφτης σου) ειναι ψαρια τροπικα και απαιτουν υψηλες σχετικα θερμοκρασιες σε σχεση με τα χρυσοψαρα τα οποια ειναι ψαρια κρυου νερου......οποτε λογω θερμοκρασιας πρωτα πρωτα ,αλλα και λογω αλλων παραγοντων (επιθετικοτητα,διαφορετικη τροφη,ευαισθησια κ.α) καταλαβαινεις οτι εχεις φονικο συνδυασμο.......δεν ξερω τι εισαι διατεθιμενη να κανεις,παντως μεσα απο το forum μπορεις να βρεις συμβουλες και γνωμες απο πολυ εμπειρους ανθρωπους οι οποιοι θα σε γλυτωσουν απο πολλα λαθη τοσο δικα σου,οσο και των πωλητων.... :)

ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΛΙΓΟΥΛΑΚΙ ΔΙΚΙΟ....ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ,ΓΙΑΤΙ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ,Κ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΚΡΙΖΩ ΝΕΚΡΑ ΨΑΡΙΑ..ΑΠΛΑ ΕΙΧΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΟ ΤΕΤΟΙΕΣ (ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ) ΣΥΝΘΗΚΕΣ Κ ΜΟΥ ΨΟΦΗΣΑΝ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΡΟΣΕΞΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΦΑΣΗ Η ΓΕΙΤΟΝΙΣΣΑ ΜΟΥ..Κ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.......... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ο υπολογισμος ογκου του ενυδρειου ειναι ΜΗΚΟΣ επι ΥΨΟΣ επι ΠΛΑΤΟΣ δια 1000!!!

ΔΙΑ 1000 ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΝ ΕΒΑΖΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΤΑ ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΧΩΡΙΣ ΔΕΚΑΔΙΚΑ. ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΕΞΗΣ:0,18*0,39*0,24=0,016848 ΑΝ ΤΟ ΔΙΑΙΡΕΣΩ ΚΙΟΛΑΣ ΤΟ ΝΕΡΟ ΔΕΝ ΘΑ ΦΤΑΝΕΙ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΑ ΛΕΠΙ............

Link to comment
Share on other sites

ΔΙΑ 1000 ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΝ ΕΒΑΖΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΤΑ ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΧΩΡΙΣ ΔΕΚΑΔΙΚΑ. ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΕΞΗΣ:0,18*0,39*0,24=0,016848 ΑΝ ΤΟ ΔΙΑΙΡΕΣΩ ΚΙΟΛΑΣ ΤΟ ΝΕΡΟ ΔΕΝ ΘΑ ΦΤΑΝΕΙ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΑ ΛΕΠΙ............

Κανε μου τη χαρη σε παρακαλω και γραψε τις διαστασεις.Αν καταλαβα καλα ειναι 180 Χ 39 Χ 24 ;

Link to comment
Share on other sites

Ο υπολογισμος ογκου του ενυδρειου ειναι ΜΗΚΟΣ επι ΥΨΟΣ επι ΠΛΑΤΟΣ δια 1000!!!

Φιλε Dias αναλογα με τη μοναδα μετρησης , οποτε και ισχυει αυτο που λες

και οχι.

Link to comment
Share on other sites

Για τα πεντε χρυσοψαρα θελεις minimum 150 λιτρα ενυδρειο με φιλτρο(στρωμενο) και θερμαντικο σωμα.

Ο πλεκο επιστρεφεται στον κουτοπονηρο που σου τον πουλησε.

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Κανε μου τη χαρη σε παρακαλω και γραψε τις διαστασεις.Αν καταλαβα καλα ειναι 180 Χ 39 Χ 24 ;

όχι όπως τα έχει γράψει είναι 18cm * 39cm* 24cm=σχεδόν 17 λίτρα

Link to comment
Share on other sites

Και να προσεξεις και το "καρχαριακι" που θα παρεις (αν το παρεις, ειναι για πιο εμπειρους) τι θα ειναι.

ΠΡΙΝ το παρεις.

Θα μαθαινεις πως λεγεται και θα το γνωριζεις μεσα απο τα διαφορα σαιτ που εχουν "προφιλ" των ψαριων.

πχ pleco http://www.fishprofiles.com/profiles/list.aspx?term=pleco

ή http://www.planetcatfish.com/catelog/family.php?family_id=4

Για τα χρυσοψαρα http://www.fishprofiles.com/files/profiles/466.htm ή http://www.theaquariumwiki.com/Goldfish

Θα το ψαξεις ποσο μεγαλο γινεται και τι απαιτησεις σε συνθηκες νερου θελει.

Γιατι ο φιλος σου ο πετσοπας μπορει (ως συνηθως) να σου δωσει το pangasius που μικρο ειναι μια χαρα αλλα αυτο κραταει για λιγο, μετα γινεται ετσι και ισως και ετσι .

Και πριν σου σπασει το ενυδρειο απο τα χτυπηματα μπορει να καταληξει και ετσι στο πιατο σου.

Για αναγνωριση του ειδους ψαριων χρησιμοποιησε και αυτο http://www.fishbase.gr/search.php

Για το καρχαρια πχ http://www.fishbase.gr/ComNames/CommonNameSearchList.php

Το χρυσοψαρα ειναι ψαρια κρυου νερου και τα πλεκο και καρχαρι"ακια" τροπικα (ζεστου νερου).

Διαβασε αυτο επειγοντως πριν κανεις οποιαδηποτε κινηση-αγορα.

Τα πρώτα μου βήματα…, Ξεκινώντας και προχωρώντας σωστά

Τα λιτρα (σε τετραγωνο ενυδρειο) πιο ευκολο ειναι να πολλαπλασιασεις εκατοστα και να διαιρεσεις δια 1000.

πχ 120cm X 40cm X 50cm = 240000 / 1000 = 240 λιτρα ογκου της γυαλας.

Για τα πραγματικα λιτρα νερου υπολογιζεις το υψος της στηλης του νερου, αφαιρεις δλδ το κενο πανω και το υψος του χαλικιου κατω και οτι χωρο καταλαμβανουν μεσα στο ενυδρειο τα διακοσμητικα και το φιλτρο, αν ειναι εσωτερικο.

Φιλικα Σπυρος.

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...