Jump to content

ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΔΕΗ


Recommended Posts

Μιας και προσπαθω να δω/εξετασω ολες τις παραμετρους ενος θαλασσινου ενυδρειου, η ερωτηση μου ειναι απλη (και λογικη)...

Τι διαφορα εχετε ανα λογαριασμο (αυξηση σε ευρω) εσεις που εχετε θαλασσινο ενυδρειο??

Link to comment
Share on other sites

το καλύτερο του έχεις να κάνεις είναι να υπολογίσεις τα watt και τις ώρες λειτουργίας της κάθε συσκευης του ενυδρείου για να δεις πόσες κιλοβατώρες καταναλώνει το ενυδρείο σου

η τιμή της κιλοβατώρας κλιμακώνετε ανάλογα με τη συνολική κατανάλωση , πρακτικά αυτό σημαίνει ότι το κόστος του ενυδρείου σε ένα μεγάλο σπίτι είναι μεγαλύτερο από ότι σε ένα μικρό ..

ο λογαριασμός της ΔΕΗ τα γράφει αναλυτικά :wub:

Link to comment
Share on other sites

το κόστος του ενυδρείου σε ένα μεγάλο σπίτι είναι μεγαλύτερο από ότι σε ένα μικρό ..

ο λογαριασμός της ΔΕΗ τα γράφει αναλυτικά :wub:

160 τ.μ. ειναι καλα? :D:rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

δηλ εγω εχω βγαλει οτι θελω 4500 βατ το 24 ωρο

πως μπορω να το κανω αυτο σε ευρω???

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θελει να πει ο Τασος ειναι οτι η τιμη της κιλοβατωρας δεν ειναι σταθερη και ενα μεγαλο σπιτι καταναλωνει ποιο πολυ ρευμα διοτι εχει περισοτερες συσκευες (π.χ. λαμπες ) απο ενα μικροτερο .

Αρα αυτο το σπιτι θα πληρωνει ποιο ακριβα το ρευμα .

Και γι αυτο δεν ξερουμε και δεν μπορουμε να πουμε .

Δες ομως το λογαριασμο της ΔΕΗ που σου γραφει ποσο σου χρεωνει τη κιλοβατωρα .

Link to comment
Share on other sites

Δες ομως το λογαριασμο της ΔΕΗ που σου γραφει ποσο σου χρεωνει τη κιλοβατωρα .

και μετα,μπορεις να τους κανεις μυνηση,να τους στειλεις εξωδικα κλπ...αφου πρωτα συνελθεις απο τους μωλοπες που επαθες λιποθυμοντας και πεφτωντας απο τις σκαλες του νοσοκομειου οπου και σε μετεφεραν,σκεφτομενος την εξαρθρωση ωμου που σου συνεβηκε λιγη ωρα νωριτερα,μη μπορωντας να αντεξεις το δυσβασταχτο χρεος που διογκωθηκε τους τελευταιους 6 μηνες στη δεη,και η οποια δεν εκανε δεκτο τον διακανονισμο που της αντιπροτεινες για την εξοφληση και ετσι σε εξαναγκασε να πηδηξεις απο τον τεταρτο οροφο.......ουφφφφ.......... :D:excl::excl::D:excl::P

**με ολο το σεβασμο αγαπητε μου φιλε,μια πλακιτσα ετσι για να γελασουμε και λιγουλακι...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήθελα να πω. Αν ήξερε κανείς την τιμή θα κάναμε εύκολα τον υπολογισμό

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν εθεσα σωστα το ερωτημα μου.....

Αυτο που ζηταω να μαθω ειναι το εξης: π.χ. Πληρωνα ΔΕΗ 150 ευρω , εβαλα ενυδρειο θαλασσινου και τωρα πληρωνω 200 ευρω.

Δεν ψαχνω το ακριβες ποσο (δηλ. 23.45 ευρω ανα λογ/σμο)

Και για να γινω πιο κατανοητος ακομα, προσπαθω να βρω ολες τις παραμετρους και εξοδα συντηρησης ενος θαλασσινου ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να δεις ποσα βατ καταλαλωνουν οι συσκευες σου.Το ποσο σε χρεωνει την κιλοβατωρα η δεη θα το δεις στο λογαρισμο της .Το κοστος ειναι κλιμακουμενο πρεπει να υπολογισεις και το νυχτερινο αμα εχεις με αλλη χρεωση και μετα ειναι ευκολο να βρεις ποσο επιπλεον θα χρεωνεσαι με την λειτουργια του ενυδρειου σου

Link to comment
Share on other sites

Αν και το θεμα ξεκινησε απο 'μενα για να υπολογισω στο περιπου ποσο αυξηση μπορει να εχουμε σε ενα σπιτι με 1 επιπλεον ενυδρειο θαλασσινου νερου της ταξης των 160-180 lt, κατεληξα στα παρακατω συμπερασματα (ελπιζοντας οτι ειναι και σωστα):

1) θερμοστατης 150 watt x 12 ωρες τουλαχιστον (μιας και δεν δουλευει συνεχεια): 1.800 watt ανα ημερα.

2) αντλια skimmer (π.χ. eheim 1250: 28 watt x 24 ωρες: 672 watt ανα ημερα

3) κυκλοφορητες (π.χ. 2 koralia nano 3) 2 x 5.5 watt x 24 ωρες: 264 watt ανα ημερα

4) φωτισμος (π.χ. M.H 150 watt) 150 watt x 10 ωρες: 1500 watt ανα ημερα

Εχουμε δηλαδη τουλαχιστον 4.236 watt/24 ωρες ή 4,236 kwh (ανα ημερα).

Λογικα η ετησια χρεωση θα ειναι 4,3 kwh χ 365 ημερες=1.570 kwh.

Η πρωτη κλιμακα της τιμης της κιλοβατωρας (kwh) (αυτο το βλεπουμε απο τον λογ/σμο της ΔΕΗ) ειναι 0,08196 ευρω. Και εχουμε και λεμε..............

1.570 kwh x 0.08196 ευρω=130 ευρω x 9% ΦΠΑ=141,70 ευρω ανα ετος.

Αν υποθεσουμε οτι ολα τα παραπανω ειναι (θεωρητικα τουλαχιστον) σωστα μιλαμε για μια χρεωση της ταξης των 140 ευρω τουλαχιστον σε ετησια βαση.

Εκτος βεβαια και ειμαι τελειως λαθος :D και σας ζαλιζω τζαμπα....

Ας μου πει καποιος αν το σκεπτικο μου ειναι σωστο ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

-Ολα σωστα απλα πρεπει να βαλεις την μεγαλυτερη χρεωση που εχεις στο λογαριασμο της ΔΕΗ αφου τα ενυδρεια μας ειναι το "παραπανισιο" στο σπιτι...

Link to comment
Share on other sites

-Ολα σωστα απλα πρεπει να βαλεις την μεγαλυτερη χρεωση που εχεις στο λογαριασμο της ΔΕΗ αφου τα ενυδρεια μας ειναι το "παραπανισιο" στο σπιτι...

Ακριβως :D

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω παντος με ενα 125λτ εχω το διμηνο αυξηση γυρο στα 40-45 ευρο αυτο εχω δει!!!Ελπιζω να σε βοηθησα!!

Link to comment
Share on other sites

Nα ένα αρχείο σε excel για να υπολογίσετε την κατανάλωση ρεύματος στο ενυδρείο σας.

DEH.xls

Link to comment
Share on other sites

Nα ένα αρχείο σε excel για να υπολογίσετε την κατανάλωση ρεύματος στο ενυδρείο σας.

Πολυ καλο :D

Να 'σαι καλα

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό Δημήτρη!

Θα πρέπει να υπολογιστεί ότι η τιμή της KWh, αυξάνει όσο αυξάνει η κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη εξαιρετικό !!!

:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εδω και οι χρεωσεις τις ΔΕΗ

http://www.dei.gr/Documents/timologia1.12.07XT.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...