Jump to content

Τι ψαρι ειναι;


Recommended Posts

Καλη μερα σε ολους,θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα μ αυτο το ψαρακι,το εφεραν στο pet shop αλλα δεν ξερουν και πολλα για αυτο,εψαξα στον atla και το βρηκα αλλα δεν καταλαβαινω και πολλα.

Τα χακτιρηστικα που εγραφε ο atlas ειναι:

Neovespicula deressifrons

Indonesia,Philippines,New Guinea

SD:Unknown

Pelagic egg: 0,8% Salinity

T:22-28 oC

L:10cm

Ph:7 D:3 S:=! F:C

Το ψαρακι τωρα ειναι περιπου 1cm και μοιαζει με σκορπινα ειναι πανεμορφο.

Link to comment
Share on other sites

δεν το έχει ούτε στο google!!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν το έχει ούτε στο google!!!!

Tο ξερω φιλε 'BAKIS' εχω ψαξει παντου κ δεν το εχουν πουθενα,παω τωρα παλι στο pet shop να το ξαναβρω στον atla,μηπως βρω περισοτερα στοιχεια.Παντως ζει σε γλυκο νερο.

Link to comment
Share on other sites

το εχει, για βαλε :(neovespicula depressifrons)

Μπραβο 'tags' αυτο ειναι πηγα μεχρι το pet shop και ειδα οτι ειχα ξεχασει ενα γραμμα ειχα γραψει deressifrons

αντι dePressifrons και εγραφε μεσα οτι ειναι δυσκολο ψαρι,με βαθμο δυσκλειας απο το 1-4 ειναι στο 3,λεει οτι ειναι εξαιρετικα τοξικο ψαρι σε τσιμπιματα η σε δαγκωματα ειναι σαρκοφαγο και μπορει να ζησει με κιχλιδες και με μεγαλα ηρεμα ψαρια.Γνωρηζει καποιος αν μπορω να το βαλω με malawi?

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο 'tags' αυτο ειναι πηγα μεχρι το pet shop και ειδα οτι ειχα ξεχασει ενα γραμμα ειχα γραψει deressifrons

αντι dePressifrons και εγραφε μεσα οτι ειναι δυσκολο ψαρι,με βαθμο δυσκλειας απο το 1-4 ειναι στο 3,λεει οτι ειναι εξαιρετικα τοξικο ψαρι σε τσιμπιματα η σε δαγκωματα ειναι σαρκοφαγο και μπορει να ζησει με κιχλιδες και με μεγαλα ηρεμα ψαρια.Γνωρηζει καποιος αν μπορω να το βαλω με malawi?

καλησπέρα,

σε ποιο pet shop το βρίκες?

κάνε με σκαλάρια?

thanx!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

σε ποιο pet shop το βρίκες?

κάνε με σκαλάρια?

thanx!

Θα σε σταναχωρησω φιλε'skandal' τα βρηκα στο pet center στην Κερκυρα,για παραπανω πληροφορειες περιμενω και γω απο καποιον εδω μεσα.Εγω παντος πηρα 2 και τα εχω σε μια γενηστρα,ειναι πολυ μικρα,αλλα ισως απο τα ποιο ομορφα ψαρακια που εχω δει. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα πληροφορίες εδώ:

http://www.fishbase.gr/Summary/SpeciesSummary.php?id=11767

Το βρηκα φιλε 'aigagros' δε λεει κ πολλα πραγματα μεσα,αλλα καλο κι αυτο.Πριν κανα μηνα μου εφερε ενας φιλος γαριδες διαφανες αυτες που τρωμε τις μικρες για να ταισω τις αφρικανες μου,ηταν ζωντανες και εριξα καμια 10αρια σε ενα 180αρι αδειο που εχω και εριξα και λιγο αλατι παραπανω,εχουν ζησει 2 που ειναι και ζευγαρι.Το καθαρησα και εριξα τα ψαρακια και τις γαριδες μαζι και η πλακα ειναι οτι οι γαριδες ειναι ποιο μεγαλες απ τα ψαρακια.Η πλακα ειναι οτι θελουν να τις φανε αλλα οταν πανε κοντα τρομαζουυν και φευγουν :D ειναι απιστευτα!!! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε να μου πει καποιος τι να τα ταισω γιατι 2 μερες τωρα τους ριχνω φαει για σαρκοφαγα ψαρια και ουτε που το κοιτανε,τους εριξα σημερα cyclops κατεψυγμενους και ουτε αυτα φαγανε.Να ριξω dafnia κατεψυγμενη? η κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα μπορουσε να με βοηθησει καποιος τι να ταισω τα ζωντανα!!! πριν ψοφισουν?ειναι τωρα 5 μερες που τα εχω και δεν τρωνε τιποτα.

Ταισα φιλαρακια,dafnia κατεψυγμενη,cyclops κατεψυγμενους,σκουληκι κοκκινο κατεψυγμενο,γαριδα κατεψυγμενη,και δεν τρωνε τιποτα!!!

Μεχρι και στη θαλασσα σκευτικα να παω να βρω τιποτα "μαμουνια"ζωντανα για να δοκιμασω,απο οτι καταλαβα θελουν κατι ζωντανο.Εχετε καποια λυση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανεις καμια δοκιμη και με κανενα κομματακι καλαμαρακι?

Δεν ξερω τιποτα συγκεκριμμενο απλα επειδη το χρησιμοποιουν σε αλλα σαρκοφαγα.

Λογικα τα ψαρια σου ειναι αγρια πιασμενα οποτε ειναι δυσκολα στο φαγητο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανεις καμια δοκιμη και με κανενα κομματακι καλαμαρακι?

Δεν ξερω τιποτα συγκεκριμμενο απλα επειδη το χρησιμοποιουν σε αλλα σαρκοφαγα.

Λογικα τα ψαρια σου ειναι αγρια πιασμενα οποτε ειναι δυσκολα στο φαγητο...

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου'Zorba_The_Freak' θα παω να αγορασω αν και δεν νομιζω να το φανε,πιστευω οτι,επειδη τα παρατειρησα παρα πολλες ωρες,θελουν κατι ζωντανο να φανε που θα τους κινει το ενδυαφερον,δηλ κατι να κνειτε,παω σε μια κοντινη παραλια να βρω σκουληκι,και οτι αλλο βρω.

θα τα πουμε σε κανα 2 ωρο.

Ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους εφαγαν,σκουληκι για δωλομα ζωντανο,τους το εκοψα σε μικρα κομματακια και το τσακισαν,το σκουληκι πηγε στο βυθο και αρχισε να κινειτε,μολις το ειδαν εγινε"χαμος",του εκαναν επιθεση για να το"σκωτοσουν" :D ,πρωτη φορα βλεπω ψαρι να τρωει με τετοια ταχυτητα και με τετοιο στυλ :wub: τρωνε κατακορυφα και αν δεν κουνηθει το φαει δεν το τρωνε.

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε πρώτα να ενημερωθείς προτού πάρεις το συγκεκριμένο, ψάρι ανήκει στην οικογένεια των σκωρπίδων και θέλει μεγάλη προσοχή όχι πιάσιμο με γυμνά χέρια. Θα σε προκαλέσει ένα τσίμπημα δυνατούς πόνους.

Δυστυχώς είναι δύσκολα ψάρια θέλουν υφάλμυρο νερό και τρώνε μόνο ζωντανή τροφή, πολύ δύσκολα προσαρμόζονται στης κλασικές τροφές. Για αυτό και δεν πολύ πουλιούνται, τα έχω δει να τα πουλανε όλο και όλο 3-4 φορές στην Γερμανία και με προκάλεσαν το ενδιαφέρον και από εκεί τα γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε πρώτα να ενημερωθείς προτού πάρεις το συγκεκριμένο, ψάρι ανήκει στην οικογένεια των σκωρπίδων και θέλει μεγάλη προσοχή όχι πιάσιμο με γυμνά χέρια. Θα σε προκαλέσει ένα τσίμπημα δυνατούς πόνους.

Δυστυχώς είναι δύσκολα ψάρια θέλουν υφάλμυρο νερό και τρώνε μόνο ζωντανή τροφή, πολύ δύσκολα προσαρμόζονται στης κλασικές τροφές. Για αυτό και δεν πολύ πουλιούνται, τα έχω δει να τα πουλανε όλο και όλο 3-4 φορές στην Γερμανία και με προκάλεσαν το ενδιαφέρον και από εκεί τα γνωρίζω.

Δυστηχως στην Κερκυρα που μενω ερχονται σπανια ψαρια της προκοπης και λογο του οτι ειναι η αγορα μικρη,και λιγα κομματια και καταλαβαινεις,"οποιος προλαβε τον κυριον ειδε".Δεν ειχα και πολυ χρονο να το σκευτω και να ψαξω για αυτα,αν και το εκανα απο την πρωτη στιγμη,γιαυτο λοιπον βουτηξα 4 ψαρακια και τωρα παλευω να τα βγαλω περα,οπως πολυ σωστα ειπες και συ Χρηστο.

Το εφαλμυρο ποσο τις %αλατι εχει περιπου ανα λιτρο?

Και κατι αλλο,τι αλλο ζωντανω μπορω να βρω η να φτιαξω?

Link to comment
Share on other sites

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείς να ρωτήσεις τον Bleher.

Link to comment
Share on other sites

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείς να ρωτήσεις τον Bleher.

Εγινε Νικο ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

post-6014-1209316102_thumb.jpgpost-6014-1209316057_thumb.jpgpost-6014-1209316001_thumb.jpgΔειτε και μερικες φωτογραφειες
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία τα ψαρακια σου.μπράβο,είναι πολύ εντυποσιακά!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...