Jump to content

Βοήθεια σχετικά με χρυσόψαρο


Recommended Posts

Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά!!!!

Έχω ένα μικρό ενυδρείο με 2 χρυσόψαρα. Εχθές μετά το φαγητό τους (περίπου 10-20 λεπτά μετά) το ένα ψαράκι είχε πρόβλημα να μείνει στα χαμηλά. Μόλις σταματούσε να κουνάει πτερύγια ανέβαινε σαν φυσαλίδα επάνω!!! Προσπαθούσε το καημένο να κρατηθεί χαμηλά αλλά με πολύ ζόρι. Αυτό το παρατήρησα κατά τις 8:00 το βράδυ. Κατά τις 2:30 ξημερώματα πήγα να τσεκάρω να δω τι γίνεται και το βρήκα στον πάτο του ενυδρείου να κοιμάται κανονικά. Σήμερα το πρωί φαίνεται ότι είναι σαφώς καλύτερα από εχθές αλλά διαπιστώνω μια πολύ μικρή "άνωση" πάλι. Τι συναίβει και γιατί μπορεί να συναίβει? Πρέπει να ανυσηχώ για κάτι και πώς μπορώ να το αποφύγω στο μέλλον?

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

πολλες φορες ειναι οργανικο το προβλημα.

μηπως εριξες αρκετο φαγητο μεσα.?

καθε ποτε αλλαζεις νερο..?

καποια αλλα στοιχεια να μας δωσεις...?

Link to comment
Share on other sites

Xριστός Ανέστη φίλε!!

Όταν λες μικρό ενυδρείο τι εννοείς?Εννοώ έχει φίλτρο,πόσα λίτρα είναι?έιναι στρωμένο?Αν έχεις κάνει και μετρήσεις αμωνιας,νιτρικών,κλπ θα Βοηθούσε για μια σωστότερη συμβουλη..

Κατά την προσωπική μου άποψη

1 Μή ταίζεις για 2 μερες τα ψαράκια και την 3 δώσε τους να φάνε βρασμένο αρακά..γενικα ν ταιζεις τα ψαράκια 1 φορα την ημέρα 6 φορές την εβδομάδα με ποσότητα που μπορουν να την φάνε σε 2 λεπτα.(περιπου 6 φυλλαράκια).

2.Προμηθεύσου ενυδρειακό αλάτι απο πετ σοπ.αν δεν βρείς,πάρε τυροκόμικο.

3.Αν το ενυδρείο σου ειναι αστρώτο(το εχεις λίγοτερο απο μήνα)ή ειναι μικρό <50 λίτρα κάνε άμεσα μία τώρα και μετά συχνές αλλαγές νερού.

4.Δωσε τα στοιχεία που σου ζήτησα και πίο εμπειρα ατομα απο εμενα και εγω οσο μπορω θ σε βοηθησουμε.

5.Μην πανικοβάλλεσαι!!!!

Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά!!!!

Έχω ένα μικρό ενυδρείο με 2 χρυσόψαρα. Εχθές μετά το φαγητό τους (περίπου 10-20 λεπτά μετά) το ένα ψαράκι είχε πρόβλημα να μείνει στα χαμηλά. Μόλις σταματούσε να κουνάει πτερύγια ανέβαινε σαν φυσαλίδα επάνω!!! Προσπαθούσε το καημένο να κρατηθεί χαμηλά αλλά με πολύ ζόρι. Αυτό το παρατήρησα κατά τις 8:00 το βράδυ. Κατά τις 2:30 ξημερώματα πήγα να τσεκάρω να δω τι γίνεται και το βρήκα στον πάτο του ενυδρείου να κοιμάται κανονικά. Σήμερα το πρωί φαίνεται ότι είναι σαφώς καλύτερα από εχθές αλλά διαπιστώνω μια πολύ μικρή "άνωση" πάλι. Τι συναίβει και γιατί μπορεί να συναίβει? Πρέπει να ανυσηχώ για κάτι και πώς μπορώ να το αποφύγω στο μέλλον?

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και οφείλω να σας ενημερώσω ότι σήμερα το πρωί το ψαράκι μας ήρθε στα ίσια του :D

Το ενυδρείο είναι ένα μικρό 15λιτρο ακρυλικό με εξωτερικό φίλτρο (είναι της Penn-Plax NW45) και το έχουμε πάνω από μήνα. Μετρήσεις δεν έχω κάνει ακόμα αλλά σκοπεύω σύντομα να πάρω ένα μικρό κιτ. Μπορεί και να κάνω λάθος αλλά νομίζω ότι κάπου διάβασα ότι μπορούν να ρουφήξουν αέρα την ώρα που τρώνε και να μπλοκάρει η "φούσκα" τους.... δεν ξέρω πάντως το περιστατικό συνέβη 10 λεπτά μετά το φαγητό του....

Σας ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο που μου διαθέσατε.

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

To ενυδρειο σου ειναι μικρο για δυο χρυσοψαρα,θελεις ενυδρειο 60 λιτρων το λιγοτερο.Την τροφη

πριν την ριξεις μουλιαζε την πρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...