Jump to content

Ξεκιναω νεο ενυδρειο με κιχλιδες


asteris_veroia

Recommended Posts

εχω ενα 65 λιτρα ενυδρειο και θελω να βαλω κιχλιδες μεσα.τι θα χρειαστω για υποστωμα;φυτα να βαλω;post-7551-1209584338_thumb.jpg αυτο ειναι το ενυδρειο

post-7551-1209584380_thumb.jpg εχω μεσα μια μικρη τετοια κιχλιδα.τι αλλες μπορω να βαλω;;;ειναι αμερικανικες ή αφρικανικες;

Link to comment
Share on other sites

geia sou.

Link to comment
Share on other sites

Τη κιχλίδες θέλεις να βάλεις Μαλάουι, Τανγκανίκα, ή αμερικάνες,

Βασικά μόνο αμερικανικές νανο κιχλίδες μπορείς να βάλεις και από Τανγκανίκα Neolamprologus caudopunctatus

Link to comment
Share on other sites

θελω κιχλιδες που να τεριαζουν με την παραπανω που εχω στην φωτο.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως αν εχεις ζευγαρι απο αυτες ειναι θανατηφορες σε περιοδο γεννας,ειναι δυσκολο να βαλεις κι αλλα ψαρια μαζι τους σε αυτα τα λιτρα.Εαν δεν ειναι ζευγαρι,κανε το και θα δεις σιγουρα και γεννες...

Link to comment
Share on other sites

μπορω δηλαδη να βαλω αλλες αν εχω μονο αυτη και οχι αλλη ίδια.τι κιχλιδες τεριαζουν μαζι της ;;;

Link to comment
Share on other sites

τι κιχλιδες τεριαζουν με αυτην αν ειναι μονο ενα ατομο;;;

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα 65 λιτρα ενυδρειο και θελω να βαλω κιχλιδες μεσα.τι θα χρειαστω για υποστωμα;φυτα να βαλω;post-7551-1209584338_thumb.jpg αυτο ειναι το ενυδρειο

post-7551-1209584380_thumb.jpg εχω μεσα μια μικρη τετοια κιχλιδα.τι αλλες μπορω να βαλω;;;ειναι αμερικανικες ή αφρικανικες;

Φιλε μου γεια σου...

Απο αυτες τις κιχλιδες εχω και εγω ζευγαρι και μου γεννησαν πριν λιγες μερες.. Οπως ειπε και φιλος venom εναι θανατηφορες σε περιοδο γενας.. Το επαθα.. Θα το θεωρεις παραξενο αλλα εγω πριν γεννησουν τις ειχα και συγκατοικουσαν με tiger barb και ηταν ολα μια χαρα.. 1 μερα πριν την γεννα σκοτωσαν τα tiger.. Αρα δεν σου συστηνω συγκατοικιση.. Σου συστηνω να πιασεις μια ενηλικη θυληκια και σε διαστημα μικροτερο απο μηνα θα δεις και εσυ μικρα..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου γεια σου...

Απο αυτες τις κιχλιδες εχω και εγω ζευγαρι και μου γεννησαν πριν λιγες μερες.. Οπως ειπε και φιλος venom εναι θανατηφορες σε περιοδο γενας.. Το επαθα.. Θα το θεωρεις παραξενο αλλα εγω πριν γεννησουν τις ειχα και συγκατοικουσαν με tiger barb και ηταν ολα μια χαρα.. 1 μερα πριν την γεννα σκοτωσαν τα tiger.. Αρα δεν σου συστηνω συγκατοικιση.. Σου συστηνω να πιασεις μια ενηλικη θυληκια και σε διαστημα μικροτερο απο μηνα θα δεις και εσυ μικρα..

Βέβαια σκέψου ότι οι εν λόγω κιχλίδες, γεννούν χειρότερα απο κουνέλια.

Οπότε θα αποκτήσεις μέσα σε ελάχιστο καιρό εκατοντάδες μικρά ψαράκια τα οποία δεν θα ξέρεις τί να κάνεις μιας θα πρέπει να τα βγάλεις απο μέσα λόγω λίγων λίτρων.

Έχε το και αυτό υπόψιν σου.

Link to comment
Share on other sites

πως θα καταλαβω αρσενικο και θυληκο;;;

Link to comment
Share on other sites

post-7551-1210018927_thumb.jpgpost-7551-1210018824_thumb.jpg οριστε η κιχλιδα μου.ειναι αρσενικη η θυλικια;
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα 65 λιτρα ενυδρειο και θελω να βαλω κιχλιδες μεσα.τι θα χρειαστω για υποστωμα;φυτα να βαλω;post-7551-1209584338_thumb.jpg αυτο ειναι το ενυδρειο

post-7551-1209584380_thumb.jpg εχω μεσα μια μικρη τετοια κιχλιδα.τι αλλες μπορω να βαλω;;;ειναι αμερικανικες ή αφρικανικες;

εγω παντως στο 60αρι που εχω το εκανα 8αλλασινο με κιχλιδουλες μεσα :excl: με πετρες απο ποτιδαια Χαλκιδικης βρασμενες πολυ μα παρα πολυ καλα... και μιλαμε η κιχλιδες που υποψιν ειναι μια mix tanganikas mazi me ena trofeus ειναι μεσα στην τρελη χαρα εχουnε και γω δεν χερω ποσες φωλιες και με σταματησανε αμεσα οι καυγαδες ισως ειναι ενα πραγμα που δεν το περιμενα καν απλα με αρεσουνε τα πειραματα :D και ειδα οτι με αυτες τις πετρες εχω και τελιες μετρησεις χωρις να χασω το παραμικρο
Link to comment
Share on other sites

αρσενικια με μοιαζει εμενα εστω και αν δεν φαινετε καλα στην foto

φιλε μου για να καταλαβεις αρσενικια απο 8υλικια απλα παρατηρησε το επανω πτερυγιο αν ειναι μιτερο ειναι αρσενης αν δεν ειναι μιτερο ειναι η πε8ερα μου :D
Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα τι εννοεις;;;

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα τι εννοεις;;;

ειναι μυτερο? ειναι αρσενικο ... Ειναι λιγο στρογγυλεμενο ειναι 8υλικια

Έγινε επεξεργασία - jeronimo_greece
Link to comment
Share on other sites

Η θυληκια εχει κοκκινοπο θωρακα-στηθος ενω ο αρσενικος οχι...

Link to comment
Share on other sites

ok εμενα ειναι αρσενικο τελικα.θα βαλω και μια θυλικια.μηπως την χτυπισει;;;

Έγινε επεξεργασία - asteris_veroia
Link to comment
Share on other sites

μηπως την χτυπισει;;;

όχι!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

όχι!!!!!!!!!

Oχι τι????

να μην βαλει?

η να βαλει και δεν θα εχει προβλημα?

λιγη κατατοπιστικη να ειμαστε προς τις αποριες των αλλων!!!!!

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν θα εχει προβλημα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η θυληκια εχει κοκκινοπο θωρακα-στηθος ενω ο αρσενικος οχι...

:D

Για μένα το πιο καλό κριτήριο είναι το παραπάνω. Η θηλυκιά αρχίζει να κοκκινίζει μέρες πριν ετοιμαστεί να γεννήσει. Αν έχεις μόνο ένα και είναι σχετικά μικρό σε μέγεθος δύσκολα θα σιγουρέψεις το φύλο του.

Αν θες μπορώ να σου δώσω (δωρεάν εννοείται) μερικά μικρά (περίπου 2-3 cm) την επόμενη φορά που θα περάσω από Βέροια. Στείλε πμ.

Για φωλιά βάλε μέσα ένα πιθάρι, όχι μικρό όμως, κάποιο κομμάτι ξύλο και για φυτά μάλλον κάποιο ψεύτικο γιατι τα αληθινά δεν θα αντέξουν. Υπόψη αυτές οι κιχλίδες είναι ζεβράκια Archocentrus nigrofasciatus (Convict cichlid).

Έγινε επεξεργασία - lingistis
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Tα θυληκα επειδη ειχα για πολυ καιρο Convicts εχουνε ΠΑΝΤΑ χρυσαφι χρωμα στην κοιλια τους και στα πτερυγια τους ΕΣΤΩ και λιγο αλλα το εχουν ΠΑΝΤΑ απο πολυ μικρα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους...

Η κιχλίδα που έχεις είναι μάλλον αμερικάνικη Convict cichlid.

Και πρέπει να είναι αρσενικός!

Εγώ ξεχωρίζω το φύλλο από το χρώμα ο αρσενικός είναι εντελώς ασπρόμαυρος, ενώ η θηλυκιά έχει λίγο πορτοκαλί στις ασπρες ρίγες στο κάτω μέρος του σώματός της.

Είχα ένα ζευγάρι στο κοινωνικό με νανοκιλιδες και να φανταστεις πριν ακόμα να φτάσουν σε ηλικία αναπαραγωγής κανανε τόσο τσαμπουκά που αναγκάστηκα και τις έδωσα πολύ νωρίς!

Θα σου πρότεινα να κρατήσεις αυτό που έχεις και να βάλεις και κανα κοπαδάκι black phantom ή zebra danio (εγώ προτειμώ τα long fin leopard από αυτότο είδος) :P

Όσο για φυτά καμια vallisneria, anubia, cryptocoryne, hygrophyla polysperma κ.ά.

Καλή επιτυχία! :glare:

και μόλις τελειώσεις το στήσιμοι κάνε και μια παρουσίαση αν θες! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...