Jump to content

Αρχάριες Απορίες


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά, είμαι αρχάριος και θα ήθελα την βοήθειά σας. Πριν από μια εβδομάδα έστησα το πρώτο μου ενυδρείο Juwel Rio 240. Αύριο υπολογίζω να βάλω μερικά φυτά και λίγα ψάρια (μην με ρωτήσετε τι φυτά ή ψάρια, γιατί ακόμα δεν έχω αποφασίσει).Θα ήθελα να μου πείτε την άποψη σας σχετικά με την διαδικασία στησίματος και στρωσίματος που ακολουθώ και αν μπορείτε να μου λύσετε κάποιες απορίες.

Βήματα στησίματος:

1. τοποθέτηση υποστρώματος Denerle DeponitMix Pro (παρόλο που στο κουτί έγραφε ότι καλύπτει 100cm, εγώ το άπλωσα σε όλο το μήκος του ενυδρείου 120cm, ελπίζω να μην έκανα «πατατιά» :wub: ),

2. χαλαζία 25kg (με πόνεσε η μέση μου από το πλύσιμο στην μπανιέρα), το ύψος του είναι περίπου 5cm,

3. εσωτερικό φίλτρο Juwel (ήταν στον εξοπλισμό του ενυδρείου) με διάταξη

*** υαλοβάμβακα (κάθε πόσες μέρες πρέπει να τον αλλάζω?)

*** περίπου 2 λίτρα substrat pro (μήπως έπρεπε να τα βάλω σε «κάλτσα» για να μπορώ να τα βγάζω εύκολα ή αν τα έβαζα δεν θα έκαναν σωστή δουλειά? :D )

*** ένα πράσινο σφουγγάρι για το νιτρικό άλας

*** ένα μπλε σφουγγάρι τραχύ

*** ένα μπλε σφουγγάρι λεπτό

*** αντλία νερού

*** θερμαντήρα

4. αεραντλία EHEIM 100.

5. δύο ξύλα από pet shop τα οποία πλύθηκαν αρκετές φορές.

Βήματα στρωσίματος:

• αντιχλώριο TetraAqua Aquasafe σύμφωνα με οδηγίες,

• Βακτήρια Hagen Cycle. Ενώ οι οδηγίες γράφουν 70ml κάθε 7 ημέρες για στρώσιμο, εγώ ρίχνω κάθε 3 μέρες, κακώς;

• Θερμοκρασία 27C’.Η μέτρηση γίνεται με το Hagen Marina Aqua-Minder.

Πότε πρέπει να αρχίσω να ρίχνω την κανονική δόση βακτηρίων?

Πότε πρέπει να αρχίσω τα τεστ ΝΗ3 και ΝΟ2?

Πότε να αλλάξω νερό?

Το νερό έχει κίτρινη απόχρωση λόγω των ξύλων?

Το ενυδρείο έχει δύο λάμπες Τ5, νομίζω όμως ότι δεν έχουν δυνατό φως. Μήπως είναι «ιδέα» μου επειδή δεν έχω ξαναδεί στημένο ενυδρείο?

Πρέπει η αντλία νερού του φίλτρου να αναταράσσει την επιφάνεια του νερού?

Αν βάλω μπουκάλα CO2 πρέπει να αφαιρέσω την αεραντλία?

Οι λάμπες ανάβουν τέσσερις ώρες την ημέρα. Μήπως είναι λίγες?

Πάνω στα ξύλα αρχίζουν να εμφανίζονται διαφανές «μαλλιά».Τι πιστεύετε ότι είναι?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε μια φώτο από το ενυδρείο

post-6527-1208007350_thumb.jpg

και μια από τα "μαλλιά"

post-6527-1208007382_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το νερό έχει κίτρινη απόχρωση λόγω των ξύλων?

Το ενυδρείο έχει δύο λάμπες Τ5, νομίζω όμως ότι δεν έχουν δυνατό φως. Μήπως είναι «ιδέα» μου επειδή δεν έχω ξαναδεί στημένο ενυδρείο?

Ο ρίζες Moorkien (αν βλέπω καλά από την φωτογραφία) κάνουν για κάθε ενυδρείο (εξαίρεση: για ανατολικοαφρικανικές κιχλίδες Cichlidae) το κίτρινο χρώμα θα μείνει για αιρετό καιρό δεν δημιουργεί προβλήματα μόνο οπτικά (αν θέλεις να φύγει πιο γρήγορα βαλτά σε καινούργιο πλαστικό κουβά με νερό να τα καλύπτει και να το αλλάζεις όταν παίρνει χρώμα ή για ακόμα πιο γρήγορα μπορείς να τα βράσεις μερικές φορές αλλάζοντας κάθε φορά το νερό με καινούργιο).

Όσο για το φως μια απλή και οικονομική λύση είναι η ανακλαστήρες.

http://www.juwel-aquarium.de/en/spezialref...en60.htm?cat=69

http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/...9ieUa3CeMKYgk1E

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και καλη συνεχεια φιλε.

ΟΙ γνωσεις μεσω του διαβασματος και η υπομονη ειναι το μεγαλο προσον που πρεπει να εχει ενας φιλος του χομπυ αυτου.

Γι'αυτο οπου βλεπεις αρθρο σχετικο, πεφτε με τα μουτρα.

Εδφω θα βρεις ολα τα απαραιτητα λινκς με αρθρα που πρεπει να διαβασεις και μετα οτι δεν καταλαβεις κανε "αναζητηση" για σχετικα θεματα και μετα οτι απομεινει απο αποριες ανοιξε δικο σου θεμα στην καταλληλη κατηγορια

Βήματα στησίματος:

1. τοποθέτηση υποστρώματος Denerle DeponitMix Pro (παρόλο που στο κουτί έγραφε ότι καλύπτει 100cm, εγώ το άπλωσα σε όλο το μήκος του ενυδρείου 120cm, ελπίζω να μην έκανα «πατατιά» :rasp: ),

2. χαλαζία 25kg (με πόνεσε η μέση μου από το πλύσιμο στην μπανιέρα), το ύψος του είναι περίπου 5cm,

Μια χαρα, (να προσεχεις μονο να μη βγαλεις εξω το υποστρωμα σε καθαρισμους του χαλικιου.)

Μια παρατηρηση με το παχος χαλικιου που πηρες μη βαλεις corydoras ή γατοψαρα με μουστακια γενικα, γιατι θα καταστραφουν και δεν θα μπορουν να τραφουν κανονικα, με τα σχετικα αποτελεσματα.)

3. εσωτερικό φίλτρο Juwel (ήταν στον εξοπλισμό του ενυδρείου) με διάταξη

*** υαλοβάμβακα (κάθε πόσες μέρες πρέπει να τον αλλάζω?)

*** περίπου 2 λίτρα substrat pro (μήπως έπρεπε να τα βάλω σε «κάλτσα» για να μπορώ να τα βγάζω εύκολα ή αν τα έβαζα δεν θα έκαναν σωστή δουλειά? :unsure: )

*** ένα πράσινο σφουγγάρι για το νιτρικό άλας

*** ένα μπλε σφουγγάρι τραχύ

*** ένα μπλε σφουγγάρι λεπτό

*** αντλία νερού

*** θερμαντήρα

4. αεραντλία EHEIM 100.

5. δύο ξύλα από pet shop τα οποία πλύθηκαν αρκετές φορές.

Αν κρατησεις σωστη ιχθυοφορτωση ( :rasp: λιγο δυσκολο) πιστευω θα σε καλυψει, αλλα για καλυτερα αρχισε να κοιτας για "βοηθεια".

Ενα εξωτερικο φιλτρο MAZI με το εσωτερικο, δεν ειναι ασχημη ιδεα (πχ Eheim 2215 απο τα κλασικα, 2026 απο τα pro)

Διαταξη Υλικων : υαλοβαμβακας δεν ειναι το ασπρο (αν ηταν, bb :D ψαρακια), ειναι filterwool (μαλλι φιλτρου) και η Juwel το ονομαζει polypad.

Αυτο, βαση οδηγιων, το πετας και βαζεις αλλο καθε εβδομαδα.

Ετσι εκανα και εγω στην αρχη, μετα ειδα οτι σηκωνει και ενα πλυσιμο καθε εβδομαδα για να το κραταω δυο.

Και μετα βρηκα αυτο που ειναι φτηνο και καλο, μονο που θελει λιγη προεργασια για να μη γεμισει "τριχιτσες" το νερο του ενυδρειου. Κατ'αρχην θελει να τραβας απο τη σακουλα μια μικρη τουφα μονο, ετσι ωστε να σου κανει μια λεπτη στρωση πανω-πανω. Το πλενεις καλα να φυγουν τα περισσεματα, το στιβεις και το ανοιγεις σε λεπτη φετα.

Οπως με ολα τα αντικειμενα που μπαινουν στο φιλτρο, καλο ειναι να ξεπλενονται ΜΟΝΟ με νερο που εχεις βγαλει απο το ενυδρειο.

Τα καινουρια υλικα τωρα, που βαζεις στο φιλτρο, μπορουν να πλυθουν με νερο βρυσης αλλα στο τελευταιο ξεβγαλμα θα βαλεις νερο με αντιχλωριο (διπλη δοση) για να μην μεινουν υπολειματα χλωριου πανω και ερθει σε επαφη το χλωριο με τη βιολογια. (που θα αποκτησει :rasp: )

Το πρασινο σφουγγαρι βγαλτο.

Μετα ενα μπλε ψιλοτρυπο σφουγγαρι.

Μετα το substrat σε δυχτι .

(σε περιπτωση που χρειαστεις να ανανεωσεις το substrat μετα απο χρονια :rasp: καλο ειναι να μη το κανεις σε ολο το υλικο γιατι θα χασεις τη βιολογια. Οποτε βαλε το ενα λιτρο σε ενα δυχτακι και το υπολοιπο σε αλλο δυχτακι, ή καλυτερα επειδη ειναι τεραστιο το δυχτι, κοψε το στη μεση με ψαλιδι, οπως εκανα εγω, κανε κομπο στη μια ακρη, βαλε μεσα το υλικο και κομπο κι απο την αλλη. Το ιδιο και στο αλλο μισο δυχτακι.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ το κλιπ κουμπωματος απο το δυχτι το πετας, γιατι εχει ελλατηριο που σκουριαζει στο νερο :wacko: )

Μετα παλι μπλε ψιλοτρυπο σφουγγαρι και τελος.

Πότε πρέπει να αρχίσω να ρίχνω την κανονική δόση βακτηρίων?

Πότε πρέπει να αρχίσω τα τεστ ΝΗ3 και ΝΟ2?

Πότε να αλλάξω νερό?

Το νερό έχει κίτρινη απόχρωση λόγω των ξύλων?

Το ενυδρείο έχει δύο λάμπες Τ5, νομίζω όμως ότι δεν έχουν δυνατό φως. Μήπως είναι «ιδέα» μου επειδή δεν έχω ξαναδεί στημένο ενυδρείο?

Πρέπει η αντλία νερού του φίλτρου να αναταράσσει την επιφάνεια του νερού?

Αν βάλω μπουκάλα CO2 πρέπει να αφαιρέσω την αεραντλία?

Οι λάμπες ανάβουν τέσσερις ώρες την ημέρα. Μήπως είναι λίγες?

Πάνω στα ξύλα αρχίζουν να εμφανίζονται διαφανές «μαλλιά».Τι πιστεύετε ότι είναι?

Ευχαριστώ.

Διαβασε αυτο πρωτα ΚΥΚΛΟΣ ΑΖΩΤΟΥ & ΑΖΩΤΟΥΧΕΣ ΕΝΩΣΕΙΣ

Το χρωμα ειναι απο τα ξυλα, και τα καταλληλα ψαρια που ζουν σε ξυλα το θελουν ετσι το νερο.

Τα γραφω πολυ γενικα για να καταλαβεις: στην αρχη μετρας ΝΗ3/ΝΗ4 (αμμωνια) να εχουν τροφη τα βακτηρια (η βιολογια).

Αφου αναπτχυχθει ικανη αποικια βακτηριων θα σου δευσμευει την αμμωνια και θα ανεβουν τα νιτρωδη (ΝΟ2) πιο δηλητιριωδη απο την αμμωνια, και μετα θα αναπτυχθει αποικια αλλων βακτηριων (νιτροποιησης) που δευσμευουν τα νιτρωδη και απελευθερωνουν νιτρικα (ΝΟ3) που ειναι τα λιγοτερο δηλητιρηωδη και καταναλωνονται απο τα φυτα και το υπολοιπο φευγει με τις αλλαγες νερου.

Αυτα οταν εχει στρωσει το ενυδρειο και εχουν μπει τα ψαρια (που θα μελετησεις ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ποια θα μπουν γιατι αλλιως θα παει χαμενος ο κοπος σου).

Τωρα δεν χρειαζονται οι αλλαγες νερου.

Μετρησεις στην αρχη ΝΗ3/ΝΗ4 (αμμωνια) μετα ΝΟ2 (νιτρωδη) και μετα ΝΟ3 (νιτρικα)

Οταν στρωσει το ενυδρειο, θα κοιταεις και τις τιμες που εχεις στην οξυτητα (pH) και στη σκληροτητες kH (ανθρακικη σκληροτητα), gH (ολικη σκληροτητα).

Και αναλογα τι εχεις θα βαλεις και τα καταλληλα ψαρια. πχ δεν μπορεις να βαλεις Δισκους σε νερο βρυσης.

Ουτε Αφρικανες σε νερο βρυσης.

Θα ξεκινησεις με πιο ευκολα ψαρια στη διατηρηση τους, ετσι ωστε να μαθεις του χειρισμους που απαιτουνται και να προχωρησεις.

Τα τεστ που προτιμω εγω ως αξιοπιστα και οικονομικα σχετικα παντα με τον αριθμο τεστ που κανουν ειναι της APi

(πχ ρΗ=8-9Ε και βγάζει 250 τεστ

ΝΗ3/ΝΗ4=15-16Ε και βγάζει 130 τεστ.

ΝΟ2=12-13Ε και βγάζει 180 τεστ

ΚΗ & GH=13-14Ε (βγάζει πάρα πολλά αναλογα ποσες σταγονες χρησιμοποιεις)

Η αεραντλια δεν χρειαζεται, βγαλτη και φυλα τη για ωρα αναγκης.

Σου ανεβαζει σε ορισμενες περιπτωση και το pH που ισως δεν το θελεις να γινεται.

CO2 θα βαλεις μονο αν βαλεις πολυ δυσκολα φυτα.

Εγω δεν εχω CO2 και ακομα και μερικα δυσκολα πανε μια χαρα με το υποστρωμα (dennerle εχω και γω) και καμια ταμπλετα αναμεσα στις ριζες μονο των δυσκολων φυτων.

1/4 της δοσης που λεει seachem excell, (γιατι καιει πολυ αυτο)

1/2 δοση seachem flourish

1/2 δοση καλλιο (seachem potasium)

Αυτη η δοση ειναι βαση του δικου μου σετ, αλλα ξεκινα παντα με πολυ μικρες δοσεις γιατι ειναι λιπασματα αυτα και δεν ειναι και για πολλα πολλα.

Αν φτανει το λιγο, μην βαζεις πιο πολυ.

Λαμπες βαλτες ενα 8ωρο και βλεπεις μετα.

Το μαλλι που φαινεται στο ξυλο ειναι ενας ακινδυνος μυκητας που βγαζουν πολλα ξυλα στην αρχη, μαλιστα τρωγεται και απο τα ψαρια (αν υπηρχαν), θα κανει τον κυκλο του και θα φυγει.

Μη μπεις σε κοπο να το καθαρισεις κλπ.

Καλο ειναι το ξυλο να το πλενουμε καλα πριν μπει μεσα και μερικες φορες ια σιγουρα και ενα βρασιματακι 10 λεπτακια δεν κανει κακο.

Αν δεν θελεις να χασεις καθολου ουσιες και χρωμα απο το ξυλο, κανεις μονο πλυσιμο.

ΟΥΦφφφ.

Καλη συνεχεια

Φιλικα Σπυρος

ΥΓ αν εκανα καμια παραλειψη ή λαθος διορθωστε με :wub:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλώς σας βρήκα και σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια. :wub:

Κατάλαβα ότι χρειάζεται υπομονή και μεγάλη προσοχή τουλάχιστον στην αρχή για να πάνε όλα καλά.

Ελπίζω να τα καταφέρω.

Φιλικά Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να τα καταφέρω

Με υπομονή όλα γίνοντε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...