Jump to content

Κυκλοφορια εσωτερικου φιλτρου...


Recommended Posts

Καλημερα,

Εχω ενα ενυδρειο 120λιτρα εχει ενα εσωτερικο φιλτρο το οποιο ενισχυσα με εναν κυκλοφοριτη της jbl 600lt/hour

(mini600). Τα υλικα φιλτρανσης ειναι (απο κατω προς τα πανω) κεραμικο μακαρονι της jbl ,ενα σφουγγαρι μπλε το ψιλο με τις μικρες τριπες οχι το κλασσικο το τραχυ, ανθρακας (οχι παντα) και υαλοβαμβακας.

Το προβλημα μου ειναι οτι το σφουγγαρι μαζευει αυτη την καφε λασπη και η ροη του νερου πεφτει τοσο που ο κυκλοφοριτης μενει ο μισος εξω απο το νερο τραβαει και αερα και κανει το ενυδρειο σαν μηχανημα αναψυκτικων γεματο φυσαλιδες και απιστευτος θορυβος!

Ο υαλοβαμβακας που μαζευει την περισσοτερη βρωμα αλλαζεται καθε βδομαδα...

Η μονη λυση ειναι να στιψω καλα το σφουγγαρι και να διωξω ενα μεγαλο μερος της καφε λασπης αλλα φοβαμαι οτι ετσι διωχνω τεραστιες ποσοτητες βακτηριων. :bowdown:

Να αλλαξω το σφουγγαρι να βαλω ενα τραχυ (της jewelγια παραδειγμα) και να το μπολιασω με τη λασπη του παλιου?

Τι προτεινετε οι πιο εμπειροι?

Ευχαριστω

Νικητας

Link to comment
Share on other sites

Να στύβεις το σφουγκάρι σε νερό ενυδρείου όταν αρχίζει να βουλώνει, η βιολογία σου είναι κατα βάση στο κεραμικό, εάν θέλεις να είσαι πιό σίγουρας, αντικατέστησε σταδιακά το κεραμικό με sub strat pro ή siporax (αν δεν χωράει το τελευταίο, σπάσ' το στα 4 με τα δάκτυλά σου :bowdown: )

Link to comment
Share on other sites

Στην θεση του σφουγγαριου με τις μικρες τρυπες βαλε ενα με μεγαλες τρυπες για να μην στομωνει

τοσο ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Ενα σφουγκαρι με πιο ανοιχτους πορους νομιζω δεν θα στομωνε τοσο πολυ και τοσο γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις...

Η πιο ευκολη λυση ειναι ενα σφουγκαρι με πιο ανοιχτους πορους, αλλα και η ιδεα του siporax και του sub trat μου φενεται πιο "κυριλε" αλλα και πιο ακριβη... αναλογα με τα οικονομικα μου θα αποφασισω.

Φιλικα

Νικητας

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τον καιρό αφαίρεσα όλα τα σφουγγάρια απο τα φίλτρα μου και έχω μόνο υαλοβάμβακα για μηχανικό καθαρισμό!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...