Jump to content

Αυγωμένη γαρίδα


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, φωτιά στα μπατζάκια μας...

Τώρα μόλις παρατήρησα ότι μία γαρίδα μου (αμάνο οι απλές) είναι αυγωμένη. Είναι μαύρη η κοιλιά της και πρέπει να έχει μπόλικο πράμα. Αργότερα θα ανεβάσω και φοτό αλλά τώρα χρειάζομαι επείγον τη βοήθειά σας. Χθες, αν και δεν είμαι σίγουρος, νομίζω πως δεν είχε. Όμως τόσο γρήγορα γέμισε όλη η κοιλιά της?

Απ' ότι έχω διαβάσει πρέπει να τη βάλω σε κάποιο ενυδρειάκι με ενυδρειακό αλάτι, αλλά πότε πρέπει να μπει το αλάτι και σε ποια αναλογία? Το βάζω αφού γεννήσει ή μπορώ και τώρα να τη βάλω στο ενυδρειάκι και να βάλω το αλάτι? Μήπως θα την πειράξει? Ξέρετε μήπως σε πόσο καιρό θα γεννήσει για να πάρω τα μέτρα μου? Καλύτερα είναι να την βάλω από τώρα στο ενυδρείο ή αν όχι πότε? Γεννάει αυγά ή τα γαριδάκια εκκολάπτωνται πάνω της και τα αφήνει ελεύθερα σχηματισμένα πλέον?

Ότι άλλη επισύμανση θεωρείτε χρήσιμη παρακαλώ να μου τη δώσετε.

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά αγχώθηκα. Την περίμενα πολύ καιρό αυτή τη γέννα και δε θέλω να τη χάσω. Σας παρακαλώ απαντήστε μου όσο πιο γρήγορα μπορείτε για τί αγχώθηκα. Παρακαλώ είναι επείγον...!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου ,στα παρακάτω link έχει κάποιες πληροφορίες για γέννες απο διάφορες γαρίδες ελπίζω να βρείς καμιά πληροφορία!!!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=10241&hl=

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=10208&hl=

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...ic=6740&hl=

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...ic=1152&hl=

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα λινκ... Συγγνώμη που ρωτάω πράγματα που έχουν ειπωθεί αλλά από το άγχος μου δεν σκέφτηκα καν να κάνω μια αναζήτηση...

Αφού σήμερα έχει αυγά πρώτη μέρα δε χρειάζεται να βιάζομαι απ' ότι κατάλαβα. Θα ετοιμάσω αρχικά το ενυδρειάκι. (χαλίκι κάτω να βάλω ή όχι?) Η γαρίδα θα ελευθερώσει αυγά ή λάρβες? Πότε θα τη βάλω στο ενυδρειάκι?

Ευχαριστώ και ότι θεωρείτε σκόπιμο να αναφέρετε πείτε το...!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αααααααα και κάτι ακόμα: Αφού δε θα υπάρχει φίλτρο στο ενυδρείο πως θα κρατάει βιολογία???????? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Χαλίκι δεν χρειάζεται

Αρκεί να υπάρχουν μερικά πήλινα για κρυψώνες.

Αυγά θα γεννήσει

Φίλτρο, δεν χρειάζεται φίλτρο.

Αρκεί να κάνεις που και που αλλαγή νερού.

Μελέτησε περισσότερο τα λινκ που σου έδωσαν.

Αν κάνεις αναζήτηση θα βρεις κι άλλες πληροφορίες

καλή γέννα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ lasal, αλλά δε μπορώ να καταλάβω ένα πράγμα. Πώς θα κρατάει βιολογία το ενυδρείο και πως θα το στρώσω αν δεν έχει χαλίκι και φίλτρο? Αν βάλω χαλίκι θα έχω κάποιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σε απογοητευσω,αλλα οι amano χρειαζονται υφαλμυρο νερο για να αναπαραχθουν. Αυγα κανουν,αλλα δεν εκκολαπτονται σε γλυκο νερο. κανε μια αναζητηση για να σιγουρευτεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδιά... Τα νέα μου: Η γαρίδα πάει καλά, το χρώμα των αυγών σιγά σιγά ανοίγει, τώρα είναι κιτρινοάσπρο, το ενυδρειάκι ετοιμάζεται, αλλά έχω μια απορία: Έχω βγάλει στο μπαλκόνι ένα πλαστικό τάπερ με νερό για να πιάσει άλγη εδώ και 7-10 μέρες, αλλά τίποτα... Αντιχλώριο δεν έχω βάλει, θα βάλω όταν μπει στο ενυδρείο. Μήπως να βάλω τώρα? Λογικά σε πόσες μέρες πιάνει άλγη, να περιμένω κι άλλο? Τελικά σήμερα έβαλα κι άλλο νερό σε μικρά γυάλινα βαζάκια μήπως είναι καλύτερα απ' το πλαστικό... Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω? Μήπως κάτι δεν κάνω καλά...?

Παρακαλώ βοηθήστε με!!! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παδιά κανείς...??? Μπορεί να ακούγεται χαζή η ερώτηση αλλά αγχώθηκα... Ας μου απαντήσει κάποιος... :wub:

Link to comment
Share on other sites

Βαλε νερο απο το ενυδρειο σου.

Λογικα η αλγη θα παρει μπροστά πιο γρήγορα.

Και την αλγη πως ακριβως σκεφτεσαι να την χρησιμοποιησεις?

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει κάπου ότι τον πρώτο καιρό δε μπορούν να τραφούν με τροφή για νεογνά και τρέφονται με φυτοπλαγκτόν. Και η άλγη φυτοπλαγκτόν δεν είναι? Ή μήπως είπα βλακεία? :wub: Αλλά από την άλλη άντε και πιάνει άλγη , μετά πως θα τη χρησιμοποιήσω στο θαλασσινό νερό? Γίνεται? Θέλω να πω αυτή η άλγη που υπάρχει στα ενυδρεία μας του γλυκού υπάρχει και στο θαλασσινό νερό? :D

Α και κάτι τελευταίο: Θέλω να πάω την αλατότητα 33/34 ppm. Αυτό πως θα γίνει? Απλά θα προσθέσω 33-35 γραμ αλάτι?

Συγχωρέστε με αν κάτι απ' αυτά που ρωτάω είναι βλακεία, αλλά είμαι μπερδεμένος λιγάκι... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Με μπολικη java moss δεν θα εχεις προβλημα. Θα βρουν να φανε.

Επισης εγω λιωνω και ψαροτροφή μεσα στο νερο.

Τουλαχιστον οι red cherry δεν εχουν προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι το είχα σκεφτεί και γω αρχικά, αλλά η java moss με 33/34 αλατότητα θα αντέξει? δε θα λιώσει?

Α και κάτι τελευταίο: Θέλω να πάω την αλατότητα 33/34 ppm. Αυτό πως θα γίνει? Απλά θα προσθέσω 33-35 γραμ αλάτι?

Αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Καταρχάς αν μπορεί να μου απαντήσει κάποιος για τη java moss... (προηγούμενο ποστ)

Χθες βρήκα τυχαία στο site του aquaristik ένα προϊόν που πιστεύω με καλύπτει για το μεγάλωμα των μωρών, είναι για μεγάλωμα αρτέμιας, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα και ειδικά στη Θεσσαλονίκη... Να δείτε το και πείτε μου τη γνώμη σας (αναφέρομαι στο Hobby Liquizell): http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/...h3=Artemia+Food

Επίσης έχω να δηλώσω ότι αυτές οι γαρίδες μου θα με τρελάνουν... :D Προχθές παρατηρώντας τα ψάρια, διαπίστωσα ότι και η δεύτερη γαρίδα είναι αυγωμένη και σήμερα είναι και η τρίτη... :rasp:

Πάρτε και μερικές φοτο πολύυυυυ θολές όμως (δεν κατάφερα καλύτερες). Είναι από την πρώτη και τη δεύτερη γαρίδα. Της πρώτης πλέον έχουν άσπρο χρώμα ενώ της δεύτερης (και πλέον και της τρίτης) καφεμαύρο χρώμα. Ίσα ίσα που φαίνεται το χρώμα στην κοιλιά τους στις φωτογραφίες...

post-5035-1209031450_thumb.jpgpost-5035-1209031588_thumb.jpgpost-5035-1209031619_thumb.jpgpost-5035-1209031643_thumb.jpg

1η: η πρώτη γαρίδα σε πρώιμο στάδιο εγκυμοσύνης (τα αυγά της είναι ακόμη μαύρα)

2η: η πρώτη γαρίδα με τα αυγά της άσπρα όπως είναι τώρα

3η: η δεύτερη γαρίδα με τα αυγά της όπως είναι τώρα (ακόμη μαύρα)

4η: φαίνονται και οι δύο γαρίδες (λόγω της ποιότητας δεν ξεχωρίζει ποια είναι ποια - νομίζω πως η μπροστά είναι η πρώτη και η πίσω η δεύτερη)

:wub:

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Καταρχάς αν μπορεί να μου απαντήσει κάποιος για τη java moss... (προηγούμενο ποστ)

Χθες βρήκα τυχαία στο site του aquaristik ένα προϊόν που πιστεύω με καλύπτει για το μεγάλωμα των μωρών, είναι για μεγάλωμα αρτέμιας, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα και ειδικά στη Θεσσαλονίκη... Να δείτε το και πείτε μου τη γνώμη σας (αναφέρομαι στο Hobby Liquizell): http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/...h3=Artemia+Food

Επίσης έχω να δηλώσω ότι αυτές οι γαρίδες μου θα με τρελάνουν... :D Προχθές παρατηρώντας τα ψάρια, διαπίστωσα ότι και η δεύτερη γαρίδα είναι αυγωμένη και σήμερα είναι και η τρίτη... :rasp:

Πάρτε και μερικές φοτο πολύυυυυ θολές όμως (δεν κατάφερα καλύτερες). Είναι από την πρώτη και τη δεύτερη γαρίδα. Της πρώτης πλέον έχουν άσπρο χρώμα ενώ της δεύτερης (και πλέον και της τρίτης) καφεμαύρο χρώμα. Ίσα ίσα που φαίνεται το χρώμα στην κοιλιά τους στις φωτογραφίες...

post-5035-1209031450_thumb.jpgpost-5035-1209031588_thumb.jpgpost-5035-1209031619_thumb.jpgpost-5035-1209031643_thumb.jpg

1η: η πρώτη γαρίδα σε πρώιμο στάδιο εγκυμοσύνης (τα αυγά της είναι ακόμη μαύρα)

2η: η πρώτη γαρίδα με τα αυγά της άσπρα όπως είναι τώρα

3η: η δεύτερη γαρίδα με τα αυγά της όπως είναι τώρα (ακόμη μαύρα)

4η: φαίνονται και οι δύο γαρίδες (λόγω της ποιότητας δεν ξεχωρίζει ποια είναι ποια - νομίζω πως η μπροστά είναι η πρώτη και η πίσω η δεύτερη)

:wub:

Γέννησε για πες μας

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακόμα, την περιμένω ανάμεσα στις 10-13 του μήνα. Θα δείξει. Μπορεί να μου πει κάποιος πως κάνουμε την αλατότητα 33/34ppm? Δηλαδή πόσα γρ αλάτι θα βάλω για κάθε λίτρο νερού? 33/34? Όπως καταλάβατε θα επιχειρήσω να τα μεγαλώσω σε θαλασσινή αλατότητα κι όχι σε υφάλμυρο... (33/34 δεν είναι η αλατότητα της θάλασσας? ή κάνω λάθος?)

Ας μου απαντήσει κάποιος...!!!

Ευχαριστώ...!!!

Link to comment
Share on other sites

O πιο φθηνός και αξιόπιστος τρόπος για τη περίπτωσή σου είναι ένα πυκνόμετρο.

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό? Σαν το θερμόμετρο το κολλάς στο τζάμι και δείχνει την αλατότητα? Και πόσο κοστίζει?

Link to comment
Share on other sites

Μοιάζει με θερμόμετρο, ανάλογα με την άνωση που του προκαλεί το αλάτι, η επιφάνεια του νερού φτάνει σε μια συγκεκριμένη ένδειξη της κλίμακάς του και διαβάζοντάς την, βλέπεις την αλλατότητα σε ppm.

Για τιμή...περίμενε αυτούς που έχουν...

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Όχι ακόμα, την περιμένω ανάμεσα στις 10-13 του μήνα. Θα δείξει. Μπορεί να μου πει κάποιος πως κάνουμε την αλατότητα 33/34ppm? Δηλαδή πόσα γρ αλάτι θα βάλω για κάθε λίτρο νερού? 33/34? Όπως καταλάβατε θα επιχειρήσω να τα μεγαλώσω σε θαλασσινή αλατότητα κι όχι σε υφάλμυρο... (33/34 δεν είναι η αλατότητα της θάλασσας? ή κάνω λάθος?)

Ας μου απαντήσει κάποιος...!!!

Ευχαριστώ...!!!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%F1%DF%E4%E5%F2

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...52&hl=amano

:excl::excl:

Αμάν βρε Μίλτο (και να πω οτι δεν τα διαβασες)

Κάνε που και που καμιά αναζήτηση ( search)

:D

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%F1%DF%E4%E5%F2

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...52&hl=amano

:excl::excl:

Αμάν βρε Μίλτο (και να πω οτι δεν τα διαβασες)

Κάνε που και που καμιά αναζήτηση ( search)

:D

άλλο ρώτησα αλλά δεν πειράζει... σιγά σιγά βρίσκω μόνος μου τις απαντήσεις που θέλω και πίστεψέ με με πολύ search (αααα, και τα συγκεκριμένα λινκ τα έχω διαβάσει, αλλά δε μπορώ να πω ότι με βοήθησαν και πολύ...)

Link to comment
Share on other sites

άλλο ρώτησα αλλά δεν πειράζει...

Δεν κάνεις θαλασσινό, γαρίδες θέλεις να ξεγεννήσεις.

Τι να την κάνεις την αλατότητα οταν εχει γραφτεί οτι ο μπούσουλας ειναι 25 γραμμάρια αλάτι στο λίτρο.

Η γαρίδα - μανούλα θα ξεγεννήσει σε γλυκό νερό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους... Λοιπόν, έχω ένα πρόβλημα με τις γαρίδες... : Για να μην τα πολυλογώ, η πρώτη γαρίδα που περίμενα να γεννήσει γύρω στις 08-15 Μαϊου, γύρω στις 10 μέρες πριν απ' το προσδοκώμενο έριξε τ' αυγά της και μετά από δύο μέρες την ξαναείδα με φρέσκα μαύρα αυγά... Τη δεύτερη και την τρίτη γαρίδα τις περίμενα ανάμεσα στις 25-30 Μαϊου και 27 Μαϊου με 01 Ιουνίου αντίστοιχα...(είχαν κανα δυο μέρες διαφορά). Σήμερα βλέπω ότι η μία απ' τις δύο έχει μαύρα αυγά (από άσπρα που είχε), που σημαίνει ότι τα έριξε και "ξαναγκαστρώθηκε"... Η άλλη δεν έχει καθόλου αυγά και αν δε βγω ψεύτης, σύμφωνα μ' αυτά που σας είπα παραπάνω, πιστεύω ότι σε μια-δυο μέρες θα ξαναέχει...

Σαν συμπέρασμα βγαίνει ότι για κάποιο λόγο ρίχνουν τ' αυγά τους γύρω στις δέκα μέρες πριν απ' την προσδοκώμενη μέρα γέννας... Έχει συναντήσει κανείς κάτι παρόμοιο ή μπορεί να καταλάβει τι μπορεί να φταίει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...