Jump to content

Σκουλίκια???


Recommended Posts

Στο 75άρι ενυδρείο, που χρησιμοποιώ προς το παρόν ως γεννήστρα για ancistrus sp3, παρατήρησα πριν 2-3 μέρες που έκανα καθάρισμα στο εσωτερικό φίλτρο (BluWave05) πως μέσα στα υλικά υπήρχαν κάτι μικρά σκουλικάκια μήκους 0,5-1,5cm, λευκά και λεπτά σαν πολύ ψιλή πετονιά. Σήμερα παρατήρησα πως αυτά τα σκουλικάκια (που έχουν σπιροειδή κολύμβηση-σαν το DNA) υπάρχουν και μέσα στο ενυδρείο ελεύθερα. Δεν είναι πολλά αλλά υπάρχουν...

Το ενυδρείο έχει ένα ζευγάρι Ancistrus sp3, καμιά 50αριά μικρά, 2 μικρά Botia kubotai, 2 ρίζες, μια Anubia και 6 "κλαδάκια" κερατόφυλλα" να επιπλέουν.

Να ανησυχώ;;;;

Ξέρει κανείς τί είναι;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα...

Το ενυδρείο έχει επίσης 3 Gold Apple Snails και 6 γαριδούλες Japonica....

Link to comment
Share on other sites

...Planaria

Αλλαγή νερού και καθαρισμό του ενυδρείου από οργανικά, και θα είσαι οκ...:D

Link to comment
Share on other sites

...Planaria

Αλλαγή νερού και καθαρισμό του ενυδρείου από οργανικά, και θα είσαι οκ...:excl:

Αλλαγή νερού σε τί ποσοστό και "καθαρισμό του ενυδρείου από οργανικά" με ποιον τρόπο;;; Μήπως με άνθρακα;;; :D

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Στο Google που έβαλα "Planaria" μου έβγαλε κάτι σκουλίκια αρκετά ποιο χοντρά από τα δικά μου. Τα δικά μου είναι τουλάχιστον 10 φορές ποιο μικρά. Εκτός κι αν αυτή είναι η εξέλιξη αυτών που έχω....

Τελικά στη "γεννηστρα" μου έχουν αναπτυχθεί τα πλέον κουφά είδη :D

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου έγραψε ο Husky_Jim, πρέπει να είναι planaria.

Κάνε κανονικές αλλαγές νερού 25-30% (αντιχλώριο κλπ) κάθε 2-3 μέρες και σκούπισμα του βυθού ΚΑΛΟ με σκούπα βυθού και θα τα ξεφορτωθείς πολύ σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου έγραψε ο Husky_Jim, πρέπει να είναι planaria.

Κάνε κανονικές αλλαγές νερού 25-30% (αντιχλώριο κλπ) κάθε 2-3 μέρες και σκούπισμα του βυθού ΚΑΛΟ με σκούπα βυθού και θα τα ξεφορτωθείς πολύ σύντομα.

Το ξεκίνησα ήδη. Ούτως ή άλλως λόγο μικρών κάνω αλλαγή στο 30% κάθε 2 μέρες. Ελπίζω να εξαφανιστούν... Επίσης επλίζω να μην αργήσουν να μου στείλουν το νέο φίλτρο γιατί έχω την εντύπωση πως δημιουργήθηκαν λόγο χαμηλής ροής νερού!

Thanxxx!

Link to comment
Share on other sites

Μην ταιζεις δυο με τρεις ημερες και μετα ριχνε λιγη τροφη μεχρι να εξαφανισθει η planaria.

Link to comment
Share on other sites

Στο 75άρι ενυδρείο, που χρησιμοποιώ προς το παρόν ως γεννήστρα για ancistrus sp3, παρατήρησα πριν 2-3 μέρες που έκανα καθάρισμα στο εσωτερικό φίλτρο (BluWave05) πως μέσα στα υλικά υπήρχαν κάτι μικρά σκουλικάκια μήκους 0,5-1,5cm, λευκά και λεπτά σαν πολύ ψιλή πετονιά. Σήμερα παρατήρησα πως αυτά τα σκουλικάκια (που έχουν σπιροειδή κολύμβηση-σαν το DNA) υπάρχουν και μέσα στο ενυδρείο ελεύθερα. Δεν είναι πολλά αλλά υπάρχουν...

Το ενυδρείο έχει ένα ζευγάρι Ancistrus sp3, καμιά 50αριά μικρά, 2 μικρά Botia kubotai, 2 ρίζες, μια Anubia και 6 "κλαδάκια" κερατόφυλλα" να επιπλέουν.

Να ανησυχώ;;;;

Ξέρει κανείς τί είναι;;;;

οπως σε ειπανε φιλε μου ειναι πλαναρια απλα ειναι πολυ δυσκολο να τα εξωλο8ρευσεις ακομα και με αλλαγες νερου το καλιτερο ειναι ενα βραδυ και πριν κλεισεις τα φωτα του ενυδρειου σου κρεμασε σε μια γωνια ενα κομματι κρεας η λιγο συκωτι και αν εισαι τυχερος που μαλλον 8α εισαι το πρωι 8α τα βρεις ολα εκει η εστω τα περισσοτερα να τρωνε οποτε τα αποβαλλεις ευκολα. Τα πλαναρια ειναι μια απειλη σοβαρη για ενυδρειο και μαλιστα ακομα πιο σοβαρη απο σαλιγγαρια πολυ δυσκολη η εξοντωση τους αλλα οχι ακατορ8ωτη Τρωνε οτι βρουνε και αρεσκωνται στα αυγα των ψαριων δεν πειραζουν ενηλικα ψαρια και παλι καλα δηλαδη... αλλα ειπαμε που αλλου ειναι απειλη :D Βγαινουνε τσαρκουλα βραδυ και κρυβονται βα8ια στον βυ8ο οποτε και αλλαγες νερου να κανεις ειναι αχρηστες δεν τα επηρεαζει τπτ ισως σε ενα βα8μο αν δεν ταισεις οπως σε ειπανε να κανεις κατι αλλα πιστευω οτι και παλι 8α εχεις προβλημα γιατι και αυτα αντεχουνε οσο τα αλλα σε μη σιτιση οποτε μπρος γκρεμος και πισω ρεμα δοκιμασε αυτο που σε ειπα ειναι μια καλη λυση

Έγινε επεξεργασία - jeronimo_greece
Link to comment
Share on other sites

οπως σε ειπανε φιλε μου ειναι πλαναρια απλα ειναι πολυ δυσκολο να τα εξωλο8ρευσεις ακομα και με αλλαγες νερου το καλιτερο ειναι ενα βραδυ και πριν κλεισεις τα φωτα του ενυδρειου σου κρεμασε σε μια γωνια ενα κομματι κρεας η λιγο συκοτι και αν εισαι τυχερος που μαλλον 8α εισαι το πρωι 8α τα βρεις ολα εκει η εστω τα περισσοτερα να τρωνε οποτε τα αποβαλλεις ευκολα. Τα πλαναρια ειναι μια απειλη σοβαρη για ενιδρειο και μαλιστα ακομα πιο σοβαρη απο σαλιγγαρια πολυ δισκολη η εξοντωση τους αλλα οχι ακατορ8ωτη Τρωνε οτι βρουνε και αρεσκωνται στα αυγα των ψαριων δεν πειραζουν ενηλικα ψαρια και παλι καλα δηλαδη αλλα ειπαμε που αλλου ειναι απειλη :D

Όταν λές κρέας ή συκώτι, πως ακριβώς το εννοείς;;;

Δηλαδή, τί προεργασία θέλουν αυτά πρώτα;;;

Πολαπλασιάζονται εύκολα και γρήγορα;;; Ρωτάω γιατί έχω δει ελάχιστα και μάλιστα σήμερα δεν είδα κανένα!

Επειδή έχω μικρά μέσα στο ενυδρείό, μήπως τα κρεατικά τα επηρεάσουν;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λές κρέας ή συκώτι, πως ακριβώς το εννοείς;;;

Δηλαδή, τί προεργασία θέλουν αυτά πρώτα;;;

Πολαπλασιάζονται εύκολα και γρήγορα;;; Ρωτάω γιατί έχω δει ελάχιστα και μάλιστα σήμερα δεν είδα κανένα!

Επειδή έχω μικρά μέσα στο ενυδρείό, μήπως τα κρεατικά τα επηρεάσουν;

αν δεν ειδες κανενα τοτε περιμενε μην κανεις τπτ ακομα.. παντως πολλαπλασιαζονται σε μεγαλο βα8μο οχι ομως πολυ γρηγορα. Δεν ειδες γιατι απλα δεν βγαινουνε μερα αν 8ελεις το βραδυ μετα απο 2 ωρες που 8α κλεισεις τα φωτα ολα αναψε ενα φακο και αν και τοτε δεν δεις που πιστευω και δεν το ευχομαι υποψιν να δεις τοτε μην κανεις τπτ αστο ετσι

Link to comment
Share on other sites

Όταν λές κρέας ή συκώτι, πως ακριβώς το εννοείς;;;

Δηλαδή, τί προεργασία θέλουν αυτά πρώτα;;;

Πολαπλασιάζονται εύκολα και γρήγορα;;; Ρωτάω γιατί έχω δει ελάχιστα και μάλιστα σήμερα δεν είδα κανένα!

Επειδή έχω μικρά μέσα στο ενυδρείό, μήπως τα κρεατικά τα επηρεάσουν;

δεν νομιζω να επηρεασουνε για ενα βραδυ το νερο στο φιναλε το πρωι αφου πιασεις αρκετα κανεις μια αλλαγη νερου και 8α εισαι οκ απλα φροντισε το λιγοστο κρεας που 8α βαλεις να ειναι κα8αρισμενο καλα απο αιμα πολυ καλα αν γινετε ολα ομως ειναι ρισκο αν δεις μεσα και το αφησεις παλι 8α εχεις επι8εση στα μικρα οποτε το ρισκο δικο σου ......αν δεις ομως να συνεχισουνε να υπαρχουνε ετσι αλλιως 8α εισαι οκ

Έγινε επεξεργασία - jeronimo_greece
Link to comment
Share on other sites

ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΘΕΤΑ με το θέμα του κρέατος,συκωτιού και ότι άλλο τέτοιο!

Βάζοντας ακόμα και μία μικρή ποσότητα κρέατος η οποία ακόμα και άν παραμείνει ελάχιστα στο ενυδρείο σου θα σαπίσει και σίγουρα θα σου δημιουργήσει προβλήματα αμμωνίας ειδικά σε ένα τέτοιο ευαίσθητο ενυδρείο όπως ένα ενυδρείο με νεογέννητα!!!!!!

Φίλε stormtrooper με συχνές αλλαγές νερού, καθαρισμό του βυθού και καλή κυκλοφορία/οξυγόνωση θα είσαι ΟΚ.Η πλανάρια είναι κάτι το ακίνδυνο το οποίο γίνεται επικίνδυνο μόνο όταν πολλαπλασιαστεί ανεξέλεγκτα.

Θα παρακαλέσω σαν χομπίστας και σαν ADMIN να μήν γράφονται τέτοια ακραία 'μαντζούνια' όπως το κρέας που είναι παντελώς ατεκμηρίωτα και που θα βάλουν σε κίνδυνο τα ψαράκια μας.

Φίλε Jeronimo μπορείς να μας παραπέμψεις σε κάποια ιστοσελίδα η οποία να περιγράφει την μέθοδο που πρότεινες?Είναι επιστημονικά τεκμηριωμένη????

Link to comment
Share on other sites

ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΘΕΤΑ με το θέμα του κρέατος,συκωτιού και ότι άλλο τέτοιο!

Βάζοντας ακόμα και μία μικρή ποσότητα κρέατος η οποία ακόμα και άν παραμείνει ελάχιστα στο ενυδρείο σου θα σαπίσει και σίγουρα θα σου δημιουργήσει προβλήματα αμμωνίας ειδικά σε ένα τέτοιο ευαίσθητο ενυδρείο όπως ένα ενυδρείο με νεογέννητα!!!!!!

Φίλε stormtrooper με συχνές αλλαγές νερού, καθαρισμό του βυθού και καλή κυκλοφορία/οξυγόνωση θα είσαι ΟΚ.Η πλανάρια είναι κάτι το ακίνδυνο το οποίο γίνεται επικίνδυνο μόνο όταν πολλαπλασιαστεί ανεξέλεγκτα.

Θα παρακαλέσω σαν χομπίστας και σαν ADMIN να μήν γράφονται τέτοια ακραία 'μαντζούνια' όπως το κρέας που είναι παντελώς ατεκμηρίωτα και που θα βάλουν σε κίνδυνο τα ψαράκια μας.

Φίλε Jeronimo μπορείς να μας παραπέμψεις σε κάποια ιστοσελίδα η οποία να περιγράφει την μέθοδο που πρότεινες?Είναι επιστημονικά τεκμηριωμένη????

φιλε μου επειδη τυχαινει να διαβαζω που και που βιβλια ειδα ενα σχετικο αρ8ρο στο βιβλιο του Dr Neville Carrington kai o τιτλος του βιβλιου Η ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΤΟΥ ΕΝΙΔΡΕΙΟΥ kai παρα8ετω τα κατω8ι :PLANARIA Aυτοι οι ελευ8εροι πλατυσκωληκες ζουν σε στασιμα κια τρεχουμενα νερα τρεφονται με αλγες κια μικρα πλασματα φτανουν σε μηκος 30 χιλ αναλογα με τοο ειδος τα χρωματα ποικιλουν απο γκριζοπο ασπρο μεχρι καφε και μαυρο. Τα Πλαναρια παρουσιαζουν ενδιαφερον για τουσ κατοχους ενυδρειων επειδη μπορει να εισαχ8ουν με φυτα και να ενγαταστα8ουν σε αμμο.Κανονικα ενφανιζονται μονο την νυχτα οταν ψαχνουν για τροφη στα τοιχωματα του ενυδρειου.Αν και ειναι ακινδυνα για τα ενηλικα ψαρια μπορουν να καταστρεψουν μεγαλους αρι8μους αυγων και ιιχ8υδιων σε μια δεξαμενη αναπαραγωγης.Μπορει να ειναι πολυ δυσκολο να εξοντω8ουν τα πλαναρια.Αν κρεμασετε ενα κομματι φρεσκο κρεας η συκωτι στην γωνια ετου ενυδρειου το βραδυ ,μπορει να τραβηκσει τα πλαναρια ,τα οποια μπορει να αφαιρε8ουν μαζι με το κρεας το επομενο πρωι.Τα συνχρονα αντιπαρασιτικα φαρμακα μπορει να ειναι αποτελεσματικα.μερικα ψαρια ειδικα τα Βητα και γκουραμι μπορει να τρωνε τα πλαναρια . ....Dr Neville Carrington......... Tο αν κανει για μικρα φιλε μου ειπα το ρισκο δικο του αν 8ελει βαζει κομματι κρεας αν οχι

Έγινε επεξεργασία - jeronimo_greece
Link to comment
Share on other sites

αν δεν ειδες κανενα τοτε περιμενε μην κανεις τπτ ακομα.. παντως πολλαπλασιαζονται σε μεγαλο βα8μο οχι ομως πολυ γρηγορα. Δεν ειδες γιατι απλα δεν βγαινουνε μερα αν 8ελεις το βραδυ μετα απο 2 ωρες που 8α κλεισεις τα φωτα ολα αναψε ενα φακο και αν και τοτε δεν δεις που πιστευω και δεν το ευχομαι υποψιν να δεις τοτε μην κανεις τπτ αστο ετσι

'jeronimo' καλησπέρα.

Αν και συμφωνώ απόλυτα με τον συνονόματό μου Δημήτρη όσον αφορά ότι εκ πρώτης όψεος μοιάζει με "μαντζούνι" το οποίο μπορεί να επιφέρει ανεπανόρθωτα έως καταστροφικά αποτελέσματα,εντούτοις μπορεί και να καταπλήξει με την καλή έννοια κάποιον που θα αναλάβει το ρίσκο να το δοκιμάσει.

:D

Link to comment
Share on other sites

Ισως γιαυτο να το λεει ο Dr επειδη σαπιζει η τροφη η οποια ειναι επεξεργασμενη πχ φιλαρακια η οτιδηποτε αλλο ,αλλα κομματι κρεας πολυ καλα κα8αρισμενο απο αιμα και οχι κατεψυγμενο αργει να σαπισει και στο φιναλε εχει μια λογικη αν σκεφτεις οτι δεν 8α το αφησεις στο ενυδρειου σου πανω απο 2 ωρες.Εδω δινουμε στους δισκους καρδιες και συκωτι τα οποια διεσκορπουνται σε ολο το ενυδρειο και παλι αργουνε να σαπισουνε γιατι απλα δεν ειναι επεξεργασμενα.Ως τοτε βεβαια πιανουνε δραση τα Corydoras kai ta clown αν εχουμε. Ισως η χημεια των υλικων αυτων να ειναι εντελως διαφορετικη απο τιν αλλη

Link to comment
Share on other sites

ειχα και εγω στο παλιο μου ενυδρειο παρα πολλα πλαναρια!!

εκανα αλαγες 50% ανα 2-3 μερες,δεν γινοταν τιποτα

αυξανοντουσαν........σαν τρελα :excl:

μειωσα την τροφη και παλι τπτ

εγω jeronimo θα το ρισκαρα αν το ηξερα αυτο με το κρεας :D

Πανος...........

Link to comment
Share on other sites

ειχα και εγω στο παλιο μου ενυδρειο παρα πολλα πλαναρια!!

εκανα αλαγες 50% ανα 2-3 μερες,δεν γινοταν τιποτα

αυξανοντουσαν........σαν τρελα :excl:

μειωσα την τροφη και παλι τπτ

εγω jeronimo θα το ρισκαρα αν το ηξερα αυτο με το κρεας :D

Πανος...........

και εγω φιλε μου ....στο φιναλε πιστευω για ολα υπαρχουνε λυσεις και αν δεν δοκιμασεις δεν μα8αινεις

Link to comment
Share on other sites

Πλέον το μόνο που μπορώ να πω είναι πως υπάρχει σοβαρό πρόβλημα. Από ένα τυχαίο γεγονός κατάλαβα την ατυχία που με δέρνει!!!

Από χτες το βράδυ είχε φύγει το σωληνάκι από την αντλία αέρα και δεν το πήρα είδηση. Απο τέλεσμα αυτού ήταν να ξυπνήσω και να δω όλα τα μικρά κολλημένα στο τζάμι, ψηλά, κοντά στη στάθμη του νερού. Μαζί με αυτό αντίκρισα ένα εντυπωσιακό όσο και δυσάρεστο θέαμα....

Όλο (ΟΛΟ όμως) το υπόστρωμα του ενυδρείου είχε σηκώσει "τριχούλα" κοκκινοκαφέ σαν γκαζονάκι. Αρχικά πίστεψα πως ήταν άλγη, αλλά δυστυχώς έπεσα έξω. Η έλλειψη οξυγώνου έκανε τα σκουλίκια να ξεμυτίσουν από το υπόστρωμα με αποτέλεσμα αυτό περιέγραψα παραπάνω. Με το που πλησίαζα ένα αντικέιμενο προς την επιφάνεια του υποστρώματος, αυτά εξαφανιζόντουσαν μέσα στο χαλικάκι. Με το που έκανα να σκάψω λίγο το υπόστρωμα, χιλιάδες τέτοια σκουλικάκια εμφανιζόντουσαν σαν μία κόκκινη μάζα, δεμένα μεταξύ τους και με την αναταραχή που προκαλούσα, αποσπαζόντουσαν και έβλεπα ένα σύννεφο σκουλικιών. Αυτό σχεδόν σε κάθε τετραγωνικό εκατοστό του υποστρώματος.

Φυσικά άμεσα έκανα καθαρισμό υποστρώματος και τα "χοντρά" φύγανε. Παρόλα αυτά πλέον είναι εμφανές το πρόβλημα! ΠΑΝΤΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΚΟΥΛΙΚΙΑ!!!!

Το συμπέρασμα είναι το εξής: Αυτά τα σκουλίκια που περιγράφω στο πρώτο μου post, δεν είναι λευκά, αλλά έχουν μία κοκκινοπή απόχρωση που φαίνεται μόνο όταν είναι όλα μαζεμένα σε μία μάζα, ενώ όταν είναι μεμονωμένα, λόγω του ότι είναι πολύ λεπτά, φαίνονται ως λευκά. ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΛΑΝΑΡΙΑ????????

Πρέπει να πάρω δραστικά μέτρα.... αλλά δεν πρέπει να χάσω τα μικρά :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω και φωτογραφίες από μία διαλυμένη "μάζα σκουλικιών". Τα σκουλίκια της φωτογραφίας είναι πάνω σε χαρτί για να ξεχωρίζει το χρώμα τους...

Σημείωση: Το μέγεθος των σκουλικιών είναι από 7-8 χιλιοστά και κάτω!

post-6647-1211440442_thumb.jpg

post-6647-1211440468_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Όντος είναι διαλυμένα και δεν μπορώ να καταλάβω :bowdown: αν μπορούσες να απομονώσεις ένα ολόκληρο σκουλήκι χωρίς να το διαλύσεις και να το βγάλεις φωτογραφία θα ήταν ιδανικά.

Πάντως μοιάζουν πολύ με μικρά τουπιφεξ.

Link to comment
Share on other sites

Όντος είναι διαλυμένα και δεν μπορώ να καταλάβω :bowdown: αν μπορούσες να απομονώσεις ένα ολόκληρο σκουλήκι χωρίς να το διαλύσεις και να το βγάλεις φωτογραφία θα ήταν ιδανικά.

Πάντως μοιάζουν πολύ με μικρά τουπιφεξ.

Τα σκουλίκια των φώτο δεν είναι διαλυμένα. Είναι απλά μπερδεμένα. Όπως έγραψα προηγουμένως, τα σκουλίκια μαζεύνται σε "ομάδες" και δημιουργούν μία ακανόνιστη μάζα (κάτι σαν τα κομμάτια του υαλοβάμβακα που βγάζουμε από τα γλαστράκια των φυτών που πέρνουμε). Αν τα ταρακουνίσεις διασπούνται και τότε καταλαβαίνεις πως πρόκειται για σκουλίκια. Στην 1η φώτο κάτω αριστερά θα δεις ένα σκουλικάκι μόνο του και χωρίς να είναι μπερδεμένο με άλλα. Επισης αυτή τη μάζα την μάζεωα ολόκληρη και την "διέσπασα" εγώ για τις ανάγκες της φωτογράφισης..... Μοντέλα τα έκανα αυτά τα σκουλίκια....

Καμία ιδέα για το τί πραγματικά είναι;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας στο google για tubifex που είπες φίλε Χρήστο, μπορώ να πω, πως μάλλον κάτι τέτοι είναι. Το Πρωί αντίκρισα κάτι σαν αυτό που βρήκα στο net

tubifex.jpg

Καμία ιδέα για το πως μπορώ να το αντμετωπίσω;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δωρεαν ανακυκλωσιμη τροφη για τα ψαρια σου! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δωρεαν ανακυκλωσιμη τροφη για τα ψαρια σου! :bowdown:

??????

Δηλαδή δεν είναι κακό? :buttrock:

Το πρόβλημα, αν όντως είναι τροφή, είναι ποια ψάρια τα τρώνε? Εγώ έχω μέσα ένα ζεύγος Ancistrus Sp3 και 4 μικρά Botia sidthimunki τα οποία όμως δεν βλέπω να συγκινούνται στην ύπαρξη των σκουλικιών....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...