Jump to content

Ερωτήσεις για τεστ νερού


Recommended Posts

Γεια σας! :wub:

Αν κάποιος από εσάς έχει αυτά τα τεστ ας μου απαντήσει στις εξής ερωτήσεις:

1)Το τεστ αμμωνίας της sera δεν έχει ακριβή χρώματα στο χαρτί σε σχέση με του νερού...Μάλλον είναι κίτρινο (το πιο ανοικτό δηλαδή) αλλά φέρνει προς το πράσινο λίγο... Εσείς πώς βγάζετε άκρη; :D

2)Το υγρό τεστ της tetra ΝΟ2 αν και είναι οκ στα χρώματά του έχει στην καρτέλα που δείχνει τα αποτελέσματα έχει χαμηλότερη μέτρηση <0,3. Επειδή είμαι εκεί τί ακριβώς εννοεί; Νιτρώδη από 0,1(που είναι μετρήσιμα) μέχρι 0,2 ή μπορεί να είναι και μηδέν; Να σημειωθεί ότι έχει άλλη μέτρηση για πάνω από 0,3.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ της Tetra χρησιμοποιώ. Προφανώς από το 0,3 και κάτω είναι αμελητέο το ποσοστό νιτρωδών. Από εκεί και πάνω αλλάζει το πράγμα. Εάν διαβάσεις τις οδηγίες θα δεις ότι σου λέει τι σημαίνει η κάθε τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσένα όταν σου βγαίνει απαλό κίτρινο δηλ <0,3 θεωρείς ότι έχεις νιτρώδη μηδέν; Ή γίνεται και τελείως άσπρο το νερό;

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη τιμή που έχω πάρει όσα χρόνια χρησιμοποιώ το εν λόγω τεστ είναι τόσο κίτρινο όσο και η απεικόνιση στο χαρτάκι. άσπρο δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει αφού το αντιδραστήριο είναι κατά βάση κίτρινο.

Όταν σου γίνει κίτρινο κοντολογίς να κοιμάσαι ήσυχη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...