Jump to content

Eπιλογή ψαριών για ενυδρείο 100 λίτρων


Recommended Posts

Τα Kribensis είναι πανέμορφα ψάρια! Στα λίτρα σου μπορείς να βάλεις max 2 ζευγάρια.

Θέλουν πέτρες, ξύλα και ψιλό μη χαλαζιακό χαλίκι για να σκάβουν και βάζουν τα αυγά τους.

Ρίξε μια ματιά ΕΔΩ & ΕΔΩ για περισσότερες πληροφοριές.

Ψάξε και για βιότοπους Ν.Νιγηρίας, Καμερούν για να δείς πως είναι το περιβάλον τους.

Για πέτρες θα ψάξω αύριο!Τα ξύλα περιμένω να τα στείλουν!Όσον αφορά το χαλίκι πόσο ψιλό πρέπει να είναι και τι είδους?Το μη χαλαζιακό ποιον σκοπό εξυπηρετεί?Μηπως θα έχω προβλημα με τα φυτα που μπορεί να βάλω μελλοντικά?

Ευχαριστώ! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν πολύ σαφές όπως το έγραψα.

Το Υδροχλωρικό Οξύ ΔΕΝ πωλείται καθαρό παρά μόνο σε χημικά εργαστήρια.

Στα Super Markets πολείται Aqua Forte το οποίο είναι έτοιμο διάλυμα υδροχλωρικού οξέος με νερό. Υπάρχει σε διαφορετικές περιεκτικότητες 1%, 3% και 10% .

Αυτό που συνέστησα ήταν το τελευταίο σαν πιο ισχυρό.

ΠΡΟΣΟΧΗ ! Είναι πολύ καυστικό!

Να μην έρθει σε επαφή με το δερμα, μάτια και ρούχα.

Πάντα η εργασία να γίνεται σε ανοικτό χώρο, για να μην εισπνέονται οι αναθυμιάσεις.

Πάντα φορόντας χοντρά ελαστικά γάντια (γάντια κουζίνας).

Πάντα μέσα σε σκληρά πλαστικά δοχεία (λεκάνες, κουβάδες).

Μετά καλό ξέπλυμα με καθαρό νερό αλλά όχι να πέσει το καθαρό νερό απότομα στο δοχείο για να μην πεταχτούν σταγώνες έξω.

:wub::D:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Για πέτρες θα ψάξω αύριο!Τα ξύλα περιμένω να τα στείλουν!Όσον αφορά το χαλίκι πόσο ψιλό πρέπει να είναι και τι είδους?Το μη χαλαζιακό ποιον σκοπό εξυπηρετεί?Μηπως θα έχω προβλημα με τα φυτα που μπορεί να βάλω μελλοντικά?

Ευχαριστώ! :wub:

Αν αποφασίσεις να ασχοληθείς με το συγκεκριμένο είδος, καλό θα είναι να ανοίξεις θέμα στην συγκεκριμένη κατηγορία "Κιχλίδες" - "Κιχλίδες Αφρικής" που θα βρείς πολλά έμπειρα άτομα για βοήθεια.

Για το μη χαλαζακό χαλίκι αναφέρομαι σε ότι έχω διαβάσει. Επειδή σκάβουν για να φτειάξουν φωλιές στο χαλίκι, επισημαίνεται ότι το χαλαζιακό εμποδίζει την σωστή ανάπτυξη του γόνου.

Τα φυτά που έχεις διαλέξει μέχρι τώρα δεν έχουν πρόβλημα, μπαίνουν και σε καθαρά ασβεστολιθικά περιβάλοντα.

Link to comment
Share on other sites

Απλά δε θέλω αργότερα που θα έχω ψηθεί περισσότερο να χρειαστεί να αλλάξω υπόστρωμα για να φυτεψω κάτι άλλο!!Βέβαια όλα αυτά πολύ γενικά!Μπορεί να λέω και βλακείες! :wub: Ευχαριστω για την πολύτιμη βοήθεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Απλά δε θέλω αργότερα που θα έχω ψηθεί περισσότερο να χρειαστεί να αλλάξω υπόστρωμα για να φυτεψω κάτι άλλο!!Βέβαια όλα αυτά πολύ γενικά!Μπορεί να λέω και βλακείες! :rasp: Ευχαριστω για την πολύτιμη βοήθεια!!!!

Παρακαλώ :wub:

Αφού δεν έχεις ξεκινήσει ακόμα, διάβαζε όσο μπορείς για τα είδη που σου αρέσουν από ψάρια και φυτά τι χρειάζονται και προσπάθησε να βρείς τους πιθανούς συνδιασμούς.

Δυστυχώς δεν μπαίνουν όλα παντού.

Γι' αυτό πολλοί εδώ έχουν 5-6 ενυδρεία... :D

Link to comment
Share on other sites

Τα Kribensis είναι πανέμορφα ψάρια! Στα λίτρα σου μπορείς να βάλεις max 2 ζευγάρια.

Θέλουν πέτρες, ξύλα και ψιλό μη χαλαζιακό χαλίκι για να σκάβουν και βάζουν τα αυγά τους.

Ρίξε μια ματιά ΕΔΩ & ΕΔΩ για περισσότερες πληροφοριές.

Ψάξε και για βιότοπους Ν.Νιγηρίας, Καμερούν για να δείς πως είναι το περιβάλον τους.

Τα 100 λίτρα σου είναι λίγα για 2 ζεύγη Κριμπενσις.

Βάλε 1 ζευγάρι και μερικά γρήγορα,μικρά ψάρια που να κολυμπούν στα μεσαία και άνω στρώματα του ενυδρείου (π.χ. cherry barbs, hatchets κλπ) για να χρησιμεύσουν ώς dither fishes (ψάρια "ξεκαρφώματος").

Έτσι θα αισθάνονται καλύτερα και πιο ασφαλή τα Κριμπς.

Θα έχεις γέννες και θα αποκτήσεις την εμπειρία ενός απο τα πιο ενδιαφέροντα είδη "γονέων" στον κόσμο του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Τα 100 λίτρα σου είναι λίγα για 2 ζεύγη Κριμπενσις.

Βάλε 1 ζευγάρι και μερικά γρήγορα,μικρά ψάρια που να κολυμπούν στα μεσαία και άνω στρώματα του ενυδρείου (π.χ. cherry barbs, hatchets κλπ) για να χρησιμεύσουν ώς dither fishes (ψάρια "ξεκαρφώματος").

Έτσι θα αισθάνονται καλύτερα και πιο ασφαλή τα Κριμπς.

Θα έχεις γέννες και θα αποκτήσεις την εμπειρία ενός απο τα πιο ενδιαφέροντα είδη "γονέων" στον κόσμο του ενυδρείου.

Ναι τελικά αυτό θα κάνω!Σκεφτόμουν να βαλω τσερι μπαρμπς.Σαν ditcher fishes τι άλλα μπορώ να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

Ναι τελικά αυτό θα κάνω!Σκεφτόμουν να βαλω τσερι μπαρμπς.Σαν ditcher fishes τι άλλα μπορώ να βάλω?

μπορείς να βάλεις και hatchets ( http://animaldiversity.ummz.umich.edu/site..._sternicla.html ) τα οποία είναι ψάρια επιφανείας.

Εγώ θα πρότεινα cherry barbs μόνο και μόνο λόγω εμπειρίας μιας και εγω αυτά "χρησιμοποιώ" και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα.

Μπορείς να βάλεις 5-6 cherry barbs μαζί με το ζεύγος Κριμπς και είσαι "αρχοντας"!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.Οκ θα βάλω 6 τότε.Αν και νομίζω οτι γενικά ενα κοπάδι δεν ειναι γύρω στα 10?Τι περιθωριο έχω?

Link to comment
Share on other sites

Oύτε να το σκεφτείς για αγγελόψαρο.Θα υποφέρει.Αφού απο'τι θυμάμαι ο Πάνος σου'δωσε Κριμπ βάλε και 10 cardinal tetra και είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σπύρο,

Καλά τα λές, αλλά δεν υπάρχει κάτι αμόλυντο σήμερα, στα ποτάμια διοξίνες και απόβλητα από εργοστάσια.

Στην θάλασσα πετρέλαιο και χημικά. Ποιος μας εγγυάται άπό που προέρχονται οι πέτρες στα ενυδρειακά καταστήματα; Οι περισσότεροι από υλικά οικοδομών αγοράζουν. Σε ένα - δύο έχω δεί πέτρες σε σελοφάν με ετικέττα και περιγραφή για το πέτρωμα, αλλά όχι την προέλευση.

Για να μην τρομοκρατήσουμε όμως όλο τον κόσμο, έχω να προτείνω τα παρακάτω.

Καλό βράσιμο ή/και απολύμανση σε πλαστικό δοχείο με διάλυμα υδροχλωρικού οξέως 10% (απαραίτητα τα λαστιχένια γάντια).

Αυτό διαλύει τα κατάλειπα από την επιφάνεια και ανοίγει τους πόρους του πετρώματος.

Έστω κι αν είναι ασβεστολιθικές το να παραμείνουν για λίγο σε υδροχλωρικό θα καθαρίσει την επιφάνεια.

Αφού τοποθετηθούν οι πέτρες στο ενυδρείο και όλα τα υπόλοιπα, χρήση ενεργού άνθρακα 3 - 7 μέρες (ανάλογα την υπομονή) για να τραβήξει ότι μπορεί από βαρυά μέταλα, τοξίνες κλπ. και μετά τα ψάρια.

Αν πρόκειται για πέτρες από την θάλασσα, μόνο από περιοχές που υπάρχουν αχινοί. Το καλύτερο σημάδι για μη μολυσμένα νερά.

Οι πέτρες από την θάλασσα δεν είναι όλες ασβεστολιθικές, αλλά έχουν επάνω μικροοργανισμούς και κοχυλάκια. Η παραμονή τους στο υδροχλορικό θα διαλύσει (κάψει) τα υπολείματα.

Καλό είναι να αποφεύγονται στα γλυκά ενυδρεία.

Συμφωνώ μαζί σου το "γλυκό" πάει με το "γλυκό" αλλά και λίγο αλατάκι ακόμα και στα γλυκά βάζουνε... :D

Σωτήρης

Υ.Γ. Προσοχή απαγορεύεται να βγάζει και να παίρνει κάποιος πέτρες από ποτάμια και θάλασσα. Χρειάζεται ειδική άδεια.

Τελικα η Ελλαδα ειναι η πιο αυστηρη χωρα του κοσμου!

ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ :excl::excl::excl::D:P

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η Ελλαδα ειναι η πιο αυστηρη χωρα του κοσμου!

ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ :excl::excl::excl::D:P

Ναι, αν δεν υπαρχει ο νόμος για να τον παραβεις, δεν χρειαζεται να λαδωσεις μετα. :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν δεν υπαρχει ο νόμος για να τον παραβεις, δεν χρειαζεται να λαδωσεις μετα. :excl:

Απορία :excl:

Το λάδωμα με τι γίνεται;

Με Ηλιέλαιο ;

Με Ορυκτέλαιο ;

Ή με ανάμικτο ; :D

Link to comment
Share on other sites

Oύτε να το σκεφτείς για αγγελόψαρο.Θα υποφέρει.Αφού απο'τι θυμάμαι ο Πάνος σου'δωσε Κριμπ βάλε και 10 cardinal tetra και είσαι οκ.

Στο ενυδρείο έχω τα κριμπς που μου έδωσε ο πανος να ναι καλα...Και 8 τσερυ μπαρμπς.Οσο για τα αγγελοψαρα δε τα σκεφτηκα.Η συζητηση εκεινη ειχε γινει πριν ένα μηνα και....

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο έχω τα κριμπς που μου έδωσε ο πανος να ναι καλα...Και 8 τσερυ μπαρμπς.Οσο για τα αγγελοψαρα δε τα σκεφτηκα.Η συζητηση εκεινη ειχε γινει πριν ένα μηνα και....

Φιλε μου Kalagio ργω τα κριμπσ μου τα εχω μαζι με serpae tetra kai ειναι υπεροχος συνδιασμος. Ειναι ολα μικρα ακομα και δεν ειμαι απολυτος αλλα νομιζω πως εκανα καλη επιλογη. Στο προτεινω :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ομορφο το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...