Jump to content

Σκουλίκια???


Recommended Posts

Τα tubifex ειναι απο τις τροφες που χρησιμοποιουμε για τα ψαρια μας. Βεβαια δεν ξερω να σου πω η συμβιωση μαζι τους τι επιπτωσεις θα εχουνε, παντως ο ancistrus δυσκολο να τα πειραξει, οσο για τα Botia ειναι αρκετα πιθανο να τα τρωνε. Μονο αυτα εχεις μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι tubifex ή κάποιο συγγενικό είδος, υπάρχουν 9 διαφορετικά είδη.

Αν είναι tubifex τότε είναι μια από της αγαπημένες τροφές των ψαριών.

Το θέμα είναι γιατί αναπτύσσονται στο ενυδρείο σου αφού όπως λες είναι γεμάτο.

Από τη αποτελείτε ο βυθός σου, τη ταΐζεις τα ψάρια κτλ. Γενικά τα σκουλήκια αυτά ανεξαρτήτως αν είναι tubifex ή όχι δεν μπορούν να ανατηχθούν αν δεν βρουν τροφή και συνθήκες επιβίωσης ιδανικές για αυτά.

Φαίνεται άθελα σου δημιούργησες άριστες συνθήκες στο ενυδρείο σου. Δώσε μας πιο πολλές πληροφορίες για το ενυδρείο. Να δούμε πως μπορούμε να βοηθήσουμε. Γιατί κατά εμένα πρέπει να βρούμε την αιτία και τότε θα φύγει και το σύμπτωμα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι tubifex ή κάποιο συγγενικό είδος, υπάρχουν 9 διαφορετικά είδη.

Αν είναι tubifex τότε είναι μια από της αγαπημένες τροφές των ψαριών.

Το θέμα είναι γιατί αναπτύσσονται στο ενυδρείο σου αφού όπως λες είναι γεμάτο.

Από τη αποτελείτε ο βυθός σου, τη ταΐζεις τα ψάρια κτλ. Γενικά τα σκουλήκια αυτά ανεξαρτήτως αν είναι tubifex ή όχι δεν μπορούν να ανατηχθούν αν δεν βρουν τροφή και συνθήκες επιβίωσης ιδανικές για αυτά.

Φαίνεται άθελα σου δημιούργησες άριστες συνθήκες στο ενυδρείο σου. Δώσε μας πιο πολλές πληροφορίες για το ενυδρείο. Να δούμε πως μπορούμε να βοηθήσουμε. Γιατί κατά εμένα πρέπει να βρούμε την αιτία και τότε θα φύγει και το σύμπτωμα.

Έχεις απόλυτο δίκιο. Μεγάλη μου παράληψη να μην αναφέρω τις συνθήκες νερού.

Λοιπόν:

NO2 - 0

NH3/NH4 - 0

NO3 - 0 (μερικές φορές ανεβάζει λίγο, αλλά το ρίχνω με αλλαγές νερού)

PH - 6.8-7

Θερμοκρασία - 25-27 αυτόν τον καιρό (έχω αποσυνδέσει την αντίσταση)

Το υπόστρωμα είναι ένα σετάκι της Dennerle με μίξη υποστρώματος και λευκό χαλικάκι από πάνω (δεν θυμάμαι πως λέγεται) καθώς και αντίσταση θερμότητας κάτω-κάτω για τα φυτά η οποία φυσικά δεν λειτουργεί αυτόν τον καιρό.

Το ενυδρείο είναι 75L και το φίλτρο του λειτουργεί με με 1 λίτρο Siporax και 1 λίτρο απλό κεραμικό. Αλλαγές νερού κάνω ανά 3 μέρες το 40%. Το φίλτρο δεν το καθαρίζω γιατί στις εισόδους του δένω υαλοβάμβακα για να μην τραβήξει κανένα από τα μωρά, οπότε γενικώς είναι καθαρό.

Το ενυδρείο από ζωντανούς οργανισμούς έχει μέσα ένα ζεύγος Ancistrus Sp3 και καμιά 50αριά μικρά, 4 μικρά Botia sidthimunki, 3 gold apple snails, και γαρίδες Japonica (κάποτε ήταν 7 αλλά για κάποιο λόγο δεν μου αντέχουν). Από φυτά έχω μία Ανούμπια και μερικά κοτσάνια Κερατόφυλλα, τα οποία όμως δεν πολύ αντέχουν και σιγά σιγά καταστρέφονται (η ανούμπια πάει μια χαρά).

Για τροφή ρίχνω μισή ταμπλέτα Pleco's Tabin της Tropical καθημερινά, ενώ μία στο τόσο πετάω αγγουράκι και ακόμα σπανιότερα μερικά ψιλοκομμένα bloodworms για πρωτεϊνες.

Η αλήθεια είναι πως οι μεγάλες μάζες σκουλικιών, που βρήκα θαμμένες στο υπόστρωμα, ήταν στα σημεία που συνήθως πετάω την τροφή (ταμπλέτες).

Παραθέτω και μία περίεργη περίπτωση που είχα πριν από λίγο καιρό, με κάτι άλλους μικροοργανισμούς, που τελικά κανένας δεν κατάφερε να μου πει με απόλυτη σιγουριά τί ακριβώς είναι. Πλέον αυτά τα εξαφάνισε ένας μονομάχος που έβαλα μέσα στο ενυδρείο, ο οποιόν μετακινήθηκε, γιατί όταν εξαφάνησε τους μικροοργανισμούς, άρχισε να κυνηγάει (και ίσως να τρώει) τα μικρά........

Για να το δείτε πατήστε ΕΔΩ

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο. Μεγάλη μου παράληψη να μην αναφέρω τις συνθήκες νερού.

Λοιπόν:

NO2 - 0

NH3/NH4 - 0

NO3 - 0 (μερικές φορές ανεβάζει λίγο, αλλά το ρίχνω με αλλαγές νερού)

PH - 6.8-7

Θερμοκρασία - 25-27 αυτόν τον καιρό (έχω αποσυνδέσει την αντίσταση)

Το υπόστρωμα είναι ένα σετάκι της Dennerle με μίξη υποστρώματος και λευκό χαλικάκι από πάνω (δεν θυμάμαι πως λέγεται) καθώς και αντίσταση θερμότητας κάτω-κάτω για τα φυτά η οποία φυσικά δεν λειτουργεί αυτόν τον καιρό.

Το ενυδρείο είναι 75L και το φίλτρο του λειτουργεί με με 1 λίτρο Siporax και 1 λίτρο απλό κεραμικό. Αλλαγές νερού κάνω ανά 3 μέρες το 40%. Το φίλτρο δεν το καθαρίζω γιατί στις εισόδους του δένω υαλοβάμβακα για να μην τραβήξει κανένα από τα μωρά, οπότε γενικώς είναι καθαρό.

Το ενυδρείο από ζωντανούς οργανισμούς έχει μέσα ένα ζεύγος Ancistrus Sp3 και καμιά 50αριά μικρά, 4 μικρά Botia sidthimunki, 3 gold apple snails, και γαρίδες Japonica (κάποτε ήταν 7 αλλά για κάποιο λόγο δεν μου αντέχουν). Από φυτά έχω μία Ανούμπια και μερικά κοτσάνια Κερατόφυλλα, τα οποία όμως δεν πολύ αντέχουν και σιγά σιγά καταστρέφονται (η ανούμπια πάει μια χαρά).

Για τροφή ρίχνω μισή ταμπλέτα Pleco's Tabin της Tropical καθημερινά, ενώ μία στο τόσο πετάω αγγουράκι και ακόμα σπανιότερα μερικά ψιλοκομμένα bloodworms για πρωτεϊνες.

Η αλήθεια είναι πως οι μεγάλες μάζες σκουλικιών, που βρήκα θαμμένες στο υπόστρωμα, ήταν στα σημεία που συνήθως πετάω την τροφή (ταμπλέτες).

Παραθέτω και μία περίεργη περίπτωση που είχα πριν από λίγο καιρό, με κάτι άλλους μικροοργανισμούς, που τελικά κανένας δεν κατάφερε να μου πει με απόλυτη σιγουριά τί ακριβώς είναι. Πλέον αυτά τα εξαφάνισε ένας μονομάχος που έβαλα μέσα στο ενυδρείο, ο οποιόν μετακινήθηκε, γιατί όταν εξαφάνησε τους μικροοργανισμούς, άρχισε να κυνηγάει (και ίσως να τρώει) τα μικρά........

Για να το δείτε πατήστε ΕΔΩ

Περίεργη υπόθεση......Και συνάμα δύσκολη μιάς και άν βάλεις κάποιο ψάρι για να τα φάει θα υπάρξει κίνδυνος για τα μικρά...........

Απορώ πώς τα πρωτοκόλλησες..... :bowdown:

Θα σου πρότεινα να βάλεις τα μικρά σε ασφαλή γεννήστρα και να βάλεις κάποιο ψάρι που τα τρώει π.χ. κλόουν,Γεωφάγους ή κάτι αντίστοιχο....

Link to comment
Share on other sites

Καθε ποτε καθαριζεις τον βυθο;Γιατι αυτα πρεπει να προηλθαν απο αφαγωτη τροφη.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει επειδή δεν μπορούμε να δώσουμε προς το παρών μια λογική εξήγηση που να σε καλύπτει 100%. Παρακαλώ ενημέρωσε μας για της εξελίξεις.

Το μόνο σχεδόν σίγουρο είναι ότι έχεις ένα από αυτά

Tubifex ignotus

Tubifex kryptus

Tubifex montanus

Tubifex nerthus

Tubifex newaensis

Tubifex pescei

Tubifex pomoricus

Tubifex smirnowi

Tubifex tubifex

Link to comment
Share on other sites

Ζηλευω θα ηθελα και εγω να ειχα αποικια.

Link to comment
Share on other sites

Περίεργη υπόθεση......Και συνάμα δύσκολη μιάς και άν βάλεις κάποιο ψάρι για να τα φάει θα υπάρξει κίνδυνος για τα μικρά...........

Απορώ πώς τα πρωτοκόλλησες..... :buttrock:

Θα σου πρότεινα να βάλεις τα μικρά σε ασφαλή γεννήστρα και να βάλεις κάποιο ψάρι που τα τρώει π.χ. κλόουν,Γεωφάγους ή κάτι αντίστοιχο....

Ανά 3 μέρες που κάνω αλλαγή νερού, αλλά όχι με ιδιαίτερη σχολαστικότητα. Την μόνη φορά που έκανα ΚΑΛΟ καθάρισμα ήταν προχθες που ανακάλυψα την σοβαρότητα του προβλήματος.

Χτες, σε αγγούρι που είχα βάλει στο ενυδρείο, είδα πως είχαν κολλήσει πάνω τους, στα σημεία επαφής με το υπόστρωμα, αρκετά από αυτά. Επίσης να αναφέρω πως αν εστιάσω ΚΑΛΑ στο νερό του ενυδρείου, παρατηρώ αρκέτα από αυτά να κολυμπάνε.

Πιθανόν η λύση που προτείνει ο Husky να είναι η καλύτερη, όμως στην παρούσα φάση είναι αρκετά δύσκολο να μαζέψω τα μικρά σε γεννήστρα. Πάντως θα το προσπαθήσω.

Επίσης σκέφτομαι να ξαναρίξω τον μονομάχο μέσα. Λέτε να κάνει δουλειά?

Να ρίξω χλωρίνη ή οινόπνευμα ή πετρέλαιο να δω τί θα γίνει????????? :bowdown:

Θα σας ενημερώνω σχετικώς, πάντως, καθότι το Σ/Κ μάλλον θα ασχοληθώ ποιο σοβαρά με το θέμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ζηλευω θα ηθελα και εγω να ειχα αποικια.

Προς την φιλική τιμή των €50 το σκουλικογραμμάριο μπορεί να γίνει αυτός ο υπέροχος κόσμος και δικός σου :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σκετη ευκαιρια!

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν...

Μετά από λεπτομερή έρευνα/καθάρισμα του βυθού που έκανα σήμερα, είμαι σχεδόν βέβαιος πως δεν υπάρχουν άλλες "μάζες" από σκουλίκια. Υπάρχουν βέβαια αρκετά να "αιωρούνται" στο νερό, τα οποία κάθε φορά που τα βλέπω, προσπαθώ να τα μαζεύω με μία μικρή απόχη.

Σαν συμπληρωματικό στοιχείο στα προηγούμενα ποστ, έχω να πω πως αυτές οι μάζες (που ελπίζω τις τελευταίες να τις έβγαλα σήμερα) είναι ανακατεμένες με ένα πράσινο γλοιώδες υλικό... Θυμίζει κάπως συσσωρευμένη φρέσκια άλγη. Μπορώ να υποθέσω πως αυτό το πράσινο πράγμα μπορεί να παίρνει το χρώμα του και από τις ταμπλέτες που ρίχνω για τροφή... Δεν ξέρω!

Επίσης έκανα μία επιχείρηση να ξαναρίξω τον μονομάχο μέσα στο ενυδρείο, αλλά έβλεπε τα μικρά ancistrus σαν ξερολούκουμα. Βέβαια 1-2 από τα αιωρούμενα σκουλίκια που βρέθηκαν στον δρόμο του, δεν είχαν τύχη και κατέληξαν στο στομάχι του, αλλά δεν φάνηκε να είναι αυτό το κύριο ενδιαφέρον του. Οπότε ξαναμετακόμισε στην γυάλα του...

Αυτό που πιστεύω είναι πως αν αφήσω την κατάσταση ως έχει θα ξαναπολαπλασιαστούν τα σκουλίκια, οπότε οι αλλαγές νερού και ο καθαρισμός του βυθού πρέπει να γίνεται σε συχνότερη (αν όχι καθημερινή) βάση (περί του 10-15%).

Το να μαζέψω τα μικρά σε γεννήστρα θα είναι το επόμενο βήμα, όταν θα έρθει το φίλτρο που έχω παραγγείλει (εδώ και 1 μήνα από reptilica - Γερμανία σου λένε μετά) και αν δεν έχουν εξαφανιστεί.

Τέλος θέλω να αναφέρω ένα γεγονός το οποίο μπορεί να είναι άσχετο ή σχετικό. Είχα πάρει 7 Japonica γαριδουλές οι οποίες ήταν πλήρος ενεργές και δραστήριες. Ξαφνικά όμως, εδώ και μία εβδομάδα έχω αρχίσει να τις "χάνω". Για την ώρα έχουν πεθάνει 4 από τις 7. Μπορεί να φταίνε τα σκουλίκια;

Link to comment
Share on other sites

Για δες λίγο αυτά τα βίντεο και πες μας κατά πόσο μοιάζουν.

http://www.youtube.com/watch?v=zn9kh7MaFQQ...feature=related

Link to comment
Share on other sites

Για δες λίγο αυτά τα βίντεο και πες μας κατά πόσο μοιάζουν.

http://www.youtube.com/watch?v=zn9kh7MaFQQ...feature=related

1ο βίντεο: Είναι πανομοιότυπη μάζα με αυτές που μάζεψα, μόνο που εμένα είχαν και αυτό το πράσινο γλοιώδες υλικό. Επίσης δεν ξέρω σε τι ζουμ είναι τραβηγμένο το βίντεο. Αυτά φαίνονται τέρατα μπροστά στα δικά μου.

2ο βίντεο: Με σιγουριά κατά 90% μπορώ να πω πως είναι κάτι τέτοιο. Βέβαια επαναλαμβάνω πως τα δικά μου είναι πολύ μικρά, κυρίως αυτά που αιωρούνται. Τις λεπτομέρειες τις βλέπω από φωτογραφίες που τραβάω.

Προφανώς είναι Tubifex tubifex. Καλό ή κακό;

Παραθέτω φώτο με ένα απομονωμένο σκώληκα. Το γεγονός είναι πως είναι διάφανο και έχει σπιραλ κόκκινα εντόστια.

post-6647-1211571444_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα tubifex επειδή μεγαλώνουν και αναπτύσσονται σε βούρκους και βρόμικα νερά είναι και φορείς ασθενειών. Αλλά όσο αφορά τα δικά σου σχεδόν το αποκλείω γιατί εσένα γεννήθηκαν και μεγάλωσαν στο ενυδρείο σου, οπότε δεν τίθεται θέμα ασθενειών.

Τα δικά σου είναι μικρά ίσως επειδή δεν τα αφήνεις να μεγαλώσουν (άτιμε δολοφόνε :bowdown: ).

Για να ξεδιαλύνει το θέμα θέλεις κάποιο ψάρι που τα τρώει, τα τέτρα τα τρώνε όπως και πολλές κιχλίδες πχ, δίσκοι και σκαλάρια.

Τα tubifex δεν μπορούν να επιβιώσουν αν δεν υπάρχει τροφή, η τροφή τους είναι η υπό αποσύνθεση ύλη. Κατά πάσα πιθανότητα πρέπει να έχει πέσει πάρα πολύ τροφή στον βυθό σου.

Προσωπικά μετά από ένα καθάρισμα (όσο αυτό είναι δυνατόν) δεν θα τάιζα καθόλου τα ψάρια για δυο μέρες και από εκεί και πέρα πολύ προσεγμένα και όχι προς το παρόν ταμπλέτες για πλέκω, ρίξε κλασικά φυλλαράκια μην φοβάσαι τα ψάρια όταν πεινούν θα την βρουν. Αυτό που με προβληματίζει είναι τα μικρά δεν ξέρω πόσο μικρά είναι για να αντέξουν διήμερη νηστεία. Πάντως όπως και να έχει το μυστικό κρύβεται στην τροφή.

Πολύ μεγάλη προσοχή στο τάισμα και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι σιγά σιγά θα μειωθεί ο πληθυσμός τους σαν φυσικό επακόλουθο αφού δεν θα έχουν τροφή.

Η γλοιώδες ουσία προέρχεται από τα απόβλητα τον tubifex.

Link to comment
Share on other sites

Μία ματία ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Την λύση τελικά στο πρόβλημά μου, την έδωσαν 5 Corydoras Panda, 10 Cardinalius Tetra και ένας μονομάχος....

Τα Corydoras δεν σταματάνε να σκάβουνε, ενώ τα tetras και ο μονομάχος δεν αφήνουν τίποτα που "αιωρείται".

Άντε να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Εχασες την μοναδικη ευκαιρια να εχεις μια ολοκληρωμενη τροφικη αλυσιδα :bowdown:.

Link to comment
Share on other sites

Εχασες την μοναδικη ευκαιρια να εχεις μια ολοκληρωμενη τροφικη αλυσιδα :bowdown:.

Να σου πω...

Σκέφτηκα να βγάλω μία μάζα απο αυτά και να τα ρίξω σε μία γυάλα με λίγη άμμο και να την αφήσω να γίνει ψιλοβούρκος, αλλά μετά σκέφτηκα πως κάτι τέτοιο ίσως να ήταν επικίνδυνο για αρρώστιες....

Αν μου πεις να μην το άφηνα να γίνεο βούρκος και να τα "φρόντιζα"..... Έλεος, δεν μπορώ να φροντίζω και σκουλίκια :buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Οι ζωντανες τροφες ειναι οτι καλυτερο για τα ψαρια μας :bowdown:.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...