Jump to content

Λευκά μικροσκοπικά σκουλήκια


south

Recommended Posts

Παιδιά έδωσα ένα 100 Χ 30 Χ 35 ενυρδείο (ισορροπημένο βιοσύστημα) με labido yellow και 1 πλακόστομο στον ανιψιό μου, πριν 3 εβδομάδες. Ξαφνικά παρατήρησε προχθές, πολλά μικρά άσπρα σκουληκάκια,στην εσωτερική πλευρά των τζαμιών.

Κάθε 6-7 ημέρες κάνει αλλαγή νερού 25l ,έχει εσωτ. φίλτρο ,1000 κυκλοφοριτή με siporax,μπλε σφουγκάρι και υαλοβάμβακα.Πέτρες, χαλίκι 2cm και 2 κοράλια.

Θερμ.26 C , ph 7,5 , NO3 10 , kh 8 , gh 10 , NO2 και Αμωνία 0.

Μπορείτε να μου πείτε πως θα απαλλαγεί από τους δυσάρεστους εισβολείς ή τι φταίει για την εμφάνισή τους ;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν να είναι πλανάρια,η οποία είναι άκακη (εκτός και άν ο πλυθισμός της ξεφύγει).Στο 99,9% των περιπτώσεων εμφανίζεται όταν υπάρχουν υπολείματα τροφής μέσα στο ενυδρείο.Με επαναλυπτικές αλλαγές νερού και καλό συφωνάρισμα συνήθως εξαφανίζεται.... :D

Link to comment
Share on other sites

Ο ανιψιός μου, όταν τον ρώτησα για την ποσότητα που ταΐζει, μου είπε ότι είναι τόση ώστε σε 2 λεπτά έχει εξαφανιστεί. και τα ταΐζει 1 φορά την ημέρα .θα του πω να κάνει επαναληπτικές αλλαγές νερού, με την σκούπα βυθού να καθαρίζει τα χαλίκια σχολαστικά...και ο θεός βοηθός.

Σ΄ ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...