Jump to content

Sos


Recommended Posts

Παιδια πριν απο 5 λεπτα εκανα αλλαγη νερου απο το ενυδρειακι μου (30 λιτρα) και ειχα μεσα 5 γκαπυ!

Τα 3 γκαπυ μου ητανε καφε προς το γκρι και τα αλλα δυο κοκκινα!

Μετα την αλλαγη το ενα μου γκαπυ (θυλικο) αλλαξε χρωμα και εγινε μοβ! :wub::D

Μηπως ξερεται τι εγινε??

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!

Έγινε επεξεργασία - kota
Link to comment
Share on other sites

Αν το νερό ήταν κρύο, πολύ πιθανό να οφείλεται σ'αυτό, να αποφεύγεις ούτως ή άλλως την μεγάλη απόκλιση στη θερμοκρασία του νερού αλλαγής γιατί τα ψάρια στρεσσάρονται και το ανοσοποιητικό τους πέφτει κατακόρυφα.

Link to comment
Share on other sites

Αν το νερό ήταν κρύο, πολύ πιθανό να οφείλεται σ'αυτό, να αποφεύγεις ούτως ή άλλως την μεγάλη απόκλιση στη θερμοκρασία του νερού αλλαγής γιατί τα ψάρια στρεσσάρονται και το ανοσοποιητικό τους πέφτει κατακόρυφα.

Α μπορει να ειναι και απο αυτο γιατι πριν αλλαξω το νερο ηταν στους 25,5 βαθμους C και μετα που το αλλαξα ηταν στους 23!

Εγω νομιζα οτι μπορει να ηταν και επειδη εχω σκουροχρωμο χαλικη απο αυτο!

Μου ειχε ξανα γινει αυτο με ενα αλλο Γκαπυ (αρσενικο) απο μπλε ειχε γινει γκρι και μετα απο 1 εβδομαδα ψωφισε :rasp::rasp::unsure:

Μακαρι να μην παθει τιποτα ειναι και εγκυος το μικρο μου! :rasp: (τι το μικρο μου το ποιο μεγαλο απο ολα ειναι) :wub::D:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Α μπορει να ειναι και απο αυτο γιατι πριν αλλαξω το νερο ηταν στους 25,5 βαθμους C και μετα που το αλλαξα ηταν στους 23!

Εγω νομιζα οτι μπορει να ηταν και επειδη εχω σκουροχρωμο χαλικη απο αυτο!

Μου ειχε ξανα γινει αυτο με ενα αλλο Γκαπυ (αρσενικο) απο μπλε ειχε γινει γκρι και μετα απο 1 εβδομαδα ψωφισε :rasp::rasp::unsure:

Μακαρι να μην παθει τιποτα ειναι και εγκυος το μικρο μου! :rasp: (τι το μικρο μου το ποιο μεγαλο απο ολα ειναι) :wub::D:rasp:

'kota' καλημέρα.

Με το "μακαρι να μην παθει τιποτα" που λες δεν σημαίνει ότι πρέπει να το αφήσεις και στη μοίρα του.

Αν το παρακολουθείς καθημερινά και παρατηρήσεις κάτι περίεργο ή τίποτα σημαδάκια ή να μην τρώει μπορείς

επεμβαίνοντας να το σώσεις.

Link to comment
Share on other sites

'kota' καλημέρα.

Με το "μακαρι να μην παθει τιποτα" που λες δεν σημαίνει ότι πρέπει να το αφήσεις και στη μοίρα του.

Αν το παρακολουθείς καθημερινά και παρατηρήσεις κάτι περίεργο ή τίποτα σημαδάκια ή να μην τρώει μπορείς

επεμβαίνοντας να το σώσεις.

Tωρα που μο το λες το βλεπω λιγο........ οταν παω κοντα στο ενυδρειο τρεχει απο εδω τρεχει απο εκει και ειναι σαν να τρελενεταΙ!

Α και επανυλθε στο φυσικο του χρωμα! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Αντε και καλές γέννες!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αντε και καλές γέννες!!!!!!!!!!!!!!

Eυχαριστω πολυ :wub::D τα εχω 1 μηνα εγκυες νομιζω γιατι απο τοτε βλεπω τα μαυρα σημαδακια στην κοιλια τους και ακομα τιποτα!

Τι γινεται ποσο καιρο θελουν??

Α και 5 Γκαπυ ειναι λιγα για το ενυδρειο μου η μηπως ειναι πολλα??

Θα μου συνιστουσατε να εβαζα κανα 2-3 ακομα??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη και βαλε την μανα μονη σε ενα ενυδρειο για την ολοκληροση της γεννας. Εγω νομιζω οτι δεν πρεπει να βαλεις αλλα , αλλωστε μολης γεννησουν δεν θα εχεις που να τα βαλεις ! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη και βαλε την μανα μονη σε ενα ενυδρειο για την ολοκληροση της γεννας. Εγω νομιζω οτι δεν πρεπει να βαλεις αλλα , αλλωστε μολης γεννησουν δεν θα εχεις που να τα βαλεις ! :wub:

Οκ θα την βαλω στο 15 λιτρο μου !

Α να ρωτησω και κατι αλλο??

Ενας φιλος μου εχει και αυτος ενα 30 λιτρο και θελει να βαλει μεσα Neon ποσα μπορει να βαλει???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Link to comment
Share on other sites

Ενας γενηκος κανονας ειναι 1 ποντος ψαριου ανα 2 περιπου λιτρα νερου , το ψαρι πρεπει να υπολογιζεται στο τελικο του μεγεθος ! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Ενας γενηκος κανονας ειναι 1 ποντος ψαριου ανα 2 περιπου λιτρα νερου , το ψαρι πρεπει να υπολογιζεται στο τελικο του μεγεθος ! :wub:

Και ενας δευτερος κανονας σωστης και απροβληματιστης διατηρησης ψαριων :

Τα κοπαδοψαρα (σαν τα neon) να μην διατηρουνται σε κοπαδια μικροτερα των 8-10 ατομων.

Δηλαδη 8 ψαρια επι 5 εκατοστα που γινεται το καθενα, ισον 40 επι 1,5 λιτρο νερο (για μικρα ψαρια) ισον 60 λιτρα νερο ενυδρειο με τη χασουρα χαλικι, καπακι κλπ ισον 80 λιτρα ογκος ενυδρειου :D

Στο 30αρι διατηρειται πολυ ομορφα και ανετα, ενας μονομαχος μονος του με φυτα και ενα-δυο ξυλα, φιλτρακι, θερμαντηρα και θερμομετρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...